Jump to content

Πόσο γαριδομανείς είστε;;;


Recommended Posts

και ειχε και ενα κοπαδακι ροδοστομους μεσα σε ενα 20λιτρο γαριδοενυδρειο, μμμμμμ μουρλια :rolleyes:

παραδειγμα προς μιμηση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε ακουαρίστα Κεφαλονίτη θα σου φέρω εγώ σκηνή και sleeping bag παρέα με τα κοι να την βγάλουμε μπας και προλάβουμε κανά γαριδάκι! ..και ας τους να λένε!! :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ακουαρίστα Κεφαλονίτη θα σου φέρω εγώ σκηνή και sleeping bag παρέα με τα κοι να την βγάλουμε μπας και προλάβουμε κανά γαριδάκι! ..και ας τους να λένε!! :rolleyes::D

Φίλε, δεν μπορεί, τα Χριστούγενα που πάω Αθήνα θα έχει....θα τους δείξω εγώ θα δούνε τι θα πάθουνε :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Λοιπόν φίλε akkornteon επειδή σε συμπαθώ λόγω του Macmini που έχεις στο άβαταρ, να σου πω ότι αφού έγιναν τέτοιες πωλήσεις λογικά θα ξαναφέρει και γρήγορα. Και αυτήν την φορά θα πάμε οι φορουμίστες νωρίς - νωρίς!!

Θ' ανεβαζα και φωτό αλλά δεν #*%#@* ψηφιακή, οπότε από βραδάκι....

Να ρωτήσω κάτι, ποια η άποψή σας για χρήση χημικού λιπάσματος σε γαριδοενυδρεία; Μιλάω για Flourish και Flourish excel. Είναι επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρεί οτι σε φόρουμ για γαρίδες θεωρούν όλη τη σειρά της seachem shrimp-safe αλλά κάποιοι ανέφεραν προβλήματα με ecxel

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Άννα! ...βέβαια macbook μαύρο έχω, αλλά αυτή η φωτό με το mac mini είναι όλα τα λεφτά! έχεις και εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς επειδή είναι πολύ λίγα τα λίτρα (20 καθαρά) αυτό που λες Γιώργο για την υπερδοσολογία μπορεί να γίνει πολύ ευκολα. Δηλ, αν 1/2 ή 1/4 του ml παραπάνω είναι θανατηφόρα, τότε δεν το ρισκάρεις....

Από τότε που γεννήθηκα μου μάθανε τους Macintosh :rolleyes::rolleyes: Windows είδα πρώτη φορά στην 1η Γυμνασίου στο σχολείο. Όλη η φαμίλια Macοβαρεμένοι....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω υπερδοσολογία εννοώ 2πλάσια δόση+ για μισό της δόσης παραπάνω δεν νομίζω να πάθουν κάτι, αλλά απ' την άλλη, γαιτί να ρίξεις excel anyway? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα θελα να βάλω πολύ φυτό και η λάμπα μου δεν είναι στα καλύτερά της οπότε θέλω να κάνω ό,τι μπορώ. Στα puffer προσθέτω excel χωρίς κανένα πρόβλημα από την αρχή και είναι τρομερά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Xmmmmm και μου επεσε πολυ σημερα.... Παω για αλλαγη νερου..... Βασικα δεν επαθαν κατι.. τι να κανω ???

Το πρωι το εριξα..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ψυχραιμία, το οτι διάβασα κάποιες αναφορές Αμερικάνων οτι μετά από χρήση excel είχαν θανάτους δεν σημαίνει οτι πρέπει να τρομοκρατηθούμε, υπήρχαν απαντήσεις οτι δεν τρέχει τίποτα με το προϊόν αυτό.

Ψάξ'τε όσοι ενδιαφέρεστε και στο φόρουμ του petshrimp.com και θα πάρετε καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχτικά μόνο την αλλαγή μην φας κανένα γαριδομωρό :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αννούλα μου έτσι είναι οι σωστές οικογένειες! Είδες πως φαίνεται ο άνθρωπος όταν είναι από σπίτι.. :rolleyes:

Εγώ βάζω excel 1/3 των δόσεων που προτείνει η seachem στο πλάνο της. Μια γαριδούλα πέθανε πριν κανά μήνα, αλλά δεν ξέρω γιατί. Δεν είχε χάσει καθόλου το χρώμα της για να πω ότι κάτι την ενοχλούσε.. Δεν ξέρω. Πάντως οι άλλες συνεχίζουν ακάθεκτες και τα μωρά είναι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιος πηρε τις 80 αλλα ξερω ποιος πηρε περιπου 20 (το Σαββατο και δεν ξερω ποσες αλλες και την Παρασκευη)

Hint για να βοηθησω εχει γραψει παραπανω ειναι κιτρινο και κανει τσιου-τσιου :rolleyes:

τωρα το ειδα το μηνυμα σου και να σου πω τα νεα εχω μωρακια...

Link to comment
Share on other sites

τι μωρακια; οταν ερχομαι δεν λες τιποτα

κατι ηξερα που δεν πηρα πολλες περιμενω τις γεννες σου

φτου σου

Link to comment
Share on other sites

Μωρακια απο τι ομως???? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ναι όντως kanarini τί μωράκια;;;;;;

Το Flourish περιέχει 0,0001% Χαλκό. Οπότε μάλλον δεν ενδύκνειται για γαρίδες... Το Flourish excel θα το δοκιμάσω λοιπόν, το μισό της δόσης που γράφει το μπουκαλάκι και θα δω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει τίποτα με τόσο λίγο χαλκό... το νερό της Αθήνας μπορεί να έχει και περισσότερο... και μιας και το ανέφερα, όταν κάνετε αλλαγές νερού σε γαριδοενυδρείο καθόλου νερό από θερμοσίφωνα καθώς το καυτό νερό που περνάει από χαλκοσωλήνες περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα χαλκού λόγω μεγαλύτερης διάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

αυτο βρε Γιωργο το εχει ελεγξει κανεις; η το λεμε σαν αστικο μυθο ολοι χωρις να το ξερουμε πραγματικα

δεν εχω τεστ χαλκου αλλα θα ψαξω σε εναν θαλασσοκαμενο φιλο μηπως εχει το τεστ να το μετρησουμε το πραγμα

σου κανω αυτην την ερωτηση γιατι εαν το ζεστο νερο μπορει να αποδομησει ετσι ευκολα μορια χαλκου τοτε οι σωληνες θα επρεπε να τρυπανε πραγματικα πολυ ευκολα και εαν εβαζες εναν σωληνα σε μια κατσαρολα με καυτο νερο θα εβραζες χαλκο-σουπα :rolleyes:

νομιζω επισης οτι μετα απο καποιο καιρο το εσωτερικο των σωληνων γεμιζει με διαφορες πρασιναδες

Δεν τρέχει τίποτα με τόσο λίγο χαλκό... το νερό της Αθήνας μπορεί να έχει και περισσότερο... και μιας και το ανέφερα, όταν κάνετε αλλαγές νερού σε γαριδοενυδρείο καθόλου νερό από θερμοσίφωνα καθώς το καυτό νερό που περνάει από χαλκοσωλήνες περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα χαλκού λόγω μεγαλύτερης διάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...