Jump to content

Περί φυτών.


Recommended Posts

Καταρχήν να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την έως τώρα βοήθεια .Από ότι φαίνεται πλέον όλα πάνε καλά σχετικά με το στρώσιμο χωρίς παράπλευρες απώλειες.

Άρχισα λοιπόν να σκέπτομαι να βάλω και κάποια φυτά σιγά – σιγά, αλλά ως γνωστό κάθε αρχή και δύσκολη, άρα έχω μια σειρά από απορίες. Για άλλη μια φορά λοιπόν ζητώ τα φώτα σας.

1. Τι είδους φυτά είναι μια καλή πρώτη επιλογή (λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι είμαι φρέσκος στο hobby)?

2. Χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία το ενυδρείο?

3. Ποια είναι η διαδικασία τοποθέτησης (αφού ήδη φιλοξενώ αρκετά ψάρια)?

4. Ποια είναι τα χημικά που πρέπει να προμηθευτώ?

Το ενυδρείο μου είναι 120 λτ και φιλοξενώ τα παρακάτω…

- 2 μονομάχους (αρσενικό – θηλυκό)

- 2 γατόψαρα (green)

- 3 guppy

- 8 ινδιανάκια (tetra)

- 3 red albino shark

- 1 γλύφτη

Ευχαριστώ και πάλι :rockon:

Χρόνης

Link to comment
Share on other sites

1.Υπάρχει μια μεγάλη γκάμα με φυτά που μπορείς να βάλεις για αρχή. Μπορείς να δείς στα προφίλ φυτών και να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτά που λένε απαιτήσεις ελάχιστες.

Καταρχήν πρέπει να κατασταλάξεις τι φυτά θέλεις; Ψηλά ή χαμηλά;

Για αρχή έχω να προτείνω java, anubias barteri, limnophilla, vallisneria, polysperma, echinodorus και πολλα άλλα

2. θα πρέπει να δούμε τον φωτισμό, καθώς επίσης και το υπόστρωμα από την άλλη υπάρχουν φυτά τα οποία δεν χρειάζεται να κάνει καμία τροποποίηση στο ενυδρείο

3. Αν δεν θέλεις να κάνεις φασαρία με υποστρώματα ( μικραίνει η γκάμα), απλώς τα τοποθετείς τίποτα άλλο.

4. λίπασμα σε ταμπλέτες και υγρό .

Όλα θα εξαρτηθούν από τα φυτά που θέλεις, θα πρότεινα να δεις από τα εύκολα ποια σου αρέσουν και μετά να μιλήσουμε πάνω σε αυτά :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...