Jump to content

Ενας νεος νανος..


vellerefond

Recommended Posts

Καλησπερίζω και εγώ με την σειρά μου, είμαι αρκετό καιρό στην παρέα σας

Αλλά στην κατηγόρια του γλυκού νερού.. βέβαια όλο αυτό τον καιρό κρυφοκοίταγα από την κλειδαρότρυπα την θάλασσα και το μικρόβιο δεν άργησε να μου κολλήσει,

Στόχος μου ήταν (και παραμένει) να φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο αλλά λόγο πολλών και διαφόρων κολλημάτων δεν γίνεται, έτσι σκέφτηκα να φτιάξω ένα μικρότερο για να ξεκινήσω επιτέλους ,με αυτό που μου φάνηκε ποιο ιδανικό να είναι το γνωστό RSM 130 max.

Το ενυδρείο δεν είναι καινούργιο, αλλά αγοράσθηκε ελαφρός μεταχειρισμένο από την φίλη Αννυ και τον φίλο Στέλιο (ευχαριστώ πολύ παιδία και για την βοήθεια μέχρι τώρα) μέσω του forum.

Το όλο σύστημα μπήκε σε λειτουργία πριν από 7 μέρες,

Ο βράχος είχε αγοραστεί πριν από 14 μέρες περίπου και ήταν μέσα σε βαρελά, με κυκλοφορία ,θέρμανση και σκοτάδι για να ξεκινήσει κάπως το κουράρισμα του.

Όταν ετοίμασα το ενυδρείο μπήκε μέσα μαζί με περίπου 28-30 κιλά αραγωνιτη,

Ζωντανό φυσικά εκ του οποίου τα 20 ήταν από το προιγουμενο Setαρισμα των παιδιών που τον έδωσαν μαζί (για μπόλιασμα).

Και έτσι ξεκίνησε να τρέχει το σύστημα.. σε σκοταδιιιιιι και συνεχίζει να είναι στο σκοτάδι

Το τανκ με όλα τα μηχανήματα του είναι τα γνωστά

Επιπλέον

21 kg live rock

28-30 kg ζωντανό Αραγωνιτη

2 x Corralia 2

Να σημειώσω ότι το νερό είναι από Α/Ο και η Salinity μετριέται με ρεφρακτομετρο

Άνθρακα – Αντιφωσφορο Seachem

Αλάτι Red sea

Και από ζουμάκια

Reef Complete

Reef Carbonate

Για Ca, Mg, Alk αντίστοιχα.

Μετά από αυτές τις μέρες οι μετρήσεις είναι οι εξής

Sal = 1,025

Po4 =0,05 mg/l

Kh = 10

Ph = 8,3

Ca = 424

Mg = 1300

No2 = 0,05 mg/l

No3 = 5 mg/l

NH4 = <0,01

O Κύκλος συνεχίζεται..

Όλα τα τεστ είναι της Τropic Marin, και τα Ca, Mg, Alk, τα έχω ανεβάσει σταδιακά λίγο λίγο μέρα με τη μέρα, στις τιμές που είναι τώρα (ίσως να είναι νωρίς για Ca, Mg αλλά ήθελα να πειραματιστώ με τα ζουμιά τώρα που δεν έχω ζωντανά μέσα, έτσι ώστε να ξέρω πάνω κάτω πώς να τα χειρίζομαι μιας και είμαι πρωτάρης)

Αυτό που με προβληματίζει είναι η παρουσία των Po4 η οποία ανεβοκατεβαίνει σχεδόν μέρα παρά μέρα, προχτές ας πούμε ήταν 0,01 mg/l, πριν 3 μέρες ήταν 0,05 mg/l

Και σήμερα πάλι 0,05 mg/l

Είναι φυσιολογικές αυτές οι διακυμάνσεις λόγο του ότι είναι νέο το σύστημα?

Ο αντιφωσφορος είναι σύμφωνα με της οδηγίες της seachem όσον αφορά την ποσότητα και βρίσκεται πριν τους κυκλοφορητες, όλο το νερό περνάει από εκεί πριν επιστρέψει στο ενυδρείο!

Ακολουθουν και μερικές φωτο, καθώς και μια με ένα λαθρεπιβάτη.. που πρέπει να αφαιρέσω..

Προτάσεις –παρατηρήσεις- συμβουλές.. φυσικά ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Foto

post-2610-1229290570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

foto

post-2610-1229290774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ο λαθρεπιβατης..

aptaisia ε??

post-2610-1229291000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ο λαθρεπιβατης..

aptaisia ε??

Καλη αρχη,και ακομα καλυτερη συνεχεια σου ευχομαι.Σαν aptaisia μου δειχνει.Θα σου πουν και πιο εμπειρα ματια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το στησιμο του βραχου, aptaisia μου κανει και μενα...

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα της θάλασσας!

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Μιας και πειραματίζεσαι με τα ζουμιά, προσπάθησε να βρεις την απαραίτητη δοσολογία, που θα σου κρατά την αλκαλικότητα, όσο γίνεται πιο σταθερή. Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ στο μέλλον.

Όσον αφορά τα φωσφορικά, είναι πολύ λογικό να παρουσιάζει σε αυτό το στάδιο ωρίμανσης, κάποιες διακυμάνσεις. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο, ο οποίος έχει μεγαλύτερη χρονική διάρκεια και αποτελεσματικότητα.

Την επτάσια, ξήλωσέ την τώρα που είναι νωρίς.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

H Aptaisia μετά από μια ενδοφλέβια δόση λεμονάδας δείχνει να έχει τελειώσει, :rolleyes:

Όσον αφορά τον Αντιφωσφορο σιδηρού, το έχω σκεφτεί να αλλάξω τον υπάρχον

Με τέτοιον, αλλά νομίζω πως είναι λίγο νωρίς να έχει κορεστει σε τέτοιο βαθμό αυτός που έχω μέσα έτσι ώστε να μην απορροφάει αλλά φωσφορικά, καθώς και από την αρχή δεν είχα μεγάλες τιμές Po4,

Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή νερού 20-30%, νομίζω θα βοηθήσει και στην περαιτέρω πτώση των ΝΟ2/ΝΟ3 και στα ΡΟ4

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

H Aptaisia μετά από μια ενδοφλέβια δόση λεμονάδας δείχνει να έχει τελειώσει, :rolleyes:

Όσον αφορά τον Αντιφωσφορο σιδηρού, το έχω σκεφτεί να αλλάξω τον υπάρχον

Με τέτοιον, αλλά νομίζω πως είναι λίγο νωρίς να έχει κορεστει σε τέτοιο βαθμό αυτός που έχω μέσα έτσι ώστε να μην απορροφάει αλλά φωσφορικά, καθώς και από την αρχή δεν είχα μεγάλες τιμές Po4,

Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή νερού 20-30%, νομίζω θα βοηθήσει και στην περαιτέρω πτώση των ΝΟ2/ΝΟ3 και στα ΡΟ4

Τι λετε?

η αλλαγη νερου δεν εκανε ποτε κακο, ειδικα στην πτωση no2/no3 , ειναι μια καλη ευκαιρια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα συμφωνώ απόλυτα με τον πανο :rolleyes: με την απτεσια τι ακριβώς έκανες??

Με την Aptaisia έκανα το εξής..

Έβγαλα αυτό το κομμάτι του βράχου που την είχε και της έκανα ένεση στο κέντρο της με χυμό λεμονιού (το είχα διαβάσει σε ένα post, δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο), περίπου 0.2 ml και από τότε δεν σαλεύει καθόλου,μετα σκούπισα το σημείο του βράχου που έγινε η εγχείρηση και τον ξαναέβαλα πάλι μέσα! δείχνει πως έχει νεκρώσει,η aptaisia..

Έκανα λάθος?

Πρέπει να την καθαρίσω τελείως πάνω από το βράχο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες το εφαρμόζουμε σε δύσκολα σημεία πρόσβασης μέσα στο ενυδρείο.

Αφού έβγαλες έξω τον βράχο θα μπορούσες μένα μυτερό μαχαίρι να την ξεριζώσεις και μετά στην τρύπα να ρίξεις 2-3 σταγόνες λεμονί ή ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Η aptaisia ειναι παρα πολυ ανθεκτικο ζωντανο!

Θα ελεγα να ξυλώσεις εκεινο το κομματι του βραχου για να ξενιασεις!

Θα σου ελεγα να μην κανεις αλλαγή νερού τωρα που στρώνει το ενυδρειο. δεν σε απασχολεί που ειναι ψηλά, δωσε χρονο να εξεληχθει φυσιολογικα η όλη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Update μετά από 4 ημέρες..

Sal = 1,025

Po4 =0,05 mg/l :thumbup:

Kh = 9

Ph = 8,3

Ca = 420

Mg = 1260

No2 = 0,02 mg/l

No3 = 2 mg/l

NH4 = <0,01( το μικρότερο στο τεστ)

Νομίζω ότι όλα πάνε καλά, λογικά μέχρι την Δευτέρα θα έχουν μηδενίσει τα Νο2/Νο3 εκτός από τα Ρο4, σήμερα άλλαξα αντιφωσφορο και άνθρακα με νέο ( ο αντιφωσφορος δεν είναι σιδήρου αλλά είναι ο ίδιος που είχα, αν μετά από 4 μέρες δεν δω καμία μεταβολή στις μετρήσεις θα πάρω σιδήρου),

Ποτέ πρέπει να μπουν οι ερημίτες στο ενυδρείο?

(Πρέπει να ρίχνω κάποια μικρή ποσότητα τροφής στο ενυδρείο για να διατηρήσω την βιολογία που αναπτύσσεται? Η αυτό το κάνουμε μόνο στο γλυκό?

Ο άνθρακας του θαλασσινού έχει διαφορά από τον άνθρακα του γλυκού?

Έχω 1 kg περίσσευμα της Fluval, Γράφει επάνω : For fresh water and marine environments, και ότι δεν ανεβάζει τα επίπεδα των φωσφορικών μπορώ να τον χρησιμοποιήσω? η είναι άχρηστος?

Πάνω στο βράχο μου υπάρχουν αρκετά FEATHER DUSTERS, σε ένα από αυτό έχει δημιουργηθεί κάτι σαν ιστός γύρο γύρω του στην τρύπα του σωλήνα του, αν μπορείτε να καταλάβετε από την Φώτο..

Πρέπει να το βγάλω?

post-2610-1229615147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμφανίστηκε αυτό στη δεύτερη Φώτο, το οποίο αλλάζει συνέχεια θέσεις…

Το κρατάω? Μοιάζει σαν μικρή ανεμώνα.

post-2610-1229615472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανεις?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να διακρύνω τίποτα στις φωτογραφίες. Αυτά που περιγράφεις πρόκειται για σκουλήκια, τα οποία δεν τα αφαιρούμε από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμφανίστηκε αυτό στη δεύτερη Φώτο, το οποίο αλλάζει συνέχεια θέσεις…

Το κρατάω? Μοιάζει σαν μικρή ανεμώνα.

ειναι καπως ετσι γιατι και εγω εχω βρει μια

post-2404-1229678445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kosmidis ετσι ειναι!

Μπορει καποιος να μου πει σχετικα με τους ερημιτες και γενικοτερα με τις ομαδες καθαρισμου ποτε

πρεπει να μπουν?

Link to comment
Share on other sites

μολις οληκληρωθεί ο κύκλος του ενυδρείου τότε ξεκινας και βάζεις τα πρώτα ζωντανα που αποτελούν και τις ομαδες καθαρισμού

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

...ή μόλις εμφανιστεί η πρώτη διατομική άλγη στα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με την αιπτασια θα ξενασεις μονο αν βαλεις μια συγκεκριμενη γαριδα pepper mint shrimp νομιζω!Παρεπιπτοντως κανενας απο θεσσαλονικη εχει δει ποτε αυτη τη γαριδα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...