Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


dimvas76

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Φίλε delta66 ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου.

Το NH3 ήταν στο 0,5 και τώρα είναι στο 0. Για το ΝΟ2 από την αρχή είναι στο 0. Το που χρησιμοποιώ είναι από την SERA.

Για το ΝΟ3 το χρησιμοποιώ μόνο 2 μέρες τώρα και είναι και αυτό στο 0.

Χθες που έκανα και αλλαγή νερού, το νερό που πρόσθεσα ήταν μέσα από φίλτρο (που κρατάει χλώριο κ.τ.λ.).

Επίσης, αν γνωρίζετε τι είναι αυτά τα μαύρα που έχει στο κέντρο το παρακάτω φυτό.

post-10549-1231706682_thumb.jpg

αν αυτό το φυτό είναι microsorum pteropus αυτά τα μαύρα σημάδια είναι φυσιολογικά κ σημαίνουν συνήθως ότι το φυτό "παίρνει" πολύ φως.

Από τις φωτοτγραφίες που έβαλες συμπαιρένω ότι το φυτό για το οποίο ρωτάς ειναι το Microsorum Pteropus ή αλλιώς Java Fern. Κατ' αρχήν να σου πω ότι το φυτό αυτό αναπτύσεται καλύτερα αν δεθεί πάνω σε έναν βράχο ή σε ένα ξύλο. Θα το τοποθετήσεις έτσι ώστε οι ρίζες του να ακουμπουν πάνω στον βράχο/ξύλο και θα το δέσεις κατα προτίμηση με πετονιά έτσι ώστε να παραμένει σταθερό στη θέση του. Προσοχή μη το σφίξεις πολύ και καταστρέψεις τις ρίζες του. Αν πάλι θέλεις να δοκιμάσεις ( ρισκάροντας ίσως ) να το διατηρήσεις φυτεμένο, φρόντισε να είναι καλυμένα μόνο τα ριζίδια (λεπτές μαύρες ριζούλες) και έχι το ρίζωμα (οριζόντιος χοντρός κορμός από όπου αναπτύσεται το φύτο και βγαίνουν τα φύλλα και τα ριζίδια).

Φρόντισε το φυτό να βρίσκεται στο σημείο του ενυδρείου με τον χαμηλότερο φωτισμό. Επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο και παλιότερα φιλοξενούσα ένα microsorum νομίζω το σημείο που το έχεις, μπροστά από το φίλτρο είναι το καλύτερο. Έχε πάντως κατά νου ότι το φυτό μεγαλώνει αρκετά.

Τώρα για τα μαυρά σημάδια, αν αυτά είναι στην επιφάνεια του φύλλου, τότε πολύ πιθανόν να οφείλεται στο πολύ φως όπως λέει και ο φίλος akkornteon. Και εγώ είχα το πρόβλημα αυτό με τις μαυρες κιλίδες και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη καθώς δεν θεωρώ ότι ο φωτισμός του ενυδρείου (36 watt) είναι δυνατός. Πολύ πιθανον να οφειλόταν στην έλλειψη κάποιων θρεπτικών στοιχέιων στο νερό. Τελικά το φυτό το έβγαλα.

ΟΜΩΣ στην δική σου περίπτωση (και όσο μπορώ να διακρίνω από την φώτο) αναφέρεσαι σε σημαδάκια πάνω στον μίσχο του φύλλου. Αυτά είναι ρίζουλες που βγάζει το φυτό κάτω από τα φύλλα του. Είναι και ο τρόπος αναπαραγωγής του φυτού. Όταν το φυτό και τα φύλλα του μεγαλώσουν, θα δεις κάτω από τα φύλλα, σε αυτές τις ριζούλες να αναπτύσονται κάποιοι κόμποι-εξογκώματα, τα οποία θα βγάλουν ρίζες και φυλλαράκια και θα γίνουν νέα φυτάκια. Αν θέλεις μπορώ αργότερα να ανεβάσω και φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το φυτό είναι όντως αυτό (Microsorum Pteropus). Βέβαια ξεκίνησα να μειώνω και την διάρκεια του φωτισμού, από 12 ώρες που το είχα θα το φτάσω στις 9 ώρες/ημέρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

φίλε theodor βεβαίως να ανεβάσεις φωτογραφιούλες! Με ενδιαφέρει! Όποτε βρεις χρόνο άνοιξε ένα thread στην ενότητα φυτεμένο για το φυτό αυτό. Εγώ το είχα κάπου και είχε πολύ φως και τα φύλλα είχαν αρχίσει να γίνονται διάφανα στις άκρες, ενώ τα υπόλοιπα φυτά μου δεν παρουσίαζαν πρόβλημα. Του άλλαξα θέση σε πιο σκοτεινό σημείο και επανήλθαν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...