Jump to content

ΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ


BadSeed

Recommended Posts

Δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό στην γέννηση υβριδίων χωρίς τεχνιτά μέσα.

Το να βάλεις μέσα σε 5 τζάμια π.χ. 2 ψάρια και να υβριδίσουν, δεν θεωρείται ουσιαστικά "τεχνητό μέσο";;

Ποιό είναι αυτό;;......ο περιορισμός του χώρου και ο εξαναγκασμός, ουσιαστικά, για υβριδισμό.

Οι υβριδισμοί, σίγουρα υπάρχουν στην φύση αλλά σε πολυ-πολυ-πολύ μικρότερο βαθμό και αυτό γιατι όπως αναφέρθηκε παραπάνω υπάρχουν μηχανισμοί για να διατηρηθούν μόνο τα "δυνατά" υβρίδια.

Απο αυτά τα "δυνατά" υβρίδια μπορεί κάλλιστα να προέλθει ένα νέο είδος. Δεν αντιλέγω.....αλλά αυτά ισχύουν στην φύση....

...εσύ που έχεις υβρίδια cories, που ξέρεις ότι τα υβρίδια σου συγκαταλέγονται ανάμεσα στα "δυνατά";

...δεν το ξέρεις.

Μπορεί να μην είναι "δυνατά" αλλά να μεγαλώσουν να αναπαραχθούν, με την σειρά σου να τα δώσεις σε άλλους χομπύστες και να πάρει μεγάλες διαστάσεις αυτό.

Και μιλάμε για ψάρια που στην φύση δεν θα επιβίωναν (θεωρόντας ότι δεν έχεις "δυνατά" υβρίδια). Οποτε που καταλήγουμε;;

Ότι διατηρείς ένα είδος που είναι "δημιούργημά" σου και που δεν υπάρχει ή δεν θα επιβίωνε στην φύση. Η μόνη διαφορά που έχει αυτό απο τα παπαγαλόψαρα είναι ότι εσύ ίσως να μην το επεδίωξες.

Θα με βρεις σύμωνο στο ότι η εξέλιξη των ειδών πολλές φορές συμπεριλαμβάνει και υβριδισμούς. Μην ξεχνάμε όμως ότι π.χ. στην λίμνη Malawi όλα τα εκατοντάδες διαφορετικά είδη που υπάρχουν προήλθαν απο ένα και μόνο είδος.

Άλλο λοιπόν η εξέλιξη και άλλο ο εκφυλισμός-υβριδισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο λοιπόν η εξέλιξη και άλλο ο εκφυλισμός-υβριδισμός.

Για μένα πολυ ποιο σοβαρο ειναι η αιμομιξία οπου εκει έχουμε πράγματι εκφυλισμό , και ειναι κάτι το οποίο συμβαίνει στα ενυδρεία μας και δεν μιλάει κανείς μας , παρα ο υβριδισμός που στο κατω κατω απο τη στιγμη που το επιτρεπει η φυση κατι ξερει παρα πάνω απο εμάς .

Αλλωστε δεν ειναι στο χερι του ανθρώπου να κάνει οτι θέλει , εκτος και εάν επεμβει στο εργαστήριο , οποτε δεν το συζητάμε είμαστε σαφώς αντίθετοι .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη και ποιος σου ειπε οτι στη φση δεν εχουμε αιμομιξια?

οτι δεν ειναι φυσιολογικο. ειναι φυσιολογικοτατο και μαλιστα τακτικο φαινομενο.

Όσο αφορα τον υβριδισμο, δεν αποτελει στοιχειο της εξελιξης των ειδων!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορα τον υβριδισμο, δεν αποτελει στοιχειο της εξελιξης των ειδων!!!

Δηλαδή τα λυκόσκυλα δεν είναι εξέλιξη? Τα κόκερ? Τα κόλεϋ? Τα χάσκι? Τα ντόπερμαν? Ξέρεις πόσα χρόνια και πόσες γενιές περάσανε για να δημιουργηθούν τα παραπάνω είδη σκύλων? Και φυσικά δεν είναι μόνο τα παραπάνω, αλλά σχεδόν ΟΛΑ τα είδη ΡΑΤΣΑΣ που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Και όλα κάτω υπό την καθοδήγηση των ανθρώπων!!! Το ίδιο φαινόμενο υφίσταται και σε πολλά άλλα ζώα... Άλογα, γάτες, ωδικά πτηνά, διοσμητικά πτηνά και υποθέτω και σε πολλά άλλα που δεν τα γνωρίζω...

Επίσης σε όσα αναφέρει ο φίλος Moutralewn περί φύσης και δυνατού-αδύνατου υβριδίου... Πόσα από τα "οικιακά" σκυλάκια αν τα αφήσουμε στην φύση θα επιβιώσουν? Ακόμα κι αν δεν είναι μαλθακό ζώο, αλλά άγριο..... Το ίδιο ισχύει και για πολλά είδη πουλιών!

Παιδιά, ο υβριδισμός είναι στοιχείο της φύσης! Και δεν μπορούμε να λέμε από την μία πως κάποια από αυτά τα είδη ΔΕΝ θα ζούσαν στην φύση επειδή πιθανόν να ήταν αδύναμα ενώ από την άλλη να στηρίζουμε ΕΜΠΡΑΧΤΑ την ΣΚΛΑΒΙΑ της φύσης και των ζωντανών οργανισμών της μέσα σε μία γυάλα....

Όλοι μας εδώ μέσα θεωρώ πως είμαστε φιλόζωοι και θέλουμε το καλύτερο για τα ζώα/ψάρια/πουλιά που φιλοξενούμε (ή αποφασίσαμε να σκλαβώσουμε) σπίτια μας. Εγώ βλέποντας υβρίδια να χαίρουν υγείας θεωρώ πως είναι ΣΩΣΤΟ να τα έχω και αν μπορέσω να τα αναπαράγω. Ούτως ή άλλως μέσα σε γυάλα θα είναι μέχρι το τέλος της ζωής τους... Τον Αμαζόνιο ούτε σε φωτογραφία δεν θα τον δουν! Από τη στιγμή που επιβιώνουν στις δικιές μου γυάλες μπορούν να επιβιώσουν και σε άλλες γυάλες! Τώρα το ότι δεν είναι απόλυτα "φυσικά" ζωντανά.... (α) Δεν μπορούμε να το ξέρουμε με βεβαιώτητα και (β) Δεν ξέρω κανένα πλέκο στη φύση να κολάει πάνω σε τζάμια....

*edit* Για να μην πω για την αλογόμυγα :(

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εχεις λιγο μπερδεμενες καποιες ενοιες στο μυαλο σου.

Εξελιξη δεν συμαινει ουτε οτι παρεμβενουμε γενετικα ουτε οτι υβριδιοποιουμε ενα ειδος!

Εξελιξη ειναι οτι η καμηλοπαρδαλη απεκτησε μακρύ λαιμο με την παροδο των χρόνων προκειμενου να βρίσκει τροφή.

Για τα δυνατα υβριδια πραγματικα δεν καταλαβαινω τον ορο. πραγματικα τι θα πει δυνατο υβριδιο?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σκυλιά ράτσας όπως τα ονομάζουμε είναι αποτελέσματα ανθρώπινων παρεμβάσεων. Η διαδικασία 'εξέλιξης' των σκύλων έχει ξεκινήσει πάρα πολλά χρόνια τώρα για να καταφέρει ο άνθρωπος, ανάλογα με τις ανάγκες του, να δημιουργήσει το σωστό σκύλο.

Τώρα το οτι δημιουργούμε ζώα ανάλογα με τις ανάγκες μας δεν ξέρω πόσο σωστό είναι απέναντι στους νόμους της φύσης αλλά είναι σίγουρα ιδίωμα του ανθρώπου να φέρνει οτι θέλει στα μέτρα και τα σταθμά του.

Αν πάμε συγκεκριμένα στα ψαράκια σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να διασταυρωθούν μέσα σε ένα ενυδρείο πάρα στη φύση. Κατα την ταπεινή μου άποψη από τη στιγμή που κάτι τέτοιο θα τύχει στα ενυδρεία μας σίγουρα δεν θα πρέπει να μας σοκάρει. Ο Νίκος καλά κάνει και κρατάει τα ψαράκια του και ο φίλος που περιμένει τα μικρά να γεννηθούν σωστά έπραξε και πήρε ενυδρείο για να τα κρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον όρο ''εξέλιξη'', η βιολογία εντάσσει και την δημιουργία ενός νέου είδους από δύο συγγενικά είδη. Το ον που θα προκύψει θα ναι υβρίδιο, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει χαρακτηριστικά και από τους δυο γονείς. Αυτό σημαίνει είτε ότι είναι ένας φυσιολογικός οργανισμός όπως όλοι οι υπόλοιποι, είτε στερείται κάποιων χαρακτηριστικών, είτε προκύπτει σαν κάτι πιο δυνατό και πιο ανθεκτικό από τα προγονικά είδη. Στην τελευταία και μόνο περίπτωση μπορούμε να μιλάμε για δημιουργία ενός νέου είδους.

Χωρίς να ξέρω τί γίνεται στα ψάρια, γενικά όσο πιο γενετικά απομακρυσμένα είναι τα δυο είδη μεταξύ τους, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει ένα υβρίδιο να επιζήσει, και οι λόγοι είναι καθαρά οργανικοί.

Και επίσης, ένα υβρίδιο ''ασθενικό'' που θα πέθαινε στην φύση λόγω κάποιας σωματικής δυσμορφίας, πιστεύω ότι ούτε στο ενυδρείο θα χει και μεγάλες ελπίδες να επιζήσει.

Όμως αν αποκαλείται ''ασθενικό'' ένα υβρίδιο επειδή μπορεί να είναι πχ. πιο ευπαθές στις αρρώστιες ή κάτι τέτοιο, τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μείνει μέσα στο ενυδρείο και να μην αναπαραχθεί κιόλας. Έτσι κι αλλιώς, με σταδιακές αναπαραγωγές, οι απόγονοι θ΄αποβάλλουν όλο και περισσότερα ''κακά'' γονίδια και θα εξελίσσονται...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λιγο μπερδεμενες καποιες ενοιες στο μυαλο σου.

Εξελιξη δεν συμαινει ουτε οτι παρεμβενουμε γενετικα ουτε οτι υβριδιοποιουμε ενα ειδος!

Εξελιξη ειναι οτι η καμηλοπαρδαλη απεκτησε μακρύ λαιμο με την παροδο των χρόνων προκειμενου να βρίσκει τροφή.

Για τα δυνατα υβριδια πραγματικα δεν καταλαβαινω τον ορο. πραγματικα τι θα πει δυνατο υβριδιο?

Όσον αφορά την εξέλιξη των ειδών, νομίζω ότι εδώ ο Νίκος με αυτό το παράδειγμα τα είπε όλα.. :(

Βέβαια όσον αφορά το αν ο υβριδισμός βοηθά στην εξέλιξη των ειδών, θα πω ναι σε κάποιες λίγες περιπτώσεις.

Τώρα, όσον αφορά τα σκυλιά....εκεί γίνονται επιλεκτικοί υβριδισμοί με σκοπό την δημιουργία ενός είδους που να συνδυάζει τα καλά χαρακτηριστικά της ράτσας του "μπαμπά" και τα καλά της ράτσας της "μαμάς". Για να βγει π.χ. το λυκόσκυλο (ή γερμανικός ποιμενικός) δεν διασταυρώσαν λύκο με σκύλο αλλά έγιναν πολλές επιλεκτικές αναπαραγωγές μεταξύ διαφορετικών ειδών μέχρι να πετύχουν αυτό που ήθελαν: Έναν σκύλο "εργάτη", έξυπνο και με ισχυρή αντίληψη. Μέχρι να το πετύχουν αυτό, όπως είναι λογικό, υπήρξαν πολλοί "ανεπιτυχείς" υβριδισμοί.

εκεί έρχεται και η θεωρία περί "δυνατών" και "αδύναμων" υβριδίων. Ότι δηλαδή έκαναν οι άνθρωποι με τα σκυλιά, κάτι παρόμοιο κάνει και η φύση π.χ. στα ψάρια

Τί εννοώ....μπορεί να δημιουργηθούν π.χ. 10 διαφορετικά υβρίδια σε ένα οικοσύστημα. Το καθένα τις περισσότερες περιπτώσεις θα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είτε αυτό λέγεται χαρακτήρας, είτε χρωματισμός, είτε μορφολογία. Λόγω των διαφορετικών χαρακτηριστικών τους, κάποια υβρίδια θα καταφέρουν να επιζήσουν, να ευδοκιμήσουν, να αναπαραχθούν και ίσως να δημιουργηθεί ένα νέο είδος (τα λεγόμενα "δυνατά") και κάποια άλλα δεν θα ευδοκιμήσουν ίσως γιατί λόγω χρωματισμού θα γίνονται εύκολη λεία των θηρευτών, ίσως γιατί λόγω μορφολογίας ή χρωματισμού δεν θα μπορούν να τραφούν (π.χ. σε θηρευτές που στήνουν "καρτέρια") κλπ κλπ κλπ. Αυτά είναι τα "αδύναμα" υβρίδια.

Οπότε, ο τρόπος "δημιουργίας" των ειδών σκύλων απο τον άνθρωπο, μιμείται τον τρόπο που έχει η φύση να κρατήσει ή να απορρίψει κάποια "νέα είδη"- υβρίδια.

Όσον αφορά τα λεγόμενα του storm: Το αν τα "οικιακά" σκυλάκια μπορούν να επιβιώσουν στην φύση, δεν παίζει ρόλο μόνο το είδος αλλά και το πως έχει μάθει. εκεί πάμε σε άλλη συζήτηση. τρανό παράδειγμά τα πόσα λιοντάρια, τίγρεις, λεοπαρδάλεις κλπ τα οποία λόγω ανωτέρας βίας τα παίρνει ο άνθρωπος αζπο την φύση και τα μεγαλώνει εκίνος γιατί μόνο τους δεν θα επιβίωναν, σε ελάχιστες ως καθόλου περιπτώσεις τα απελευθερώνουν ξανά στην φύση όταν μεγαλώσουν λόγω του ότι θα έχουν πρόβλημα κυρίως στην εύρεση τροφής ενάντια στα "άγρια" αδέλφια τους.

Επίσης θα συμφωνήσω ότι αν σου τύχει κάποιος υβριδισμός στο ενυδρείο σου, έχεις χρέος να τα φροντίσεις και να μην τα πετάξεις. Το αν θα τα αναπαράγεις είναι θέμα άποψης του καθενός. Πάντως σε καμία περίπτωση να το δώσεις σε άλλους χομπύστες γιατί δεν ξέρεις τί θα βγει.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα συμφωνήσω ότι αν σου τύχει κάποιος υβριδισμός στο ενυδρείο σου, έχεις χρέος να τα φροντίσεις και να μην τα πετάξεις. Το αν θα τα αναπαράγεις είναι θέμα άποψης του καθενός. Πάντως σε καμία περίπτωση να το δώσεις σε άλλους χομπύστες γιατί δεν ξέρεις τί θα βγει.

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα....

Τί εννοείς "τί θα βγεί"? Δηλαδή εγώ έχω κάποια υβρίδια... Είναι πλέον ενήλικα! Είναι ζωηρότατα και σε καμία περίπτωση δεν είναι προβληματικά! Ποιο πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσουν???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα....

Τί εννοείς "τί θα βγεί"? Δηλαδή εγώ έχω κάποια υβρίδια... Είναι πλέον ενήλικα! Είναι ζωηρότατα και σε καμία περίπτωση δεν είναι προβληματικά! Ποιο πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσουν???

Αυτό που εννοώ αφορά κατά βάση υβρίδια σε μικρή ηλικία (που είναι συνήθως αυτά που δίνουμε σε χομπύστες - οι λεγόμενες "γέννες")

Ουσιαστικά μπορεί π.χ. τα ψάρια να είναι περισσότερο επιρρεπή σε αρρώστιες απο ότι τα "καθαρά" κλπ.

Επίσης, τα υβρίδια συνήθως είναι πιο επιρρεπή σε επαν-υβριδισμό εν συγκρίσει με τα "καθαρά".

Στην περίπτωση σου, που μιλάμε για μεγάλα, ενήλικα άτομα που φαινομενικά είναι υγιή και με το δεδομένο ότι αυτός που θα τα πάρει ξέρει ότι είναι υβρίδια.....είναι στο χέρι του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμπρος λοιπον στην δημιουργια και διαδοση των υβριδιων. Να εχουμε ενα ειδος cory που να εχει παρει απο ολα. Μα τωρα σοβαρα, τα πιστευεις αυτα που λες?

Και προσπαθησε να καταλαβεις οτι ενα ενυδρειο δεν ειναι η φυση.

Link to comment
Share on other sites

Και προσπαθησε να καταλαβεις οτι ενα ενυδρειο δεν ειναι η φυση.

Εγώ το καταλαβαίνω.... Εσύ σαν να αντιφάσκεις με αυτό που λες σε σχέση με τα προηγούμενα!

Link to comment
Share on other sites

Καθε αλλο.. Η φυση με τους παραγοντες της ειναι μια λιμνη και το ενυδρειο ειναι μια μικρη απομιμηση που δεν ειναι μπορει να συμπεριλαβει οοοολους τους παραγωντες της φυσης. Δεν νομιζω οτι εχω πει κατι διαφορετικο πουθενα παραπανω.

Αν οντως εχω πει κατι που πιστευεις οτι μπορει να υποδηλωνει οτι φασκω και αντιφασκω πες μου να το συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καθε αλλο.. Η φυση με τους παραγοντες της ειναι μια λιμνη και το ενυδρειο ειναι μια μικρη απομιμηση που δεν ειναι μπορει να συμπεριλαβει οοοολους τους παραγωντες της φυσης. Δεν νομιζω οτι εχω πει κατι διαφορετικο πουθενα παραπανω.

Αν οντως εχω πει κατι που πιστευεις οτι μπορει να υποδηλωνει οτι φασκω και αντιφασκω πες μου να το συζητησουμε.

Ok, ζητώ συγγνώμη, γιατί προφανώς παρεξήγησα τον τρόπο που το έγραψες.

Από την άλλη δεν με έχετε πείσει πως ένα υβρίδιο το οποίο δεν παρουσιάζει κάποιου είδους ανωμαλία, είναι "κακό"....

Ξαναρωτάω:

Τί πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί σε μένα ή στον οποιοδήποτε που έχει υβρίδια τα οποία είναι υγιέστατα? Ποιο το πρόβλημα στο να αναπαραχθούν από τη στιγμή που το ένστικτό τους και η φύση το επιτρέπουν?

Δεν μπορώ να δεχτώ την απάντηση "ΜΑ ΔΕΝ ΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ" γιατί πολύ απλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΦΥΣΗ συν το ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν υπάρχουν όντως.... Απλά ζητάω μία σαφή απάντηση!

Δεν το παίζω έξυπνος και ούτε ρωτάω για να την "πω" σε κάποιον... Ειλικρινά με ενδιαφέρει το θέμα και θα ήθελα να ξέρω... Αν όντως υπάρχει θέμα/πρόβλημα θέλω να το ξέρω για να λάβω τα μέτρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον όρο ''εξέλιξη'', η βιολογία εντάσσει και την δημιουργία ενός νέου είδους από δύο συγγενικά είδη.

Αγαπητή Astra θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μ' αυτό διότι δύο συγγενικά είδη με DNA όμοιο με 99,3 είναι εντελώς διαφορετικοι οργανισμοί.(ανθρωπος-χοίρος) -------99,7 (ανθρωπος-χιμπατζής) όλα τα είδη σκύλων διαφέρουν σε 0,3 % μεταξύ τους.Τι σχέση έχει ένας μολλοσός με ένα καννίς?? πέρα από ότι και τα είναι σκύλοι??

Που στο κάτω-κάτω ο ανθρωπος έβαλε το "χέρι" του για να προκύψουν όλες αυτές οι ράτσες.

Εξελιξη σημαίνει ότι ένα είδος αναπροσαρμόζει τον γεννετικό του κώδικα ε την βοήθεια του χρόνου (γεννεές) επειδή συνήθως εξωγενής παράγοντες το προστάζουν (θερμοκρασία-εύρεση τροφής-ειδικές συνθήκες και αρκετοί άλλοι γιατί ή θα συνεχίσει να υπάρχει με προσαρμογές στις νέες συνθήκες και ανάγκες ή θα εξαφανιστεί αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος για να το καταφέρει.(δεινόσαυροι) (δελφίνια) (το πυκνό τρίχωμα στον άνθρωπο)και 'απειρα άλλα.

Το να διασταυρώσουμε δύο είδη δεν εξελίξαμε τίποτα στην καλύτερη περίπτωση πετύχαμε δισμορφίες ή τερατογέννεση.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BE%...B3%CE%AF%CE%B1)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα αυτο

"Τα υβρίδια όμως πολλές φορές δεν μπορούν να παράγουν γαμετοκύτταρα και έτσι παρατηρείται η στειρότητά τους, όπως στον ημίονο. Στην περίπτωση πάλι που δεν παρουσιάζουν στειρότητα, τείνουν να διαχωρίσουν τους χαρακτήρες και καταστρέφεται πάλι η ποικιλία που επιτεύχθηκε."

Και εμπειρικά εχω να σας πω οτι πριν 4-5 χρόνια κάποιος ειχε κάνει αναπαραγωγή κάποια Τιλάπια με κάποιο Κικλάσομα ( το κράταγε μυστικό ) θυμάμαι τοτε ειχε γεμίσει την αγορά με αυτά τα ψάρια σε όπιον χονδρέμπορα ψαριών και να πήγαινες τα έβλεπες να υπάρχουν κατά εκατοντάδες στα ενυδρεία .

Αυτη τη στιγμή το συγκεκριμένο υβρίδιο δεν υπάρχει πουθενά , πέρα από τα αρχικά που εξακολουθούν να ζουν .

Με αυτο θέλω να πώ οτι αν η φύση δεν το επιτρέπει εμεις οι χομπίστες δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα σε αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις παραπάνω απόψεις σας, που οι περισσότερες είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες, παρατηρώ το εξής : όλοι όσοι απόκτησαν "υβρίδια" μέσα στις γυάλες τους είχαν κατάλληλες συνθήκες και ψάρια που είχαν συμβατικότητα μεταξύ τους. Τώρα το οτι δυο διαφορετικά ψάρια, τα οποία όμως έχουν τις ίδιες απαιτήσεις στις παραμέτρους του νερού διακόσμηση κλπ, διασταυρώθηκαν δεν ήταν κάτι το οποίο ήθελε ο κάτοχος τους απλά θεωρώ οτι η φύση τους τα έσπρωξε σ' αυτην τη διασταύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμπέρασμα βγήκε περί του φαινομένου του υβριδισμού?????Σαν αρχάριοι πήγαμε σε ενα κατάστημα και μας πρότειναν αυτά τα καθαρόαιμα....ψαράκια που στήν πορεία μας προέκυψαν υβριδιάκια μετά απογόνων.......έπρεπε να πάμε στην λίμνη καταγωγής τους να βουτήξουμε... να δούμε αν υπάρχει το αυτό είδος η να τους κάνουμε DNA εξέταση????? :hysterical: Ετυχε και έκατσε......οπότε τώρα τι κάνουμε???....τα τηγανίζουμε,τα δίνουμε στην γατούλα η τα κάνουμε σαπούνι ???!!!!!! Μην το κάνουμε τώρα σήριαλ και έχουμε καμμιά αυτοκτονία ευσυνήδειτου χομπίστα.......οποιος εχει υβρίδια να τα χαίρεται στο ενυδριάκι σπίτι του και να είναι ευτυχισμένος........και ευχομαι να αποκτήσουμε υβριδικό αυτοκίνητο να πηγαίνουμε βόλτα τα υβριδιά μας... :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμπέρασμα βγήκε περί του φαινομένου του υβριδισμού?????Σαν αρχάριοι πήγαμε σε ενα κατάστημα και μας πρότειναν αυτά τα καθαρόαιμα....ψαράκια που στήν πορεία μας προέκυψαν υβριδιάκια μετά απογόνων.......έπρεπε να πάμε στην λίμνη καταγωγής τους να βουτήξουμε... να δούμε αν υπάρχει το αυτό είδος η να τους κάνουμε DNA εξέταση????? :hysterical: Ετυχε και έκατσε......οπότε τώρα τι κάνουμε???....τα τηγανίζουμε,τα δίνουμε στην γατούλα η τα κάνουμε σαπούνι ???!!!!!! Μην το κάνουμε τώρα σήριαλ και έχουμε καμμιά αυτοκτονία ευσυνήδειτου χομπίστα.......οποιος εχει υβρίδια να τα χαίρεται στο ενυδριάκι σπίτι του και να είναι ευτυχισμένος........και ευχομαι να αποκτήσουμε υβριδικό αυτοκίνητο να πηγαίνουμε βόλτα τα υβριδιά μας... :(

Το να σου προκυψει μεσα στο ενυδρειο,ειναι κατι που τις περισσοτερες φορες δεν μπορεις να το ελεγξεις.Το να πηγαινεις ομως στο καταστημα,χωρις να ξερεις τι ψαχνεις και τι θελεις,περιμενοντας την προταση του καθε υπαλληλου που δηθεν ξερει,εκει παει αλλου η βαλιτσα........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Dias δεν θα μπώ στην λογική το να ανοίξω διαμάχη μέσω του φόρουμ.....καλά τα λές αλλα και απο την άλλη δεν πήγα στον υπάλληλο να πάρω κρέας!!!!! και μου έδωσε μπρόκολο....υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ολα τα καθαρόαιμα της λίμνης malawi?? O κάθε χομπίστας που ξεκινάει πρέπει να έχει κάνει διδακτορικό στην ιχθυολογία???? Γεννήθηκε κανείς καθηγητής με master?Aμάν βρε παιδιά είναι λογική αυτή να πυροβολούμε τον κάθε πιανίστα....δεν συγχωρείτε τα λάθη........αυτή η λογική ανήκει σε άλλα forum...........εγώ δεν είμαι και δεν κάνω τον καθηγητή....απο τα λάθη μου μαθαίνω ωστε να γίνω καλύτερος στο θέμα ενυδρείου και φυσικά μέσα απο τις εμπειρίες των ανθρώπων σε τούτο εδώ το αξιόλογο forum καθώς κι απο το διάβασμα...Τώρα αν είναι έγκλημα για εσάς το οτι έπρεπε να γνωρίζω οτι τα ψάρια του καθηγητή ηταν υβρίδια να τα πάρω αγκαλιά και να πέσω στην θάλασσα να πνιγούμε!!!! :hysterical:

Μάλλον παρεξήγησες τις προθέσεις μας... Με αφορμή το θέμα σου ανοίξαμε έναν γενικότερο διάλογο ο οποίος δεν έχει να κάνει άμεσα με σένα ή μένα ή με οποιοδήποτε. Ακόμα και όσοι είναι 1000% ενάντια στα υβρίδια δεν είπαν να τα ρίξεις στη λεκάνη. Κουβέντα γενική κάνουμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, με το συμπάθειο κι όλας, αλλά την πέταξες την μπαρούφα σου!!!! Κι εγώ αρχάριος είμαι. Φυσικά και θα ξαναγράψεις και δεν θα είσαι απλός θεατής. Δεν ξέρω τί γίνετε σε άλλα φόρουμ, αλλά εδώ οι αρχάριοι αντιμετωπίζονται ως.... αρχάριοι και όχι ως ξωτικά.

Απλά σε διαβεβαιώνω πως κατάλαβες πολύ λάθος.

ΥΓ: Μη με παρεξηγήσεις για την λέξη "μπαρούφα" αλλά πραγματικά ήταν :(

Link to comment
Share on other sites

..... δεν πήγα στον υπάλληλο να πάρω κρέας!!!!! και μου έδωσε μπρόκολο....υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ολα τα καθαρόαιμα της λίμνης malawi?? O κάθε χομπίστας που ξεκινάει πρέπει να έχει κάνει διδακτορικό στην ιχθυολογία???? Γεννήθηκε κανείς καθηγητής με master?Aμάν βρε παιδιά είναι λογική αυτή να πυροβολούμε τον κάθε πιανίστα....δεν συγχωρείτε τα λάθη........αυτή η λογική ανήκει σε άλλα forum...........εγώ δεν είμαι και δεν κάνω τον καθηγητή....απο τα λάθη μου μαθαίνω ωστε να γίνω καλύτερος στο θέμα ενυδρείου και φυσικά μέσα απο τις εμπειρίες των ανθρώπων σε τούτο εδώ το αξιόλογο forum καθώς κι απο το διάβασμα...Τώρα αν είναι έγκλημα για εσάς το οτι έπρεπε να γνωρίζω οτι τα ψάρια του καθηγητή ηταν υβρίδια να τα πάρω αγκαλιά και να πέσω στην θάλασσα να πνιγούμε!!!! :D

:(:hysterical::thumbup:

Συμφωνώ μαζί σου και τα υβρίδια ψαράκια είναι γιατί ο ρατσισμός αυτός ;

Link to comment
Share on other sites

"..... δεν πήγα στον υπάλληλο να πάρω κρέας!!!!! και μου έδωσε μπρόκολο....υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ολα τα καθαρόαιμα της λίμνης malawi?? O κάθε χομπίστας που ξεκινάει πρέπει να έχει κάνει διδακτορικό στην ιχθυολογία???? Γεννήθηκε κανείς καθηγητής με master?Aμάν βρε παιδιά είναι λογική αυτή να πυροβολούμε τον κάθε πιανίστα....δεν συγχωρείτε τα λάθη........αυτή η λογική ανήκει σε άλλα forum...........εγώ δεν είμαι και δεν κάνω τον καθηγητή....απο τα λάθη μου μαθαίνω ωστε να γίνω καλύτερος στο θέμα ενυδρείου και φυσικά μέσα απο τις εμπειρίες των ανθρώπων σε τούτο εδώ το αξιόλογο forum καθώς κι απο το διάβασμα...Τώρα αν είναι έγκλημα για εσάς το οτι έπρεπε να γνωρίζω οτι τα ψάρια του καθηγητή ηταν υβρίδια να τα πάρω αγκαλιά και να πέσω στην θάλασσα να πνιγούμε!!!!"

:(:hysterical::thumbup:

Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου , φίλε spirosk,

(άλλωστε και οι Δίσκοι που φιλοξενώ , είναι όλοι υβρίδια :D)!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξεφύγαμε απο το θέμα.

Δεν ανέφερε κανείς ότι τα υβρίδια πρέπει να τα θανατώνουμε ή να τα τηγανίζουμε τις Κυριακές. σε πολλούς έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις είτε απο ασυνείδητους καταστηματάρχες είτε απο ασυνείδητους "χομπύστες"

Απλώς, το δικό μου point (όπως και αρκετών συνχομπυστών) είναι στο ότι δεν πρέπει να επιδιώκουμε με όποιοδήποτε τρόπο να έχουμε-δημιουργήσουμε υβρίδια, να τα διακινούμε (χωρίς ενημέρωση) και να τα αναπαράγουμε.

....και επίσης ότι ο υβριδισμός δεν είναι εξέλιξη. Εξέλιξη είναι άλλο πράγμα....!

Link to comment
Share on other sites

....και επίσης ότι ο υβριδισμός δεν είναι εξέλιξη. Εξέλιξη είναι άλλο πράγμα....!

Ναι αλλα συνδεονται αμεσα, ειδηκα σε δυο ειδη 'ασχετα' μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...