Jump to content

Το νεο μου Fish Only


panoscorfu

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους παρουσιαζω το ενυδρειο μου vision 450 litr με ζβραχο 40 κιλα, ζων αραγωνιτη τρεχει 1 μηνα και απο οτι βλεπω παει καλα μεχρι στιγμης οι μετρησεις εχουν σταθεροποιηθει no2 ,0 no3,0 amonia 0 ,ph 8,2 kh 7, salinity 1024 26c θερμοκρασια στο ζωντ βραχο εχει μπει βαση με πατεντα απο τελαρο πλαστικο με πλαστικα ποδαρακια κυκλοφορια 2χ rio seio 3200 hη καθε μια η μια απεναντη απο την αλλη. εξωτερικο φιλτρο eheim 2217 με ανθρακα και αντιφοσφορο,εσωτερικο με τα σφουγγαρια του,Skimer της deltec mce 600 .φωτισμος συνολο 2 τ5 που προσφερει η jewell εχω αλαξει την πισω με Τ5 ακτινικη μπλε,εδω η ερωτηση ειναι οκ που μπηκε πισω η ακτινικη η πρεπει να μπει μπροστα? με αυτο το φωτισμο θα μπορεσω να βαλω κανενα μαλακο κοραλακι μανιταρι, ζωοανθιες κλπ? Και κατι αλο τα φωτα ποσο τα αναβω? εχω ξεκινισει και τα αναβω ενα 8ωρο ελαχιστη βεβαια αλγη εχει κανει την εμφανιση της πειτε μου γνωμες για το στησιμο καθε σας συμβουλη σεβαστη οσο για αυτα που εχω μαθει το οφειλω σε εσας με ωρες διαβασμα στο forum και παλι ευχαριστω. :huh: ποτε προσθετω ζωντανα?

post-6737-1231101914_thumb.jpg

post-6737-1231101947_thumb.jpg

post-6737-1231101982_thumb.jpg

post-6737-1231102013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου θα μου αρεσε περισσοτερο οπως εχεις τον βραχο σε δυο σημεια να δημιουργησεις περισσοτερες σπηλιες κ κρυψωνες κ θα ηταν σουπερ.

ποσα watt ειναι ο φωτισμος που εχεις τωρα? καλη συνεχεια :huh:

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!!! Θα γίνει ενα τελειο Fish only!

Νομίζω ότι χρειαζεσαι περισσοτερο βράχο και περισσοτερες κρυψώνες, ποσα κιλά εχεις?

Χρειαζεσαι σαφως περισσότερη κυκλοφορία στην επιφάνεια και θα σε συμβούλευα να αφαιρέσεις το spray bar απο το εξωτερικό φίλτρο γιατι συντομα θα βουλώσει στο θαλασσινό.

Τι εχεις στο εξωτερικό φίλτρο?

Δεν σε απασχολεί τοσο πολύ ο φωτισμός στο fish only. Δεν εχει τοση σημασία.

Καλή συνεχεια και ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!!! Θα γίνει ενα τελειο Fish only!

Νομίζω ότι χρειαζεσαι περισσοτερο βράχο και περισσοτερες κρυψώνες, ποσα κιλά εχεις? Εχω 40 κιλα ζβραχο

Χρειαζεσαι σαφως περισσότερη κυκλοφορία στην επιφάνεια και θα σε συμβούλευα να αφαιρέσεις το spray bar απο το εξωτερικό φίλτρο γιατι συντομα θα βουλώσει στο θαλασσινό.

Τι εχεις στο εξωτερικό φίλτρο? Ανθρακα και αντιφοσφορο

Δεν σε απασχολεί τοσο πολύ ο φωτισμός στο fish only. Δεν εχει τοση σημασία.

Καλή συνεχεια και ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε! Σασ ευχαριστω για ολα

:huh:
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και καλα κουραγια και απο μενα!!Ομορφο το ενυδρειο σου!!Να το χαιρεσε νομιζω και εγω οτι θες λιγο περισσοτερο βραχο και καποιες κρυψονες για να ψαρακια σου!!Θα μειωσεις το στρες τους μελλοντικα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου σε αυτή τη φάση εξέλιξης.

Θα συμφωνήσω και εγώ σε ότι αφορά τη διάταξη του βράχου. Θα χρειαστούν κρυψώνες για τα μελλοντικά ψαράκια σου.

Όσον αφορά τους ζωντανούς οργανισμούς, αν σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις και ασπόνδυλα, τότε αφού ανάψεις τα φώτα και αρχίζει να σχηματίζεται διατομική άλγη στα τζάμια, τότε είναι η ώρα να βάλεις μια μικρή ομάδα καθαρισμού. Αν επιθυμείς να έχεις μόνο ψαράκια, τότε μπορείς να βάλεις ένα μικρό και ανθεκτικό ψάρι πχ της κατηγορίας των damsel και μετά από ένα περίπου μήνα να σκεφτείς για το επόμενο. Η αργή σταδιακή βιοφόρτιση στο θαλασσινό ενυδρείο, έχει μεγάλη σημασία και μην ξεγελαστείς από τη φαινομενική ολοκλήρωση του αμμωνιακού κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια οσο για τον φωτισμο εχει δυο τ5 54 watt η καθε μια

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια ,μου αρεσει το στησημο των πετρων δινει πολυ χωρο για κολυμπι,σκεφτεσαι για επιθετικο fish-only ?δηλαδη puffer triggers κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλό στήσιμο του βράχου για fish only αν και θα προτιμούσα να ήταν λίγο μεγαλύτερα τα κενά μεταξύ τον κομματιών για σπηλιές.

To Fish only ενυδρείο μπορεί να μην έχει κοράλλια αλλά μπορεί να δεχτεί τα πιο απίστευτα ψάρια του χόμπι σε ομορφιά και συμπεριφορά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το στήσιμο των δύο "νησιών" είναι από τα πιο όμορφα όπως καλό θα ήταν, όπως γράφει και ο Θανάσης, να δημιουργήσεις περισσότερες σπηλιές και περάσματα ανάμεσα στους βράχους σου... δώσε λίγο περισσότερο αέρα και τα ψάρια σου θα το εκτιμήσουν δεόντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...