Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας. Αφορμη που γραφω ειναι ενα τσαμπι απο αυγα που βρηκα κοντα στο καπακι του ενυδρειου μου, να σας πω οτι στο ενυδρειο εχω 5-6 apple snails. Ηθελα να ρωτησω εαν ειναι πιθανο να βγουν μικρα και εαν ξερει καποιος ποσο καιρο κανουν να εκολαφθουν τα αυγα και κατι τελευταιο υπαρχει πιθανοτητα να γεμισω σαλιγγαρια ? Ρωταω επειδη εχω γεμισει απο τα μικρα τα κοκινα που ηρθαν καταλαθος με καποιο φυτο και απο τοτε δεν ξερω τι να κανω να τα περιορισω!! Οριστε και μια φωτο των αυγων : post-8529-1231533252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τασο προσεχε μην αποπροσανατολιστουν κ αντι να μπουν μεσα, φυγουν εξω απο το ενυδρειο κ τα ψαχνεις μεσα στο σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τασο προσεχε μην αποπροσανατολιστουν κ αντι να μπουν μεσα, φυγουν εξω απο το ενυδρειο κ τα ψαχνεις μεσα στο σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ακολουθούν κανονικά τον δρόμο τους προς το νερό από ένστικτο. Εκκολάπτονται περίπου σε 2 εβδομάδες, αλλά πρέπει να είναι σε δροσερό σημείο του ενυδρείου. Για την ακρίβεια θα πρέπι συνεχώς να είναι βρεγμένα εξωτερικά ΧΩΡΙΣ όμως να είναι πλήρως μέσα στο νερό. Όταν με το καλό εκκολαφθούν δεν θα ξέρεις τί να τα πρωτοκάνεις! Έχω χιλιάδες από αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό εκκολαφθούν δεν θα ξέρεις τί να τα πρωτοκάνεις! Έχω χιλιάδες από αυτά!

τωρα τον "εφτιαξες"!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα τον "εφτιαξες"!!!

Τα Apple Snails δεν είναι να τα "τρέμεις"! Ξέρεις πότε αναπαράγονται και μπορείς να τα ελέγξεις. Προσωπικά σε μένα σκάνε περίπου 2 τσαμπιά την εβδομάδα, οπότε έχω πολλά, αλλά αυτό είναι επιλογή μου!

Συνεχώς υπάρχουν χομπίστες οι οποίοι θέλουν Apple Snails οπότε τα δίνω. Κάποτε έδωσα και σε ένα πετσοπ... Την επόμενη μέρα είδα πως τα χρέωνε 3,5 ευρώ το ένα. Ο ίδιος μου ζήτησε Ancistrus και Corydoras.... Φυσικά θα πάρει..... την ευγνωμοσύνη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

3,5 ευρω??

σε φαρμακειο τα πηγες?

σκεψου μια φορα να μην δει ενα τσαμπι κ να γεμισει σαλιγκαρια το 2 μετρο με τα πιρανχα...

προσωπικα δεν θα μου αρεσε καθολου.

κ θα ειναι κ δυσκολο να τα βγαλει μετα...

Link to comment
Share on other sites

3,5 ευρω??

σε φαρμακειο τα πηγες?

σκεψου μια φορα να μην δει ενα τσαμπι κ να γεμισει σαλιγκαρια το 2 μετρο με τα πιρανχα...

προσωπικα δεν θα μου αρεσε καθολου.

κ θα ειναι κ δυσκολο να τα βγαλει μετα...

Στο 2μετρο με τα πιράνχα νομίζω πως θα γίνουν τροφή από νωρίς. Σε ένα μήνα περίπου αποκτούν μέγεθος ώστε να μπορείς να τα βγάλεις εύκολα χωρίς να χρειάζεσαι μεγεθυντικό φακό!

Link to comment
Share on other sites

με το χερι θα τα βγαλεις απο το ενυδρειο μα τα πιρανχα?????? :thumbup:

Επειδή δεν είχα ποτέ πιράνχα, αυτόν τον παράγοντα δεν τον υπολόγισα ποτέ! Η μόνη αντίστοιχη εμπειρία επί του θέματος που έχω είναι όταν βάζω χέρι μέσα στο ενυδρείο και με τσιμπάει ο μονομάχος, αλλά υποθέτω πως είναι διαφορετικό..... :huh:

Α! Μερικές φορές κολλάνε και κάποια πλέκο στο χέρι μου αλλά δεν νομίζω πως θέλουν να με ρουφήξουν μέχρι θανάτου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, σε αυτή τη φωτογραφία βλέπω αυγά Apple Snail βυθισμένα στο νερό????

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω εγώ γιατί ο άλλος λείπει, ναι είναι αυγά μάλλον και έχει αφήσει και άλλο ένα τσαμπί πάνω στο καπάκι... αλλά μέσα έχουμε τον Κθούλου και το δικό σου... Ποιο από δυο παίζει να ναι;

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω εγώ γιατί ο άλλος λείπει, ναι είναι αυγά μάλλον και έχει αφήσει και άλλο ένα τσαμπί πάνω στο καπάκι... αλλά μέσα έχουμε τον Κθούλου και το δικό σου... Ποιο από δυο παίζει να ναι;

Από το δικό μου είναι μάλλον, αλλά θα είναι ήδη νεκρά. Αυτά τα αυγά πρέπει να είναι εκτός νερού και σε μέρος που να έχει υγρασία!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν έχει άλλο σαλιγκαρι μέσα, θα ταν γονιμοποιημένα; Δηλαδή το τσαμπί στο καπάκι θα βγάλει μικρά; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν έχει άλλο σαλιγκαρι μέσα, θα ταν γονιμοποιημένα; Δηλαδή το τσαμπί στο καπάκι θα βγάλει μικρά; :huh:

Έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν σπέρμα για μεγάλο χρονικό διάστημα και για πάνω από μία γέννες. Υπάρχει πιθανότητα να ήταν γονιμοποιημένο από μένα πριν σας το φέρω. Καλύτερα να το βγάλεται αυτό μη σας μολύνει το νερό! Πόσο καιρό είναι μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς.... Καιρό και δεν το ξέραμε ότι ήταν επικίνδυνο. Αύριο θα χει φύγει, thanks a lot!! :huh: Δηλαδη να περιμένουμε μωρά από το άλλο τσαμπί;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ουπς.... Καιρό και δεν το ξέραμε ότι ήταν επικίνδυνο. Αύριο θα χει φύγει, thanks a lot!! :huh: Δηλαδη να περιμένουμε μωρά από το άλλο τσαμπί;

Αν το τσαμπί είναι συνεχώς και ελαφρώς βρεγμένο σημαίνει πως έχει υγρασία οπότε θα μπορέσουν να εκκολαφθούν τα μικρά. Αν πάλι, εκεί που τα άφησε δεν έχει υγρασία ή είναι κοντά σε λάμπα, τότε βάλτε τα κάπου που να έχει υγρασία. Εγώ τα ακουμπάω πάνω στο spraybar που είναι εκτός νερού και λόγο ανατάραξης είναι συνεχώς βρεγμένα. Σε 15-20 μέρες μετά την απόθεση αυγών σκάνε τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύαμε ότι δεν θα ταν γονιμοποιημένα και δεν άξιζε να κάνουμε κάτι.... Πάντα υπάρχουν υδρατμοί στο καπάκι και πρέπει να ναι υγρά, τώρα για την λάμπα δεν ξέρω, αυτό που λες είναι μια καλή ιδέα, θα το κάνουμε μάλλον έτσι.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=17063&st=0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνωμη ... λιγο γιατι μπερδεύτηκα ...

Έχω κ εγω μερικά αυγα στο ενυδρείο μου (φαντάζομαι οτι ειναι απο τα σαλιγκαρια κ οχι απο τις γαριδες που έβαλα προσφατα) εδω κ εκει αλλα ειναι μέσα στο νερό. Θα πρέπει λοιπόν να τα βγαλω απο το νερο για να βοηθήσω την διαδικασία ???

Αλλιως δεν πρόκειται να βγουν σαλιγκαράκια ??

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ... λιγο γιατι μπερδεύτηκα ...

Έχω κ εγω μερικά αυγα στο ενυδρείο μου (φαντάζομαι οτι ειναι απο τα σαλιγκαρια κ οχι απο τις γαριδες που έβαλα προσφατα) εδω κ εκει αλλα ειναι μέσα στο νερό. Θα πρέπει λοιπόν να τα βγαλω απο το νερο για να βοηθήσω την διαδικασία ???

Αλλιως δεν πρόκειται να βγουν σαλιγκαράκια ??

Για ποιο είδος σαλιγκαριού μιλάς?

Κανονικά τα αυγά πρέπει να μένουν εκεί που τα αφήνουν οι γονείς, καθότι αυτοί ξέρουν καλύτερα. Αυτά που αναφέρονται πιο πάνω αφορούν τα Golden Apple Snails τα οποία αφήνουν τα αυγά τους εκτός νερού. Επειδή αυτή τη διαδικασία την κάνουν συνήθως το βράδυ όπου τα φώτα είναι σβηστά, υπάρχει περίπτωση να τα αφήσουν κοντά σε λάμπες, όπου όταν ανάψουν και ζεσταθούν θα τα ξεράνουν. Μόνο τότε τα μετακινούμε. Αλλιώς τα αφήνουμε ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο είδος σαλιγκαριού μιλάς?

Κανονικά τα αυγά πρέπει να μένουν εκεί που τα αφήνουν οι γονείς, καθότι αυτοί ξέρουν καλύτερα. Αυτά που αναφέρονται πιο πάνω αφορούν τα Golden Apple Snails τα οποία αφήνουν τα αυγά τους εκτός νερού. Επειδή αυτή τη διαδικασία την κάνουν συνήθως το βράδυ όπου τα φώτα είναι σβηστά, υπάρχει περίπτωση να τα αφήσουν κοντά σε λάμπες, όπου όταν ανάψουν και ζεσταθούν θα τα ξεράνουν. Μόνο τότε τα μετακινούμε. Αλλιώς τα αφήνουμε ως έχουν.

Εγω δεν εκανα τιποτα, η φυση βρηκε τον δρομο και γεμισα μωρακαι apple snails :(

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ δεν πρέπει να ειναι apple snail τα δικά μου ....

Μάλλον η μητέρα φυση ξέρει καλίτερα. Έχουν σκάσει μυτη ήδη δυο μικρα .... ειναι δυο τελιτσες που ισα ισα φαινονται !! Γέλιο έχουν !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μια γρήγορη απάντηση γιατί σε το απόγευμα φεύγω για Πάσχα!

Εδώ και 1 ώρα το ένα από τα 2 apple snails μου γεννάει ακατάπαυστα. Είναι ακριβώς η ίδια εικόνα που βλέπετε στη photo του piranxobios. Μέσα στο 50άρι ενυδρειάκι μου έχω ακόμα 1 μονομάχο και καμιά 12αριά πολύ-πολύ μικρά corydoras.

Τι κάνω τώρα;

Με δεδομένο ότι θα φύγω για μια εβδομάδα, να αφήσω τα αυγά εκεί που είναι με κλειστά φώτα και ότι είναι να γίνει ας γίνει;

Πώς θα επηρεαστούν τα υπόλοιπα ψάρια άμα βγουν τόσα σαλιγκαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα δεν θα συμβεί τίποτα, όταν βγουν δεν θα μεγαλώσουν πατ κιουτ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη απάντηση γιατί σε το απόγευμα φεύγω για Πάσχα!

Εδώ και 1 ώρα το ένα από τα 2 apple snails μου γεννάει ακατάπαυστα. Είναι ακριβώς η ίδια εικόνα που βλέπετε στη photo του piranxobios. Μέσα στο 50άρι ενυδρειάκι μου έχω ακόμα 1 μονομάχο και καμιά 12αριά πολύ-πολύ μικρά corydoras.

Τι κάνω τώρα;

Με δεδομένο ότι θα φύγω για μια εβδομάδα, να αφήσω τα αυγά εκεί που είναι με κλειστά φώτα και ότι είναι να γίνει ας γίνει;

Πώς θα επηρεαστούν τα υπόλοιπα ψάρια άμα βγουν τόσα σαλιγκαράκια;

Απλά να έχεις στα υπόψη σου, πως τα τόσα πολλά σαλιγκάρια στα λίτρα σου θα σου ρίξουν αισθητά (έωςκαι θα σου μηδενίσουν) το kH. Πάντως μη τρομάζεις. Απλά παρακολούθα την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...