Jump to content

Μια παρουσιαση και απο μενα.


polidis

Recommended Posts

ΛΙΤΡΑ: 60

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: Τρέχει εδω και 7 μηνες

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: Χαλίκι μισο γκρι και μισο κοκκινο

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ: Πετρες και ξυλο

ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ: 10 γκαπυ (3Α και 7Θ) 3 Applesnails και πολλα ακομα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες.

ΦΥΤΑ: valisneria(Gigantea), Egeria Densa, Cobomba Caroliniana, Anubia nana, Echinodorus, Alternanthera Sessillis.

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 1x18 watt Για 10 ωρες

CO2 : DIY σε 2λιτρο μπουκαλι.

ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ: 7,2

ΜΕΤΡΗΣΗ GH: 8

ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ: 4

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3: 10

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ 2: 0

ΜΕΤΡΗΣΗ NH3/NH4 : 0

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 25 βαθμους Κελσιου

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ: Εσωτερικό 450l/h

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ: 30% κάθε 7 ημερες

ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ: καθαρισμος τζαμια σκουπα βυθού μια φορα το μηνα

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ & ΣΧΟΛΙΑ: Ξερω οτι το χαλικι το κοκκινο λιγο χτυπαει αλλα δεν ηταν δικια μου επιλογη αλλα της γυναίκας μου και απλος της εκανα το χατήρι.

Φωτος.........

post-11750-1238533951_thumb.jpg

post-11750-1238534137_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου... αλλά δεν μου αρέσει που τα βλέπω να ανασαίνουν από την επιφάνεια! Έχεις παροχή CO2?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου... αλλά δεν μου αρέσει που τα βλέπω να ανασαίνουν από την επιφάνεια! Έχεις παροχή CO2?

Ναι εχω το γραφω.

Εχω και καλη αναταραξη της επιφανιας.

Παντου βολταρουνε ομως ετυχε τωρα να ειναι επανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω το γραφω.

Εχω και καλη αναταραξη της επιφανιας.

Παντου βολταρουνε ομως ετυχε τωρα να ειναι επανω.

Έχεις δίκιο... Δεν το πρόσεξα :rasp:

Απλά μου φαίνεται περίεργο που είναι όλα μαζί επάνω. Αν τα βλέπεις να μην ταλαιπωρούνται (κυρίως το βράδυ όταν κλείνουν τα φώτα) τότε είσαι ok!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Δεν το πρόσεξα :rasp:

Απλά μου φαίνεται περίεργο που είναι όλα μαζί επάνω. Αν τα βλέπεις να μην ταλαιπωρούνται (κυρίως το βράδυ όταν κλείνουν τα φώτα) τότε είσαι ok!

Ναι κυριος το βραδυ οταν κλεινουν τα φωτα ειναι επανω τα περισσότερα.

Τι με συμβουλεβεις να βγαζω το βραδυ το CO2?.

Επειδή εχω πολλα φυτα το φοβάμαι λιγο να το βγαλω.

Εχω ομως καλη αναταραξη ιδιως το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 75L περισσότερο φυτεμένο από το δικό σου και δεν έχω καθόλου παροχή CO2. Θα σου πρότεινα να την αφαιρέσεις και να δεις πως θα κυλήσει το θέμα! Γιατί το ότι αναπνέουν από την επιφάνεια δεν είναι και ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 75L περισσότερο φυτεμένο από το δικό σου και δεν έχω καθόλου παροχή CO2. Θα σου πρότεινα να την αφαιρέσεις και να δεις πως θα κυλήσει το θέμα! Γιατί το ότι αναπνέουν από την επιφάνεια δεν είναι και ότι καλύτερο!

Κοιτα Νικο.

Το DIY CO2 το τρεχω εδω και ενα μηνα περιπου.

Πριν που δεν ειχα εβλεπα σιγα σιγα να εχω προβλημα στην Cobomba και στην Gigantea.Αρχισαν απο κατω να ξεραίνονται.

Ιδιος η Cobomba επεφταν οι ακιδες(τα φυλα) και μπούκωνε το φιλτρο.

Μετα την παροχη CO2 Ολα καλα.

Και το κυριότερο λιπασμα μια φορα στις 2 βδομάδες.

Τωρα όσον αφορα τα ψαρια.

Κολυμπάνε παντου τα περισσοτερα(τα πιο πολλα) μονο 2 εχω παρατηρηση να ειναι συνεχεια επανω.

Δεν ξερω ομως γιατι(δεν ειναι εγκυες).

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, από φυτά είμαι σχεδόν άσχετος οπότε δεν μπορώ να σου πω πολλά. Επειδή όμως γκαπάκια είχα και μάλιστα πολλά, ναι μεν είναι "αφρόψαρα", αλλά θα πρέπει να σε ανησυχεί το γεγονός ότι αναπνέουν από πάνω. Απ'ότι βλέπω οι μετρήσεις σου είναι ok, οπότε δεν θεωρώ πως υπάρχει θέμα πιθανής δηλητηρίασης. Ότι άλλο και να σου πω τώρα θα είναι πιθανόν λάθος!

Αν θες ξαναδοκίμασε να διακόψεις την παροχή CO2 να δεις μπας και επανέλθουν τα πράγματα και να μειώσεις την ανατάραξη (όχι να την μηδενίσεις), καθότι τα φυτά με το φως παράγουν οξυγόνο ενώ στο σκοτάδι παράγουν CO2.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να κόψω την παροχη CO2 μονο το βραδυ για να δω τη παιζει.

Σ`ευχαριστώ για τις συμβουλες σου.

Κατι αλλο καπια παρατηρηση για το ενυδρειο?

Θελω να ριξω μεσα και καμια γαριδουλα σε καμια βδομάδα.

Δεν ξερω τι ομως.

Να βαλω Amano η Red Cherry?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ριξω μεσα και καμια γαριδουλα σε καμια βδομάδα.

Δεν ξερω τι ομως.

Να βαλω Amano η Red Cherry?

Ως παρατήρηση θα σου έλεγα να μην βάζεις ΚΑΘΟΛΟΥ σκούπα βυθού. Έτσι καταστρέφεις την βιολογία του χαλικιού σου! Απλά κάνε τις αλλαγές νερού και δες μήπως το μία φορά την εβδομάδα το κάνει μία φορά τις 2 εβδομάδες ή και μία φορά το μήνα. Θεωρώ πάντα ότι τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 είναι μηδενικά.

Αυτό θα το κρίνεις ως εξής:

Πριν από την αλλαγή νερού τέσταρε με υγρά τεστάκια τα ΝΟ3. Αν είναι μέχρι 20 τότε μην κάνεις αλλαγή νερού. Απλά πήγαινε και πάρε σκέυασμα ιχνοστοιχείων και απλά συμπλήρωσε βάση οδηγειών. Προσωπικά εγώ αυτό κάνω στο φυτεμένο μου. Βέβαια εγώ έχω ένα Ancistrus και έναν μονομάχο σε 75 λίτρα και γι'αυτό και κάνω αλλαγές νερού μία φορά το 3μηνο περίπου, ενώ στο ενδιάμεσο ρίχνω απλά ιχνοστοιχεία εβδομαδιαίως! Σε περίπτωση ιχθυοφόρτωσης, όπου είναι πολύ πιθανό να σου συμβεί με τα γκαπάκια, είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Πειραματίσου, μέτρα και κρίνε!

Από γαρίδες και τα 2 είδη είναι πολύ όμορφα και σχετικά ανθεκτικά. Θα έλεγα πως οι Αμάνο είναι πιο θαρραλέες και θα τις βλέπεις ίσως λίγο περισσότερο, αλλά δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό! Οι τσέρυ είναι πιο μικρόσωμες, αλλά αναπαράγονται εύκολα!

Όλες οι γαρίδες έχουν μία ευαισθησία στο θέμα της οξυγόνωσης. Δηλαδή, αν τα γκαπάκια σου δυσκολεύονται, τότε υπάρχει τεράστια πιθανότητα να χάσεις όλες σου τις γαρίδες! Πρέπει να το προσέξεις αυτό!

Με τα γκαπάκια μέσα δεν θα έχεις απώλειες από κανένα από τα 2 είδη γαρίδας αν είναι ενήλικες. Στην περίπτωση των Τσέρυ υπάρχει πιθανότητα να χάσεις μερικά μωράκια και να γίνουν τρωφή, αλλά κι αυτό μέσα στο παίχνιδι είναι!

Απλά διάλεξε τί σου αρέσει! ή ακόμα μπορείς να βάλεις και από τα 2 είδη!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ως παρατήρηση θα σου έλεγα να μην βάζεις ΚΑΘΟΛΟΥ σκούπα βυθού. Έτσι καταστρέφεις την βιολογία του χαλικιού σου!

Σκούπα βυθού βαζω μια φορα το μηνα για λογους αισθητικής.

πιο πολυ ρουφαω τα ξεραμενα φυλα και πανω πανω τις ακαθαρσίες του χαλικιου.

Απλά κάνε τις αλλαγές νερού και δες μήπως το μία φορά την εβδομάδα το κάνει μία φορά τις 2 εβδομάδες ή και μία φορά το μήνα. Θεωρώ πάντα ότι τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 είναι μηδεν.

Στις αλλαγες εχω μια ρουτινα καθε κυριακη να τις κανω και αυτο ειναι νομος για μενα.

Δεν μπορω να αφησω χωρις αλλαγες το ενυδρειο πανω απο 2 βδομάδες.

Θελω να κραταω τις τιμες μου παντα στα ιδια επιπεδα.

Αν αρχησουν να ανεβενουν οι αμμωνιες τι να το κανω, μετα θα ειναι αργα.

Πριν από την αλλαγή νερού τέσταρε με υγρά τεστάκια τα ΝΟ3. Αν είναι μέχρι 20 τότε μην κάνεις αλλαγή νερού. Απλά πήγαινε και πάρε σκέυασμα ιχνοστοιχείων και απλά συμπλήρωσε βάση οδηγειών. Προσωπικά εγώ αυτό κάνω στο φυτεμένο μου.

ΝΟ3 παντα εχω 10 λογο των αριθμο των φυτων.Δεν θελω να βαλω κατι εξτρα μην χαλασω κατι στις τιμες μου.

Πιο σκέυασμα ιχνοστοιχείων βαζεις εσυ.

Από γαρίδες και τα 2 είδη είναι πολύ όμορφα και σχετικά ανθεκτικά. Θα έλεγα πως οι Αμάνο είναι πιο θαρραλέες και θα τις βλέπεις ίσως λίγο περισσότερο, αλλά δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό! Οι τσέρυ είναι πιο μικρόσωμες, αλλά αναπαράγονται εύκολα!

Το αλατακι που βαζω για τα γκαπυ σε καθε αλλαγη νερου(1 κουταλια) θα το δεχτουνε οι γαριδες?

Με τα γκαπάκια μέσα δεν θα έχεις απώλειες από κανένα από τα 2 είδη γαρίδας αν είναι ενήλικες. Στην περίπτωση των Τσέρυ υπάρχει πιθανότητα να χάσεις μερικά μωράκια και να γίνουν τρωφή, αλλά κι αυτό μέσα στο παίχνιδι είναι!

Απλά διάλεξε τί σου αρέσει! ή ακόμα μπορείς να βάλεις και από τα 2 είδη!

Ναι ενταξει ας κανει η φυση την δουλεια της δεν με απασχολεί για τις απώλειες.

Μαλλον παω για τσερυ αν μπορούν να ζησουν στο λιγο αλατακι που βαζω.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις παρατηρησεις και τις οδηγίες σου Νικο ολες ειναι ευπρόσδεκτες ώστε να γινουν λιγοτερα λαθη και να εχουμε καλητερα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

παρε τεστ διοξειδιου και μετρα το.

ποσες φυσαλιδες το λεπτο βγαζει και με τι γινεται η διαχυση?

Υγ σκουπα βυθου βαλε να ρουφηξει μονο το κοκκινο χαλικι που δεν μου αρεσει :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παρε τεστ διοξειδιου και μετρα το.

ποσες φυσαλιδες το λεπτο βγαζει και με τι γινεται η διαχυση?

Υγ σκουπα βυθου βαλε να ρουφηξει μονο το κοκκινο χαλικι που δεν μου αρεσει :rasp:

Ναι θα κοιταξω να παρω τεστ CO2.

Η διαχυση γινεται κατευθείαν απο την μπουκαλα και καταληγη σε μια αεροπετρα .

Φυσαλιδες εχω περιπου 25 το λεπτο.

Γιατι δεν σου αρεσει το χαλικι αληθεια?Το εχω γραψει στο αρχικο post το λογο υπαρξεις του.

Σιγα σιγα θα φυγει.

Δεν μου ειπες ομως αν σου αρεσε γενικα σαν ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

1) Τα ξεραμένα φύλλα καθώς και οι ακαθαρσίες είναι τα καλύτερα φυσικά λιπάσματα για τα φυτά σου. Θα σου ξαναπώ πως προτείνω να την κόψεις εντελώς την σκούπα βυθού.

2) ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν πρόκειται αν σου ανέβουν ΠΟΤΕ εφόσον το ενυδρείο λειτουργεί σωστά, έστω και αν κάνεις να αλλάξεις νερό ένα χρόνο. Νερό αλλάζουμε για να ρίχνουμε τα ΝΟ3 και για να προσθέτουμε τα ιχνοστοιχεία που σιγά σιγά καταναλλώνονται αλλά και που χρειάζονται τα φυτά και τα ψάρια. Στην περίπτωση του φυτεμένου, τα ΝΟ3 υπάρχει πιθανότητα από μόνα τους να κρατιούνται σε χαμηλά επίπεδα. Γι'αυτό και σου προτείνω να το ελέγξεις και αν είναι όλα ok να προσθέτεις μόνο ιχνοστοιχεία (εγώ βάζω της KENT). Βέβαια η όλη διαδικασία θέλει μεγάλη προσοχή και παρατήρηση στην αρχή για να μην σου ξεφύγει κάτι από τις τιμές.

Προσωπικά πιστεύω πως ναι μεν λέμε αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα κλπ κλπ... αλλά, μπορείς να κρατήσεις το ενυδρείο όσο το δυνατό πιο αυτόνομο χωρίς να βάζεις χέρι μέσα? Τότε ΝΑΙ, έχεις το τέλειο οικοσύστημα!

3) Αν η ποσότητα αλατιού που βάζεις, γίνεται δεχτή από τα φυτά σου, σίγουρα τότε μπορούν να το δεχτούν και οι γαρίδες!

Link to comment
Share on other sites

1) Τα ξεραμένα φύλλα καθώς και οι ακαθαρσίες είναι τα καλύτερα φυσικά λιπάσματα για τα φυτά σου. Θα σου ξαναπώ πως προτείνω να την κόψεις εντελώς την σκούπα βυθού.

Λοιπον θα δοκιμάσω να μην βαλω σκουπα για τους επόμενους 2-3 μηνες.

Και εγω το σκεφτόμουν να σου πω την αληθεια αλλα φοβόμουν απο τις σαπιλες και την αποσυνθεση των τροφών και απο τα λύματα των ψαριων.

2) ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν πρόκειται αν σου ανέβουν ΠΟΤΕ εφόσον το ενυδρείο λειτουργεί σωστά, έστω και αν κάνεις να αλλάξεις νερό ένα χρόνο. Νερό αλλάζουμε για να ρίχνουμε τα ΝΟ3 και για να προσθέτουμε τα ιχνοστοιχεία που σιγά σιγά καταναλλώνονται αλλά και που χρειάζονται τα φυτά και τα ψάρια. Στην περίπτωση του φυτεμένου, τα ΝΟ3 υπάρχει πιθανότητα από μόνα τους να κρατιούνται σε χαμηλά επίπεδα. Γι'αυτό και σου προτείνω να το ελέγξεις και αν είναι όλα ok να προσθέτεις μόνο ιχνοστοιχεία (εγώ βάζω της KENT). Βέβαια η όλη διαδικασία θέλει μεγάλη προσοχή και παρατήρηση στην αρχή για να μην σου ξεφύγει κάτι από τις τιμές.

Προσωπικά πιστεύω πως ναι μεν λέμε αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα κλπ κλπ... αλλά, μπορείς να κρατήσεις το ενυδρείο όσο το δυνατό πιο αυτόνομο χωρίς να βάζεις χέρι μέσα? Τότε ΝΑΙ, έχεις το τέλειο οικοσύστημα!

Απο την μια εχεις δικιο αλλα δεν θελω να το διακινδυνέψω και να χαλασω την ρουτινα.

Δεν μπορώ να αφήσω χωρις αλλαγες το ενυδρειο ενα μηνα Π.Χ

Αλλωστε ενα 20-25% δεν κανει κακο ανανεώνει το συστημα.

3) Αν η ποσότητα αλατιού που βάζεις, γίνεται δεχτή από τα φυτά σου, σίγουρα τότε μπορούν να το δεχτούν και οι γαρίδες!

Ωραια τοτε θα μπουνε και 3-4 γαριδουλες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σου αρεσει το χαλικι αληθεια?Το εχω γραψει στο αρχικο post το λογο υπαρξεις του.

Σιγα σιγα θα φυγει.

Δεν μου ειπες ομως αν σου αρεσε γενικα σαν ενυδρειο

- Δεν μου αρεσει, γιατι τα ενυδρεια εμενα προσωπικα θελω να με παραμυθιαζουν οτι βλεπω μια "γωνια" του βυθου ενος ποταμιου, μιας λιμνης ..... να με ταξιδευει στη φυση.

Δεν εχει τυχει λοιπον να δω στη φυση τετοια γωνια με κοκκινο χαλικι (εκτος και αν το στρωνουν σε τιποτα ιχθυακες απονομες οσκαρ αντι για κοκκινο χαλι) :rasp:

Το καταλαβαινω το "σιγα-σιγα" και εγω ετσι κανω τις αλλαγες στο ενυδρειο.

Το ετερον ημισι δεν τις αντεχει ουτε και μενα :P

- Ναι ωραιο κατα τα αλλα το ενυδρειο, θα προτιμουσα απο πανω, αντι για φωτογραφιες να εχει κανενα eliwell :rasp:, και δεν θα εβαζα τετοιο αφρο (?) να πεταγεται ετσι απο κατω. Ενα απλο φελιζολ εφτανε ή αυτο το pad που δινουν για ενυδρεια.

Τα υπολοιπα πολυ ωραια και μπορει και να σου ερθουν και ιδεες στην πορεια και για αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να κόψω την παροχη CO2 μονο το βραδυ για να δω τη παιζει.

Αντί να βάζεις βγάζεις το CO2 γιατί δεν δοκιμάζεις μια αεραντλία το βράδυ? την βάζεις να δουλεύει με χρονοδιακόπτη 2-3 ώρες αφού έχουν κλείσει τα φώτα.

Σ`ευχαριστώ για τις συμβουλες σου.

Κατι αλλο καπια παρατηρηση για το ενυδρειο?

Θελω να ριξω μεσα και καμια γαριδουλα σε καμια βδομάδα.

Δεν ξερω τι ομως.

Να βαλω Amano η Red Cherry?

Link to comment
Share on other sites

- Δεν μου αρεσει, γιατι τα ενυδρεια εμενα προσωπικα θελω να με παραμυθιαζουν οτι βλεπω μια "γωνια" του βυθου ενος ποταμιου, μιας λιμνης ..... να με ταξιδευει στη φυση.

Δεν εχει τυχει λοιπον να δω στη φυση τετοια γωνια με κοκκινο χαλικι (εκτος και αν το στρωνουν σε τιποτα ιχθυακες απονομες οσκαρ αντι για κοκκινο χαλι) :rasp:

Το καταλαβαινω το "σιγα-σιγα" και εγω ετσι κανω τις αλλαγες στο ενυδρειο.

Δεν εχεις αδικο.

Αλλα το ετερον ημισι θελει ομορφιές.Τι να κανω εγω.

Ειπαμε σιγα σιγα θα βγει.Αν το βαρεθουμε, σε κανα μηνα εφυγε.

- Ναι ωραιο κατα τα αλλα το ενυδρειο, θα προτιμουσα απο πανω, αντι για φωτογραφιες να εχει κανενα eliwell :rasp:, και δεν θα εβαζα τετοιο αφρο (?) να πεταγεται ετσι απο κατω. Ενα απλο φελιζολ εφτανε ή αυτο το pad που δινουν για ενυδρεια.

Δεν το πιασα αυτο που λες.Τεσπα.

Θα μπει σε λιγο φωτο βαγκραουντ απο πισω

Τα υπολοιπα πολυ ωραια και μπορει και να σου ερθουν και ιδεες στην πορεια και για αναβαθμισεις.

Σ`ευχαριστω και σιγουρα θα γινονται τακτικες αναβαθμησεις

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

christos79

Αντί να βάζεις βγάζεις το CO2 γιατί δεν δοκιμάζεις μια αεραντλία το βράδυ? την βάζεις να δουλεύει με χρονοδιακόπτη 2-3 ώρες αφού έχουν κλείσει τα φώτα.

Φιλε νομιζω πως δεν χρειαζετε.

το κανω αυτο με το φιλτρο ανεβαζωντας το βραδυ τη ροη του νερου και κανω πιο μεγαλη αναταραξη της επιφανιας.

Link to comment
Share on other sites

φίλε podilis αν αυτό είναι το πρώτο σου ενυδρείο ένα μεγάλο μπράβο από εμένα! Τα φυτά σου φαίνονται σε τέλεια κατάσταση, ακόμη και τα κόκκινα που είναι από τα δύσκολα.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά σε όλα. Προσπάθησε να ελαττώσεις το CO2 και αν δεις πάλι ότι τα φυτά προβληματίζονται θα σου πρότεινα το λίπασμα excel της seachem που θα αναπληρώσει τις ποσότητες άνθρακα που χρειάζονται τα φυτά σου.

Το κόκκινο χαλικάκι ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά με τέτοιο αποτέλεσμα σίγουρα το μάτι εστιάζει αλλού και χαίρεται!

Link to comment
Share on other sites

φίλε podilis αν αυτό είναι το πρώτο σου ενυδρείο ένα μεγάλο μπράβο από εμένα! Τα φυτά σου φαίνονται σε τέλεια κατάσταση, ακόμη και τα κόκκινα που είναι από τα δύσκολα.

Ναι ειναι το πρωτο μου ουσιαστικα.

Ξεκίνησα με χρυσοψαρα πριν πολλα χρονια πιτσιρικας τα κρατησα κατι μηνες και τα εδωσα.

Δεν ειχα ιδεα τι γινεται στον κοσμο των ενυδρειων.Με λιγο διαβασμα επανηλθα πριν 7-8 μηνες.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά σε όλα. Προσπάθησε να ελαττώσεις το CO2 και αν δεις πάλι ότι τα φυτά προβληματίζονται θα σου πρότεινα το λίπασμα excel της seachem που θα αναπληρώσει τις ποσότητες άνθρακα που χρειάζονται τα φυτά σου.

Οκ θα το δοκιμάσω και αυτο.

Ξερις δεν ειμαι φιλος των πολλων ζουμιων γιατι νομιζω οτι επιρεαζουν καπως το νερο.

Να φανταστεις εγω ριχνω λιπασμα 2 φορες το μηνα μονο τωρα που εβαλα CO2.

Παλαιοτερα λιπαινα καθε βδομαδα και τα αποτελεσματα ηταν αποκαρδιοτικα.

Το κόκκινο χαλικάκι ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά με τέτοιο αποτέλεσμα σίγουρα το μάτι εστιάζει αλλού και χαίρεται!

Ναι ειπαμε για το χαλικι θα βγει με το καιρο.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...