Jump to content

Ενας νεος νανος..


vellerefond

Recommended Posts

Θελουμε καινουργιες φωτο!!!

Δωσε τις φωτο στο λαο σου!

:thumbup:

Μαθαινω απο εγκυρη πηγη οτι εχει καινουργια πραματακια μεσα στο ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μικρό update..

Σας βάζω μερικές φωτογραφίες σχετικά με το σύστημα μου έτσι όπως έχει εξελιχτεί ως σήμερα, είναι με μικρά βήματα βεβαία αλλά προσπαθώ να είναι όσο γίνεται ποιο σταθερά ..αν και είναι λίγο δύσκολο !

Έχω μερικές ερωτήσεις να σας κάνω..

1) Τις τελευταίες 5 μέρες παρατηρώ μια αύξηση της τιμής των No2 στο 0,02 mg/l με τεστ της ΤΜ, Νο3 έχω 5 mg/l σταθερά με πολύ μικρές μεταβολές όταν έχει προηγηθεί τάισμα, ΝΗ4 στην μικρότερη ένδειξη του τεστ δηλαδή <0,01 mg/l,

Κάποιο θάνατο δεν είχα, αλλαγή νερού είχα κάνει στις 27/1 προγραμματισμένη στο 30%,

Το τάισμα που κάνω είναι προσεκτικό και με κατεψυγμένες τροφές της oc. Nu.,

Ιδιαίτερα αυτές τις μέρες που είδα την άνοδο των Νο2 είμαι ακόμα ποιο προσεκτικός,, δεν ξέρω τι αλλά στοιχειά μπορεί να πρέπει να σας αναφέρω, δεν πάει το μυαλό μου πουθενά, στο ενυδρείο έχω dsb και περίπου τα 20 kg Live rock,

Η κυκλοφορία είναι καλή με 2 κυκλοφορητές και χωρίς νεκρά σημεία..να συμπληρώσω ότι έριξα μέσα για 2-3 μέρες μερικά ζωντανά βακτήρια μήπως βοηθήσω λίγο στον μηδενισμό των Νο2, αλλά τίποτα, όπως επίσης ότι τα τεστ έχουν γίνει με 2 διαφορετικά για την αποφυγή σφάλματος!

2) αντιμετωπίζω δυσκολία στο να κρατήσω σταθερή την τιμή της kh, με καθημερινό συμπλήρωμα την έχω περίπου στο 9-9,5 dkh αν δεν ρίξω μια μέρα πέφτει κάτω από το 8! Έχω αφήσει επίτηδες το ca να πέσει στο 370-380 μιας και καταφέρω να ισορροπήσω κάπως το σύστημα αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα,

Σκέπτομαι να βάλω έναν CR μικρό μιας και το σύστημα είναι μικρό

Πως το βλέπεται σαν ιδέα? Έχει κανείς τοποθετήσει CR σε RSM 130 από αυτούς που έχουν?

Κάποια ιδέα – πρόταση, έχω κάτι στον νου μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.

Αυτά αρχικά.. σορρυ αν σας ζάλισα!

Όταν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω ένα video με μια mantis που δυστυχώς έχω μέσα..και που την συνέλαβα επ’ αυτοφώρω..

post-2610-1234123895_thumb.jpg

post-2610-1234123933_thumb.jpg

post-2610-1234123957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες πρόσφατα, κάποια ανακατάταξη στο βράχο ή στην άμμο?? Η επιφάνεια αναταράσσεται??

Οι οργανισμοί πως συμπεριφέρονται??

Πάντως το ενυδρείο σου δείχνει πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει κάποια ανακατάταξη τελευταία, είχα κάνει μερικές αλλαγές στο στήσιμο του βράχου αλλά είναι πάνω από ενάμιση μηνά τώρα και τότε δεν είχα ζωντανά μέσα.

Οι οργανισμοί συμπεριφέρονται φυσιολογικά, τα ψάρια τρώνε είναι δραστήρια και τα κοράλλια δείχνουν να είναι υγιή.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν συνεχιστεί αυτό θα έχουν όλα πρόβλημα..

Σκέφτηκα να βάλω στην πλάτη του ενυδρείου κάτω από τους κυκλοφορητές πριν τον άνθρακα και τον αντιφοσφωρο λίγο βιολογικό υλικό (λίγο μακαρόνι π.χ.)

Μόνο και μόνο να δώσω μια ώθηση στην βιολογία του ενυδρείου να αναπτυχτεί περισσότερο

Και αν πετυχει σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου το αφαιρώ ώστε να μείνει μόνο ο βράχος και το dsb!

Έχω έτοιμο νερό αλλαγής σε περίπτωση που χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο να δώσω μια ώθηση στην βιολογία του ενυδρείου να αναπτυχτεί περισσότερο

Η γνώμη μου είναι να μην προσθέσεις βιολογικό υλικό προς το παρών.

Μήπως κάνεις μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού και χάνεις βιολογία ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο να δώσω μια ώθηση στην βιολογία του ενυδρείου να αναπτυχτεί περισσότερο

Η γνώμη μου είναι να μην προσθέσεις βιολογικό υλικό προς το παρών.

Μήπως κάνεις μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού και χάνεις βιολογία ?

Οι αλλαγές που κάνω είναι 30λτ κάθε 20 μέρες δηλαδή το 25% περίπου του συνολικού όγκου.

Όσον αφορά το βιολογικό υλικό και εγώ είμαι κατά της χρήσης του, απλά το σκέφτηκα σαν

Έσχατη λύση σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη στο τι γίνεται. :(

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που κάνω είναι 30λτ κάθε 20 μέρες δηλαδή το 25% περίπου του συνολικού όγκου.

Όσον αφορά το βιολογικό υλικό και εγώ είμαι κατά της χρήσης του, απλά το σκέφτηκα σαν

Έσχατη λύση σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη στο τι γίνεται. :hysterical:

Νομίζω ότι δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος , δώσε λίγο χρόνο στο σύστημα σου και παρατήρησε την εξέλιξη του, κάνε αλλαγές 20 λίτρα κάθε μηνά μέχρι τα φυσικά βιολογικά φίλτρα να αποδώσουν τα μέγιστα. Αν και πιστεύω ότι θα ισορροπήσει μονό του, σε βάθος χρόνου. :(

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές ταΐζεις τα ψάρια σου?μήπως τάισες αρκετά τις τελευταίες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές ταΐζεις τα ψάρια σου?μήπως τάισες αρκετά τις τελευταίες μέρες?

Ταΐζω με τροφές της ocean Nutrition, κατεψυγμένες mysis, Cyclops, lobster eggs καθώς και κάθε 2 μέρες με flakes της ocean nutrition πάλι,σκόρδο και βιταμινες φυσικά δεν τα ρίχνω όλα μαζί αυτά, αλλά εναλλάξ κάθε μέρα και ποσότητα πολύ λίγη η οποία καταναλώνεται σχεδόν όλη από τα ψάρια.

Τις τελευταίες μέρες που παρατήρησα την αύξηση είμαι ακόμα ποιο προσεκτικός στο τάισμα

Μολις ανοιξαν τα φωτα .. ειδα μια απο τις γαριδες τις cleaner που εχω να κουβαλαει ενα τσουρμο αυγα στα ποδια της..

ειναι η δευτερη φορα που γεναει.. :(

Έγινε επεξεργασία - vellerefond
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που τα ζωντανά συμπεριφέρονται καλά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν τα ποσοστά της αμμωνίας ή των νιτρωδών ήταν τοξικά, δεν θα προλάβαινες να κάνεις τίποτα. Αντίθετα όλα δείχνουν υγιή και οι γαρίδες σου γεννάνε.

Θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα πρόγραμμα αυστηρής δίαιτας. Λίγα φυλλαράκια φαγητό μια φορά την ημέρα για όσο καιρό χρειαστεί. Μην νομίζεις ότι οι οργανισμοί μένουν νηστικοί. Πάντα βρίσκουν να τραφούν σε ένα φυσικό σύστημα, χωρίς να έχουν τη δική σου ανάγκη.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που τα ζωντανά συμπεριφέρονται καλά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν τα ποσοστά της αμμωνίας ή των νιτρωδών ήταν τοξικά, δεν θα προλάβαινες να κάνεις τίποτα. Αντίθετα όλα δείχνουν υγιή και οι γαρίδες σου γεννάνε.

Θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα πρόγραμμα αυστηρής δίαιτας. Λίγα φυλλαράκια φαγητό μια φορά την ημέρα για όσο καιρό χρειαστεί. Μην νομίζεις ότι οι οργανισμοί μένουν νηστικοί. Πάντα βρίσκουν να τραφούν σε ένα φυσικό σύστημα, χωρίς να έχουν τη δική σου ανάγκη.

Καλή συνέχεια.

Μακαρι να πανε ολα καλα!

το οτι τα ζωντανα ειναι καλα ειναι πολυ καλο σημαδι!

θα μειωσω την τροφη κατα πολυ για μερικες μερες να δουμε..αν και δεν νομιζω οτι ειναι η τροφη η αιτια

ελπιζω να εχουμε καλα νεα !!

ευχαριστω για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τα νεα σου αποτελεσματα!

Καλη συνεχεια!

όπως σου ειπε και ο Νικος:

"Λίγα φυλλαράκια φαγητό μια φορά την ημέρα για όσο καιρό χρειαστεί"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...