Jump to content

Το τερας κατασκευαζετε


clooyn

Recommended Posts

Αν το Skimmer το εχεις μεσα στο sump και το sump ειναι μεσα σε ντουλαπι σου προτινω τα 2 παρακατω υλικα.το ενα ειναι η κλασσικη αυγοθικη η οποια ειναι αυτοκολλητη δεν χρειαζετε βενζινοκολα και το δεξιο ειναι φελος για να μπει κατω απο το sump.υπαρχουν και ποιο φθηνες λυσεις.

post-5701-1240423738_thumb.jpg

post-5701-1240423852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος θαλασσινό χωρίς σκίμμερ , θα δουλέψει , αλλά σε βάθος χρόνου θα έχει σίγουρα πρόβλημα , απο τα συσσωρευμένα οργανικά.

με όλο το σεβασμό

θεωρώ αυτή τη εκτίμηση πολύ πρόχειρη

αν θέλεις το συζητάμε σε νέο θέμα

Link to comment
Share on other sites

μου ζήτησες εναλλακτικές λύσεις και διάλεξα αυτή λόγω της πολύ καλής και ολοκληρωμένης παρουσίασης

τα λέει όλα μέσα , δίνει σχέδια , εικόνες , βίντεο ,προκειμένου να εξηγήσει τη μέθοδο και την εφαρμογή της ,

αν δοκιμάσω να κάνω περίληψη , θα είναι ελλιπής , ίσος επικίνδυνη και σίγουρα off topic

προσπάθησε να καταλάβεις τη βασική ιδέα και άνοιξε ένα καινούριο θέμα να συζητήσουμε τις απορίες σου

Δε σου ζήτησε κανείς τίποτα εδώ μέσα, μόνος σου βγήκες με σημαίες και ντουντούκες παπαγαλίζοντας περί δήθεν επαναστατικής πρακτικής που καταργεί τα σκίμμερ κ.λ.π

Ο μόνος λόγος που ζήτησα παραπάνω διευκρινίσεις ήταν για να μην μπερδέψεις άτομα νέα στο χόμπι που διαβάζουν το φόρουμ και περιμένουν να μάθουν ποιο σκίμμερ θα ήταν κατάλληλο για τα λίτρα τους που να είναι τεχνικά άριστο και οικονομικά συμφέρον.

Κατάργησε το εσύ πρώτα το σκίμμερ και ότι άλλο πείραμα θες κάντο στο δικό σου ενυδρείο πρώτα κι εμείς εδώ είμαστε να σε παρηγορήσουμε για τις τυχόν απώλειες που θα έχεις. :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

δεν έκανα εγώ απόλυτες δηλώσεις του τύπου < το skimmer είναι απαραίτητο > φίλε μου

μου δίνεις όμως μια καλή αφορμή να επαναλάβω

νομίζω ότι θίγεις ένα πολύ σημαντικό θέμα που αφορά στις μικροκοινωνίες όπως τα φόρουμ σαν αυτό που μας φιλοξενεί

νομίζω ότι παρέχουν πολλές σημαντικές πληροφορίες και βοήθεια προς τους νέους χομπιστες , παράλληλα όμως αναπτύσσουν κάποια χαρακτηριστικά κλειστής κοινωνίας ορεινού χωριού , όπου η διαφοροποίηση είναι δακτυλοδεικτούμενη , απομονώνεται η χλευάζεται

ώστε να γίνει πιο κατανοητό

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ειστε απο θεσ/νικη και δεν πιστευετε αυτα που ειπα παραπανω για το σκιμμερ και το φιλτρο βυθου,δεν εχετε παρα να κανετε μια βολτα απο Αμπελοκηπους και το πρασινο νησι για να αναθεωρησετε πολλα απο αυτα που πιστευατε μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

:unsure:

αυτός δεν είναι ο τύπος με τα υπέροχα ψάρια που τα πουλάει πανάκριβα γιατί τα έχει στρώσει ο ίδιος ?

Link to comment
Share on other sites

λέμε ..

<το φίλτρο βυθού είναι ξεπερασμένο>

και είναι , κανείς δε λέει όχι

μέχρι όμως να ξεπεραστεί δούλευε – με προβλήματα ? – αλλά δούλευε , ήταν καθεστώς κάποτε ,

όπως και η άμμος για υπόστρωμα , κάποτε ήταν απαγορευμένη , μετά είδαμε ότι μπορεί να γίνει πρώτης τάξεως φίλτρο , και τώρα πάλι την κατηγορούν ότι θέτει όρια στη ζωή του ενυδρείου

αν δεν είχαμε τέτοια <μπερδέματα > το χόμπι θα ήταν βαρετό

Link to comment
Share on other sites

Ναι πουλαει πολυ ακριβα.Αυτο ειναι ενα προβλημα που μπορει να σε παρασιρει στην επιλογη του τρυπιου κουμπαρα(πανεμορφα ενυδρεια,χωρις ψαρια).Καλυτερα πιο ακριβα παρα να πληρωνουμε 2 και 3 φορες το ιδιο ψαρι.Τελικα αυτο με τα αρρωστιαρικα ψαρια που αγωραζουμε, ειναι και απο μονο του ενα θεμα.Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό

θεωρώ αυτή τη εκτίμηση πολύ πρόχειρη

Νομίζω ότι μια επίσκεψη σε κάποιο reef που έχει ένα αξιόλογο σκίμμερ , θα πείσει τον οποιονδήποτε για την χρησιμότητά του.

Κάθε τρείς ημέρες πετάω ένα μισογεμάτο δοχείο με τα μαύρα απόβλητα του ενυδρείου.

Φανταστείτε αυτά τα απόβλητα να συσσωρεύονται.

Τι επιπτώσεις θα έχουν στο PH, στις άλγες , στο κυανοβακτήριο , στην οξυγόνωση , στα νιτρικά, κ.λ.π ?

Ιδιαίτερα αν μιλάμε για reef ενυδρείο με SPS - LPS, το σκίμμερ είναι μονόδρομος.

Πλέον μέχρι και οι τάσεις για overskimming θεωρούνται απλά ικανοποιητικές.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο στην ιδέα μη χρησιμοποίησης Skimmer σε θαλασσινό τρέμω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια επίσκεψη σε κάποιο reef που έχει ένα αξιόλογο σκίμμερ , θα πείσει τον οποιονδήποτε για την χρησιμότητά του.

Κάθε τρείς ημέρες πετάω ένα μισογεμάτο δοχείο με τα μαύρα απόβλητα του ενυδρείου.

το skimmer της φωτογραφίας πως το βλέπεις ? δε χρειάστηκε να πάω μακριά

Φανταστείτε αυτά τα απόβλητα να συσσωρεύονται.

Τι επιπτώσεις θα έχουν στο PH, στις άλγες , στο κυανοβακτήριο , στην οξυγόνωση , στα νιτρικά, κ.λ.π ?

που αναπτύσσεται το κυανοβακτήριο .. βλέπεις το detritus ?

σε σώζει το καλό skimmer? ΙΜΟ μικρή βοήθεια

, εδώ βασικό ρόλο έχει το καλό μηχανικό καθάρισμα ( το κυανοβακτήριο είναι σύνθετο φαινόμενο , εδώ αναφέρω μόνο μια αιτία , μιλάμε για έναν από του πρώτους οργανισμούς που εμφανιστήκαν στη γη , όπως καταλαβαίνεις έχει πολλούς τρόπους για να επιβιώνει )

για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις + περιβάλλον ανάπτυξης μικροπανίδας το φίλτρο αλγης που έφερα σαν παράδειγμα έχει σαφές προβάδισμα έναντι του skimmer

Ιδιαίτερα αν μιλάμε για reef ενυδρείο με SPS - LPS, το σκίμμερ είναι μονόδρομος.

δεν θα σου απαντήσω εγώ , εδώ μας λέει ότι μπορούν να είναι χρήσιμα αν θέλεις να ρίξεις όζον στο νερό , μετά ξεκουράζονται

http://forum.marinedepot.com/Topic97640-9-1.aspx

Πλέον μέχρι και οι τάσεις για overskimming θεωρούνται απλά ικανοποιητικές.

αυτό θα έπρεπε να σε βάζει σε υποψίες ..

μήπως τελικά έχουμε μεγάλες προσδοκίες που δεν επαληθεύονται ?

πρέπει να τονίσουμε ότι τα συστήματα χωρίς skimmer ακολουθούν μια διαφορετική φιλοσοφία – σχεδιασμό , δεν μπορούμε να αφαιρεσουμε το skimmer από ένα σύστημα που δουλεύει ,

Και μόνο στην ιδέα μη χρησιμοποίησης Skimmer σε θαλασσινό τρέμω....

:wub::P

post-10710-1240585002_thumb.jpg

post-10710-1240585032_thumb.jpg

post-10710-1240585053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ειστε απο θεσ/νικη και δεν πιστευετε αυτα που ειπα παραπανω για το σκιμμερ και το φιλτρο βυθου,δεν εχετε παρα να κανετε μια βολτα απο Αμπελοκηπους και το πρασινο νησι για να αναθεωρησετε πολλα απο αυτα που πιστευατε μεχρι τωρα

Eγω τα πιστευω αυτα που λες αλλα ολες οι ερευνες που εχουν γινει απο κορυφαιου χομπυστες κ επιστημονες λενε πως για ενα marine ενυδρειο ειτε reef ειτε fish only το dsb σε συνδιασμο με βραχο κ ενα καλο σκιμμερ,χωρις να κανεις overskimming,ειναι με μεγαλη διαφορα ξ καλυτερη μεθοδος για να κρατησεις ενα συστημα χωρις πολυ κοπο.Κ δεν ειναι μονο το under gravel η το αναποδο under gravel ειναι κ η μεθοδος plenum ειναι κ οι μεθοδος tricle filter κ καμια δυο ακομα που δεν τις θυμαμαι ακομα.Κ εγω οπως κ εσυ ειμαι υποστηρικτης του under gravel ΑΛΛΑ το under gravel δυστηχως θα σου προκαλεσει προβληματα μιας κ δεν θα εχεις τις καλλιεργιες απο ολα αυτα τα ζωακια που παραγωνται μεσα στο dsb(το μεγαλυτερο προβλημα του undregravel).

Link to comment
Share on other sites

Eγω τα πιστευω αυτα που λες αλλα ολες οι ερευνες που εχουν γινει απο κορυφαιου χομπυστες κ επιστημονες λενε πως για ενα marine ενυδρειο ειτε reef ειτε fish only το dsb σε συνδιασμο με βραχο κ ενα καλο σκιμμερ,χωρις να κανεις overskimming,ειναι με μεγαλη διαφορα ξ καλυτερη μεθοδος για να κρατησεις ενα συστημα χωρις πολυ κοπο.Κ δεν ειναι μονο το under gravel η το αναποδο under gravel ειναι κ η μεθοδος plenum ειναι κ οι μεθοδος tricle filter κ καμια δυο ακομα που δεν τις θυμαμαι ακομα.

καλά .. αλλά πότε βγαίνει ο δράκος ?

http://haaga.aqua-web.org/Mini/index.htm

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Νομίζω ότι μια επίσκεψη σε κάποιο reef που έχει ένα αξιόλογο σκίμμερ , θα πείσει τον οποιονδήποτε για την χρησιμότητά του.

Κάθε τρείς ημέρες πετάω ένα μισογεμάτο δοχείο με τα μαύρα απόβλητα του ενυδρείου.

Φανταστείτε αυτά τα απόβλητα να συσσωρεύονται.

Τι επιπτώσεις θα έχουν στο PH, στις άλγες , στο κυανοβακτήριο , στην οξυγόνωση , στα νιτρικά, κ.λ.π ?

Ιδιαίτερα αν μιλάμε για reef ενυδρείο με SPS - LPS, το σκίμμερ είναι μονόδρομος.

Πλέον μέχρι και οι τάσεις για overskimming θεωρούνται απλά ικανοποιητικές.

Στάθη, νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον, ότι ο Dr. Shimek σε μελέτη του για τα "Detritivores" (AHABS Vol. 1-Issue 6) και στο "Detritus Control", δεν αναφέρετε καθόλου στη χρήση protein skimmers για τον έλεγχο των αποβλήτων, αλλά θεωρεί σαν (μακράν) καλύτερη λύση τη πλούσια βιοποικιλότητα του θαλασσινού οικοσυστήματος του ενυδρείου, μέσω της μικροπανίδας του DSB και του ζωντανού βράχου!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

εσένα aquarius ..έχω αρχίσει και σε συμπαθώ :wub:

όχι γιατί συμφωνούμε , αλλά γιατί ψάχνεσαι , έτσι θα μάθω και εγώ κάτι παραπάνω .. :P

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

εσένα aquarius ..έχω αρχίσει και σε συμπαθώ :wub:

όχι γιατί συμφωνούμε , αλλά γιατί ψάχνεσαι , έτσι θα μάθω και εγώ κάτι παραπάνω .. :thumbup:

:thumbup: Με τιμάς, αλλά αν περιμένεις να μάθεις από μένα, τότε σώθηκες!... :ninja::P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε ατέρμονες συζητήσεις για την χρησιμότητα του σκίμμερ σε αυτό το post.

O καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του, για το πως θα στείσει το σύστημα του.

Δεν υπάρχουν δεδομένα στο χόμπι και όλα είναι υπο συζήτηση.

Οι απόψεις του Dr. Shimek είναι σεβαστές ,και στηρίζονται στην έρευνα, αλλά προσωπικά έχω τις αντιρρήσεις μου. Και στο θέμα της σταθερότητας των τιμών, του σκίμμερ και σε άλλα θέματα . Είμαι περισσότερο Calfikos. :wub:

Επίσης δεν έχω δεί στην Ελλάδα κάποιο αξιόλογο SPS reef χωρίς σκίμμερ.

Και έχω δεί πολλά.

Για εμένα προσωπικά θαλασσινό ενυδρείο χωρίς σκίμερ = θάλλασα χωρίς κύμα = λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα προσωπικά θαλασσινό ενυδρείο χωρίς σκίμερ = θάλλασα χωρίς κύμα = λίμνη.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

μετά τις παραπάνω αναλύσεις , αρχίζω και το ξανασκέφτομαι :wub:

φιλικό περιπαιχτικό σχόλιο χωρίς κακή πρόθεση :excl:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε ατέρμονες συζητήσεις για την χρησιμότητα του σκίμμερ σε αυτό το post.

O καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του, για το πως θα στείσει το σύστημα του.

Δεν υπάρχουν δεδομένα στο χόμπι και όλα είναι υπο συζήτηση.

Οι απόψεις του Dr. Shimek είναι σεβαστές ,και στηρίζονται στην έρευνα, αλλά προσωπικά έχω τις αντιρρήσεις μου. Και στο θέμα της σταθερότητας των τιμών, του σκίμμερ και σε άλλα θέματα . Είμαι περισσότερο Calfikos. :wub:

Επίσης δεν έχω δεί στην Ελλάδα κάποιο αξιόλογο SPS reef χωρίς σκίμμερ.

Και έχω δεί πολλά.

Για εμένα προσωπικά θαλασσινό ενυδρείο χωρίς σκίμερ = θάλλασα χωρίς κύμα = λίμνη.

Η άποψη σου είναι σεβαστή, όπως και αν διατυπώνεται! :ninja:

BTW, καλορίζικο και το 250άρι! Θα σε παρακολουθούμε... (δεν είναι απειλή, έτσι?) :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορι που δεν απαντω, αλλα εκτως απο το ενυδρειο που περιμενω κανω και μια ανακενηση στο σπιτι.Παντως οσων αφορα τα παραπανω ο χρονος θα δειξει,προς το παρον ολα πανε καλα :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...