Jump to content

ερωτηση για κιχλιδες σε νεο ενυδρειο


miranta

Recommended Posts

καλησπερα!!!

ο αγιος ΒΑλεντινος μου εφερε δωρο δυο λαμπιδοχρωμους και τους εβαλα στο ενυδρειο μου το οποιο ειναι 100 λιτρα παρα κατι!!!

δεν εχω ιδεα για τιποτα ειμαι νεα στο αθλημα χα χα το εχω στρωσει το ενυδρειο και εχω μεσα πετρες για διακοσμηση αλλα και χαλικι που οπως διαβασα δεν ειναι καλο οποτε με βλεπω να βαζω αμμο τελικα

δεν γνωριζω κααν πως μετρας τπ ph ποσο πρεπει να ειναι και γενικα θελω καθε βοηθεια!!!

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

σκληρο νερακι βρυσης,αμμο,ψηλο πεχα,πετρες μπολικες για κρυψωνες,καμμια βαλισνερια αν σου αρεσει και ολα καλα.....

Link to comment
Share on other sites

σκληρο νερακι βρυσης,αμμο,ψηλο πεχα,πετρες μπολικες για κρυψωνες,καμμια βαλισνερια αν σου αρεσει και ολα καλα.....

Και εκτος απ'αυτα θα πρεπει να διαπιστωσεις το φυλο των ψαριων σου(αν αυτο ειναι εφικτο λογω ηλικιας).

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω επισης οτι τα 100 παρα κατι λιτρα ειναι λιγα γι'αυτα τα ψαρια καθως θα πρεπει να εχεις ενα αρσενικο με δυο η τρια θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ειναι μικρο?????

μα ειναι 100 λιτρα ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη?

το φυλλο ειναι αγνωστο

υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο που κοιταω?

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω :(

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ειναι μικρο?????

μα ειναι 100 λιτρα ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη?

το φυλλο ειναι αγνωστο

υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο που κοιταω?

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω :(

Το εν λόγω είδος πρέπει να βρίσκεται σε χαρέμια με αναλογία τουλάχιστον 1 αρσενικό+ 3 θυληκά.

Λόγω του χαρακτήρα και ταμπεραμέντου του (δεν είναι και ήρεμα ψαράκια :hysterical: ) και λόγω του τελικού μεγέθους του (10-12 εκ) χρειάζονται τουλάχιστον 150 λίτρα, με πολλές πέτρες και μπόλικη άμμο σαν υπόστρωμα.

Δες εδώ για το στήσιμο

Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστω για ολα και καθε λεπτομερεια θα κοιταξω να ανεβασω φωτο απο το δικο μου οταν τελειωσει

αληθεια πως μπορω να ξεχωρισω το γενος τους?

ευχαριστωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστω για ολα και καθε λεπτομερεια θα κοιταξω να ανεβασω φωτο απο το δικο μου οταν τελειωσει

αληθεια πως μπορω να ξεχωρισω το γενος τους?

ευχαριστωωωωωωωωωωωω

Οπως βλεπεις στο θηλυκο απουσιαζει το εντονο μαυρο χρωμα στα κατω πτερυγια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις στο θηλυκο απουσιαζει το εντονο μαυρο χρωμα στα κατω πτερυγια.

φιλε μου Dias σε υπερ ευχαριστω !!!

καλα λενε μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις!!!!

εχω λοιπον ακριβως τα δυο ψαρακια της φωτο :(:thumbup: γιατι ο αρσενικος ομως την κυνηγα?

να βαλω και αλλες θυληκες?

πρεπει να ειναι λαμπιντο και αυτες?

αν οχι ,τι να βαλω?

καθομαι και τα χαζευω ειναι απλα φανταστικααααααααα

επισης δεν ξερω αν ο φωτισμος που εχω ειναι καταλληλος

θελω να βαλω φως για την νυχτα(νεον σποτ) να βαλω?

εχω ολο και ολο μια λαμπα(το ενυδρειο ειναι αυτο του carrefour)καπου διαβασα για ροοστατη για να φαινεται η εναλλαγη της μερας...να το ψαξω?

και απο τιμες?

πω πω παντα λατρευα τα ψαρια τωρα που μαθαινω γι αυτα ειναι υπεροχα!!!

επισης αν υπαρχει καποιο πετ σοπ που να ξερει απο κιχλιδες γιατι εδω στην κορινθο ο καημενος δεν ηξερε καν να τα ξεχωριζει με την ομορφια τα διαλεξαααααααα

ευχαριστω και παλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :hysterical::D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....ο αρσενικος την κυνηγαει γιατι τιποτα στην ατιμη ζωη δεν το αποκτας χωρις κοπο.... :( .Οσο για το φωτισμο,τα αφρικανακια δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις.Κρατα τη λαμπα που εχεις.Πρεπει να προστεθει μια η δυο ακομα θηλυκες,αλλα οπως σου ειπα τα λιτρα σου ειναι λιγα.Πρεπει να προγραμματισεις καποια στιγμη αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου.Ριξε μια ματια στις αγγελιες του φορουμ.Οσο για καποιο καταστημα που ρωτας θα σου στειλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

:(

καλημερααααααααααααααααα

ρεπαρω σημερα και απολαμβανω τον καφε μου παρεα με το κοκκερ μου χαζευοντας τα ψαρακιαααααααα

θα κοιταξω πολυ συντομα να παω εκει οπου μου ειπες και σε υπερευχαριστω :hysterical: \οσο για το μεγαλυτερο ενυδρειο ναι ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα μενουμε σε δυαρι εγω ο ντρας μου και ο κουκλος σκυλος μας και εχω ηδη 2 ενυδρεια ενα 40λιτρων για τον εκτορα τον μονομαχο μου και αυτο με τα 100

καποθια στιγμη θα παρουμε πολυ πιο μεγαλο εννοειται απλα γι τωρα θα ''στριμωχτουμε''σε αυτο!!! :D την καλημερα μου και παλι και σε υπερ ευχαριστω θα ψαξω να βρω την ακριβης διευθυνση του πετ σοπ μιας και απο χωριο ειμαι και ηρθα να ψηφισω χαχαχ θα με παει το GPS :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου απο Κορινθο χαζευοντας το ενυδρειο μου που λατρευω καθε μερα και πιο πολυ...

βρε παιδια μια ερωτηση

ο αρσενικος που κυνηγα την θυλικια μου της εχει κανει μια κοκκινιλα πισω στην ουρα να ανησυχω? η μηπως ειναι κατι καλο αυτο παλι?

ευχαριστω συντομα θα ανεβασω και φωτοοοο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο κοκκινίλα που αναφέρεις (φαντάζομαι εννοείς στην βάση της ουράς και όχι στο πτερύγιο της ουράς), πιθανότατα δεν είναι κάτι ανησυχητικό και προέρχεται απο γδάρσιμο σε κάποια πέτρα στην προσπάθεια της να ξεφύγει απο τον αρσενικό. Βέβαια, ανέβασε και καμιά φωτό για να είμαστε σίγουροι.

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. βάλε μια ακόμα θυληκιά και επίσης μπόλικες πέτρες προκειμένου να υπάρχουν κρυψώνες-φωλιές έτσι ώστε να καταφεύγουν οι θυληκιές, κυρίως, κατά τα κηνυγητά του αρσενικού.

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγα τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ οκ σε ευχαριστω παρα πολυ :bowdown:

το μεγαλυτερο ενυδρειο οικονομικα αυτη την στιγμη ειναι πολυ δυσκολο :buttrock::buttrock:

εχω δυο ψαρακια και ναι εννοειται και θα του παρω μια ακομη εστω γυναικα

το ενυδρειο μου ειναι αυτο με λιγο φωτισμο πια μιας και ο χρονοδιακοπτης εκλεισε :(

εγω το ν διαλεξα τον διακοσμο ακομη και αν βλεποντας πια αλλα ενυδρεια για κιχλιδες διαφερει πολυ και ισως και να μην ''κανει''... :buttrock: εβαλα ομως την τεχνη μου και νεα φυτινη

θα βαλω σιγουρα 2 αληθινα φυτα και ισως και αλλες πετρες μιας και τωρα εχει ''τρυπες'' και οχι ''σπηλιες'' :blink:

αυτα ειναι τα μικρα μου ψαρακια :bowdown: βολταρουν στο παλατακι τους...

μου λειπει μια αφισσα για πισω και φως νυχτος και ειμαι οκ.

περιμενω σχολια και πιο πολυ...συμβουλες και ιδεες...

α και καποιον να μου χαρισει ενα ενυδρειο 300+ λιτρα χα χα χα :)

http://rapidshare.com/files/200102482/P2190002.JPG

http://rapidshare.com/files/200102484/P2190003.JPG

http://rapidshare.com/files/200102485/P2190004.JPG

http://rapidshare.com/files/200102486/P2190005.JPG

http://rapidshare.com/files/200102487/P2190006.JPG

http://rapidshare.com/files/200102488/P2190007.JPG

.

Έγινε επεξεργασία - miranta
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φαντασία βλέπω και αυτό είναι καλό.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να βελτιώθούν κάποια πράγματα.

Αρχικά πρέπει να βγάλεις οτιδήποτε μη-φυσικό απο μέσα ("κολοσσαίο", αμφορείς κλπ). Τα εν λόγω διακοσμητικά μόνο κακό μπορούν να προκαλέσουν κυρίως απο υλικά που μπορεί να απελευθερωθούν μέσα στο νερό π.χ. να ξεβάψουν (όσο και αν λένε οι συσκευασίες ότι είναι ασφαλή για ενυδρεία).

Το ίδιο ισχύει καί για τα φυτά τα οποία μπορεί να φαγωθούν απο κάποιο ψάρια και όντας πλαστικά, ουσιαστικά να το σκοτώσουν.

Τέλος, καλό θα ήταν επίσης να αναδιαμορφώσεις λίγο τις πέτρες σου και ίσως να βάλεις κι άλλες. Να φτιάξεις τις πέτρες με τρόπο έτσι ώστε να δημιουργούνται σπηλιές και κρυψώνες. Και με μία είσοδο αλλά και κάποιες με 2 ή περισσότερες εισόδους-εξόδους (σε στυλ τούνελ).

Πίστεψε με δεν έχεις δει τίποτα ακόμα απο την συμπεριφορά αυτών των φανταστικών ψαριών. Δως τους το περιβάλλον που θέλουν και θα μείνεις έκπληκτη απο τον χαρακτήρα, την συμπεριφορά και φυσικά τα γεννητούρια!! :bowdown::bowdown:

ΥΓ: Δεν ανεβάζεις καλύτερα τις φωτό σε π.χ. imageshack μιας και δεν έχουν όλοι account στο RS και δεν είναι εύκολο να δουν τις φωτό.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστω για τις συμβουλες αυριο κι ολας φευγουν τα πλαστικα και μπαινουν πολλες ακομη πετρες ισως οχι τοσο ψηλες αλλα πολλες στον πατο πιο χαμηλα και με πολλες κρυψωνες.

φυτα βαλισνεριες λεω θα μπουνε αν οχι αυριο και αυτες τοτε το σαββατο που σκεφτομαι να παω μια βολτα αθηνα με τον αντρα γι αυτον τον λογο

γεννητουρια ε?

πω πω αυτο να δω και τι στον κοσμο....

α και που ειστε γι ατο ενυδρειο δεν κανω πλακα χαχα να με εχετε στα υποψιν σας...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι παρόλα τα λίγα λίτρα, τα γεννητούρια θα έρθουν σύντομα αν τους παρέχεις τις σωστές συνθήκες.

Και κάτι για να δεις τι θα περιμένεις....

p7290073kq9.th.jpg

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

p2190007ge2.th.jpg

p2190002ut2.th.jpg

p2190003ez9.th.jpg

p2190004kp1.th.jpg

p2190005ll3.th.jpg

p2190006gg1.th.jpg

να και οι φωτο

Έγινε επεξεργασία - miranta
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20315.Παρε μια ιδεα για το στησιμο των πετρων.Για φυτα θα σου προτεινω anubia.
Link to comment
Share on other sites

καλημερααααααααααααα :bowdown: πολυ πρωινη ετοιμαζομαι για την δουλεια!

φιλε μου Dias σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη. :bowdown:

το στησιμο το καταλαβα τωρα οκ αλλα να το κανω με αυτες τις πετρες που εχω επιλεξει η να παρω στρογγυλες οπως εχουν οι πιο πολλοι?η να κρατησω αυτες και να κανω μια συνθεση?

ευχαριστω και παλι οποτε θα παρω και ανουμπια... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να κάνει μία σύνθεση με πιο στρογγυλεμένες πέτρες μιας και αυτές που έχεις είναι πολύ αιχμηρές και σε κάποιο κυνηγητό ή/και "απότομο" κολύμπι μπορεί να τραυματιστούν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ηδη εβγαλα οτιδηποτε ψευτικο και γεμισα με πετρες :bowdown:

τα μικρα μου παιζουν μια μεσα μια εξω και δειχνουν να το απολαμβανουν!!!!

βεβαια κρατησα το στυλ πετρας που ειχα για αρχη μιας και τις ειχα ηδη ετοιμες βρασμενες και αργοτερα που θα αλλαξω σε μεγαλυτερο και σε αυτο θα βαλω ζωοτοκα θα παρω ομορφες στογγθλες :)

αυριο θα βαλω και φυτα οποτε θα σας στειλω τελικη φωτο

σε καποια ειδα κελυφη απο σαλιγκαρια να βαλω και εγω? :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται.

Τα κέλυφη μπαίνουν σε shelldwellers νανοκιχλίδες της λίμνης Τανγκανίκα

Link to comment
Share on other sites

:) καλησπερα

:( πηρα αλλες 2 θυληκες σημερα λοιπον και μια ανουμπια,σε λιγες μερες θα παρω και αλλα δυο φυτα

:blink: εχω ενα θεμα με το ενα νεο ψαρι ομως :buttrock: κολυμπα με δυσκολια και καθεται αρκετα στον πατο ετσι λογικα δεν προλαβε να φαει και μου φαινεται περιεργο αυτο καθως εγω δεν προσεξα οταν το πηρα απο το πετ σοπ ττιποτα περιεργο :buttrock: βεβαια αυτοι μου διαλεξαν ψαρια :buttrock: κολυμπα μοναχα οταν το πλησιαζουν τα αλλα και αυτο με αρκετη αλλα οχι πολυ δυναμη :buttrock:

θα το χασω η μπορω να κανω κατι?

ειναι κριμα! :bowdown:

επισης μου πηραν σημερα δωρο και 2 αλμπινους και τα εχω μαζι προς στιγμην αν και δεν ξερω αν κανει και εννοειται πως το εχω καταλαβει πως τα λιτρα δεν επαρκουν

ευχαριστω αναμενω απαντηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...