Jump to content

Μια παρουσιαση και απο μενα.


polidis

Recommended Posts

....Προσπάθησε να ελαττώσεις το CO2 και αν δεις πάλι ότι τα φυτά προβληματίζονται θα σου πρότεινα το λίπασμα excel της seachem που θα αναπληρώσει τις ποσότητες άνθρακα που χρειάζονται τα φυτά σου.....

Δεν νομιζω να ειναι χρησιμο αυτο.

Αφου εχει CO2 κανονικο γιατι να το ελλατωσει και να βαλει υποκαταστατο (εξελ) και να το χρυσοπληρωνει και απο πανω?

- Ναι ωραιο κατα τα αλλα το ενυδρειο, θα προτιμουσα απο πανω, αντι για φωτογραφιες να εχει κανενα eliwell cool.gif, και δεν θα εβαζα τετοιο αφρο (?) να πεταγεται ετσι απο κατω. Ενα απλο φελιζολ εφτανε ή αυτο το pad που δινουν για ενυδρεια.

Δεν το πιασα αυτο που λες.Τεσπα.

Κατ'αρχην δεν ειδα καλα και νομιζα οτι ειναι αφρος πολυουρεθανης αυτο κατω απο τη γυαλα.

Σε αλλη φωτογραφια ειδα οτι ειναι καποια πετσετα(?) υφασμα(?).

Τεσπα δεν μ΄αρεσει.

Ενα αφρολεξ ή ενα pad σαν και αυτο θα εκανε καλυτερη δουλεια και πιο εμφανισιμα να αρεσει και στη συζηξ.

Το eliwell ειναι controller θερμοκρασιας που αναβοσβηνει τα ανεμιστηρακια το καλοκαιρι και το θερμαντηρα και δειχνει και τη θερμοκρασια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι χρησιμο αυτο.

Αφου εχει CO2 κανονικο γιατι να το ελλατωσει και να βαλει υποκαταστατο (εξελ) και να το χρυσοπληρωνει και απο πανω?

Απο οτι ειδα στο ΝΕΤ ειναι οντως υποκαταστατο του CO2.Πιος ο λογος να δωσω 15€ που ειδα οτι κανει και να πεταξω το δικο μου που δουλευει μια χαρα και δεν εχει καθολου κοστος.Εκτος και αν εχει και αλλα μεσα οπως βιταμινες ιχνοστοιχεία κλπ....

Κατ'αρχην δεν ειδα καλα και νομιζα οτι ειναι αφρος πολυουρεθανης αυτο κατω απο τη γυαλα.

Σε αλλη φωτογραφια ειδα οτι ειναι καποια πετσετα(?) υφασμα(?).

Τεσπα δεν μ΄αρεσει.

Ενα αφρολεξ ή ενα pad σαν και αυτο θα εκανε καλυτερη δουλεια και πιο εμφανισιμα να αρεσει και στη συζηξ.

Ειναι ενα τραπεζομάντιλο χοντρο που το επελεξε η συζηξ.

Δεν με χαλαει.Αρκει να καθετε καλα το ενυδρειο και να μην φεύγει σιγα σιγα απο το επιπλο απο τα πηδήματα του μικρου.

Το eliwell ειναι controller θερμοκρασιας που αναβοσβηνει τα ανεμιστηρακια το καλοκαιρι και το θερμαντηρα και δειχνει και τη θερμοκρασια.

Ε!! ενταξει μην το παρακανουμε κιολας.

Δεν εχουμε και κανενα σουπερ ενυδρειο οστε να το κανουμε να δουλευει με αυτοματισμους.

ενα ταπινο 60ρακι ειναι ετσι για το χομπυ μας.

Δεν χρειαζετε να δινουμε τζαμπα φραγκα.

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο για να διατηρουμε ενυδρειο θα πρεπει να ειμαστε εκατομμυριουχοι :D

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο για να διατηρουμε ενυδρειο θα πρεπει να ειμαστε εκατομμυριουχοι :D

Δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα μαλλον.

Παλια ξερεις ποσο εκανε ενα 400αρι ενυδρειο (Rio) που με 554€ σημερα το αγοραζεις μαζι με επιπλο και εχεις και δωροεπιταγη 84€?

Συνολο κοστιζει δλδ 470€, σε δρχ 160.000.

Με 160.000 δεν επαιρνες ουτε το επιπλο.

Το χομπυ εχει γινει προστιτο σε ολους πλεον.

Και ο controller μπορει να ειναι μια "πολυτελεια" των 50€ επιπλεον, αλλα δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικο.

Τα ανεμιστηρακια θα χρειαστουν ομως το καλοκαιρι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (και ας τα αναβοσβηνει με το χερι).

Αυτα δεν τιθεται θεμα κοστους αφου εχουν 2-3€ το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Το eliwell ειναι controller θερμοκρασιας που αναβοσβηνει τα ανεμιστηρακια το καλοκαιρι και το θερμαντηρα και δειχνει και τη θερμοκρασια.

Με τουτο το μαντζαφλαρι εχω το κεφαλι μου ησυχο! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα με τρελάνετε και τα 2 σας; :D Αφού από την αρχή του thread συζητάτε ότι τα ψάρια είναι στην επιφάνεια λόγω μάλλον υπερβολικού CO2! Αφού φίλε podilis είπες νωρίτερα ότι δεν θες να βγάλεις το diy γιατί τα φυτά σου θα έχουν πρόβλημα, ο μόνος τρόπος να κρατήσεις σταθερή την ποσότητα άνθρακα C στο νερό και τα ψάρια σου να μην έχουν πρόβλημα είναι να μειώσεις την ισχύ του μίγματος και αν δεις ότι τα φυτά σου προβληματίζονται να προσθέτεις C σε υγρή μορφή.

Γι' αυτό πρότεινα το excel, όχι για να πληρώνεις! Είναι υποκατάστατο του CO2 αφού προσθέτει C στο νερό, αλλά επειδή δεν είναι σε αέρια μορφή δεν μειώνει τα επίπεδα Ο2 στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα με τρελάνετε και τα 2 σας; :D Αφού από την αρχή του thread συζητάτε ότι τα ψάρια είναι στην επιφάνεια λόγω μάλλον υπερβολικού CO2! Αφού φίλε podilis είπες νωρίτερα ότι δεν θες να βγάλεις το diy γιατί τα φυτά σου θα έχουν πρόβλημα, ο μόνος τρόπος να κρατήσεις σταθερή την ποσότητα άνθρακα C στο νερό και τα ψάρια σου να μην έχουν πρόβλημα είναι να μειώσεις την ισχύ του μίγματος και αν δεις ότι τα φυτά σου προβληματίζονται να προσθέτεις C σε υγρή μορφή.

Γι' αυτό πρότεινα το excel, όχι για να πληρώνεις! Είναι υποκατάστατο του CO2 αφού προσθέτει C στο νερό, αλλά επειδή δεν είναι σε αέρια μορφή δεν μειώνει τα επίπεδα Ο2 στο νερό.

Καλα το σκεφτηκες και το καταλαβα για ποιο λογο το προτεινες αλλα τα ψαρια θα ειναι καλα απο οξυγο με την καταλληλη παροχη CO2 (απο τη μπουκαλα) και οχι περισσοτερη.

Παραλληλα τα φυτα με αυτη τη παροχη θα ειναι πληρως καλυμενα.

Εχω δει ενυδρεια φουλ φυτεμενα και με πολυ δυσκολα φυτα και με το CO2 στο οριο (ψηλα) και τα ψαρια δεν ειχαν προβλημα.

Εδω δεν θα φτασει μια νορμαλ παροχη CO2 χωρις προβλημα στα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

@delta66

Φιλε για το καλοκαιρι υπαρχει τροπος και μαλιστα χωρις κανενα κοστος.

Εχω ενα ανεμηστηρακι απο παλιό pc θα βιδωθεί επανω στο καπακι ακριβως πανω απο την εξοδο του φιλτρου και με ενα καλώδιο απο το pc(ειναι διπλα ακριβως) και ενα διακοπτη εγινε η δουλεια.

Για μενα χομπυ ειναι μεχρι εκει που φτανει η τσεπη.

Και με ικανοποιεί το οτι κανω πραγματα πρακτικα και πραγματα δικα μου η απο γνωμες φιλων.

Αυτο το χαίρομαι περισσότερο απο το να δινω και να δινω φραγκα για κατι και να στερω απο την οικογενεια μου απο την αλλη.

Ετσι ξεφευγεις μετα και δεν το χαιρεσαι κιολας.

@akkornteon

φιλε δεν τίθεται θεμα υπερβολικου CO2 γιατι δεν βλεπω τα ψαρια να ειναι συχνα επανω.

Αλλωστε οπως ειπα το βραδυ εχω μεγαλη αναταραξη.

Αυτο έτυχε και ηταν τα περισσοτερα την ωρα που εβγαζα τις φωτος.

Αρα απορρίπτω την πρόταση να φυγει το Diy.

Αν φυγει ξερω οτι θα εχω προβλημα με τα φυτα που ουτε να το σκέφτομαι θελω.

Ισως μπορω να το δοκιμάσω αυτο που προτείνεις απο καποιον αλλα για να δίνω καθε τοσο 15€ δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν πρότεινα εγώ να φύγει το CO2! Και στο δικό μου το ίδιο πράγμα κάνω και δεν ρίχνω τίποτα από λιπάσματα πια. Το excel το πρότεινα μόνο για να έχει ο φίλος μια ολοκληρωμένη εικόνα-λύση γιατί νωρίτερα του πρότειναν να το βγάλει χωρίς να του δώσουν εναλλακτική!

φίλε podilis το πιθανότερο είναι να σε βλέπουν όταν πας να τα βγάλεις φωτογραφίες και να νομίζουν ότι θα τα ταίσεις, γι'αυτό να ανεβαίνουν στην επιφάνεια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν πρότεινα εγώ να φύγει το CO2! Και στο δικό μου το ίδιο πράγμα κάνω και δεν ρίχνω τίποτα από λιπάσματα πια. Το excel το πρότεινα μόνο για να έχει ο φίλος μια ολοκληρωμένη εικόνα-λύση γιατί νωρίτερα του πρότειναν να το βγάλει χωρίς να του δώσουν εναλλακτική!

συμφωνώ.. Δεν πρόκειται να βγει το CO2 με τιποτα ωστε να αντικατασταθεί με ζουμια.

Αλλωστε ειπα δεν εχω προβλημα στο CO2 Αν και θα το μετρησω αυριο.

φίλε podilis το πιθανότερο είναι να σε βλέπουν όταν πας να τα βγάλεις φωτογραφίες και να νομίζουν ότι θα τα ταίσεις, γι'αυτό να ανεβαίνουν στην επιφάνεια!!

Ναι ετσι ειναι.Παντα οταν κοντεύω μπροστα στο ενυδρειο αρχειζουν και τρελενονται και ανεβαινουν επανω γιατι νωμιζουν οτι θα τα ταΐσω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Σημερα προστέθηκαν....

5 γαριδουλες οπως προείπαμε.

1χ Amano

4x Red cherry.

Η amano ειναι πιο τσαμπουκαλου και την βλεπω συνεχεια να μασουλαει κατι στα ξυλο.Γενικα πολυ κινητική.

Οι cherry χεστηκανε και κρύφτηκαν.Δεν μπορώ να τις εντοπίσω ευκολα.

Μονο κανα 2 φορες ειδα μια σε ενα φυλο επανω.

Τι ταΐζω ρε μαγκες ? Παιζει τιποτα καροτακι αγγουρακι κ.λ.π

Επανέρχομαι με φωτος(αν ειναι εφικτό).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι με φωτός αν και δυσκολεύτηκα λίγο.

Είναι η Amano τα πάει πολύ καλά συνεχεια κάτι μασουλάει.

Τις Cherry δεν μπορώ να τις βγάλω φωτό γιατί δεν φαίνονται καλά και είναι και πολύ μικρές ακόμα(ούτε 1 cm)και λόγου ιδιου χρώματος με το χαλίκι.

Πήρα και 3 μπουκετάκια πρασινάδα(Eleocharis) για να παίζουν και να γεννούν εκεί οι Cherry.

Θα έπαιρνα και λίγο Java Moos αλλα δεν βρήκα.

Αυτά παιδιά

Περιμένω σχολεια.

post-11750-1238931762_thumb.jpg

post-11750-1238931809_thumb.jpg

post-11750-1238931850_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@delta66

Για μενα χομπυ ειναι μεχρι εκει που φτανει η τσεπη.

Και με ικανοποιεί το οτι κανω πραγματα πρακτικα και πραγματα δικα μου η απο γνωμες φιλων.

Αυτο το χαίρομαι περισσότερο απο το να δινω και να δινω φραγκα για κατι και να στερω απο την οικογενεια μου απο την αλλη.

Ετσι ξεφευγεις μετα και δεν το χαιρεσαι κιολας.

Αυτο ακριβως εννοουσα,συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

αν ημουν ψαρι σε ενα τετοιο ενυδρειο θα ηθελα να ζουσα.πολλα μπραβο.τιποτα αλλο.μιλανε οι εικονες

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα δεν λεω αλλα εγω αν ημουν ψαρι μια κριση ταυτοτητας με αυτο το... κοκκινο χαλικι θα την περνουσα σιγουρα!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα δεν λεω αλλα εγω αν ημουν ψαρι μια κριση ταυτοτητας με αυτο το... κοκκινο χαλικι θα την περνουσα σιγουρα!!!

:D

αχαχαχαχα!!!!!

Καλως!!!

Μην μενετε ρε σεις στο χαλικι αφου ειπαμε ειναι προσωρινό και σε κανα μηνα θα εξαφανιστεί.

Θα το δείτε παλι σε κανα μηνα με αλλο χαλικι θα σας δώσω και φωτος παλι.

πάντως σας ευχαριστω ολους για τις παρατηρησεις και τα καλα σας λογια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...