Jump to content

ΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ


BadSeed

Recommended Posts

Ενδιαφέρουσα λοιπόν η συζήτηση και είπα και εγώ να γράψω κάτι.Μέσα στη λίμνη πιθανόν και το θεωρώ φυσιολογικό να γίνεται κάποιος αριθμός υβριδισμών.Βέβαια όπως όλοι παρακoλουθήσαμε την προηγούμενη βδομάδα τον δόκτορα Konings στο θέμα για τις ιδιαιτερότητες γονιμοποίησης των κιχλίδων malawi οι ιδιαιτερότητες αυτές βοηθούν με τόν τρόπο τους στην όσον το δυνατόν αποφυγή δημιουργίας υβριδίων.

Να μην αναλύσουμε αυτές τις ιδιαιτερότητες τώρα εδώ , είναι πρόφατο το σεμινάριο.Τόσο ο δρ.Konings οσο και άλλοι ερευνητές αναφέρουν οτι πρέπει νάμαστε προσεκτικοί στο ζήτημα του υβριδισμού.

Στα ενυδρεία πιθανόν κάποια στιγμή να έχουμε υβρίδια οχι γιατί το επιδιώξαμε αλλά έτυχε.Εμένα προσωπικά δεν θα με προβλημάτιζε.Διάβαστε λίγο αυτό :

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...eek/hybrid.html , με όλο το σεβασμό πρός τους συγγραφείς εγώ διαφωνώ στη θανάτωση των ψαριών.Μιλούσα πρίν λίγο καιρό με ενα παλιό αφρικάνο και σοβαρός άνθρωπος που μου έλεγε το εξής:Κράτησε τα υβρίδια σου , μην τα δίνεις σε άλλους.

Φαντάζομαι ότι διαμέσου τών αιώνων όσα "υβρίδια" μέσα στη λίμνη "αξιζαν" να ζήσουν τα κατάφεραν( φυσική επιλογή , εξέλιξη).

Να συμφωνήσω με τον Σταμάτη όσον αφορά την αιμομιξία που και αυτή πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας και κατά καιρούς να εμπλουτίζουμε το ενυδρείο με νέο DNA απο τα είδη που έχουμε.

Να παρακαλέσω τον αγαπητό Moutralewn στο ποστ. του αρ.26 αναφέρει οτι τα ψάρια της λίμνης προήλθαν απο ένα είδος ψαριού αν δεν κάνω λάθος.Να σε παρακαλέσω αγαπητέ φίλε να παραθέσεις την ανάλογη βιβλιογραφία ή site γιατί το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ Σωκράτης Γεωργίου :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες, ξεφύγαμε απο το θέμα.

Δεν ανέφερε κανείς ότι τα υβρίδια πρέπει να τα θανατώνουμε ή να τα τηγανίζουμε τις Κυριακές. σε πολλούς έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις είτε απο ασυνείδητους καταστηματάρχες είτε απο ασυνείδητους "χομπύστες"

Απλώς, το δικό μου point (όπως και αρκετών συνχομπυστών) είναι στο ότι δεν πρέπει να επιδιώκουμε με όποιοδήποτε τρόπο να έχουμε-δημιουργήσουμε υβρίδια, να τα διακινούμε (χωρίς ενημέρωση) και να τα αναπαράγουμε.

Συγνώμη αλλά το ασυνείδητους επίτρεψε μου να μην το καταλαβαίνω !!!

Ίσως γιατί και εγω είμαι ένας απο αυτούς .

Στη δεύτερη παράγραφο να συμφωνήσω οτι καλό ειναι να αποφεύγουμε τον υβριδισμό απο τη στιγμή που δεν ξέρουμε και τι θα μας βγει .

Σε καμία ομως περίπτωση δεν θα κατηγορήσω κάποιον που φιλοξενεί στο ενυδρείο του υβρίδια .

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, δεν ξέρω για την λίμνη malawi που αναφέρει ο φίλος, αλλά υπάρχουν τετοια παραδείγματα ειδών που έφτασαν λίγο πριν την εξαφάνιση και από πραγματικά μηδαμινούς πληθυσμούς ανέκαμψαν.

Βέβαια η ομομοιξια ήταν πολύ μεγάλη και η γενετική ποικιλότητα μικρή κάνοντας τους πληθυσμούς ευάλωτους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα όσον αφορά την αιμομιξία, η οποία οδηγεί σε εκφυλισμό και αν παραγίνει σε πλύ σοβαρά προβλήματα (καμιά φορά σοβαρότερα απο αυτά του υβριδισμού).

@ΣΩΚΡΑΤΗΣ: Περί της πρόελευσης των ειδών στην λίμνη malawi αναφέρεται

, σε ένα ντοκιμαντέρ του Earth Channel για την λίμνη malawi. Προσωπικά το είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο-παράθεση κάποιου συνχομπύστα απο ξένο forum. Το εν λόγω άρθρο δεν το υπέγραφε κάποιος χομπύστας αλλά κάποιος ερευνητής τύπου Konings. Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα.

@ΣΤΑΜΑΤΗΣ: Μάλλον το έγραψα κάπως περίεργα. Με τον όρο ασυνείδητους (είτε χομπύστες είτε καταστηματάρχες) εννοώ αυτούς που δίνουν υβρίδια (είτε χάρισμα είτε πώληση) σε άλλους ανυποψίαστους χομπύστες και τα παρουσιάζουν ως "καθαρά" ή έστω δεν αναφέρουν-παραδέχονται ότι τα εν λόγω ψάρια είναι υβρίδια. Κι εγώ θεωρώ ότι αν σου τύχουν υβρίδια, το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να τα κρατήσεις και να τα ανφρέψεις σωστά, σαν οποιοδήποτε άλλο "καθαρό" είδος.

@Panos1990: Όπως κι εγώ ανέφερα παραπάνω, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συμβάλει και ο υβριδισμός στην εξέλιξη κάποιους είδους αλλά σε λίγες μεμονομένες περιπτώσεις. Λέγοντας εξέλιξη εννοούμε το πως ένα είδος μέσα στο πέρασμα των αιώνων αναπτύσει κάποια χαρακτηριστικά που το ευνοούν στο να επιβιώνει, να αναπαράγεται και γενικά να μην εκλείψει σαν είδος. Σε κάποιες περιπτώσεις ένας υβριδισμός ευνοεί και μπορεί να επιταχύνει αυτή την εξέλιξη.

Ας πάρουμε παράδειγμα την καμηλοπάρδαλη που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω. Ο πρόγονος της καμηλοπάρδαλης ήταν ένα είδος μεγαλώσωμου ελαφιού (με κοντό λαιμό) το οποίο ζούσε σε μια περιοχή που η πλειονότητα της τροφής βρίσκόταν ψηλά, στις κορυφές των δέντρων. Έτσι το εν λόγω είδος εξελίχθηκε "μάκρυνε" ο λαιμός του και γενικά "ψήλωσε" με το πέρασμα των αιώνων προκειμένου να μπορεί εύκολα να τρέφεται.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

ΑΘΕΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ....ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ FORUM KAI HMOYN MIA XAΡΑ..ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.....Ο ΕΡΗΜΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ.....ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΘΕΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ....ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ FORUM KAI HMOYN MIA XAΡΑ..ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.....Ο ΕΡΗΜΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ.....ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ!!!!

Εσυ στραβωσες απο μονος σου.Σου το ειπε και ο φιλος stormtrooper αλλα δεν το καταλαβες.ΕΔΩ ΜΕΣΑ κανεις δεν σνομπαρει κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια δεν ειναι απαραιτητο σε μια συζητηση να ειναι ολοι συμφωνοι!!!

Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι σνομπαρισμα.

Απλα ο καθενας συμβουλευει αναλογα με την εμπειρια του.

Θα ηθελα λοιπον να τελειωσουμε εδω τις διαφωνιες μας και να συνεχιστει η συζητηση σε ηπιους και συμβουλευτικους τονους :(

Link to comment
Share on other sites

ΑΘΕΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ....ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ FORUM KAI HMOYN MIA XAΡΑ..ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.....Ο ΕΡΗΜΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ.....ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ!!!!

Πωπω ρε παιδάκι μου... Τί σκάλωμα έφαγες εσύ??? Συζήτηση κάνουμε! Ούτε αψημαχίες έχουμε, ούτε τσακωμούς. Απλά διαφωνούμε και αυτό είναι το αποκορύφωμα της συζήτησης!

Θύμισέ μου στη συνάντηση να μη σου δώσω σαλιγκάρια :(

Υπογραφή

Ένας ασυνείδητος "χομπίστας" :hysterical:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΑΘΕΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ....ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ FORUM KAI HMOYN MIA XAΡΑ..ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.....Ο ΕΡΗΜΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ.....ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ!!!!

Είσαι άδικος εδώ !!!

Δύο συντονιστές συμφώνησαν μαζί σου και ένας διαφωνεί με την άποψη σου και μας παίρνει η μπάλα όλους ;

Χαλάρωσε είναι πολυ ωραία η κουβέντα αυτή για να τη χαλάσουμε με προσωπικές αντιπαραθέσεις .

Και ξέρεις σε αυτή τη περίπτωση που συζητάμε για τα υβρίδια , κάπου στη μέση είναι η αλήθεια .

Ναι μεν το να εχει κάποιος υβρίδιο δεν θα πρέπει να του πάρουμε το κεφάλι , αλλά και απο την άλλη καλό θα είναι να αποφεύγουμε τους υβριδισμούς αν το ξέρουμε οτι 2 ψάρια μπορούν να υβριδισουν .

Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω εγώ μέχρι τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μερικές φορές μου φαίνεται ότι τραβάμε μια συζήτηση απλά για να την τραβάμε και μερικές φορές γυρνάμε συνέχεια γύρω από το ίδιο μοτίβο. Ο Σταμάτης τα έγραψε, τα ξαναέγραψε αλλά εμάς μς αρέσει να το διυλίζουμε μέχρι τελικής πτώσης !

Η κοινή λογική απλά λέει ότι:

1. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να αγοράσουμε ή να δεχτούμε εξαρχής υβρίδια στο ενυδρείο μας

(αυτό απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

2. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να βάζουμε στο ίδιο ενυδρείο είδη που υβριδίζουν

(αυτό επίσης απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

3. Φυσικά και προσπαθούμε να εμπλουτίζουμε τις γενιές με νέα ψάρια αποφεύγοντας τις συνεχείς αιμομιξίες.

Για δοκιμάστε να βάλετε καινούργια ομάδα ή χειρότερα κανένα καινούργιο μόνο του στην υπάρχουσα κατάσταση χωρίς αναδιοργάνωση του τοπίου και τα λέμε. Απλά από την αρχή, αγοράζουμε από διαφορετικούς έμπορους ώστε αν είναι δυνατό αν μην προέρχονται από την ίδια γενιά τουλάχιστον τα πρώτα.

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ε, ας βάλουμε αργότερα κανένα synodontis να μειώσουμε τις γεννήσεις (προφυλακτικά για τα ψάρια δεν υπάρχουν ακόμη)

4. Αν δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε κανένα από τα παραπάνω και προκύψουν υβρίδια ή εκφυλισμένα ψαράκια στο ενυδρείο μας τουλάχιστον ας μην τα προσφέρουμε και σε άλλους καλύτερα να παραμείνουν σε μας

5. Και τα υβρίδια ψάρια είναι και αφού προέκυψαν έχουν δικαίωμα στη ζωή (ας προσέχαμε εμείς αρχικά)

και μην αρπάζεστε, βγείτε και καμιά βόλτα έξω :thumbup:

Φιλικά

Ανδρέας

PS

συνεχίζω να γράφω το "φιλικά" στα μηνύματά μου αν και δεν αρέσει στον αγαπητό φίλο stormtrooper

που μας αποκάλεσε ξενέρωτους (πρακτικά) σε άλλα post για την υπογραφή αυτή

Αγαπητέ Νίκο, αμα δεν σου αρέσει... ξύδι :(:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις σε αυτή τη περίπτωση που συζητάμε για τα υβρίδια , κάπου στη μέση είναι η αλήθεια .

Ναι μεν το να εχει κάποιος υβρίδιο δεν θα πρέπει να του πάρουμε το κεφάλι , αλλά και απο την άλλη καλό θα είναι να αποφεύγουμε τους υβριδισμούς αν το ξέρουμε οτι 2 ψάρια μπορούν να υβριδισουν .

Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω εγώ μέχρι τώρα .

εχασα μεγαλο μερος της συζητησης μετα και την δικη μου απαντηση στο θεμα και ομολογω οτι ξαφνιαστηκα λιγο απο την τροπη που πηρε η κουβεντα.. :D

δεν νομιζω οτι προσπαθησε κανεις να χαρακτηρισει καπως αρνητικα καποιον που του ετυχε να του δημιουργηθουν υβριδια,ουτε καποιον που ετυχε να του τα δωσουν γιατι δεν ηξερε..

προσωπικα αυτο που εννοουσα και αυτο που καταλαβα γενικα,ειναι περιπου αυτο που λεει και ο αγαπητος Σταματης σαν συμπερασμα..Οτι σιγουρα δεν θα παρουμε κανενοςτο κεφαλι αν τυχει να εχει ή να του τυχουν υβριδια και οσοι τα εχουν ή τα αποκτησουν το ΣΩΣΤΟ ειναι να τα προσεχουν και να τα αγαπουν..Η εξαπλωση τους ειναι το θεμα που υπαρχει η διαφωνια.. :thumbup:

Ψαρακια του θεου ειναι και αυτα και πρεπει να τους προσφερουμε τα παντα,ομως καποιος που ξερει ή εμαθε οτι τα ψαρια του μπορει να υβριδισουν πιστευω πως ειναι λαθος να προσπαθει να τα αναπαραγει κιολας..ΕΚΤΟΣ και αν σκοπευει και εχει τη δυνατοτητα να τα κρατησει ολα ή τα δωσει σε καποιον που εν γνωσει του θα τα παρει και εν γνωση του ΔΕΝ θα τα μοιρασει παντου..

δεν νομιζω οτι κανεις πηγε να παρει το κεφαλι κανενος,ουτε εχουμε κατι να μοιρασουμε.. :D και αυτη ειναι απο τις πιο χρησιμες και επικοδομητικες κουβεντες που γινονται..

προσωπικα νομιζω οτι ειπαμε ολοι την γνωμη μας και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του..

Καλημερα και καλο ΣΚ σε ολους.. :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

α ρε Αντρεα με προλαβες... :D:(

:D:thumbup:

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται αγαπητέ Γιάννη :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

PS

συνεχίζω να γράφω το "φιλικά" στα μηνύματά μου αν και δεν αρέσει στον αγαπητό φίλο stormtrooper

που μας αποκάλεσε ξενέρωτους (πρακτικά) σε άλλα post για την υπογραφή αυτή

Αγαπητέ Νίκο, αμα δεν σου αρέσει... ξύδι :thumbup::D

Ξενέρωτους χαρακτηρίζω μόνο τους θαλασσινούς :(

Αντί για ξύδι να βάλω μπαλσάμικο???

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα στο προηγούμενο ποστ μου που έγραψα για το "φιλικά...". Ο μόνος λόγος που το έγραψα είναι δίοτι θεωρώ πως ΟΛΟΙ μας κάνουμε καλοπροαίρετη κουβέντα και το ότι διαφωνούμε, μόνο σε χρήσιμα συμπεράσματα μπορεί να μας οδηγήσει.

Ερώτηση:

Μήπως θα πρέπει να χωρίσομε σε 2 κατηγορίες τα υβρίδια? Δηλαδή άλλο ο υβριδισμός μεταξύ δίσκων, ή corydoras και άλλο ο υβριδισμός τύπου παπαγαλόψαρων όπου προέρχεται από 2 διαφορετικά είδη (Heros severus/Amphilophus citrinellus).... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Μήπως θα πρέπει να χωρίσομε σε 2 κατηγορίες τα υβρίδια? Δηλαδή άλλο ο υβριδισμός μεταξύ δίσκων, ή corydoras και άλλο ο υβριδισμός τύπου παπαγαλόψαρων όπου προέρχεται από 2 διαφορετικά είδη (Heros severus/Amphilophus citrinellus).... unsure.gif

Πολύ καλό το βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι η τέταρτη φορά που ζητώ συγγνώμη για την αντιπαράθεση και το κολλημά μου.....ισως είμαι επηρεασμένος απο καποιο άλλο forum....ισως αυτά που γράφουμε διαβάζονται και μεταφράζονται λανθασμένα η προσδίδουν κάποιο διαφορετικό υφος απο το πραγματικό.

stormtrooper...φυσικά και θα μου δώσεις σαλιγκαράκια.....γιατί δεν θα φας απο την καταπληκτική υβριδιόπιτα που θα ζυμώσω για την περίσταση!!!!! :(

ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ :hysterical::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

για να είμαι επίκαιρος στο θέμα παρακαλώ την αποψή σας για το αν είναι φρόνιμο η συμβίωση pseudotropheus-labidochromis και fryeri.....οι απόγονοι εξ αυτών αποτελούν σπόρο απόλυτου υβριδισμού???

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

τελικά η φύση ισως έχει προνοήσει καθότι η labido δυο φορές καταβρόχθισε τα παιδιά της!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερα που ειναι σήμερα , ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΥΒΡΙΔΙΑ ετσι κι αλλιώς καρπός έρωτα είναι όχι δοκιμαστικού σωλήνα !!!

:(:hysterical::thumbup::D:D:thumbup::gun:

Link to comment
Share on other sites

Μερα που ειναι σήμερα , ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΥΒΡΙΔΙΑ ετσι κι αλλιώς καρπός έρωτα είναι όχι δοκιμαστικού σωλήνα !!!

:(:hysterical::thumbup::D:D:thumbup::gun:

να υποθέσω κ.Σταμάτη οτι στην ερώτηση μου αποτελεί αυτό απάντηση ,δηλαδή οι απόγονοι είναι υβρίδια????καθότι εχω δεί αυτον τον συνδυασμό σε πολλά ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μερικές φορές μου φαίνεται ότι τραβάμε μια συζήτηση απλά για να την τραβάμε και μερικές φορές γυρνάμε συνέχεια γύρω από το ίδιο μοτίβο. Ο Σταμάτης τα έγραψε, τα ξαναέγραψε αλλά εμάς μς αρέσει να το διυλίζουμε μέχρι τελικής πτώσης !

Η κοινή λογική απλά λέει ότι:

1. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να αγοράσουμε ή να δεχτούμε εξαρχής υβρίδια στο ενυδρείο μας

(αυτό απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

2. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να βάζουμε στο ίδιο ενυδρείο είδη που υβριδίζουν

(αυτό επίσης απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

3. Φυσικά και προσπαθούμε να εμπλουτίζουμε τις γενιές με νέα ψάρια αποφεύγοντας τις συνεχείς αιμομιξίες.

Για δοκιμάστε να βάλετε καινούργια ομάδα ή χειρότερα κανένα καινούργιο μόνο του στην υπάρχουσα κατάσταση χωρίς αναδιοργάνωση του τοπίου και τα λέμε. Απλά από την αρχή, αγοράζουμε από διαφορετικούς έμπορους ώστε αν είναι δυνατό αν μην προέρχονται από την ίδια γενιά τουλάχιστον τα πρώτα.

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ε, ας βάλουμε αργότερα κανένα synodontis να μειώσουμε τις γεννήσεις (προφυλακτικά για τα ψάρια δεν υπάρχουν ακόμη)

4. Αν δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε κανένα από τα παραπάνω και προκύψουν υβρίδια ή εκφυλισμένα ψαράκια στο ενυδρείο μας τουλάχιστον ας μην τα προσφέρουμε και σε άλλους καλύτερα να παραμείνουν σε μας

5. Και τα υβρίδια ψάρια είναι και αφού προέκυψαν έχουν δικαίωμα στη ζωή (ας προσέχαμε εμείς αρχικά)

και μην αρπάζεστε, βγείτε και καμιά βόλτα έξω :(

Φιλικά

Ανδρέας

:hysterical::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εδώ τελειώνει το θέμα και σαν τελικό συμπέρασμα αυτής της κουβέντας που νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι είναι τα λόγια του Andreas301 !!!

1. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να αγοράσουμε ή να δεχτούμε εξαρχής υβρίδια στο ενυδρείο μας

(αυτό απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

2. Αν μπορούμε, αποφεύγουμε να βάζουμε στο ίδιο ενυδρείο είδη που υβριδίζουν

(αυτό επίσης απαιτεί να διαβάζουμε και κανένα σχετικό άρθρο που και που)

3. Φυσικά και προσπαθούμε να εμπλουτίζουμε τις γενιές με νέα ψάρια αποφεύγοντας τις συνεχείς αιμομιξίες.

Για δοκιμάστε να βάλετε καινούργια ομάδα ή χειρότερα κανένα καινούργιο μόνο του στην υπάρχουσα κατάσταση χωρίς αναδιοργάνωση του τοπίου και τα λέμε. Απλά από την αρχή, αγοράζουμε από διαφορετικούς έμπορους ώστε αν είναι δυνατό αν μην προέρχονται από την ίδια γενιά τουλάχιστον τα πρώτα.

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ε, ας βάλουμε αργότερα κανένα synodontis να μειώσουμε τις γεννήσεις (προφυλακτικά για τα ψάρια δεν υπάρχουν ακόμη)

4. Αν δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε κανένα από τα παραπάνω και προκύψουν υβρίδια ή εκφυλισμένα ψαράκια στο ενυδρείο μας τουλάχιστον ας μην τα προσφέρουμε και σε άλλους καλύτερα να παραμείνουν σε μας

5. Και τα υβρίδια ψάρια είναι και αφού προέκυψαν έχουν δικαίωμα στη ζωή (ας προσέχαμε εμείς αρχικά)

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω λίγο στο παρακάτω μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρω και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες των εμπειρότερων...

Ερώτηση:

Μήπως θα πρέπει να χωρίσομε σε 2 κατηγορίες τα υβρίδια? Δηλαδή άλλο ο υβριδισμός μεταξύ δίσκων, ή corydoras και άλλο ο υβριδισμός τύπου παπαγαλόψαρων όπου προέρχεται από 2 διαφορετικά είδη (Heros severus/Amphilophus citrinellus).... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

......αφού διάβασα κάμποσα αρθρα μπορώ να πώ οτι συμφωνώ με όλους και με όλα.....(εκτός της ευθανασίας)και προτρέπω κάθε νέο αρχάριο χομπίστα(όπως είμαι κι εγώ) να διαβάζει,να ρωτάει και να ακούει!!!Πολλές βιτρίνες δημιουργούν σε εμάς τους άσχετους οφθαλμαπάτες..κοινώς μας εξαπατούν...... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα ψαράκια τελικά γεννήθηκαν και φένονται και πολύ δραστήρια έχουν φτάσει 1cm τώρα που μιλαμε, για το αν έχουν την υγεία τους ειναι πολύ νωρίς για να το πώ. Διάβαζα στο παρακάτω site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/cyr_moorii.htm την διαστάυρωση ενός crytocara moorii με ένα Pseudo Acei δεν είναι κουφό ? Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι 100% για έναν υβριδισμό? Με κάλυψε πολύ ο φίλος Stormtrooper που είπε πως το cory του είναι μία χαρά, του έχει τύχει και με κάνει πιο αισιοδοξο για την υγεία τους. Stormtrooper με τι διασταυρώθηκε?

Πάντως δεν είναι και για να πεθάνει κανεις αν του τύχει, πολλοι πρεπει να το έχουν taboo το να διατηρήσουν υβρίδια και πιστεύω πως είναι λάθος δεν είναι ντροπή και δεν είναι για ευθανασία αλλά ούτε για να πιάνουμε την μάνα και να της παίρνουμε τα αυγά από το στόμα πάμε κόντρα στην φύση της, είναι σαν να ρίχνεις μία κλωτσιά στην κοιλιά μιας έγγυου γυναίκας και να της στερείς την μητρότητα...φρίκη! Δεν είμαστε θεοί!

Link to comment
Share on other sites

Stormtrooper με τι διασταυρώθηκε?

Cory με Cory.... Αλλά άλλης ράτσας. Κάτι σαν να λέμε πως διασταυρώθηκαν διαφορετικά είδη δίσκων ή διαφορετικά είδη σκαλαριών!

Προσωπικά θεωρώ πως τα πιτσιρίκια σου θα είναι μία χαρά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...