Jump to content

Recommended Posts

Η 2λιτρη μπουκάλα στα 35€ είναι γεμάτη ή κενή;

Από που ξαναγεμίζετε και πόσο πάει περίπου;

Για μικρό ενυδρείο 20άρι μπορώ να βάλω μπουκάλα 0.50lt χωρίς μανόμετρο, μόνο με βελονοειδή; Αν δεν κάνω λάθος το 2πλό μανόμετρο χρησιμεύει για να βλέπεις το υπόλοιπο της μπουκάλας και την πίεση που διοχετεύεις στην βελονοειδή και το μονό μόνο για το υπόλοιπο της μπουκάλας....σωστά; :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από τον τύπο του κλείστρου στη μπουκάλα...

Αν έχει μονό μανόμετρο τότε σημαίνει ότι έχει αυτόματη ρύθμιση πίεσης για την έξοδο προς τον βελονοειδή. Οι περισσότεροι βελονοειδής αντέχουν μέγιστη πίεση λειτουργίας 10 bar. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ελέγξεις πόση είναι η πίεση που θα βγάζει αυτόματα ώστε να μην έχει προβλήματα.

Και ναι όντως με ένα μανόμετρο μετράς την πίεση της φιάλης.

Επίσης για 200 λίτρα ενυδρείο η 0.5 λτ μπουκάλα είναι σχετικά μικρή. Καλό θα ήταν να πας σε μια 2λιτρη και να ξενιαζεις για κανα 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για 200 λίτρα ενυδρείο η 0.5 λτ μπουκάλα είναι σχετικά μικρή. Καλό θα ήταν να πας σε μια 2λιτρη και να ξενιαζεις για κανα 3μηνο.

15567[/snapback]

Το ενυδρείο είναι 20lt γι' αυτό λέω να πάω σε 0.5lt. Ήδη δρομολογούμαι να πάρω 2λιτρη για το 70άρι που έχω.

Από προσωπική πείρα, βελονοειδή και μανόμετρο από εδώ ή έξω; Μπορείτε να αναφέρετε τιμές; :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ουπς sorry διάβασα 200άρι :rockon:

Εγώ προτειμώ τη βελονοειδή που βρήκα Σπ. Πάτση στα ~17 ευρώ. Η ρύθμισή της είναι καταπληκτική! Βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει την "απ΄έξω" οπότε μάλλον δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενικά γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Φιάλη 4 λίτρων με διπλά μανόμετρα, ρυθμιστή πιέσης και βελονοειδή στα 140 Ευρώ.

www.revival.gr

Αυτή έχω 2 εβδομάδες και είμαι ευχαριστημένος.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα την παραγγελία χτες βράδυ στο site που αναφέραμε παραπάνω.

Φιάλη 2 λίτρων, διπλό μανόμετρο, μετρητή φυσαλίδων, διαχυτή, και ένα σύστημα για λάμπα Τ5 στα 39 watt.

Αρχίσαμε όμως άσχημα, μιας και σήμερα το πρωί έλαβα ένα μήνυμα, που μου λένε ότι η παραγγελία θα αργήσει να σταλεί, γιατί λείπουν ορισμένα από τα αντικείμενα(δεν αναφέρουν ποια ακριβώς)

Ελπίζω να μην πάει κανα μήνα η όλη υπόθεση…

Αλήθεια, οι φιάλες έρχονται γεμάτες, ή πρέπει να επιβαρυνθούμε και αυτό το έξοδο από την αρχή;

Σε ένα μαγαζί που ρώτησα, ζητάνε 30 ευρώ για 2 λίτρα, είναι κανονική η τιμή αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, οι φιάλες έρχονται γεμάτες, ή πρέπει να επιβαρυνθούμε και αυτό το έξοδο από την αρχή;

15582[/snapback]

CO2 bottle filled 2,0 kg - SPECIAL PRICE INSTEAD 89,98 EUR

Link to comment
Share on other sites

για να μην ασχολειστε με τοις Γερμανοι τοις Αγγλοι και τοις αλλοι Π....... πας σε πυροσβεστηκα περνεις ενα πυροσβεστηρα co2 2κg=35eura τρυπας στην μεση τα δυο χερουλια και περνας μια βιδα, μετα πας σε μαγαζι που εχει μανομετρα και ζητας ενα μικρο μονό για argon=20eura,μετα πας στον Πατση που λεει καπιος και περνεις την βελονοειδη=17eura.Aν δεν θελετε στειλετε τα ΕΥΡΑ σας στοις Π.......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για συνεννόηση μέσω email  λίγο δύσκολο το βλέπω(είπαμε από αγγλικά και γερμανικά ντεν καταλαβενει…)

15471[/snapback]

Να ήτανε κανένα γαλλικό εντάξει.....

Μην νομίζεις ότι πολυκατάλαβα και τι παρήγγειλα :welcome::rockon: , ότι είχε φωτό καλώς, τα άλλα ελπίζω να μην έπεσα και πολύ μακριά.

Πάντως με την επισήμανση σου, ρώτησα κάποιον πιο σχετικό από μένα και μου είπε προς μεγάλη ανακούφιση ότι εννοεί γεμάτη τη φιάλη.

Κάτι είναι και αυτό :hysterical: .

Link to comment
Share on other sites

για να μην ασχολειστε με τοις Γερμανοι τοις Αγγλοι και τοις αλλοι Π.......    πας σε πυροσβεστηκα περνεις ενα πυροσβεστηρα co2  2κg=35eura τρυπας στην μεση τα δυο χερουλια και περνας μια βιδα, μετα πας σε μαγαζι που εχει μανομετρα και ζητας  ενα μικρο μονό για argon=20eura,μετα πας στον Πατση που λεει καπιος και περνεις την βελονοειδη=17eura.Aν δεν θελετε στειλετε τα ΕΥΡΑ σας στοις Π.......

15657[/snapback]

Άμα μου έβρισκες και κάποιον να μου βάλει τα εισιτήρια Βρυξέλλες –Αθήνα με επιστροφή, δεν θα έλεγα όχι να τα κάνω όλα αυτα :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Μανολις ντεν μενω αθηνα για να σε παρω απο το χερι για να παμε για ψωνια αν λιγο ψαξεις μονος θα βρεις τα παντα και φθηνα χωρις να κανεις ασκοπα εξοδα. Οτι γραφω παντα καλοπροερετα απο Σερρες

Link to comment
Share on other sites

Μανολις αν δεν μενεις Αθηνα γραψε λαθος

Link to comment
Share on other sites

φιλε Μανολις ντεν μενω αθηνα για να σε παρω απο το χερι για να παμε για ψωνια αν λιγο ψαξεις μονος θα βρεις τα παντα και φθηνα χωρις να κανεις ασκοπα εξοδα.  Οτι γραφω παντα καλοπροερετα απο Σερρες

15666[/snapback]

Φίλε Μάντη ο Μανώλης είναι από Βέλγιο... :rockon: έτσι πέφτει λίγο μακριά για αυτόν η Αθήνα.......

Για το σύστημα που αναφέρεις καλό θα είναι τα μανόμετρα και την μπουκάλα να τα πάρουμε αυτούσια και από το ίδιο μαγαζί για να αποφύγουμε την αστοχία υλικού....και δέν είναι ότι καλύτερο να σκάσει μιά μπουκάλα στο σαλόνι μας.......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μαντης εδώ στο φορουμ είμαστε για να ανταλλάσουμε τις γνώσεις μας, έτσι δεν είναι;

Και πολύ καλά κάνεις και προτείνεις τη συγκεκριμένη λύση, μακάρι να μπορούσα να είχα τη δυνατότητα να την εφαρμόσω και εγώ, αλλά βλέπεις λόγω αποστάσεως κομματάκι δύσκολο :welcome: .

Και φυσικά ότι γράφουμε είναι καλοπροαίρετα, και καμιά φορά κάνουμε και λίγο πλάκα, το χόμπι μας είναι αυτό(τα ενυδρεία εννοώ) :hysterical: .

Άλλωστε το μόνο πράγμα που έχουμε να μοιράσουμε εδώ μέσα, είναι από την πλευρά των πιο έμπειρων, οι γνώσεις τους, και από την πλευρά των λιγότερο ‘μπασμένων’ στο άθλημα(όπως εγώ), οι ακατάπαυτες ερωτήσεις παντώς είδους :rockon: .

Για την παραγγελία πάντως δεν έχω ακόμα νέα.

Ελπίζω να μην πάρει κανα μήνα….

Link to comment
Share on other sites

Για την παραγγελία πάντως δεν έχω ακόμα νέα.

Ελπίζω να μην πάρει κανα μήνα….

15729[/snapback]

Λογικά, μόλις έκανες την παραγγελία, η UPS σου έστειλε e-mail με ένα Tracking Number. Εάν κάνεις click στο link που σου λέει, μπορείς να παρακολουθήσεις σε ποιό στάδιο βρίσκεται η παραγγελία. Εγώ έκανα μία παραγγελία στις 22 και σήμερα πηγαίνοντας στο αντίστοιχο link, χωρίς να μου στείλουν ακόμη e-mail, είδα ότι ήδη έγινε η εξαγωγή του.

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε, μήνυμα έλαβα κατευθείαν από το site που έκανα την παραγγελία, ακριβώς την επόμενη ημέρα.

Με τη βοήθεια διάφορων μέσων για την "αποκρυπτογράφηση" των αγγλικών, κατάλαβα πως δεν έχουν όλα τα υλικά που παρήγγειλα, και θα καθυστερήσει η παράδοση.

Πόσο καιρό όμως, δεν αναφέρεται πουθενά :rockon: .

Έτσι μάιλ από το UPS δεν έχω λάβει ακόμα….

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την κουτα με τα πραγματα.

Μου εκανε εντυπωση η αψογη συσκευασια τους.

Ολα καλα λοιπον!

Σε λιγο παω στην Προνοια για μπουκαλα. Την εχει ετοιμασει ο ευγενεστατος κυριος που απανταει το τηλεφωνο.

Μαλιστα προσφερθηκε να με περιμενει περα απο τις 7μιση το απογευμα, για να προλαβω να κλεισω το γραφειο και να κατεβω απο το Ν.Ηρακλειο! :rockon:

Πηρα και τα μανομετρα μαζι, να τα φτιαξουμε εκει , για να μην εχω κανενα απροοπτο.

48euro η 5 λιτρη μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα Ok!

Αγορασα και την μπουκαλα απο την Προνοια. Μου εβαλε επανω και τα μανομετρα, μου εδειξε και καποια πραγματα ο ανθρωπος.

Την συνδεσα και στο ενυδρειο με την σκαλα της Hagen που ειχα, και το ρυθμισα περιπου στις 40 φυσαλιδες το λεπτο.

Αυριο θα γινουν μετρησεις στο ενυδρειο και αναλογα θα αυξησω ή θα μειώσω.

Link to comment
Share on other sites

andreasp τι διαστάσεις έχει οι μπουκάλα?

Μου είρθε το mail από UPS την Παρασκευή οπότε ελπίζω να παραλάβω τα μανόμετρα μέσα στη βδομάδα και το Σάββατο να πάω Πρόνοια :rockon:

Link to comment
Share on other sites

andreasp τι διαστάσεις έχει οι μπουκάλα?

Μου είρθε το mail από UPS την Παρασκευή οπότε ελπίζω να παραλάβω τα μανόμετρα μέσα στη βδομάδα και το Σάββατο να πάω Πρόνοια :welcome:

16184[/snapback]

Περιπου 65 ποντους υψος εχει, και ειναι κοκκινο της φωτιας.

Την εβαλα σε μια γωνια και φαινεται ελαχιστα.

Ασε που... και που φαινεται λιγάκι, περασε ακομα και το τεστ της κοπελιας μου!

Εδωσε και στυλ στο σαλονι!!! :rockon:

Πηρα την 5λιτρη για να ησυχασω. Δεν εχω ορεξη να τρεχω καθε δυο μηνες να γεμιζω.

Αν θελει κανεις να γεμισει την μπουκαλα που ηδη εχει, το κοστος ειναι 2 ευρω το λιτρο.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση:

Εάν πάρω πυροσβεστήρα CO2 ξηράς κόνεως (άν δεν κάνω λάθος) μπορώ να τον αδειάσω και να τον χρησιμοποιήσω (αφού βάλω κλείστρο και CO2) για το ενυδρείο;

Ρωτάω γιατί θέλω μία μικρή φιάλη 0.50lt για το 20άρι μου, και επειδή μπορώ να βρω πυροσβεστήρα (και είναι ακριβοί για ενυδρειακή χρήση), λέω μήπως γίνεται αυτή η πατέντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτούς που είναι π.χ. για αυτοκίνητα; Αν είναι μεταλλική μπορεί πιθανόν να γίνει προσαρμογή αλλά καλύτερα να γίνει από επαγγελματία.

Μικρές μπουκάλες έχει νομίζω και η ΠΡΟΝΟΙΑ, κάντους ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένα-ένα τα θυμάμαι :thumbup:

Έχει σημασία η τοποθέτησή τους; Όρθιες - ξαπλωτές.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτούς που είναι π.χ. για αυτοκίνητα; Αν είναι μεταλλική μπορεί πιθανόν να γίνει προσαρμογή αλλά καλύτερα να γίνει από επαγγελματία.

Μικρές μπουκάλες έχει νομίζω και η ΠΡΟΝΟΙΑ, κάντους ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

16457[/snapback]

Λένε πως το CO2 πρέπει να είναι με μεγάλη πίεση οπότε θέλει και ειδική μπουκάλα με χοντρά τοιχώματα, οπότε δεν κάνει απλός πυροσβεστήρας. Δεν έχουν μικρή, η μικρότερη είναι η 2λιτρη.

Καμιά ιδέα για μικρή, πέραν της SERA;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...