Jump to content

Πρόβλημα με Πράσινη Αλγη!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..

Έχω πρόβλημα αρκετής πράσινης αλγης στο ενυδρείο και θα ήθελα καμια γνώμη να δω σε τι δρόμο είμαι..

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2,5 μήνες είναι σχετικά φρέσκο δηλαδή.

Το πρόβλημα είναι πως η άλγη έχει κάλυψη τα πάντα φυτά και πέτρες με αποτέλεσμα όλα τα φυτά να είναι στάσιμα και να μην μεγαλώνουν. Η άλγη είναι πράσινη σαν μαλλιά και μεγαλώνει αρκετά γρήγορα.

Στην αρχή έβαλα ένα algae eater που για λίγες μέρες φάνηκε που μπορεί να περιορίσει λίγο αλλα δυστυχώς δεν μπορεί!

Να τονίσω που ΔΕΝ με ενδιαφέρει να εξαφανίσω την άλγη από το ενυδρείο αλλα να την περιορίσω ώστε να αναπτύσσονται και τα φυτά.

Σε κάποιο pet shop που ρώτησα μου είπαν που σιγά σιγά θα φύγει μονη τις γιατί τώρα ίσος να έχει υψηλό φώσφορο.. παίζει αυτό?

Παρατήρησα όμως που τα φυτά κάτω από το κερατοφιλο που απλώνεται σε ένα κομμάτι τις επιφανειας δεν έχουν άλγη(αλλα δεν αναπτύσσονται κιόλας.. ίσος λόγο χαμηλού φωτισμού)..

Σαν πρώτο βήμα έχω βγάλει την μια λάμπα από το rio125 να δω αν θα περιοριστεί το πρόβλημα..

Test μην με ρωτήσετε δεν έχω κάνει κανένα..

χρησιμοποίησα νερό και υλικά φίλτρου από το παλιό 50lt ενυδρείο που τρέχει εδώ και 2 χρονια χωρίς προβλήματα..

Τα υλικά του φίλτρου ειναι τα σφουγαρια που δινει το ριο και αρκετα μακαρονακια τις sera αναμεσα (δεν χρισιμοποισα το μαύρο σφουγκάρι του ανθρακά). επίσης χρησιμοποίησα το nitrivec της sera για πιο γρήγορο στρώσιμο

Λίπασμα χρισιμοποιησα στην αρχή ενα της kent αλλα το σταματισα μετα τιν αναπτιξη της αλγης (εδώ και 1 μήνα περίπου).

Ελπίζω να έδωσα μια γενίκη εικόνα..

Ειναι καλό να περιμενώ να φίγει μόνη της η άλγη όπως με συμβούλεψε το κατάστημα? Μήπως ο φωτισμός του ΡΙΟ125 είναι υπερβολικός για αρχή? εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις...

Πρεπει, γιατι μπορει καποια τιμη σου να μην ειναι σωστη!

Φωτοπεριοδος?

Υποστρωμα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

έχω φυτά μικρών απετίσεων και χρισιμοποίησα μόνο πολύ ψιλό χαλικάκι πράσινο 1-2mm της denerle. Τα φώτα ανοίγουν αυτόματα 15:00 με 24:30

Να πω που πριν το πρόβλημα της άλγης τα φυτα μεγάλωναν εντυπωσιακά γρηγορα! τώρα το κερατόφυλλο είναι το μόνο που αναπτήσεται επιδή απο το πάνω μέρος είναι πιο εύκολο να αφερώ αρκετή άλγη

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Ψαρακια που εχεις?

Σκεφτομαι και την ιχθυοφορτιση..

Αλλα απο την στιγμη που δεν ξερεις ποσα NO3 και PO4 εχεις..

Δυσκολα τα πραγματα..

Κανε κανενα τεστ βρε ανθρωπε και εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα το κερατόφυλλο η άλγη μιώνει τα Νιτρικά! δεν ισχει αυτό?

Τα ψαράκια που έχω είναι 8νεον 2πλατυ 1gappy 1algae eater 1γαριδα και 1 φιδόψαρο και κάτι λίγα gappy (ψιρες) απο γέννα! ειναι μικροσκόπικα κρίβονται στο κερατόφυλλο αλλα δεν πρέπει να ειναι πάνω απο 10!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το ενυδρειο σου το εχεις διπλα σε παραθυρο??? Μπορει το φως του ηλιου να σου προκαλει την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μειωσεις τις ωρες σε 8.

Τ8 ειναι οι λαμπες? ποια μαρκα? τι ηλικια εχουν?

Χρειαζεται μετρηση ΝΟ3 και PO4.

Φωτο απο αλγη?

διαλεξε http://aquariumalgae.blogspot.com/ ή http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν το έχω σε παράθυρο η άλγη αναπτύσσεται στα σημεία που η λάμπες φωτίζουν κατευθείαν και δεν αναπτύσσεται σε σκιερά μέρη.. το έγραψα αυτό στην αρχή.. οι λάμπες είναι καινούριες Τ8 (με ανακλαστήρες) μιας και το ενυδρείο το αγόρασα τον δεκέμβριο που μας πέρασε..

Πριν 2 μέρες αφαίρεσα την μια λάμπα και περιμένω αν θα δώ αποτέλεσμα..

φωτό δεν έχω γιατί δεν έχω digital μηχανή.. θα το κοιτάξω όμως αν μπορέσω να έχω και φωτό..

ευχάριστο τον φίλο delta66 για τα link νομίζω αυτά θα με βοηθήσουν. Οπτικά σύμφωνα με το link μιάζει με Hair, Thread, Fuzz, ή Rhizoclonium

θα βοηθούσε πολύ κάποιος που πέρασε το ίδιο πρόβλημα να μου πει μια γνώμη!

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Να και φωτογραφία από το χειρότερο σημείο του ενυδρείου! Και μια δεύτερη όπου εκεί τα πράγματα είναι καλύτερα μιας και είναι υπό της σκιάς του κερατόφυλλου..

post-4299-1236100270_thumb.jpg

post-4299-1236100429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμασες να βγαλεις τους ανακλαστηρες?

Μετρησεις.....

Link to comment
Share on other sites

τους ανακλαστήρες τους έχω βγάλει μαζί και την μια λάμπα.. και περιμένω να δω αν αρχίσει να ελαττώνεται η άλγη..

μήπως να χρησιμοποιήσω οξυζενέ όπως κάποιος άλλος φίλος έγραψε εδώ στο site και ξεφορτώθηκε μια για πάντα την άλγη? στην δίκια μου περίπτωση παίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Αυτο το ελεγε σαν εσχατη λυση για μαυρη και οχι για πρασινη αλγη. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Αυτο το ελεγε σαν εσχατη λυση για μαυρη και οχι για πρασινη αλγη. :closedeyes:

Ναι.

Στη μαυρη σαν εσχατη λενε για overdose σε excel αλλα εγω ποτε δεν το εχω κανει μεσα στο ενυδρειο, ειναι και επικινδυνο σε overdose το excel

Εχω πειραματιστει σε φυτο εξω απο το ενυδρειο και το καλυτερο φαρμακο ηταν μηχανικο καθαρισμα (τριψιμο με οδοντοβουρτσα στα φυλλα της ανουμπιας) αφου ειχε μεινει 5 λεπτα σε διαλυμα χλωρινης (19μερη νερο - 1 μερος πρασινη χλωρινη).

Με το excel δεν καταφερα πολλα (εχω απο το ενυδρειο, excel πανω στα φυλλα και τριψιμο μετα)

ετσι εγινε το φυτο μετα το καθαρισμα http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...nts/Anubias.jpg

και καπως ετσι ηταν πριν (η φωτο ειναι fake απλα την εφτιαξα για να φαινεται στο περιπου τι ενοοω) http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...nubiasblack.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα και υποπτεύομαι οτι οφείλεται σε κακής ποιότητας φωτισμό μιας και έχω αργήσει πολύ να αλλάξω λάμπες, για δες το... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα το κερατόφυλλο η άλγη μιώνει τα Νιτρικά! δεν ισχει αυτό?

Τα ψαράκια που έχω είναι 8νεον 2πλατυ 1gappy 1algae eater 1γαριδα και 1 φιδόψαρο και κάτι λίγα gappy (ψιρες) απο γέννα! ειναι μικροσκόπικα κρίβονται στο κερατόφυλλο αλλα δεν πρέπει να ειναι πάνω απο 10!

Οφ τοπικ.

Τα ψαρια σου ειναι και ασυμβατα μεταξυ τους. Πρεπει να το κοιταξεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες μου είναι καινούριες 2,5-μηνών.. τώρα που ελάττωσα το φωτισμό φαίνεται να σταμάτησε το γρήγορο μεγάλωμα τις αλγης..

Δεν ξέρω αλλα έχω την εντύπωση που σε αυτά τα rio125 ο φωτισμός είναι υπερβολικά πολύς!

τα φυτά δεν καθαρίζουν από την άλγη για το λόγο που είναι limnophila με πολύ λεπτά φιλα και αν τα καθαρίσω με οδοντόβουρτσα θα διαλύσουν!

Χτες έβγαλα 1 φυτό που έχει κολλήσει πάνω σε πετρα και δεν χρειάζεται ξεθάψιμο.. και η άλγη ήταν τόσο γερά κολλημένη πάνω στα φυλλα και τον κορμό του που δεν έφευγε με τίποτα! τελικά το ξαναέβαλα πίσω γιατί θα το διέλυα αν συνέχιζα..

ας ελπίσω με τον χαμηλό φωτισμό να αδυνατίσει και να την βγάλω εύκολα..

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες algae eater εννοείς sae;; Εγώ που είχα αυτο που λες και συ, πράσινες τριχούλες στα φυτά, έβαλα μέσα sae και σε 2 μέρες καθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες algae eater εννοείς sae;; Εγώ που είχα αυτο που λες και συ, πράσινες τριχούλες στα φυτά, έβαλα μέσα sae και σε 2 μέρες καθάρισα.

δεν ξέρω αν ανήκουν στην ίδια κατηγορια εμενα λέγεται "golden algae eater" τρώει άλγες γενικά αλλα ίσος δεν του αρέσει αυτή η πράσινη.. αν είναι να πάρω ένα sae εσύ είχες όπως στις δικες μου φωτό? τέτοια πράσινη άλγη και την καθάρισε?

Link to comment
Share on other sites

http://aquaweb.pair.com/forums/archives/lo....cgi?read=67588

παιδιά σύμφωνα με ότι γραφει εδώ αλλα και από ότι είπε ο φίλος "Guppy" λογικά θα λύσω το πρόβλημα μου..!

εσείς τι λέτε?

Πιθανον να αποκτησεις αλλα :closedeyes:

Λυσε το προβλημα με σωστες και ισορροπημενες τιμες νερου και φωτισμου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ψάξε τρόπους να σταματήσεις τα αίτια της άλγης, όχι πως θα την βγάλεις από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...