Jump to content

Longnose Gar


desden

Recommended Posts

Μετα απο απιστευτη τυχη, επεσε στα χερια μου αυτο το δυσευρετο και εντυπωσιακο ψαρι! Το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν τρωει τιποτα! Εχω δοκιμασει 4 διαφορετικους τυπους τροφων και ουτε καν τις πλησιαζει.. Οσο το εψαξα φαινεται πως τρωει μονο ζωντανη τροφη.. Το ζητημα ειναι οτι εγω δεν θελω να θυσιαζω τακτικα μικρα ψαρακια ή χρυσοψαρα.. Εαν καποιος ξερει καποια λυση θα με βοηθουσε πολυ.. Ευχαριστω! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

post-5296-1237890631_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Longnose Gar είναι ένας από τους εντυπωσιακότερους θηρευτές.

Θα σε παιδέψει λίγο μέχρι να φάει αλλα μην εγκαταλείπεις δοκίμασε το εξης.

Με μια μπετόνια δέσε κόμπο ένα μικρό ψάρι μαριδάκι η αθερίνα και με ένα ξυλαράκι στην ακρι κάνε κινήσεις να του τραβήξεις την προσοχή.Μετα από λίγη ώρα λογικά θα ενδώσει και θα το φάει.Μην ξεκινήσεις σε καμιά περίπτωση με ζωντανό για πόλους λόγους έκτος του ηθικού. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

κατεψυγμένη τροφή έχεις δοκιμάσει; Γαρίδες για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩ ναι.. και κατεψηγμενες μικρες, και μεγαλες με το χερι και αποξηραμενες! Αλλα τιποτα!Βασικα και εγω πιστευω οτι ο πιο αποδοτικος τροπος θα ειναι να προσπαθησω να το """"""""εκπαιδευσω"""""""" στο να τρωει τροφη που την περναει για ζωντανη.... θα δοκιμασω σημερα λοιπον και θα σας ενημερωσω! Ευχαριστω! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να εβλεπες λιγο την συνθεση των ψαριων σου ? :rasp:

Θελω να πω φιλοξενεις καποια ειδη που χρειαζονται εκτος των αλλων πολλααααααα λιτρα! (π.χ. Arowana, Frontosa κτλ κτλ)

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εμμμ.. Εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα και απλα δεν εχω ενημερωσει το προφιλ μου.. Αυτη τη στιγμη εχω 2 ενυδρεια στα 450 και 750 λιτρα.. Οσον αφορα τις φροντοζες πιστευω οτι ενας αρσενικος με το χαρεμι του και καποιοι Γεωφαγοι στο 450 θα ειναι αρκετα καλα.. Οι αρογουανες στο ποταμι φτανουν το 1 μετρο οποτε σε ενα ενυδρειο τα 75-85 εκατοστα.. Τις εχω στα 750 λιτρα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ και μετα απο καποια χρονια ελπιζω να τις ριξω στα 1000-1500 λιτρα (Ονειρο Ζωης !)..

Τωρα οσον αφορα το Γκαρ!Αγορασα απο ζωντανα δολωματα μικρο καραβιδακι! (Τα 100 εχουν 2,50 ευρω !)

Με το που το εβαλα κρατωντας το με το χερι μου στο νερο εδειξαν ενδιαφερον και οι 2 αρογουανες μου και το ενα απο τα 2 Chana ! Με μια μικρη κινηση των δαχτυλων ομως απομακρυνοντουσαν.. Τελικα το Γκαρ εφαγε!!!!! Στην αρχη ενα ζωντανο και μετα ενα νεκρο καραβιδακι! Σκοπευω να τα καταψηξω και θα το ταιζω καθημερινα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω!post-5296-1237901366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμ.. Μπορεις να το πεις και ετσι! Τσεκαρε και αυτο ! aro.bmp

Link to comment
Share on other sites

Εμ.. Μπορεις να το πεις και ετσι! Τσεκαρε και αυτο ! aro.bmp

αυτα ειναι ψαρια..μπραβο τα συνχαρητηρια μου και εγω φιλοξενουσα ενα τετοιο ψαρι αλλα λοφο χωρου το δωσα πισω......βαλε και αλλλες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

post-5296-1237890631_thumb.jpg

πολυ ωραιο το ψαρι σου και ιδιαιτερο...να σου ζησει! Το κακο ειναι οτι και αυτο φτανει το ενα μετρο +...

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε παιδιά... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και επειδη βλεπω οτι πολλοι ειναι αντιθετοι στο να κρατουν στα ενυδρεια τους ψαρια που μεγαλωνουν πολυ, θα ηθελα να μου πειτε το εξης: Πιστευετε οτι οποιοδηποτε ψαρι, οποιουδηποτε μεγεθους ειναι ανετα μεσα σε ενα ενυδρειο ? Ανεξαρτητως λιτρων! Παντα με την προυποθεση οτι μπορει να κολυμπησει και δεν βασανιζεται! ( Εχει τυχει να δω κτηνακια σε 120 λιτρα που δεν μπορουσαν καν να γυρησουν!) Ενα ενυδρειο παραμενει ενυδρειο και δεν ειναι ουτε ποταμι ουτε λιμνη ουτε θαλασσα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και επειδη βλεπω οτι πολλοι ειναι αντιθετοι στο να κρατουν στα ενυδρεια τους ψαρια που μεγαλωνουν πολυ, θα ηθελα να μου πειτε το εξης: Πιστευετε οτι οποιοδηποτε ψαρι, οποιουδηποτε μεγεθους ειναι ανετα μεσα σε ενα ενυδρειο ? Ανεξαρτητως λιτρων! Παντα με την προυποθεση οτι μπορει να κολυμπησει και δεν βασανιζεται! ( Εχει τυχει να δω κτηνακια σε 120 λιτρα που δεν μπορουσαν καν να γυρησουν!) Ενα ενυδρειο παραμενει ενυδρειο και δεν ειναι ουτε ποταμι ουτε λιμνη ουτε θαλασσα..

φιλε εχεις δικιο απο τη στιγμη που ενα ψαρι η οποιοδηποτε αλλο ζωντανο το αφαιρουμε απο τη φυσικη του κατοικια και μπαινει σε ενα ενυδρειο η σε ενα κλουβι παυει να ζει οπως πριν και αυτο φαινετε απο το γεγονος οτι πολλα ειδη ψαριων δεν αναπαραγωνται στο ενυδρειο του μεσου χομπιστα κατι που στη φυση οταν ειναι ελευθερα ειναι οτι πιο φυσιολογικο....απλα οσο πιο πολυ μεγαλωνει ενα ψαρι τοσο πιο δυσκολα ειναι να προσαρμοστει μεσα σε ενα ενυδρειο...και εγω πριν λιγο καιρο βρεθηκα με ενα φρακτοκεφαλο στα χερια μου ο οποιος ξεπερναει το ενα μετρο σε μηκος και το εδωσα γιατι αρχισε να δημιουργει προβληματα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Εχω δει φρακτοκεφαλο περιπου 60-70 cm.. Αν μου λες πανω απο 1 μετρο τη βαψαμε! Ειναι Παααααρα πολυ δυνατα ψαρια κ πολυ αγριοι και ζυγιζουν και παρα πολλα κιλα σε συγκριση με το μεγεθος τους! Εχω ακουσει απο 2 παιδια οτι "το ψαρι εσπασε το ενυδρειο".. Γιαυτο θελει ειδικα ενυδρεια με ενισχυση ωστε να μπορεσουν να τον συγκρατησουν! Και Σιγουρα ΠΟΛΛΑ λιτρα για να στρεσαρεται οσο το δυνατον λιγοτερο.. Αν και οι "τυποι" ειναι αρκετα "τεμπεληδες"..... Kαι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΙ! phracto.bmp

Link to comment
Share on other sites

Ένας μονομάχος σε 50-100L είναι σαν να ζεις εσύ όλη σου τη ζωή μέσα σε μία βίλλα. Όχι ότι καλύτερο, αλλά σίγουρα όχι και κακό. Ένα ψάρι που φτάνει το 1 μέτρο και ζει σε ενυδρείο ενάμιση μέτρο ή 2 μέτρα ή ακόμα και 3 είναι σαν να ζεις εσύ όλη σου τη ζωή μέσα σε ένα ενυδρείο περίπου του διπλάσιου χώρου (και λιγότερο αν υπολογίσουμε πως ένας άνθρωπος είναι περίπου στο 1,7-1,8 μέτρα ύψος) από αυτή του ψαριού!

Το να φιλοξενείτε τέτοια ψάρι αμέσα σε ενυδρεία είναι σαν να φιλοξενείτε αρκούδα ή τίγρη μέσα σε ένα δωμάτιο διαμερίσματος! Καταλάβετέ το!

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

Link to comment
Share on other sites

Ένας μονομάχος σε 50-100L είναι σαν να ζεις εσύ όλη σου τη ζωή μέσα σε μία βίλλα. Όχι ότι καλύτερο, αλλά σίγουρα όχι και κακό. Ένα ψάρι που φτάνει το 1 μέτρο και ζει σε ενυδρείο ενάμιση μέτρο ή 2 μέτρα ή ακόμα και 3 είναι σαν να ζεις εσύ όλη σου τη ζωή μέσα σε ένα ενυδρείο περίπου του διπλάσιου χώρου (και λιγότερο αν υπολογίσουμε πως ένας άνθρωπος είναι περίπου στο 1,7-1,8 μέτρα ύψος) από αυτή του ψαριού!

Το να φιλοξενείτε τέτοια ψάρι αμέσα σε ενυδρεία είναι σαν να φιλοξενείτε αρκούδα ή τίγρη μέσα σε ένα δωμάτιο διαμερίσματος! Καταλάβετέ το!

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

+10000 :P:rasp::thumbup:

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος και εσεις αγαπητε! Ομως καταρχην ενας φρακτοκεφαλος ή ενας γκαλαχερ ή ενα πσευδοπλατιστομα δεν θα φτασουν το 1,5 μετρο μεσα στο ενυδρειο.. θα γινουν γυρω στο 1,20-1,30.. σωστα?? αν τα εχουμε σε 1500 ή 2000 λιτρα, πιστευεις οτι δεν θα ειναι ανετα? και ενταξει ο γκαλαχερ που κολυμπαει κιολας αλλα τα περισσοτερα γατοψαρα δεν ειναι πολυ κινητικα..

Link to comment
Share on other sites

Σωστος και εσεις αγαπητε! Ομως καταρχην ενας φρακτοκεφαλος ή ενας γκαλαχερ ή ενα πσευδοπλατιστομα δεν θα φτασουν το 1,5 μετρο μεσα στο ενυδρειο.. θα γινουν γυρω στο 1,20-1,30.. σωστα?? αν τα εχουμε σε 1500 ή 2000 λιτρα, πιστευεις οτι δεν θα ειναι ανετα? και ενταξει ο γκαλαχερ που κολυμπαει κιολας αλλα τα περισσοτερα γατοψαρα δεν ειναι πολυ κινητικα..

1500 ή 2000 λιτρα σημαινει πλατος ενυδρειου 70 ή 80 ποντοι.

αρα ψαρια που θα εναι παραπανω απο 80 ποντους δεν θα μπορουν να στριψουν.

θα βαζουν οπισθεν οταν φτανουν στην ακρη.

δεν τα λεμε για κακο, αλλα πως θα σταματησουν τα μαγαζια να τα φερνουν αυτα τα τρεατα οταν εμεις συνεχιζουμε να τα ζηταμε???

κατα ταλλα ομορφο.

ελπιζω να μπορεσεις να του προσφερεις οσο καλυτερη διαβιωση μπορεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστος και εσεις αγαπητε! Ομως καταρχην ενας φρακτοκεφαλος ή ενας γκαλαχερ ή ενα πσευδοπλατιστομα δεν θα φτασουν το 1,5 μετρο μεσα στο ενυδρειο.. θα γινουν γυρω στο 1,20-1,30.. σωστα?? αν τα εχουμε σε 1500 ή 2000 λιτρα, πιστευεις οτι δεν θα ειναι ανετα? και ενταξει ο γκαλαχερ που κολυμπαει κιολας αλλα τα περισσοτερα γατοψαρα δεν ειναι πολυ κινητικα..

Τα ψάρια κολυμπάνε... ΟΛΑ. Άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο! Αλλά ΟΛΑ κολυμπάνε! Το ότι ένα ψάρι δεν φτάσει στο μέγιστο του πραγματικού του μεγέθους δεν είναι προς τιμή μας να το λέμε! Τα εξαναγκάζουμε να υποπέσουν σε νανισμό! Σκοπός είναι να έχουμε ψάρι αβάση των δυνατοτήτων μας. Τα 1500 και 2000 λίτρα που λες είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για τέτοιου είδους ψάρια!

Ρίξε μία ματιά στα βιντεάκια στο παρακάτω link και κρίνε:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24565

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε....

Παλι τα ιδια... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...