Jump to content

O πλεκόστομος δεν καθαρίζει


Koing Koing

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι νεος στο forum και θελω σας κανω μια ερωτηση....Εχω εναν πλακοστομο εδω και 3 χρονια ο οποιος τον τελευταιο χρονο εχει σταματησει να καθαριζει την αλγη...Εχω δοκιμασει να μην τον ταιζω(τον τελευταιο χρονο δεν εχω ριξει τροφη για πλακοστομους) αλλα συνεχιζει ολη την μερα να καθεται χωρις να κανει τπτ....Αυτο εχει ως αποτελεσμα μεσα σε 2 βδομαδες το ενυδριο να γεμιζει αλγη.....Τι μπορω να κανω....Να βαλω και εναν δευτερο...???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.

Τι ειδος ειναι ο πλεκο σου?

Παντως για την αλγη πρεπει να βρεις την αιτια που την προκαλει και να την διορθώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.

Τι ειδος ειναι ο πλεκο σου?

Παντως για την αλγη πρεπει να βρεις την αιτια που την προκαλει και να την διορθώσεις...

Δεν ξερω ακριβως τι ειδους ειναι ...ειναι περιπου 20 cm εχει τα σημαδια παραλαγης και ειναι σκουρος καφε με ανοικτο καφε προς το κιτρινο τα σημαδια.....Η αλγη δεν ξερω απο τι μπορει να προκαλειτε...αλλα υποθετω απο την λαμπα...ισως την εχω αρκετες ωρες την μερα ανοικτη γυρω στις 10...Καθε συμβουλη δεκτη και καθε αιτια αλγης επισης....

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στις φωτογραφιες και ειδα πως το ειδος του Pleco μου ειναι Pterygoplichthys pardalis και απο οτι μπορει να συνηπαρξει με τα Oscar μου αφου ειναι και τα 2 ειδη ψαρια αμαζονιου

Link to comment
Share on other sites

τις ταμπλετες τις τρωει τωρα?

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

τις ταμπλετες τις τρωει τωρα?

Τις ταμπλετες τις τρωει κανονικα απλα δεν καθαριζει(αν και αποφευγω να του δινω μπλετες μπας και καθαρισει..)

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στις φωτογραφιες και ειδα πως το ειδος του Pleco μου ειναι Pterygoplichthys pardalis και απο οτι μπορει να συνηπαρξει με τα Oscar μου αφου ειναι και τα 2 ειδη ψαρια αμαζονιου

Το συγκεκριμένο είδος Pleco είναι πολύ καλός αλγοφάγος, αλλά είναι ένα παμφάγο ψάρι. Δεν τρώει μόνο άλγη αλλά και όλα τα περισσεύματα τρωφών που πέφτουν κάτω!

Το ότι μπορούν να συνυπάρξουν μαζί με το Όσκαρ σου είναι γεγονός. Το θέμα είναι πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου για να χωρέσει αυτά τα 2... τέρατα!

Όσον αφορά την άλγη... Πότε άλλαξες τελευταία φορά τις λάμπες σου? Τί είδους άλγη έχεις? Ποιές είναι οι τιμές του νερού σου (ΝΟ3, ΡΟ4)? Ποιες ρουτίνες ακολουθείς (αλλαγές νερού πόσο και κάθε πότε, φαί κάθε πότε)?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος Pleco είναι πολύ καλός αλγοφάγος, αλλά είναι ένα παμφάγο ψάρι. Δεν τρώει μόνο άλγη αλλά και όλα τα περισσεύματα τρωφών που πέφτουν κάτω!

Το ότι μπορούν να συνυπάρξουν μαζί με το Όσκαρ σου είναι γεγονός. Το θέμα είναι πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου για να χωρέσει αυτά τα 2... τέρατα!

Όσον αφορά την άλγη... Πότε άλλαξες τελευταία φορά τις λάμπες σου? Τί είδους άλγη έχεις? Ποιές είναι οι τιμές του νερού σου (ΝΟ3, ΡΟ4)? Ποιες ρουτίνες ακολουθείς (αλλαγές νερού πόσο και κάθε πότε, φαί κάθε πότε)?

Λοιπον ξερω πως τα λιτρα ειναι λιγα για τα ψαρια μου για την ακριβεια 120 λιτρα(πολυ λιγα) βεβαια δεν εχω δυνατοτητα για το κοντινο μελλον να αλλαξω ενυδριο αλλα αφου τα ψαρια μου ζουν 3 χρονια εκει μεσα θα μπορεσουν να ζησουν αλαλ τοσα αν τα προσεχω(ετσι πιστευω) Λαμπα αλλαξα πριν 2 βδομαδες...Χρησιμοποιουσα flora αλλα τωρα εχω βαλει μια λαμπα που στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν θα εχω τοση αλγη....Δεν εχω κανει ποτε τεστ σε ΝΟ3 ΡΟ4....αλλα πιστευω πως μεσα σε 3 χρονια εχει στρωθει το ενυδριο...Απο αλλαγες νερου κανω περιπου καθε μηνα εκτος αν πεσει σε αγωνες(ιστιοπλοια) οπου το καθηστερω μια βδομαδα και περιπου 30%..Απο τροφη ριχνω στικ 2 φορες την μερα απο λιγο(γυρω στα 10 στικ την φορα)......Επεισης η αλγη εχει καφεκιτρινο χρωμα δεν ξερω πως λεγεται...

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Η άλγη είναι αυτή? http://www.istellas.gr/aquarium/images/men...brown_algae.jpg

Να θυμάσαι οτι ένα στρωμένο ενυδρείο δεν έχει αμμωνία και νιτρώδη αλλά νιτρικά και φωσφορικά απ' τη στιγμή που δεν υπάρχουν φυτά, μπορεούν να υπάρχουν σε μεγάλες συγκεντρώσεις και να μειώνονται μόνο με αλλαγές νερού, οπότε πάρε κανένα τεστάκι να τα μετρήσεις μήπως χρειάζεσαι μεγαλύτερες ή και συχνότερες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη είναι αυτή? <a href="http://www.istellas.gr/aquarium/images/menubar/plants/brown_algae.jpg" target="_blank">http://www.istellas.gr/aquarium/images/men...brown_algae.jpg</a>

Να θυμάσαι οτι ένα στρωμένο ενυδρείο δεν έχει αμμωνία και νιτρώδη αλλά νιτρικά και φωσφορικά απ' τη στιγμή που δεν υπάρχουν φυτά, μπορεούν να υπάρχουν σε μεγάλες συγκεντρώσεις και να μειώνονται μόνο με αλλαγές νερού, οπότε πάρε κανένα τεστάκι να τα μετρήσεις μήπως χρειάζεσαι μεγαλύτερες ή και συχνότερες αλλαγές.

οκ καλως.....Η αλγη ειναι ακριβως ετσι....Θα παω να αγορασω ενα τεστακι....τι εταιρια να προτιμησω...??Ποσο θα μου κοστισει....Λογου του οτι ειμαι μολις 15 ετων δεν εχω και τα καλυτερα οικονομικα λογο διαφορων χομπι....:rasp:...Ο Pleco ομως γιατι εχει σταματησει να καθαριζει...Να δοκιμασω να βαλω και δευτερο ????(σιγουρα καλυτερα να μην βαλω και αλλο ψαρι γιατι ειναι λιγα τα λιτρα)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το πιό φτηνό αλλά αν βρείς υγρό και κυρίως λόγω οικονομίας αφού πληρώνεις λίγο παραπάνω αλλά κάνεις 10 φορές περισσότερα τεστ, δεν σε πολυ-ενδιαφέρει καμιά τρελή ακρίβεια μέτρησης (πχ να είναι τα νιτρικά 30 αντί για 25) αφου η άλγη δεν παίζει σε τόσο στενά πλαίσια, σε αυτό το ενυδρείο, σου αρκεί να ξέρεις χονδρικά

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πάρε υγρά τεστ της όποιας γνωστής εταιρείας βρεις. Προτίμησε API αν έχεις επιλογές! Αλλαγές νερού μάλλον πρέπει να κάνεις πιο συχνά! Για τα λίτρα σου σε συνδυασμό με τα ψάρια σου, δεν θα σου πω τίποτα, καθότι δείχνεις να ξέρεις το λάθος! Απο κει και πέρα θα σου πω πως το ότι ζουν 3 χρόνια εκεί μέσα, δεν σημαίνει ότι μπορούν να ζήσουν άλλα τόσα! Και φυσικά σε καμία περίπτωση μη πάρεις άλλο πλέκο!

*edit* Τί θα γίνει ρε Γιώργο??? Θα με ακολουθείς σε καθε τόπικ που γράφω? Βαρέθηκα :rasp:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ά ρε τρούπερ, γράφουμε που γράφουμε ταυτόχρονα τουλάχιστον να συνεννοού,αστε να λέμε τα ίδια... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε υγρά τεστ της όποιας γνωστής εταιρείας βρεις. Προτίμησε API αν έχεις επιλογές! Αλλαγές νερού μάλλον πρέπει να κάνεις πιο συχνά! Για τα λίτρα σου σε συνδυασμό με τα ψάρια σου, δεν θα σου πω τίποτα, καθότι δείχνεις να ξέρεις το λάθος! Απο κει και πέρα θα σου πω πως το ότι ζουν 3 χρόνια εκεί μέσα, δεν σημαίνει ότι μπορούν να ζήσουν άλλα τόσα! Και φυσικά σε καμία περίπτωση μη πάρεις άλλο πλέκο!

*edit* Τί θα γίνει ρε Γιώργο??? Θα με ακολουθείς σε καθε τόπικ που γράφω? Βαρέθηκα :rasp:

οκ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...Ξερω οτι ειναι λαθος το ενυδριο μου για τα ψαρια μου αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο...θα παρω ενα τεστ και θα σας ξαναενοχλησω με τα αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

Ά ρε τρούπερ, γράφουμε που γράφουμε ταυτόχρονα τουλάχιστον να συνεννοού,αστε να λέμε τα ίδια... :rasp:

Ok... Αυτό θα κάνουμε γιατί γινόμαστε και ρόμπα! :rasp:

@ Koing Koing

Όσον αφορά τα τεστ για ΝΟ3 ακολούθησε αυτό που σου είπε ο Vicious! Σίγουρα δεν σε ενδιαφέρει η ακρίβεια! Βέβαια μη πάρεις φτηνά και άγνωστα. Φρόντησε να είναι κάποιας γνωστής ενυδρειακής εταιρείας!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...Ξερω οτι ειναι λαθος το ενυδριο μου για τα ψαρια μου αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο...θα παρω ενα τεστ και θα σας ξαναενοχλησω με τα αποτελεσματα....

Μπορείς... αλλά μάλλον δεν θες... και το καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί ούτε κι εγώ θα ήθελα! Αλλά έλα λίγο στη θέση τους! Έτσι ίσως κρίνεις λίγο καλύτερα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς... αλλά μάλλον δεν θες... και το καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί ούτε κι εγώ θα ήθελα! Αλλά έλα λίγο στη θέση τους! Έτσι ίσως κρίνεις λίγο καλύτερα! :rasp:

εχω μπει πολλες φορες στην θεση τους αλλα οπως εχω πει και στο ποστ της γνωρημιας μου προτειμω να βλεπω τα 20cm Oscar μου στο ενιδρυο ενος μετρου που εχω παρα μεσα σε ενα ενυδριο 50 cm μαζι με αλλα 10 ψαρια...Ελπειζω να με καταλαβαινεις(οσο για το χαρισμα σε καποιον γνωστο-εμπιστο στην Χαλκιδα δεν εχω κανεναν.....)αν γινεται να τα ιοθετισει η και να τα αγορασει καποιος θα μπορουσα να το σκεφτω....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Koing Koing,

ο πλέκο σου και τα περισσότερα του είδους του όταν μεγαλώνουν "τεμπελιάζουν" και δεν προτιμούν την άλγη...

πάντως όπως είπαν και τα παιδιά, τέτοια ψάρια δεν πρέπει να ζουν σε μικρά ενυδρεία , επιβιώνουν :D , αλλά μειώνεται δραστικά το όριο ζωής τους και είσαι και συνεχώς με τον κίνδυνο να γυρίσει "τούμπα" όλο το ενυδρείο...

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Koing Koing,

ο πλέκο σου και τα περισσότερα του είδους του όταν μεγαλώνουν "τεμπελιάζουν" και δεν προτιμούν την άλγη...

πάντως όπως είπαν και τα παιδιά, τέτοια ψάρια δεν πρέπει να ζουν σε μικρά ενυδρεία , επιβιώνουν :D , αλλά μειώνεται δραστικά το όριο ζωής τους και είσαι και συνεχώς με τον κίνδυνο να γυρίσει "τούμπα" όλο το ενυδρείο...

Οταν λες τουμπα εννοεις να καταστραφει η βιολογια???Ααα επεισης για την τεμπελια μπορω να κανω κατι....???

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τουμπα εννοεις να καταστραφει η βιολογια???Ααα επεισης για την τεμπελια μπορω να κανω κατι....???

Τουμπα λεει να αρρωστησουν και να τα χασεις σε χρονο dt...

Για την τεμπελια να κανουμε κατι δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τουμπα εννοεις να καταστραφει η βιολογια???Ααα επεισης για την τεμπελια μπορω να κανω κατι....???

Τούμπα στη βιολογία, τούμπα στην υγεία των ψαριών... Τούμπα γενικά!

Για την τεμπελιά δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Ούτως ή άλλως πρέπει να δώσεις το ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Τούμπα στη βιολογία, τούμπα στην υγεία των ψαριών... Τούμπα γενικά!

Για την τεμπελιά δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Ούτως ή άλλως πρέπει να δώσεις το ψάρι!

ok ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

....Ααα επεισης για την τεμπελια μπορω να κανω κατι....???

Μπορεις να τον βαλεις στο δημοσιο ή ακομα καλυτερα να βαλει υποψηφιοτητα για βουλευτης στις επομενες εκλογες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τον βαλεις στο δημοσιο ή ακομα καλυτερα να βαλει υποψηφιοτητα για βουλευτης στις επομενες εκλογες.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...