Jump to content

Το τερας κατασκευαζετε


clooyn

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.Εχθες παραγκυλα το νεο μου ενυδρειο διαστασης 2,00χ52χ70Υ(60 καθαροΥ).Θαειναι δυο οψεων(οθωνη απο την μερια του σαλωνιου και σαραντα ποντους απο την κραβατοκαμαρα),με σαμπ 180λ.Μεσα θα βαλω και φυλτρο βυθου με κυκλοφορητες αντιστροφης ροης, ενα εσωτερικο καιδυο κυκλοφορητες για την κυκλοφορια του νερου.Σκιμερ δεν θα βαλω.Αυτο που με προβληματιζει και θα ηθελα τη γνωμη σας ειναι για το παχος των τζαμιων.Μου ειπαν πως θα μου βαλουν δεκαρι τζαμι με δυπλο πατο και ανα πενιντα ποντους καθετες κοντρες επανω,μηπωςειναι λιγο αυτο το παχος για τα λιτρα του ενυδρειου.ευχαριστω προκαταβολικα για την συμετοχη :unsure:

Link to comment
Share on other sites

χριστος ανεστη αγαπητε μου φιλε.

2 πραγματακια αρχικα.

μην σκεφτεσαι φιλτρα βυθου κλπ.ειναι εντελως ξεπερασμενα,και ειναι εστιες νιτρικων αλατων...

οσο για το παχος των κρυσταλλων,κατα την ταπεινη μου αποψη και παντα με γνωμωνα το μεγεθος του ενυδρειου σου,εγω θα ελεγα μινιμουμ 12 ροντε τζαμι,για να μην πω χαλαρα 15ρι με αντιστοιχο πατο.

10ρι κρυσταλλο μεχρι και για 400ρια ενυδρεια θεωρω οτι ειναι οκμ,αλλα για σενα....

Link to comment
Share on other sites

χριστος ανεστη αγαπητε μου φιλε.

2 πραγματακια αρχικα.

μην σκεφτεσαι φιλτρα βυθου κλπ.ειναι εντελως ξεπερασμενα,και ειναι εστιες νιτρικων αλατων...

οσο για το παχος των κρυσταλλων,κατα την ταπεινη μου αποψη και παντα με γνωμωνα το μεγεθος του ενυδρειου σου,εγω θα ελεγα μινιμουμ 12 ροντε τζαμι,για να μην πω χαλαρα 15ρι με αντιστοιχο πατο.

10ρι κρυσταλλο μεχρι και για 400ρια ενυδρεια θεωρω οτι ειναι οκμ,αλλα για σενα....

Για σου φιλε klaz.Συνφωνω μαζι σου,και εγω για 15αρι ελεγα.Οσο για το φιλτο βυθου εχω αλλη αποψη.Μπορει να ειναι ξεπερασμενα,αλλα πολυ αποτελεσματικα.Ειδικα αν αντιστρεψεις τη ροη τους δεν βουλωνουν και βελτιωνουν και την κυκλοφορια.Εγω στο μικρο θαλασσινο που εχω τωρα εβγαλα το σκιμερ εδω και τεσσερις μηνες,εβαλα φιλτρο βυθου και απο εκει που πανω απο τρια ψαρια δεν κρατουσε το ενυδρειο,τωρα εχω 6 και πεντακαθαρο νερο.Χοντροκοκο αμμοχαλικο ασβεστολιθικο απο κατω,πλαστικο διχτακι και απο επανω πιο λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαλεις skimmer πως θα το δουλεψεις;

Πιο το φιλτρο η το ενυδρειο:Ενα εσωτερικο φιλτρο με μεγαλο καδο και ανα 15 μερες βαζω μια αμπουλα BIO DIGEST

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι μπερδευτηκα.Γλυκο η θαλασσινο θα γινει;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι μπερδευτηκα.Γλυκο η θαλασσινο θα γινει;

Xρονια πολλα καταρχην,θαλασσινο :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα.Ζωντανο βραχο δε θα βαλεις;Γιατι δε σκεφτεσαι για σκιμμερ;

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα.Ζωντανο βραχο δε θα βαλεις;Γιατι δε σκεφτεσαι για σκιμμερ;

[/uo Ζωντανο βραχο θα βαλω μαλλον.Το σκιμμερ για να μην παρεξηγηθω δεν το απορριπτω,αλλα μπορει να στηθει επιτυχημενα ενυδρειο πιστευω και διχως τοσο πολυ μηχανικη υποστηριξη.Εγω οπως ειπα και παραπανω εχω σκιμμερ και το εβγαλα.Τωρα αποφασισα να δοσω περισσοτερη προσοχη στη διατροφη και στην προληψη.εκει πιστευω πως ειναι το μυστικο.Ασε που οθορυβος του σκιμμερ ειναι και ανυποφορος

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις για το σκίμμερ καταλαβαίνω ότι δεν είχες το σωστό και αυτό σε έκανε να το αφαιρέσεις. Όμως το σκίμμερ αποτελεί βασικό εξοπλισμό του θαλασσινού ενυδρείου και καλάθα κάνεις να επενδύσεις σε ένα ποιοτικό και κατάλληλο για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις για το σκίμμερ καταλαβαίνω ότι δεν είχες το σωστό και αυτό σε έκανε να το αφαιρέσεις. Όμως το σκίμμερ αποτελεί βασικό εξοπλισμό του θαλασσινού ενυδρείου και καλάθα κάνεις να επενδύσεις σε ένα ποιοτικό και κατάλληλο για τα λίτρα σου.

Εχω φιλο που ασκολειτε με τα ενυδρεια 20 χρονια,δεν εχει βαλει ποτε σκιμμερ και εχει πεταλουδες δεκα χρονια μονο με σαμπ και φιλτρο βυθου.Γιατι να μην τον πιστεψω

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλο που ασκολειτε με τα ενυδρεια 20 χρονια,δεν εχει βαλει ποτε σκιμμερ και εχει πεταλουδες δεκα χρονια μονο με σαμπ και φιλτρο βυθου.Γιατι να μην τον πιστεψω

Θα σε απογοητεύσω που είμαι δύσπιστος.

Αν είχε damsels, μπορεί και να το πίστευα, αλλά για πεταλούδες.........

Link to comment
Share on other sites

όσοι θεωρούν το skimmer απαραίτητο

να το ξανασκεφτούν

απαραίτητος είναι ο έλεγχος των οργανικών απόβλητων

, και για αυτό μπορούν να σε βοηθήσουν και άλλες μέθοδοι εκτός από το skimmer που πρόσφατες έρευνες λένε ότι δεν καταφέρνει ούτε τα μισά απόβλητα να αφαίρεσει

αναμένουμε εξελίξεις πάνω στο θέμα

ένας γνωστός οπαδός των skimmerless συστημάτων είναι ο Eric Borneman

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει και θα ηθελα τη γνωμη σας ειναι για το παχος των τζαμιων.

Ειμαι και εγω περιπου στις ιδιες διαστασεις με τζαμι 15αρι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κ απο μενα φιλε μου κ συμπατριωτη κ εγω εχω φιλτρο βυθου με 2 εξωτερικα που τραβανε απο κατω(δηλαδη το στανταρ φιλτρο).Θα ηθελα να σου πω πως δεν εχουν απολυτο δικιο εν μερη μιας κ εργοστασιο νιτρικων γινεται ειτε με κανονικη ειτε με αντιστροφη ροη αλλα μετα απο αρκετο καιρο.Εχεις δικιο επισης στο οτι μπορεις να κρατησεις ετσι ψαρι...κ ισως καποιο παρα πολυ ευκολο κοραλι που δεν θα ευδοκιμηση.Επισης θα εχεις μια ασταθεια στο Ph κ στο Kh σου μιας κ το σπασμενο κοραλι(ασβεστολιθικο χαλικι)με την συνεχομενη ροη που θα δεχεται θα σου ριχνει το ph κ το kh(πολυ μεγαλο προβλημα).To σκιμερ στο συστημα με το φιλτρο βυθου ειναι απαραιτητο μιας κ ο τροπος φιλτρανσης αυτος δεν ειναι επαρκεις για να στηριξη οργανικη ισσοροπια.Κανενας δεν αντιλεγει στο οτι το συστημα σου θα λειτουργει αλλα να ξερεις πως με ενα dsb κ τον αντιστοιχο ζωντανο βραχο θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα κ θα μπορεις να κρατησεις πολυ πιο δυσκολα πλασματακια απο πεταλουδες.K ξερω κ κατι ακομα.Οι παλεων αρχων χομπυστες ειναι πολυ δυσπιστοι οπως ειμαι κ εγω αλλα να ξερεις πως τα χρηματα που θα δωσεις για βραχο κ για αραγωνητη(μονο για αραγωνητη μιας κ η χαλκιδικη εχει καταπληκτικο βραχο)θα σου κανουν αποσβεση σε χρονο 0.Εαν θελεις να διαβασεις το ποστ μου για να δεις απο μονος σου στο οτι δε λεω ψεμματα κανε μου μια χαρη κ διαβασε σατ ενυδρεια μελων/nano reef/retro nano reef.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε μου φιλε Νικο.Θελω να ξερεις πως εισαι απο τα ατομα που εκτιμω πολυ τη γνωμη τους και τις γνωσεις τους σ'αυτο το φορουμ.Επισης,φανταζομαι πως δεν μιλαμε,για να παραμυθιαζουμε οενας τον αλλο.Αυτο που εγραψα,ειναι αυτο που ειδα και αυτο που φυσικα θα εμπιστευομαι.Φιλικα και χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι θίγεις ένα πολύ σημαντικό θέμα που αφορά στις μικροκοινωνίες όπως τα φόρουμ σαν αυτό που μας φιλοξενεί

νομίζω ότι παρέχουν πολλές σημαντικές πληροφορίες και βοήθεια προς τους νέους χομπιστες , παράλληλα όμως αναπτύσσουν κάποια χαρακτηριστικά κλειστής κοινωνίας ορεινού χωριού , όπου η διαφοροποίηση είναι δακτυλοδεικτούμενη , απομονώνεται η χλευάζεται

το aquazone και προπαντός ο ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ είναι το πιο ακατάλληλο παράδειγμα για να στηρίξω τη παραπάνω άποψη , μια και από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ με έκαναν να ψάχνω και να αναθεωρώ πολλά..

Link to comment
Share on other sites

όσοι θεωρούν το skimmer απαραίτητο

να το ξανασκεφτούν

απαραίτητος είναι ο έλεγχος των οργανικών απόβλητων

, και για αυτό μπορούν να σε βοηθήσουν και άλλες μέθοδοι εκτός από το skimmer που πρόσφατες έρευνες λένε ότι δεν καταφέρνει ούτε τα μισά απόβλητα να αφαίρεσει

αναμένουμε εξελίξεις πάνω στο θέμα

ένας γνωστός οπαδός των skimmerless συστημάτων είναι ο Eric Borneman

Φίλε μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς τις ‘άλλες μεθόδους’ που αναφέρεσαι και οι οποίες σύμφωνα με τα λεγόμενα σου καταργούν το skimmer?

Εσύ στο ενυδρείο σου δεν έχεις skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο link δε δείχνει κάτι όσο για το δεύτερο μπορείς να μας εξηγήσεις την καινοτομία του τύπου από τη Santa Monika γιατί εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα, αδαής γαρ… :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ενυδρειο θα εχει 10ρι γυαλι.Με διαβεβαιωσαν πως δεν υπαρχει προβλημα.Την τριτη ερχετε η βαση και το τελαρο για την τρυπα στον τοιχο.τα νζαμια παραγγελθικαν και απο οτι φανταζομαι σε κανα δυο εβδομαδες θα εχουμε παρουσιαση ενυδρειου στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αν δεν εχεις παραγγειλει τα τζαμια ακομη να τα κανεις 14αρια....

2 μετρα ανοιγμα με 10αρι τζαμι....ουτε απο διπλα του δεν θα περναγα.....!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο link δε δείχνει κάτι όσο για το δεύτερο μπορείς να μας εξηγήσεις την καινοτομία του τύπου από τη Santa Monika γιατί εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα, αδαής γαρ… :unsure:

μου ζήτησες εναλλακτικές λύσεις και διάλεξα αυτή λόγω της πολύ καλής και ολοκληρωμένης παρουσίασης

τα λέει όλα μέσα , δίνει σχέδια , εικόνες , βίντεο ,προκειμένου να εξηγήσει τη μέθοδο και την εφαρμογή της ,

αν δοκιμάσω να κάνω περίληψη , θα είναι ελλιπής , ίσος επικίνδυνη και σίγουρα off topic

προσπάθησε να καταλάβεις τη βασική ιδέα και άνοιξε ένα καινούριο θέμα να συζητήσουμε τις απορίες σου

Εγω θα σου προτεινα αν δεν εχεις παραγγειλει τα τζαμια ακομη να τα κανεις 14αρια....

2 μετρα ανοιγμα με 10αρι τζαμι....ουτε απο διπλα του δεν θα περναγα.....!

και εγώ 15 αρι σου προτείνω ,

μη ξεχνάμε ότι τη πίεση στο τζάμι την ασκεί το υψος του νερού και όχι το μήκος του , όσο όμως αυξάνει το μήκος , αυξάνει και η ελαστικότητα του τζαμιού , έτσι αν το ενυδρείο εχει μεγάλο μήκος τα τζάμια θα κυρτώνονται ,

εκτιμώ ότι το 10 αρι στις διαστάσεις που το θες θα έχει πρόβλημα ακόμα και με κόντρες , θα ασκεί συνεχώς πίεση στη σιλικόνη , όχι ομαλά , αλλά περισσότερο στο κέντρο της κατασκευης , κατασκευαστές τυποποιημένων ενυδρείων χρησιμοποιούν 12 αρι συνήθως για τέτοιες κατασκευές και το γεμίζουν κόντρες , με το 15 αρι γλυτώνεις τη κεντρική κάθετη κόντρα που εμποδίζει το φως και τη πρόσβαση στο ενυδρείο

, το 15 αρι θα σου δώσει και μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλλησης

τι διαφορά έχουν στη τιμή ? 200-250 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα ..

15 άρι τζάμι και διπλές κόντρες , (εγώ θα έβαζα τριπλές).

Τέτοια ενυδρεία φτιάχνονται μία φορά.

Επίσης το φίλτρο βυθού είναι απλά αστείο στην εποχή μας.

Και τέλος θαλασσινό χωρίς σκίμμερ , θα δουλέψει , αλλά σε βάθος χρόνου θα έχει σίγουρα πρόβλημα , απο τα συσσωρευμένα οργανικά.

Υπάρχουν και σχετικά αθόρυβα σκίμμερς, ιδιάιτερα αν λειτουργούν μέσα σε sump.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...