Jump to content

Νεροχελωνα...


Recommended Posts

Σκεφτομαι να της κανω κατι τετοιο:

144634DSCF0002-med.JPG

... βεβαια το μερος που θελω να το κανω μας δεσμευει σε διαστασεις, 1,80 μηκος, 25 πλατος, υψος δεν υπαρχει περιορισμος... το 25cm πλατος με χαλαει... τι λετε? (μιλαω για καθαρες διαστασεις)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θα έλεγα πλάτος 35-40 εκ για να είναι πιο ελευθερη!πόσα τετραγωνάκια έχει στο κέλυφός της??

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα πλάτος 35-40 εκ για να είναι πιο ελευθερη!

Φιλε ΒΑΚΙ και εγω θα ηθελα 35-40cm αλλα υπαρχει στενοτητα χωρου εκει που θα μπει... :D

Link to comment
Share on other sites

κρίμα!απλος το λέω γιατί μπορεί καμια μερα όταν θα μεγαλώσει κιάλο να μην μπορεί να στρίψει!

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη απορια που εχω ρε παιδια ειναι στο φιλτραρισμα...

Διαβαζω καποιους χομπιστες οι οποιοι εχουν φιλτρα στο υποστρωμα (undergravel filters) και καποιους με κανονικο set up οπως στα ενυδρεια με ψαρια...

Τι θα με συμβουλευατε να βαλω? κανονικο φιλτραρισμα ή βυθου?

Link to comment
Share on other sites

Να της βαλεις κανονικο φιλτρο οχι φιλτρο βυθου δεν βολευει και το ενυδρειο της οπως το ξερεις κι εσυ θελει πλατος αρκετο για να μπορεσει να αναπτυχθει. Η μητερα σου που την ειχε τοσα χρονια και να σε ρωτησω ποσα εκατοστα ειναι:

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

GIN Ειλικρινά δεν ξέρω τι φύλο ειναι... :rasp:

...τωρα ξεκίνησα να διαβαζω για αυτες... οι γαριδες δεν θα σταματήσουν εννοείται!

Στράτο Πως θα μπορούσα να αποχωριστώ ενα ... οικογενειακό πλέον κειμήλιο? :D

γεια σου Τριανταφυλλε!!η χελωνα σου ειναι πολυ ομορφη!απο που την πηρες?εγω ειχα ψαξει πιο παλια να βρω σε πετ-σοπ αλλα δεν βρηκα τετοιο ειδος!.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και ένα γκάλαχερ μέσα :D

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό

http://www.reptilecity.com/Merchant2/merch...roduct_Code=MMT

Έχει και τον διαχωρισμό των φύλλων.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και ένα γκάλαχερ μέσα :D

:rasp::rasp::rasp:

joanna pap τι να σου πω, πριν 19-20 χρονια μας την ειχαν κανει δωρο!

Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp:;)

joanna pap τι να σου πω, πριν 19-20 χρονια μας την ειχαν κανει δωρο!

α...ενταξει δεν πειραζει...εγω εχω περιπου 5 μηνες 6 red ear slider αλλα η δικια σου χελωνα ειναι πραγματικα πολύύύύύ ομορφη!!! :D:rasp: επισης θα ηθελα αν ξερεις να μου πεις τι να κανω για να μην τρωνε τοοοοόσο πολυ οι χελωνες μου??ακομα:υπαρχει προβλημα αν υπαρχει συγκεκριμενο διαιτολογιο--διατροφη????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μια απορία... με τα 3ψήφια νούμερα αμμωνίας που θα έχει μια χελωνιέρα δεν τις επηρεάζει καθόλου? :D

Η απλά αλλαγή νερού κάθε μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μια απορία... με τα 3ψήφια νούμερα αμμωνίας που θα έχει μια χελωνιέρα δεν τις επηρεάζει καθόλου? :rasp:

Η απλά αλλαγή νερού κάθε μέρα?

Ελα ντε... :D

Αλλαγη καναμε καθε βδομαδα οσο θυμαμαι...

Ειναι σκληροπετσες μαλλον... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα αν ξερεις να μου πεις τι να κανω για να μην τρωνε τοοοοόσο πολυ οι χελωνες μου??

Βασικα οπου και να διαβασω ολοι λενε να τις ταιζουμε λιγο...

...το λιγο κανει καλο , το πολυ κακο! :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπου και να διαβασω ολοι λενε να τις ταιζουμε λιγο...

...το λιγο κανει καλο , το πολυ κακο! :rasp:

:rasp: ευχαριστω φιλε μου :D:rasp: !το προβλημα ειναι οτι σκεφτομαι οτι θα πεινανε..μη μου παθουν και τιποτα!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπου και να διαβασω ολοι λενε να τις ταιζουμε λιγο...

...το λιγο κανει καλο , το πολυ κακο! :D

μπορω να σε ρωτησω κατι????τελικα την ηλικια στις χελωνες την μετραμε απτα τετραγωνακια-φολιδες του καβουκιου???θελω να μαθω ποσο χρονων ειναι οι δικιες μου αλλα δεν ξερω πως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τριαντάφυλλε, στο σπίτι σου κρύβεις έναν δολοφόνο!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε ρωτησω κατι????τελικα την ηλικια στις χελωνες την μετραμε απτα τετραγωνακια-φολιδες του καβουκιου???θελω να μαθω ποσο χρονων ειναι οι δικιες μου αλλα δεν ξερω πως!!!!

Ναι!άμα το προσέξεις όταν γεννιούντε δεν έχουν κανένα τετραγωνάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι!άμα το προσέξεις όταν γεννιούντε δεν έχουν κανένα τετραγωνάκι!

:D:blush: ok! ;):thumbup::thumbup: δηλαδη θα μετρησω οοολα τα τετραγωνακια??και τα γυρω γυρω η μονο τα μεσα?? :D:rasp::rasp:

εμενα αμα μετρησω μονο τα μεσα...ειναι γυρω στα 13-14

αλλα αμα μετρησω και τα γυρω-γυρω θα ναι καμια 20ρια

Τελικα πια πρεπει να μετρησω????και το καθε τετραγωνακι ειναι 1ας μηνας ή χρονος???????

:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον η χελώνα σου είναι 20 χρονών!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον η χελώνα σου είναι 20 χρονών!

αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..............................!

:rasp::rasp::rasp:;):D

μα ειναι τοσες δα...........................σαν ενα δυευρο..........5 μηνες τις εχω......!!εισαι σιγουρος??και αφου οι red ear slider ζουνε 20-30 χρονια............. :thumbup::D κλαυτα χαραλαμπεεεεε....θα τις εχω μονο 10 χρονια???μπου χου χουουουουουουου..... :blush::thumbup::rasp: παντως εγω πιστευω πως καθε τετραγωνο ειναι ενας μηνας......αλλα για να το λες εσυ....κατι παραπανω θα ξερεις.........! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον η χελώνα σου είναι 20 χρονών!

αχ σε παρακαλω απαντησε μου αν μαθεις στα σιγουρα αν ειναι μηνας η χρονος το καθε τετραγωνακι...... :D αυριο δεν θα μπω καθολου γιατι εχω φροντηστηρια ως αργα... :rasp: οποτε αν μπεις σημερα απαντησε μου pleaseee...εχω ψαξει παντου........ ;):thumbup: αλλα... :D:blush: ..πουθενα δεν βρισκω αυτο που θελω.... :rasp::rasp::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αχ σε παρακαλω απαντησε μου αν μαθεις στα σιγουρα αν ειναι μηνας η χρονος το καθε τετραγωνακι...... :D αυριο δεν θα μπω καθολου γιατι εχω φροντηστηρια ως αργα... :rasp: οποτε αν μπεις σημερα απαντησε μου pleaseee...εχω ψαξει παντου........ ;):thumbup: αλλα... :D:blush: ..πουθενα δεν βρισκω αυτο που θελω.... :rasp::rasp::rasp::thumbup:

Πόσο καιρό την έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι σιγουρος!δεν ιστέυω να ζουν 3 χρονια νομίζω 35-40 χρόνια ζουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...