Jump to content

Πρόβλημα με Πράσινη Αλγη!


Recommended Posts

ψάξε τρόπους να σταματήσεις τα αίτια της άλγης, όχι πως θα την βγάλεις από το ενυδρείο.

Γνώμη μου είναι πως η σωστή λέξη είναι "περιορίσεις". Καμία άλγη δεν μπορεί να κάνει κακό όταν είναι σε νορμάλ πλαίσια βάση των λίτρων του ενυδρείου. Αντίθετα μπορούν να συνεισφέρουν και θετικά!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως η σωστή λέξη είναι "περιορίσεις". Καμία άλγη δεν μπορεί να κάνει κακό όταν είναι σε νορμάλ πλαίσια βάση των λίτρων του ενυδρείου. Αντίθετα μπορούν να συνεισφέρουν και θετικά!

φιλε μου δεν έχω καμια αντίρρηση πολύ σωστό είναι όπως το είπες.. δεν με ενοχλεί η άλγη άσε που τρώει και τα νιτρικά είναι ωφέλιμη δηλαδή... το μονο πρόβλημα είναι που έκατσε πάνω στα φυτά και σταμάτησαν να αναπτύσσονται.. νομίζω πως το SAE είναι η μονη ελπίδα να την περιορίσει..

Λέω να πεταχτό να πάρο 1 να δω τι θα γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου τα sae ουτε που ακουμπανε την αλγη αν τα θελεις στα χαριζω :closedeyes::hysterical::thumbup:

καλυτερος τροπος νομιζω ειναι οι σωστες τιμες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερος τροπος νομιζω ειναι οι σωστες τιμες του νερου.

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου τα sae ουτε που ακουμπανε την αλγη αν τα θελεις στα χαριζω :thumbup::hysterical::hysterical:

καλυτερος τροπος νομιζω ειναι οι σωστες τιμες του νερου.

Εχουν μεγαλωσει?

Οταν μεγαλωσουν τερμα η δουλεια, τεμπελιαζουν και κανουν και ανω κατω το ενυδρειο.

Αν εχεις και moss αποχαιρετα τη, γινεται ο μεζες τους στη θεση της αλγης. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν μεγαλωσει?

Οταν μεγαλωσουν τερμα η δουλεια, τεμπελιαζουν και κανουν και ανω κατω το ενυδρειο.

Αν εχεις και moss αποχαιρετα τη, γινεται ο μεζες τους στη θεση της αλγης. :closedeyes:

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ,ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αα τι κρίμα.. και στο net μέσα σε πολλά ξένα site που διάβασα έλεγαν τα καλύτερα λόγια για τα sae..

τα φυτά που έχω είναι limnophila, crytpocoryne vallisneria και πολύ ceratophyllum

σαν εναλλακτική λύση θα πάρο δείγμα νερού να μου το μετρήσουν.. τα pet shop το κάνουν αυτό? ποσο κοστίζει? τα test σε υγρά είναι αρκετά ακριβά και δεν θέλω πάρω..

Link to comment
Share on other sites

Το απογευματάκι πήγα από ένα φίλο και πήρα 2 sae που δεν τα ήθελε.. τα έβαλα μέσα να δω αν σε εμενα θα δουλέψουν..

ψάχνοντας όμως στο net διαπίστωσα πως αυτά που πήρα λέγονται FalseSAE και μοιάζουν πολύ με τα TrueSAE και ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν τέτοια ψαράκια στο ενυδρείο τους πια είναι αυτά που τρώνε την πράσινη hair άλγη? μήπως αυτά που περιγράψατε πως τεμπελιάζουν και δεν κάνουν την δουλειά είναι τα false? τα true τα έχει δει κανένας τι συμπεριφορά έχουν?

παραθέτω και το link με τις διαφορες..

Θα δήτε ακόμη και το Flying Fox που και αυτο μιάζει καταπληκτικά!

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...sa%3DN%26um%3D1

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί sae είναι αυτό που έχω, μου το έδωσε ένας φίλος. Ίδια άλγη είχα(πράσινες τριχούλες) και όπως σου είπα σε 2-3 μέρες καθάρισα. Αφού το έβλεπα να τις πιάνει με το στόμα του και να τις τραβάει για να τις φάει.

Όταν δεν έχει άλγη όντως υπάρχει ένα πρόβλημα με την java moss. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος με full planted ενυδρείο και να μην έχει ένα sae στο ενυδρείο του.

Και γω δοκίμασα αρκετά για να βάλω sae τελικά μέσα στο ενυδρείο. Αύξησα το co2, έβαλα απιονισμένο νερό, μείωση φωτός, μείωσα τα νιτρικά, μόνο με sae καθάρισα.

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Guppy από το link που έβαλα πιο sae μοιάζει αυτό που έχεις? Αν βρείς κάπου μια φωτό στο net στείλε ένα link να δω πιο έχεις

Εμενα πάντως τα FalseSAE δεν κάνουν δουλειά.. προτιμάνε την κανονική τροφή και ελάχιστα ασχολούνται με την άλγη..

πάντως οφείλω να ενημερώσω το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά από την μείωση του φωτισμού (χωρίς να έχω κάνει κάτι άλλο)..

δεν ξέρω τι θα γίνει όμως αν ξαναβάλω την δεύτρη λάμπα.. μου φαίνεται θα έχω μια από τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Το φως ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας για την ομαλη λειτουργεια.

Οσο περισσοτερο φως, τοσο περισσοτερο "τρεξιμο".

Θα πρεπει να αυξανεις CO2 και θρεπτικα μαζι με το φως σε μια σχεση που ισορροπει σε σκοινι.

Link to comment
Share on other sites

Το φως ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας για την ομαλη λειτουργεια.

Οσο περισσοτερο φως, τοσο περισσοτερο "τρεξιμο".

Θα πρεπει να αυξανεις CO2 και θρεπτικα μαζι με το φως σε μια σχεση που ισορροπει σε σκοινι.

δεν αντιλέγω φιλε μου αλλα ο τρόπος σκέψης μου είναι μιας και δεν είμαι έμπειρος και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος προτίμησα εύκολα φυτά ώστε να αποφύγω τα πλαστικά αλλα και να μην ασχολούμαι με co2 ειδικά λιπάσματα και όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω φιλε μου αλλα ο τρόπος σκέψης μου είναι μιας και δεν είμαι έμπειρος και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος προτίμησα εύκολα φυτά ώστε να αποφύγω τα πλαστικά αλλα και να μην ασχολούμαι με co2 ειδικά λιπάσματα και όλα αυτά..

Και καλα εκανες τοτε. :thumbup:

Φτιαχνεται πολυ ωραιο περιβαλλον με "ευκολα" φυτα.

Επελεξε μονο αργης αναπτυξης γιατι υπαρχουν ευκολα φυτα που μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και θα εισαι καθε εβδομαδα με το ψαλιδι κρεμασμενος στο ενυδρειο για ωρες.

Και φυσικα οχι πολυ δυνατο φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...