Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


dimvas76

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά

Στις 30/12/2008 είχα κάνει μία παρουσίαση ως καινούργιος στο forum αλλά και ως αρχάριος . Σήμερα έχω την τιμή, όπως είχα αναφέρει και στο πρώτο μου μήνυμα, να σας παρουσιάσω τον <<παράδεισό μου>>.

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι ένα Juwel Aquarium Rio 125lt (Μήκος 81 Χ Πλάτος 36 Χ Ύψος 50). με εσωτερικό φίλτρο πάλι της Juwel και αντλία 600/600lt. Ο θερμαντήρας είναι 100w και ο φωτισμός (πάλι της juwel) 2Χ18W (590mm). Απλά πράγματα.....

Στο εσωτερικό του ενυδρείου έχω τοποθετήσει κάποια φυτά, χαλίκι, πέτρες κ.τ.λ. .

Ποιο αναλυτικά :

ΦΥΤΑ

α) 1Χ Cryptocoryne pontederifolia

β) 1Χ Echinodorus cordifolins

γ) 2Χ Lilaeopsis brasiliensis

δ) 2X Microsorium pteropus

ε) 1Χ Anubias

ζ) 1Χ Microsorium

Για τα δύο τελευταία δεν ξέρω ποια είναι συγκεκριμένα. Επίσης τα έχω απλώσει σε όλο το ενυδρείο.

ΧΑΛΙΚΙ : είναι ουδέτερο χαλαζιακό με διάμετρο 1-1,5mm

Ελπίζω ως εδώ να τα πάω καλά :huh:

Σήμερα έκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις (το ενυδρείο έγινε από εχθές), οι οποίες είναι οι εξής παρακάτω:

pH : 8,0

kH : 7

gH : 14

NO2 : 0

NH3/NH4 : 0.5

Οι μετρήσεις έγιναν με το τεστ της SERA (δεν έβρισκα της API).

Παρακάτω υπάρχουν και φωτογραφίες. Στο πίσω τζάμι υπάρχει poster που το έχω τοποθετήσει εκτός ενυδρείου, για να μην φαίνεται ο τοίχος και για να μπορώ να το αλλάξω αν χρειαστεί. Θα δείτε επίσης και μια συσκευή CO2 αλλά είναι εκτός λειτουργίας. Παρακαλώ περιμένω την γνώμη σας, θετική - αρνητική, ώστε να βελτιώσω, καταρχήν, τις μετρήσεις και έπειτα για τα υπόλοιπα.

post-10549-1231275355_thumb.jpgpost-10549-1231275410_thumb.jpgpost-10549-1231275439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια..καλος ορισες στο forum μας και καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Καλως 'τον!!! Μια χαρα το βρισκω το ενυδρειο σου σε ολα! Και οι μετρησεις καλες ειναι. pH,kH,gH παιζουν αναλογα τι ψαρακια θα εχεις..

Τι ψαρακια θα βαλεις μεσα αληθεια?? Το μονο που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ειναι το κιουπι.

{Παρακαλω του mods να μεταφερουν το θεμα στην σωστη ενοτητα.}

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Pano1990. Το κιούπι είναι κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά αφού το πήρα είπα να το βάλω. Όσο για τα ψάρια, εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας, είναι λίγες οι γνώσεις που έχω. Βέβαια θα ήθελα, για αρχή, απλά ψαράκια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για να μην τα πάρω και στο λαιμό μου :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια,χρονια πολλα!Ωραιο το ενυδρειο σου και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι και εγω το πρωτο μου ενυδρειο να το ειχα κανει ετσι. :thumbup:

Εχεις μερακι και απο τα λεγομενα σου εχει μελλον στο χομπυ.

Συγχαρητηρια.

Οι προτασεις που κανω για να σκεφτεις ειναι :

1. Φυσικα οπως ειπαν και οι φιλοι το κιουπι στη διακοσμητικο στην κουζινα πανω σε κανενα ραφι. :huh:

2. Προσπαθησε αν εχεις σκοπο να βαλεις και παροχη CO2 να προσθεσεις κι αλλη λαμπα, αφου αυτα πανε πακετο και πρεπει να ανεβασεις τα συνολικα βατ πειραματιζομενος με το DIY CO2 ξεκινωντας τον φωτισμο απο 0,5 βατ ανα λιτρο.

(τη σκαλα της hagen "κολλα" τη στο πλαινο τζαμι καλυτερα)

3. Δεν χρειαζεσαι αφισα με ψευτικα φυτα, ασε να φαινονται τα δικα σου τα αληθινα μονο. (βαλε μια μονοχρωμη σαν φοντο αν θες) :thumbup:

4. Προσθεσε ή σηκωσε ενα απο τα ξυλα για να εχει και υψος η "ξυλινη" διακοσμηση.

Βρες και δεσε λιγη moss πανω στα κλαρια του.

5. Η πετρα ελπιζω να μη ειναι ασβεστολιθικη κααι ανεβαζει και αλλο τις σκληροτητες.

(κανε το τεστ με το ακουαφορτε αν δεν εισαι σιγουρος για το ειδος της πετρας)

6. Απο ψαρακια ξεκινα με guppies που κανουν γαι το νερο της βρυσης σου και σαλιγγαρια applesnail και αργοτερα καμια γαριδουλα red cherry.

Εισαι στο σταδιο του στρωσιματος ετσι? βλεπω αμμωνια.

Αυξησε λιγο οτι ριχνεις (τροφη? με τι στρωνεις?).

Οταν ανεβουν τα νιτρωδη (ΝΟ2) παρε και τα τεστ των νιτρικων (ΝΟ3) για να ελεγξεις οτι εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Pano1990. Το κιούπι είναι κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά αφού το πήρα είπα να το βάλω. Όσο για τα ψάρια, εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας, είναι λίγες οι γνώσεις που έχω. Βέβαια θα ήθελα, για αρχή, απλά ψαράκια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για να μην τα πάρω και στο λαιμό μου :huh:

Μιας και εχουμε το ιδιο ενυδρειο και μαλιστα στο ιδιο χρωμα, :thumbup: εγω εχω βαλει μεσα μερικα κορις, που ειναι του βυθου, αλλα χρειαζονται αμμο. Επισης εχω βαλει 6 Black Neon και 12 Green Neon (μενουν ψειρες). Και σαν πιο "μεγαλο" ψαρακι εχω προσθεσει ενα χαρεμακι απο 1αρ και 3 θηλ. Nanacara Anomala που γεννησαν κιολας.. Το μεγαλο το εβαλα με "" για οι θυληκες ειναι σαν τα Black Νeon σε μεγεθος :thumbup:

Αυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Sorry που αργό να απαντήσω, αλλά λόγω δουλειάς δεν έχω και πολύ χρόνο να μπαίνω στο forum και να βλέπω τις απαντήσεις σας. Λοιπόν έχουμε και λέμε :huh: :

Οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές (έκανα το τεστ πρώτα).

Όσο για την αφίσα θα την βγάλω το Σ/Κ, που θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο, επίσης θα βγάλω και το κιούπι και θα το τοποθετήσω στην κουζίνα(ταιριάζει περισσότερο εκεί :thumbup: ). Όταν κάνω τις αλλαγές θα βγάλω εκ νέου φωτογραφίες και θα σας τις δείξω.

Όντως είμαι ακόμα στο στάδιο του στρωσίματος. Ρίχνω μόνο το nitrivec τις sera.

Το τελευταίο που γράφεις φίλε delta66 για τα νιτρώδη, εννοείς ότι θα ανεβούν από το 0,0 που είναι τώρα και θα ξαναέρθουν σε αυτήν την τιμή μετά;

Φίλε pano1990 ευχαριστώ για τις συμβουλές σου για τα ψαράκια.

Έχω βέβαια κάποιες απορίες ακόμα και θα τις αναφέρω επί συντομία.

1) Το Σ/Κ σκέφτομαι να κάνω αλλαγή στο νερό και να προσθέσω λίγο απιονισμένο νερό μπας και κατεβάσω το gk λίγο (λέω εγώ με το φτωχό μου μυαλουδάκι :thumbup: ).

2) Σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, και τις σημερινές (κάνω κάθε μέρα), μέσα στο Σ/Κ - αν όχι και από αύριο - η αμμωνία θα μηδενιστεί. Μετά θα μπορώ να βάλω κανονικά τα ψαράκια μου, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο,αλλα αυτο το κιουπι με χαλαει λιγο.Καλη συνεχεια. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Α Το τελευταίο που γράφεις φίλε delta66 για τα νιτρώδη, εννοείς ότι θα ανεβούν από το 0,0 που είναι τώρα και θα ξαναέρθουν σε αυτήν την τιμή μετά;.......

Β Έχω βέβαια κάποιες απορίες ακόμα και θα τις αναφέρω επί συντομία.

1) Το Σ/Κ σκέφτομαι να κάνω αλλαγή στο νερό και να προσθέσω λίγο απιονισμένο νερό μπας και κατεβάσω το gk λίγο (λέω εγώ με το φτωχό μου μυαλουδάκι :thumbup: ).

2) Σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, και τις σημερινές (κάνω κάθε μέρα), μέσα στο Σ/Κ - αν όχι και από αύριο - η αμμωνία θα μηδενιστεί. Μετά θα μπορώ να βάλω κανονικά τα ψαράκια μου, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Α. Για τις τιμες που πρεπει να παρουσιαζονται περιπου, κατα το στρωσιμο ενος ενυδρειου κοιτα τον πινακα : http://www.bestfish.com/newtank3.html

Β. Για τις αποριες :

1. Αναλογα τι ψαρια θελεις να βαλεις μεσα.

Με το απιονισμενο κατεβαινουν οι σκληροτητες gH, kH και εμμεσα μετα απο λιγο και το pH (αφου οσο πιο χαμηλο ειναι το kH εχει την ταση να κατεβαινει και το pH).

Ομως το απιονισμενο ειναι "νεκρο" νερο, δεν εχει δλδ μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια απαραιτητα για την επιβιωση των ψαριων.

Τα ιχνοστοιχεια χρειαζονται σε ολα τα ειδη ψαριων και φυτων.

Τα μεταλλικα αλατα (που αποκαλουνται και ηλεκτρολυτες), αναλογα το ειδος ψαριων χρειαζονται αλλα πολλα και αλλα λιγοτερα.

Για αυτο αν κανεις 100% αλλαγη με απιονισμενο (ή νερο απο οσμωση) θα πρεπει να συμπληρωνεις απο σκευασματα τα ιχνοστοιχεια και τα μεταλλικα αλατα που απουσιαζουν.

Ετσι εχεις πληρη ελεγχο στην ποιοτητα του νερου.

Οποτε σε μεγαλα ενυδρεια που ειναι μεγαλη η ποσοτητα αλλαγης, χρησιμοποιεις νερο αντιστροφης οσμωσης συν ιχνοστοιχεια-ηλεκτρολυτες.

Αυτο ομως δεν ειναι εφικτο για ολους.

Ενας τροπος για να χρησιμοποιεις λιγοτερο απιονισμενο (η νερο απο ΑΟ) ειναι να κανεις μιξη με νερο βρυσης που εχει ιχνοστοιχεια και μεταλλικα αλατα.

Γι'αυτο αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις θα βαζεις και το αναλογο ποσοστο απιονισμενου (ή ΑΟ) στην αλλαγη νερου :huh:

2. Οχι δεν θα βαλεις ψαρια αν δεν στρωσει το φιλτρο σου, και αυτο θα γινει οταν θα εχεις μετρησεις

ΑΜΜΩΝΙΑ (ΝΗ3/ΝΗ4) : ΜΗΔΕΝ

ΝΙΤΡΩΔΗ (ΝΟ2):ΜΗΔΕΝ

ΝΙΤΡΙΚΑ (ΝΟ3) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝ

ΜΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 25 ppm.

Οταν θα πεσει η αμμωνια κανονικα θα εισαι φουλ στα νιτρωδη (που ειναι πιο τοξικα απο την αμμωνια).

Θα περιμενεις να μηδενιστουν και αυτα και μετα.

Δες σε ποια ειδη βακτηριων οφειλεται η "εξαφανιση" αυτων των δηλητηριων http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Filters3.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ΝΗ4, ΝΗ3, ΝΟ2 να ειναι 0 εισαι μια χαρουλα :huh:

Φιλε Πανο αν εχει φυτα το ενυδρειο (που εχει) τα νιτρικα (ΝΟ3) δεν πρεπει να ειναι μηδεν.

Τα νιτρικα δεν ειναι τοξικα σε μικρη συγκεντρωση (εως 25 ppm ειναι), ειναι ακινδυνα για τα ψαρια και ειναι βασικη τροφη για τα φυτα.

Αν ειναι μηδεν τα φυτα θα "πεινασουν", θα σταματησει η αναπτυξη τους και θα αρχισουν αλλα προβληματα (αλγες) και τελος θα χαλασουν.

Μια καλη αναλογια ειναι απο 5-20 (αναλογα και την ποσοτητα των φωσφορικων αλλα αστο αυτο προς το παρον).

Οι παραπανω τιμες ειναι για μετρηση λιγο πριν την αλλαγη νερου ρουτινας και οχι συντομα μετα απο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο αν εχει φυτα το ενυδρειο (που εχει) τα νιτρικα (ΝΟ3) δεν πρεπει να ειναι μηδεν.

Τα νιτρικα δεν ειναι τοξικα σε μικρη συγκεντρωση (εως 25 ppm ειναι), ειναι ακινδυνα για τα ψαρια και ειναι βασικη τροφη για τα φυτα.

Αν ειναι μηδεν τα φυτα θα "πεινασουν", θα σταματησει η αναπτυξη τους και θα αρχισουν αλλα προβληματα (αλγες) και τελος θα χαλασουν.

Μια καλη αναλογια ειναι απο 5-20 (αναλογα και την ποσοτητα των φωσφορικων αλλα αστο αυτο προς το παρον).

Οι παραπανω τιμες ειναι για μετρηση λιγο πριν την αλλαγη νερου ρουτινας και οχι συντομα μετα απο ταισμα.

πσιτ... Γράφει ΝΗ3 και όχι ΝΟ3.... κι εγώ την πάτησα σε πρώτη ανάγνωση :huh:

Link to comment
Share on other sites

πσιτ... Γράφει ΝΗ3 και όχι ΝΟ3.... κι εγώ την πάτησα σε πρώτη ανάγνωση :huh:

Σωπα μηπως και δεν το καταλαβουνε ρε. :thumbup:

τουλαχιστον με εκανε και εγραψα 2-3 χρησιμα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Σωπα μηπως και δεν το καταλαβουνε ρε. :huh:

τουλαχιστον με εκανε και εγραψα 2-3 χρησιμα πραγματακια.

Ok.... σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να το κανεις full φυτεμενο.

Με την μπουκαλα που εχεις και το παχος του χαλικιου που εχεις δημιουργησει θα κανεις παπαδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θέλει υπομονή το πράμα, τι να κάνουμε. :thumbup:

Ακολούθησα κάποιες συμβουλές και άλλαξα το ενυδρείο μου, για να γίνει πιο όμορφο, όπως ανέφερα σε μία προηγούμενη απάντησή μου και θα το έκανα μέσα στο Σ/Κ.

Δηλαδή, έβγαλα το κιούπι (και το έβαλα στην κουζίνα :thumbup: ). Έβγαλα την αφίσα από πίσω και όντως δείχνει καλύτερα.

Δεν ξερώ γιατί αλλά η μπουκάλα (CO2) δεν δουλευέι. Έκανα όλα αυτά που έλεγε το manual, αλλά τζίφος.

Οι μετρήσεις που έκανα σήμερα έδειχναν :

ΑΜΜΩΝΙΑ (ΝΗ3/ΝΗ4) : ΜΗΔΕΝ

ΝΙΤΡΩΔΗ (ΝΟ2): ΜΗΔΕΝ

ΝΙΤΡΙΚΑ (ΝΟ3) : ΜΗΔΕΝ

pH : 7.5

kH : 6,0

gH : 17,0 :thumbup:

Temp : 24,6

Επίσης σήμερα έκανα και μία αλλαγή στο νερό (περίπου 30%), μετά τις μετρήσεις.

Τέλος σήμερα παρατήρησα ότι κάποια φυτά άρχισαν να κιτρινίζουν τα φύλλα τους. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν αρκετά ιχνοστοιχεία μέσα στο ενυδρείο; Μήπως ο φωτισμός δεν είναι κατάλληλος (Juwel 2Χ18 12ώρες αναμμένα); :huh:

post-10549-1231603373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την μετρηση πρεπει να την κανεις λιγο πριν την αλλαγη.*

- Δεν ειμαι σιγουρος οτι εστρωσε το ενυδρειο.

Ειχαν ανεβει πολυ οι τιμες ΝΗ3 και ΝΟ2 και μετα επεσαν? (οπως στο λινκ που σου δινω και πιο πανω? http://www.bestfish.com/newtank3.html )

Συνεχιζες να ταιζεις οσο καιρο ετρεχε? (για να διατηρουνται ζωντανα τα βακτηρια)

- Τα φυτα τρεφονται με ΝΟ3 και η μηδενικη τους τιμη ειναι πιθανον η αιτια που δεν δειχνουν υγειη.

Για τα φυτα σου μια χαρα ειναι τα βατ (αν βαλεις CO2 πρεπει να τον αυξησεις ομως)

Η φωτοπεριοδος ομως ειναι μεγαλη (12 ωρες).

Τα φυτα φωτοσυνθετουν 8-9 ωρες, τον υπολοιπο χρονο τον εκμεταλευονται οι αλγες.

Πεσε σταδιακα στις 9 ωρες και βλεπεις (10 λεπτα την ημερα αν εναι εφικτο, αλλιως μιση ωρα καθε .... 3 μερες).

- Αν δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου τελικα, κρατα τη θερμοκρασια ψηλα 29C (για να επιταχυνθει η διαδικασια αφου και τα συγκεκριμενα φυτα σου αντεχουν την τσιμπημενη θερμοκρασια).

- Το CO2 δεν ειναι επειγον. Ξανακοιτα τις οδηγιες ή ανοιξε αλλο τοπικ με σχετικο τιτλο για να εχεις γρηγορη ανταποκριση.

- Μετρα το νερο της βρυσης και αν εχει χαμηλοτερο gH σημαινει οτι υπαρχει κατι στο ενυδρειο που σκληραινει ρτο νερο (με συνηθεις υποπτους στα ενυδρεια το χαλικι ή τις πετρες).

- Αν δεν θελεις να βλεπει τον τοιχο κλπ απο πισω δοκιμασε κανενα μονοχρωμο χαρτονι απο βιβλιοπωλειο.

Αποχρωση αναλογα το ενυδρειο, (πολλοι βαζουν μαυρο).

Πιστευω οτι σε λιγο φυτεμενο σαν το δικο σου δεν παει, θα μαυρισει ο τοπος.

Ισως κατι απο ανοιχτοχρωμο μεχρι πιο σκουροχρωμο πχ καφε (κατι σαν οχθη ποταμου με χωμα τυρφης)

* Κανονικα πρεπει να μετραμε και μετα την αλλαγη για να ξερουμε τι εχουμε κανει στο νερο με την αλλαγη.

Αλλα αν εχεις μετρησει τις τιμες του νερου της βρυσης σου μπορεις να ξερεις με απλα μαθηματικα το αποτελεσμα.

Ετσι δεν θα χρειαζεται να μετρας καθε φορα μετα την αλλαγη.

Φυσικα υπαρχει περιπτωση για διαφορους λογους (ιδιως στην επαρχια που εχουν μικρο δυκτιο υδρευσης) να αλλαξουν οι τιμες του νερου (πχ μετα απο βροχες ή μετα απο διαφυγη αποβλητων σε χαλασμενο αγωγο κλπ)

Γι'αυτο μια μεση οδος ειναι να κανουμε μετρηση στο νερο της βρυσης κατα περιοδους (πχ χειμωνα- καλοκαιρι) ή οταν υποψιαζομαστε οτι κατι επιρρεαζει τις συνθηκες του ενυδρειου μας.

Φυσικα η απολυτη μεθοδος ελεγχου ειναι να χρησιμοποιουμε νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σωπα μηπως και δεν το καταλαβουνε ρε. :thumbup:

τουλαχιστον με εκανε και εγραψα 2-3 χρησιμα πραγματακια.

xa-0xa0-0-ax-0ax-0xa0-xa Tωρα το ειδα :huh::thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

xa-0xa0-0-ax-0ax-0xa0-xa Tωρα το ειδα :huh::thumbup::thumbup::bowdown:

Σωπα βρε αμεσως :thumbup:

Γραφτα και 'συ οπως συνηθως την αμμωνια και το αμμωνιο, με καθετο αναμεσα και οχι με κομα. (ΝΗ3/ΝΗ4) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Φίλε delta66 ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου.

Το NH3 ήταν στο 0,5 και τώρα είναι στο 0. Για το ΝΟ2 από την αρχή είναι στο 0. Το που χρησιμοποιώ είναι από την SERA.

Για το ΝΟ3 το χρησιμοποιώ μόνο 2 μέρες τώρα και είναι και αυτό στο 0.

Χθες που έκανα και αλλαγή νερού, το νερό που πρόσθεσα ήταν μέσα από φίλτρο (που κρατάει χλώριο κ.τ.λ.).

Επίσης, αν γνωρίζετε τι είναι αυτά τα μαύρα που έχει στο κέντρο το παρακάτω φυτό.

post-10549-1231706682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... Χθες που έκανα και αλλαγή νερού, το νερό που πρόσθεσα ήταν μέσα από φίλτρο (που κρατάει χλώριο κ.τ.λ.).

Επίσης, αν γνωρίζετε τι είναι αυτά τα μαύρα που έχει στο κέντρο το παρακάτω φυτό.

Δεν ξερω και δεν διακρινω καθαρα τι σημαδια ειναι αυτα, αλλα για πες τι φιλτρο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις.
Link to comment
Share on other sites

Είναι φίλτρο που μπαίνει στην βρύση (της κουζίνας) και φιλτράρει το νερό από διάφορες ακαθαρσίες και χημικά που έχει το δίκτυο ύδρευσης. Πάντως σήμερα που έκανα το τεστ στο ενυδρείο, τα αποτελέσματα ήταν ίδια με τα χθεσινά (που έκανα πρωτού αλλάξω το νερό).

Φωτογραφίες του φίλτρου.

post-10549-1231710302_thumb.jpg και post-10549-1231710318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό το φυτό είναι microsorum pteropus αυτά τα μαύρα σημάδια είναι φυσιολογικά κ σημαίνουν συνήθως ότι το φυτό "παίρνει" πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...