Jump to content

Diy Λίπασμα


Recommended Posts

Στο internet υπάρχουν διάφορες συνταγές για "Λιπασμα Του Φτωχού". Η Προσαρμογή τους όμως στα ελληνικά δεδομένα, εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται πολύ δύσκολη. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα κάποιος από εσάς τους έμπειρους να φτιάξει ένα υπόμνημα με μια συνταγή από ελλάδα?

Δηλαδή πως λέγεται στα ελληνικά το κάθε υλικό που χρειαζόμαστε και που μπορούμε να το βρούμε? Δεν νομίζω ότι πρόκειται για διαφήμιση αν αναφερθούν 2-3 συγκεκριμμένα μαγαζιά από τα οποία αγοράστηκαν κάποια συγκεκριμμένα υλικά.
Και βέβαια τη δοσολογία με βάση τη δεδομένη περιεκτικότητα σε θρεπτικά συστατικά?

Απλά μια ιδέα ;) Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο project για τους μποστανάδες :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξεις λίπασμα του φτωχού προυποθέτει ότι γνωρίζεις τα βασικά συστατικά της λίπανσης τα οποία είναι: K2SO4 (θειικό κάλιο), MgSO4 (θειίκο μαγνήσιο) CaCO3, (ανθρακικό ασβέστιο), ΚΝΟ3 (Νιτρικό κάλιο), KH2PO4 (δισόξινο φωσφορικό κάλιο). Επίσης χρειάζονται ιχνοστοιχεία και σίδηρος. Εχω ακούσει για αυτά να χρησιμοποιούν το power 4 το οποίο πιθανόν να βρεθεί σε κατάστημα με γεωργικά λιπάσματα.

Για μαγαζιά που μπορείς να τα προμηθευτείς κοίταξε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=140

Για τους πίνακες δοσολογίας υπάρχουν πάρα πολλοί στο internet. Θα μπορούσαμε να τους συγκεντρώσουμε εδώ.

Ένα link από μένα για αρχή:

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα είπε ο Μιχάλης!!!

Μερικά πράγματα μόνο για να γνωρίζουν οι νεώτεροι, καθώς και για όσους θέλουν να ασχοληθούν με φυτά στο ενυδρείο τους.

Τα φυτά πρώτα από όλα χρειάζονται φως για να φωτοσυνθέσουν και να αναπτυχθούν. Για να δώσουμε φως στα μεσαίας δυσκολίας και στα δύσκολα φυτά πρέπει να έχουμε από 0.6 έως 1W ανά λίτρο.

Τα φυτά αποτελούνται κατά 70% από άνθρακα. Ο άνθρακας λοιπόν είναι το βασικότερο θρεπτικό συστατικό των φυτών και τον προσλαμβάνουν από το διοξείδιο του άνθρακα CO2 που βρισκεται στο νερό.

Αφού τους δώσουμε φως, ταυτόχρονα πρέπει να τους δώσουμε και CO2 με DIY παροχή ή με μπουκάλα υψηλής πίεσης.

Για ενυδρεία με εύκολα φυτά και μεσαία φυτοφόρτιση δεν χρειάζονται ούτε παραπάνω φως από αυτό που έχουν τα έτοιμα ενυδρεία, ούτε και CO2.

Για ενυδρεία με μεσαία και δύσκολα φυτά, όσα και αν υπάρχουν μέσα, καθώς και για ενυδρεία γεμάτα με εύκολα φυτα θα χρειαστεί να παρέξουμε επιπλέον φως και φυσικά, CO2. Μόνον εφ' όσον πληρούται η παραπάνω προϋπόθεση, είναι απαραίτητη και η λίπανση του ενυδρείου.

Όταν δώσουμε στα φυτά φως και CO2, η ανάπτυξή τους επιταχύνεται κατά πολύ και τα ιχνοστοιχεία και άλλα συστατικά που έχει το νερό της βρύσης δεν επαρκούν. Όταν προγραμματίζουμε από την αρχή να έχουμε φυτεμένο ενυδρείο, είναι απαραίτητο να μπει υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι, έτσι ώστε τους πρώτους μήνες τα πολλά φυτά που θα βάλουμε στο ενυδρείο να έχουν μια προτωγενή παροχή θρεπτικών συστατικών και κυρίως σιδήρου. Κατόπιν αρχίζουμε την λίπανση, όχι αμέσως αλλά μόλις δούμε τα πρώτα συμπτώματα ανεπάρκειας θρεπτικών συστατικών στα φυτά.

Λιπαίνουμε πάντα με προσοχή και λιγότερο από τις συνιστώμενες δόσεις για την αποφυγή των διάφορων ειδών άλγης.

Η βασική λίπανση είναι τα ιχνοστοιχεία, τα οποία παρέχουμε με κάποιο από τα λιπάσματα της αγοράς όπως flourish, florreal κ.α. Κατόπιν με συνεχείς μετρήσεις NO3, PH, KH, Fe, PO4 και συνεχή παρατήρηση του ενυδρείου, παρέχουμε και επιπλέον στοιχεία λίπανσης, όπως τα αναφέρει ο Μιχάλης παραπάνω.

Παρατηρούμε συνεχώς την κατάσταση των φυτών και του ενυδρείου αυξάνοντας ή μειώνοντας ένα ή περισσότερα από τα: φως, CO2, λίπανση. Οι αλλαγές που θα κάνομε πρέπει να είναι αργές και σε διάστημα εβδομάδων γιατί τα περισσότερα φυτά αντιδρούν αργά στα παραπάνω. Επίσης, πιθανότατα θα μας επισκεφθούν και κάποια είδη άλγης. Το καθένα από αυτά έχει διαφορετικά αίτια και θέλει και διαφορετική αντιμετώπιση.

Όλα αυτά για να βρούμε την ισορροπία του ενυδρείου μας και μια ρουτίνα αλλαγών νερού και λίπανσης, η οποία έρχεται άλλες φορές εύκολα και άλλες φορές δύσκολα.

Λεπτομέρειες για τα παραπάνω θα βρείτε στα άρθρα και τα ποστ του forum.

Έκανα αυτόν το μακρύ πρόλογο για να δείξω ότι το να έχεις ένα όμορφο και πυκνοφυτεμένο ενυδρείο δεν είναι το ευκολότερο πράγμα του κόσμου, αλλά σε κάθε περίπτωση σε αποζημιώνει για τον κόπο σου με την καλαισθησία του και την ομορφιά του.

Επίσης θέλω να δείξω ότι η λίπανση του φτωχού ενέχει αρκετούς κινδύνους για την ισορροπία του ενυδρείου μας γιατί τα περισότερα λιπάσματα είναι αυτόνομα, σε όχι καθαρή μορφή και πρέπει να τα κάνουυμε μίξη ανάλογα με την κατάσταση του ενυδρείου μας ή να τα ρίχνουμε το καθένα μόνο του.

Άποψή μου είναι ότι μόνον όταν έχουμε βρει την ισοορροπία μεταξύ φωτός-CO2-λίπανσης με λιπάσματα τυποποιημένα, μπορούμε να ξεκινήσουμε με την DIY λίπανση, η οποία για μένα είναι η φυσική κατάληξη του χομπίστα που δεν θέλει να δίνει μια περιουσία στις εταιρείες και επίσης του δίνει και μια ανεξαρτησία επιλογής και μίξης των στοιχείων της λίπανσης.

Link to comment
Share on other sites

Στο internet υπάρχουν διάφορες συνταγές για "Λιπασμα Του Φτωχού". Η Προσαρμογή τους όμως στα ελληνικά δεδομένα, εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται πολύ δύσκολη. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα κάποιος από εσάς τους έμπειρους να φτιάξει ένα υπόμνημα με μια συνταγή από ελλάδα?

Δηλαδή πως λέγεται στα ελληνικά το κάθε υλικό που χρειαζόμαστε και που μπορούμε να το βρούμε? Δεν νομίζω ότι πρόκειται για διαφήμιση αν αναφερθούν 2-3 συγκεκριμμένα μαγαζιά από τα οποία αγοράστηκαν κάποια συγκεκριμμένα υλικά.

Και βέβαια τη δοσολογία με βάση τη δεδομένη περιεκτικότητα σε θρεπτικά συστατικά?

Απλά μια ιδέα :rockon: Τι λέτε?

13877[/snapback]

Λιπασμα Του Φτωχού=PMDD

Μόνον που θα έλεγα πως δεν ειναι μόνον για τον φτωχό αλλά για τον διαβασμένο χομπίστα ή και τον βαρεμένο χομπίστα το ψαχτίρι.

Κακώς το ονόμασαν έτσι.

Η κλασική συνταγή

500 ml απεσταγμένο νερό ή και όσμωσης

1 κουταλιά της σούπας power4 ή Greenzit

1 κουταλιά της σούπας MgSO4+7H2O (Θειικό Μαγνήσιο) (epsom salt)

2 κουταλιές τη σούπας K2SO4 (Θειικό κάλιο)

1 κουταλιά της σούπας Νιτρικό κάλιο (Και η προσθήκη γίνεται ανάλογα την ποσότητα των Νιτρικών ΝΟ3 που έχουμε στο ενυδρείο μας).

Η συνταγή αυτή διαφοροποιείται απο ενυδρείο σε ενυδρείο για λόγους χημείας.

Ενα χοντρό παράδειγμα

Το ενα ενυδρείο έχει φυτά με νερό απο αντίστροφη όσμωση οπότε θέλει περισσότερο μαγνήσιο και ασβέστιο με αποτέλεσμα την αλλαγή του ΚΗ.

Ενώ ενα ενυδρείο με νερό βρύσης περιέχει κάποια ιχνοστοιχεία είτε σε μικρές ποσότητες είτε σε υψηλές ποσότητες.

Την μια ημέρα μπορεί να έχουν φωσφορικά 0 και την άλλη για κάποιους λόγους να έχουν φωσφροικά 0,5

Τα νερά απο περιοχή σε περιοχή και απο πόλη σε πολη διαφέρουν αρκετά.

Το λίπασμα του φτωχού προυποθέτει αρκετό διάβασμα δεν απαιτεί γνώσεις χημείας αλλα κατανόησης.

Σημείωση

Το Power4 ειναι έτοιμο προιόν με ιχνοστοιχεία.

Οι διαφορές στα λιπάσματα με ιχνοστοιχεία ειναι στα ποσοστά των ιχνοστοιχείων που περιέχουν.

Τα διάφορα χημικά προιόντα υπάρχουν όπου πουλάνε χημικά.

Φυσικά υπάρχουν και στα καταστήματα με γεωργικά προιόντα όμως ειναι αμφιβόλου καθαρότητας.

Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ μόνον PMDD για τις δικές μου ανάγκες.

Έγινε επεξεργασία - lasal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasal καλημέρα,

επειδή κι εγώ πειραματίζομαι και χρησιμοποιώ τα χημικά που αναφέρεις προηγουμένως, θα ήθελα να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ και K2HPO4 (όξινο φωσφορικό κάλιο) προκειμένου να καλύψω και τις ανάγκες των φωσφορικών που έχω. Επειδή βλέπω ότι δεν το αναφέρεις παραπάνω, θα ήθελα να σε ρωτήσω: δεν χρησιμοποιείς κάτι σε φωσφορικά γιατί έχει μέσα το Power 4 (το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)?

Το Power 4 ή το Greenzit έχει κάποια σύνθεση που μπορούμε να διαβάσουμε στη συσκευασία ώστε να ξέρουμε τι βάζουμε και σε τι αναλογία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση αναγράφεται στην συσκευασία με τα ποσοστά των συστατικών.

Το θέμα είναι πως όπου έχω ψάξει στην Αθήνα δεν έχω βρει Power4. Το κατασκευάζει μια εταιρεία στην Θεσσαλονίκη, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη. Ειδικά το Power4 το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί χομπίστες και έχουν εκφράσει πολύ καλά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Lasal καλημέρα,

επειδή κι εγώ πειραματίζομαι και χρησιμοποιώ τα χημικά που αναφέρεις προηγουμένως, θα ήθελα να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ και K2HPO4 (όξινο φωσφορικό κάλιο) προκειμένου να καλύψω και τις ανάγκες των φωσφορικών  που έχω. Επειδή βλέπω ότι δεν το αναφέρεις παραπάνω, θα ήθελα να σε ρωτήσω: δεν χρησιμοποιείς κάτι σε φωσφορικά γιατί έχει μέσα το Power 4 (το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)?

Το Power 4 ή το Greenzit έχει κάποια σύνθεση που μπορούμε να διαβάσουμε στη συσκευασία ώστε να ξέρουμε τι βάζουμε και σε τι αναλογία?

Ευχαριστώ

14046[/snapback]

Φυσικά και προσθέτω ξεχωριστά φωσφορικά στην μορφή (KH2PO4).

Συνολικά KNO3, K2SO4, KH2PΟ4, CaCO3, MgSO4+7H2O, TE(power4), FE

Συνήθως οι τροφές απο μόνες τους καλύπτουν τα περισσότερα ενυδρεία απο φωσφορικά, εκτός απο τα full planted.

Εχει τροφές για ψάρια που έχουν διαφορετικά ποσοστά σε φωσφορικά.

To power4 υπάρχει στην αθήνα σίγουρα όμως θα θέλει να ρωτήσεις.

Εδώ θα βρείς τα ποσοστά (θα δείς οτι ο σιδηρος FE ειναι σε ποσοστά ασφαλειας4% ) για να συμπληρώσεις extra.

http://www.farmachem.gr/database/TEXN/POWER-4.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το post .Εγώ θέλω μόνο να τονίσω την σημασία των μεγάλων και τακτικών αλλαγών νερού μέχρι (τουλάχιστον) να βρούμε τις σωστές δόσεις , και ειδικά όταν ψάχνουμε τα πάνω όρια . Είναι η δικλίδα ασφαλείας προς αποφυγή υπερβολικής συσσώρευσης κάποιου από τα στοιχεία της λίπανσης .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και προσθέτω ξεχωριστά φωσφορικά στην μορφή (KH2PO4).

Συνολικά KNO3, K2SO4, KH2PΟ4, CaCO3, MgSO4+7H2O, TE(power4), FE

Συνήθως οι τροφές απο μόνες τους καλύπτουν τα περισσότερα ενυδρεία απο φωσφορικά, εκτός απο τα full planted.

Εχει τροφές για ψάρια που έχουν διαφορετικά ποσοστά σε φωσφορικά.

To power4 υπάρχει στην αθήνα σίγουρα όμως θα θέλει να ρωτήσεις.

Εδώ θα βρείς τα ποσοστά (θα δείς οτι ο σιδηρος FE ειναι σε ποσοστά ασφαλειας4% ) για να συμπληρώσεις extra.

http://www.farmachem.gr/database/TEXN/POWER-4.pdf

14260[/snapback]

Καλησπέρα,

επειδή είδα ότι έχει βάλει με κόκκινο το ΚΗ2ΡΟ4, να ενημερώσω ότι δεν το έγραψα λάθος. Απλά δεν είχα βρει όταν είχα ψάξει ΚΗ2ΡΟ4 και έτσι πήρα Κ2ΗΡΟ4. Βέβαια δεν ακολούθησα τη δοσολογία του Chuck αλλά υπολόγισα το μοριακό βάρος και το τι δίνει η κάθε προσθήκη μόνος μου. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα με όποιο κι αν από τα δύο χρησιμοποιήσει κανείς αρκεί να ξέρει τί ποσότητα προσθέτει και να μην ακολουθεί τυφλοσούρτη κάποιο calculator επειδή τα χημικά που βρήκε είναι σχεδόν ίδια :rockon: Έτσι αναφορικά δεν βρήκα ένυδρο θειικό μαγνήσιο (MgSO4 + 7H2O) αλλά άνυδρο. Με σωστούς υπολογισμούς κάνουν και τα δύο πιστεύω.

Επίσης ευχαριστώ για το Power 4. Σίγουρα θα ξαναψάξω να το βρω. Αν θες στείλε μου ένα ΠΜ που το είχες βρει εσύ για να μην παιδεύομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή είδα ότι έχει βάλει με κόκκινο το ΚΗ2ΡΟ4, να ενημερώσω ότι δεν το έγραψα λάθος. Απλά δεν είχα βρει όταν είχα ψάξει ΚΗ2ΡΟ4 και έτσι πήρα Κ2ΗΡΟ4 (που είναι το δισόξινο). Βέβαια δεν ακολούθησα τη δοσολογία του Chuck αλλά υπολόγισα το μοριακό βάρος και το τι δίνει η κάθε προσθήκη μόνος μου. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα με όποιο κι αν από τα δύο χρησιμοποιήσει κανείς αρκεί να ξέρει τί ποσότητα προσθέτει και να μην ακολουθεί τυφλοσούρτη κάποιο calculator επειδή τα χημικά που βρήκε είναι σχεδόν ίδια :rockon: Έτσι αναφορικά δεν βρήκα ένυδρο θειικό μαγνήσιο (MgSO4 + 7H2O) αλλά άνυδρο. Με σωστούς υπολογισμούς κάνουν και τα δύο πιστεύω.

Επίσης ευχαριστώ για το Power 4. Σίγουρα θα ξαναψάξω να το βρω. Αν θες στείλε μου ένα ΠΜ που το είχες βρει εσύ για να μην παιδεύομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

14509[/snapback]

Τόνισα το Κ2ΗΡΟ4 περισσότερο για να το δούν κιάλλοι που ίσως αποφάσιζαν να πειραματιστούν.

Εκτός απο το συνολικο μοριακό βάρος έχει φυσικά διαφορά και αλλού.

Είπα να το γράψω μήπως και ξεφύγει για όποιον πειραματιστεί.

Το KH2PO4 εχει 30,2% κάλιο και 69,8% φώσφορο

Ενώ το Κ2HPO4 εχει 45,5% κάλιο και 54,5% φώσφορο

Ελπίζω να βοηθήσουν τα ποσοστά ακόμη περισσότερο αν οχι να σας μπερδέψουν περισσότερο.

:welcome:

Eνυδρο θειικό μαγνήσιο θα πρέπει να το πουλάνε στα φαρμακεία σαν epsom salt.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και εγω κάτι;

Εχω στην κατοχή μου λίπασμα θειικό καλιομαγνήσιο 100% υδατοδιαλυτό απο μαγαζί με γεωργικά φάρμακα που χρεισημοποιήτε σε καλλιέργιες....

Αυτο γράφει οτι περιέχει κάλιο Κ2Ο 30%, μαγνήσιο ΜgΟ 10% , θείο S 17%.

Μπορώ να το χρεισημοποιήσω στο ενυδρείο για να καλύπτω της ανάγκες των φυτών σε καλιό; ή να το αφήσω καλύτερα;

Το εχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που λες μας κάνουν το 57%. Τα υπόλοιπα 43% τι είναι? μηπως δεν κάνει για ενυδρειακή χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δοκιμάσει κανείς;

Φυσικά και δεν κάνει να μπαίνει θειάφι (θείο) στο ενυδρείο μας.

Είναι μυκητοκτόνο.

Ακόμα και αν δεν υπήρχε το θείο η ύπαρξη 10% μαγνησίου ειναι υπερβολική σε σχέση πάντα με το 30% κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To θειικο καλιο Κ2SO4 αναφερεται και σαν θειικο οξυ???

Πηρα χθες απο τον Μανη στην Γερανιου θεικο καλιο και απ΄εξω εγραψε θειικο οξυ και με εβαλε σε υποψιες.

Η σκονη ειναι χρωματος εκρου και και το διαλυμα που εφτιαξα εχει χρωμα προς το καφε ανοιχτο..σαν ανοιχτοχρωμο σοκολατουχο γαλα ενα πραγμα. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Όχι το θειϊκό οξύ είναι το H2SO4.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το θειϊκό οξύ είναι το H2SO4.

15960[/snapback]

Σωστα, το εψαξα καλυτερα καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Το καλιο ειναι σε σκονη ενω το αλλο ειναι υγρο και μαλιστα επικινδυνο...προφανως απο λαθος μου εγραψε θειικο οξυ αντι για καλιο στην σακουλα. :hysterical:

Εβαλα 16 κουταλιες σουπας σε 650 ml νερου και μαλιστα ζεστο νερο αλλα η μεγαλυτερη ποσοτητα του δεν λει να λειωσει με τιποτα :hysterical: στεκετε στο πατοτου μπουκαλιου με τα παο πολυ κουνημα.... :rockon::welcome:

Τι να το κανω?? να το αφησω ετσι ..μπορω να χρησιμοποιησω το υγρο που εχει μεσα αδιαφορωντας για το κατακαθι??

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες περίπου 240 γραμμάρια σε 650 ml. Είναι πάρα πολύ. Η Merck για τα δικά της χημικά δίνει 110-111g/l διαλυτότητα στους 20 βαθμούς.

Για να μην πάει χαμένο, βρες ένα δοχείο 2,18 λίτρα (ή παραπάνω), ρίξε το αρχικό ζουμί και περιεχόμενο των 650 ml και επιπλέον 1,53 λίτρα για να διαλυθεί πλήρως έτσι ώστε να μπορείς να υπολογίσεις τι θα ρίχνεις. Αν το αφήσεις αδιάλυτο δεν θα ξέρεις τι δοσολογία να ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 16 κουταλιες σουπας σε 650 ml νερου και μαλιστα ζεστο νερο αλλα η μεγαλυτερη ποσοτητα του δεν λει να λειωσει με τιποτα  :thumbup:  στεκετε στο πατοτου μπουκαλιου με τα παο πολυ κουνημα.... ;)  :thumbup:

σουρμπέτι

Το εχεις κάνει τουλάχιστον 17 φορές ποιο πυκνο απο μια συνηθισμένη δοσολογία

Για να το πετύχεις "στο περίπου" θα πρέπει να το αραιώσεις σε 11 λίτρα νερό.

Καλύτερα να κάνεις καινούργιο μίγμα με μια κουταλιά της σούπας που ειναι κοντα στα 20 γραμμάρια.

ΥΓ.

Το πολύ 2 κουταλιές

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

σουρμπέτι

Το εχεις κάνει τουλάχιστον 17 φορές ποιο πυκνο απο μια συνηθισμένη δοσολογία

Για να το πετύχεις "στο περίπου" θα πρέπει να το αραιώσεις σε 11 λίτρα νερό.

Καλύτερα να κάνεις καινούργιο μίγμα με μια κουταλιά της σούπας που ειναι κοντα στα 20 γραμμάρια.

ΥΓ.

Το πολύ 2 κουταλιές

16565[/snapback]

Mα αυτο το καταραμενο το calculator τετοια αναλογια μου εβγαλε για 2ppm καλιο ;):thumbup::thumbup:

Η αναλογια που μου λες με βαση αυτο ειναι ανυπαρκτη... :wootwoot::wootwoot:

Τοσο μεγαλες διαφορες..... :band::band:

Παντως μεχρι στιγμης το εβαλα σε 5λιτρο το ανακατεψα και ακομη εχουν μεινει υπολειματα στον πατο...ακομη δεν εχω τολμησει να το ριξω στο ενυδρειο... :thumbup::thumbup::thumbup:

Lasal μπορεις σε παρακαλω να μου πρετεινεις για 1 λιτρο νερο μια αποδεκτη αναλογια και ποσο καλιο περιπου σε ppm per ml αυτη θα περιεχει, ετσι για να ξερω τι θα ριχνω βρε αδερφέ :wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ σου ανέφερα την μέγιστη διαλυτότητα για το θειϊκό κάλιο (110-111gr/lit)

Στο παρακάτω link μπορείς να υπολογίσεις εύκολα τις αναλογίες που θέλεις σύμφωνα με τα λίτρα σου : http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm.

Αυτό που πρέπει να δεις είναι το potassium in potassium sulfate.

Δες το και το ξανασυζητάμε αν έχεις κάποια απορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ σου ανέφερα την μέγιστη διαλυτότητα για το θειϊκό κάλιο (110-111gr/lit)

Αυτο ηταν το λαθος μου...... :thumbup: δεν το ελαβα υποψιν στο αρχικο ζουμι που εφτιαξα γιατι δεν το ηξερα....θα το αραιωσω και αλλο με βαση το calculator και αυτον το περιορισμό ;)

Τhanks :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παλιό το θέμα αλλά καλύτερα να συνεχίσω εδώ.

Κάνω ένα γενικό ψάξιμο για χημικά λιπάσματα και συγκεκριμένα για:

KNO3

K2SO4

KCl

K2HPO4

γλουκονικό σίδηρο

χηλικό σίδηρο (FeDTPA ή FeEDTA)

Οι τιμές ενός χημικού ανά κιλό μπορεί να είναι 5 ευρώ του εμπορίου ή και 35+ ευρώ αν αυτό είναι χημικά καθαρό.

Η ερώτησή μου είναι όταν δεν είναι χημικά καθαρό, οι υπόλοιπες ουσίες που περιέχει είναι επικίνδυνες?

Δυστυχώς μόνο στα χημικά καθαρά λιπάσματα αναγράφεται η ακριβής σύσταση, οπότε αν δεν μπορώ να το ελέγξω μπορεί να οργανώσω καμιά ομαδική αγορά χημικά καθαρών για όποιους άλλους ενδιαφέρονται. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...