Jump to content

Recommended Posts

Απλά να έχεις στα υπόψη σου, πως τα τόσα πολλά σαλιγκάρια στα λίτρα σου θα σου ρίξουν αισθητά (έωςκαι θα σου μηδενίσουν) το kH. Πάντως μη τρομάζεις. Απλά παρακολούθα την κατάσταση.

Stormtrooper γιατι ο μεγαλος αριθμος σαλιγκαριων επηρεαζει την ΚΗ ? Και για τι αριθμο σαλιγκαριων μιλαμε για να εχουμε σχεδον μηδενικη ΚΗ? Επισης ολα τα σαλιγκαρια κανουν αυγα-τσαμπια? Ρωταω γιατι εγω εχω τα ζεβρα νεριτινα και εδω και 10 μερες εχω ασπρες κουκιδιτσες διασπαρτες στα ξυλα στα τζαμια τα οποια μαλλον ειναι αυγα τους?

Link to comment
Share on other sites

Stormtrooper γιατι ο μεγαλος αριθμος σαλιγκαριων επηρεαζει την ΚΗ ? Και για τι αριθμο σαλιγκαριων μιλαμε για να εχουμε σχεδον μηδενικη ΚΗ? Επισης ολα τα σαλιγκαρια κανουν αυγα-τσαμπια? Ρωταω γιατι εγω εχω τα ζεβρα νεριτινα και εδω και 10 μερες εχω ασπρες κουκιδιτσες διασπαρτες στα ξυλα στα τζαμια τα οποια μαλλον ειναι αυγα τους?

Θελεις αρκετα πολλα σαλιγκαρια....

Τα σαλιγκαρια περνουν το ασβεστιο απο το νερπ και ριχνουν το kh...

Οχι ολα. Μερικα κανουν μικρα τσαμπακια, μεσα στο νερο και ειναι διαφανα.

Τα ζεβρα οντως αφηνουν απο εδω και εκει τα αυγα τους...

Link to comment
Share on other sites

Θελεις αρκετα πολλα σαλιγκαρια....

Τα σαλιγκαρια περνουν το ασβεστιο απο το νερπ και ριχνουν το kh...

Οχι ολα. Μερικα κανουν μικρα τσαμπακια, μεσα στο νερο και ειναι διαφανα.

Τα ζεβρα οντως αφηνουν απο εδω και εκει τα αυγα τους...

Ευχαριστω Πανο :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τα ζεβρα οντως αφηνουν απο εδω και εκει τα αυγα τους...

Ναι, αλλά δεν αναπαράγονται!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πλέον 12 μέρες από την πρώτη δόση αυγών που αράδιασε το apple snail (πριν 3 μέρες μου αράδιασε και δεύτερη δόση). Τα πρώτα αυγά ακόμα δεν έχουν "σκάσει".

Είναι νορμάλ αυτό;

Πόσος χρόνος χρειάζεται;

Παρεπιπτόντως, τα φώτα δεν τα ανοίγω επίτηδες για λόγους καλύτερης υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πλέον 12 μέρες από την πρώτη δόση αυγών που αράδιασε το apple snail (πριν 3 μέρες μου αράδιασε και δεύτερη δόση). Τα πρώτα αυγά ακόμα δεν έχουν "σκάσει".

Είναι νορμάλ αυτό;

Πόσος χρόνος χρειάζεται;

Παρεπιπτόντως, τα φώτα δεν τα ανοίγω επίτηδες για λόγους καλύτερης υγρασίας.

2-3 βδομάδες θέλουν για να σκάσουν....

Τα φώτα που λες ότι δεν ανάβεις... Φωτίζεται καθόλου το ενυδρείο από φυσικό φως ή είναι πίσσα σκοτάδι?

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

παιδια μολις ανοιξα το καπακι του ενυδρειου μου και βρηκα ενα τσαμπι αυγα απο apple snails, εχω 5. Εχω δυο χρυσοψαρα στο ενυδρειο μου, μηπως πρεπει να μετακινησω τα αυγα γιατι μπορει να κυνδηνεβουν απο τα ψαρια? αυτα τρωνε τα παντα... και κατι αλλο, μηπως χρειαζετε να αγορασω ασβεστιο η κατι αλλο για να αναπτυχθουν σωστα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Nik Petrou έγραψε:

παιδια μολις ανοιξα το καπακι του ενυδρειου μου και βρηκα ενα τσαμπι αυγα απο apple snails, εχω 5. Εχω δυο χρυσοψαρα στο ενυδρειο μου, μηπως πρεπει να μετακινησω τα αυγα γιατι μπορει να κυνδηνεβουν απο τα ψαρια? αυτα τρωνε τα παντα... και κατι αλλο, μηπως χρειαζετε να αγορασω ασβεστιο η κατι αλλο για να αναπτυχθουν σωστα?

 

Αφησε τα αυγα εκει. Πρεπει να υπαρχει στο σημείο μεγαλη  υγρασια (δηλ μπορεις να ψεκαζεις τα αυγα νε νερο ενυδρειου πχ 3-4 φορες την ημερα)

Για να μην τα φανε τα ψαρια, (εκκολάπτονται σε 14 ημερες περιπου), βαλε κατω απο τα αυγα καποιο ταπερακι μικρο με νερο ενυδρειου μεσα (κολλησε το με βεντούζες στο τζάμι, βρες τρόπο...), τα μικρα θα πεσουν  εκει και δεν θα τα φανε τα ψαρια. Για να μεγαλωσουν, πρεπει να υπαρχει ενα άλλο ενυδρειο χωρις μεγαλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραια τωρα για το αλλο θεμα μηπως χρειαζεται να αγορασω καποιο φαρμακο η οτιδηποτε για να αναπτυχθουν σωστα

???

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 10:45 ΠΜ, το μέλος Nik Petrou έγραψε:

ωραια τωρα για το αλλο θεμα μηπως χρειαζεται να αγορασω καποιο φαρμακο η οτιδηποτε για να αναπτυχθουν σωστα

???

 

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...