Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου


123petros

Recommended Posts

παρουσιαζω αυτο το ενυδρειο περισσοτερο για την βελτιωση του και οχι για επιδειξη

rio 240λιτρα

φιλτρο eheim 2128 με τα δικα του υλικα

αεραντλια eheim 3702

εσωτερικο φιλτρο(του ενυδρειου) με σφουγγαρια

θερμοκρασια 29 βαθμους

φωτισμος 1 λαμπα sera tropic sun 38w

1 λαμπα sera plant 38w

φωτοπεριοδος 10 ωρες

τεστ sera

kh 0.3

ph 6.5

NO2 0

NO3 10

post-8330-1240335261_thumb.jpgpost-8330-1240335287_thumb.jpgpost-8330-1240335307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής.

Όσο αφορά τον τεχνικό εξοπλισμό:

1.Αγορα Αντίστροφης Όσμωσης

2.Λαμπα UV

Όσο αφορά την εμφάνιση του ενυδρείου αλλά όχι μόνο:

1.Απο χαλίκι σε άμμο

2.Ριζες (όχι βρασμένες)

3.Φυτα (προαιρετικό)

4.Καμια μπλε ή μαύρη αφίσα για φόντο

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής.

Όσο αφορά τον τεχνικό εξοπλισμό:

1.Αγορα Αντίστροφης Όσμωσης Συμφωνω

2.Λαμπα UV Δεν χρειαζεται για εμενα ασκοπα χρηματα ειναι

Όσο αφορά την εμφάνιση του ενυδρείου αλλά όχι μόνο:

1.Απο χαλίκι σε άμμο Συμφωνω

2.Ριζες (όχι βρασμένες) Συμφωνω αν και το οχι βρασμενες με κουφανε λιγο! :unsure:

3.Φυτα (προαιρετικό) Συμφωνω

4.Καμια μπλε ή μαύρη αφίσα για φόντο Και καφε καλη ειναι. Παντως αφισα απο θαλασσινο με κοραλλια να μην ειναι! :unsure:

Καλή συνέχεια.

Να προσθεσω οτι για μενα πιο σημαντικο απο ολα ειναι να προσθεσεις ενα ακομα φιλτρο

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Για τους δίσκους πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η UV

Όσο αφορά το βράσιμο των ξύλων είναι πολλά άτομα (παλιά ήμουν και εγώ ένας άπιστος Θωμάς) που δεν τους αρέσει το καφέ χρώμα που βγάζουν. Οπότε τις βράζουν με αποτέλεσμα να χάνουν κάποιες ουσίες (ρητίνη) επάνω τους που καλό θα είναι να υπάρχουν σε ένα δυσκοενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δίσκους πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η UV

Όσο αφορά το βράσιμο των ξύλων είναι πολλά άτομα (παλιά ήμουν και εγώ ένας άπιστος Θωμάς) που δεν τους αρέσει το καφέ χρώμα που βγάζουν. Οπότε τις βράζουν με αποτέλεσμα να χάνουν κάποιες ουσίες (ρητίνη) επάνω τους που καλό θα είναι να υπάρχουν σε ένα δυσκοενυδρειο.

H UV συνεχιζω να επιμενω πως δεν ειναι απαραιτητη αλλα γιαυτο ας πουνε και αλλοι.

Για το βρασιμο θεωρω χαζο να μπει ενα κομματι ξυλο ετσι στο ενυδρειο χωρις μια ελαφρα αποστειρωση

Στα μεγαλα ξυλα εγω τα ξεπλενω με καυτο νερο

Αυτο δεν σημαινει οτι σταματανε μετα να βγαζουν την κιτρινιλα που λες ασε που θεωρω οτι απο θεμα συστατικων στο νερο δεν προσφερουν κατι παραπανω εκτος απο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

H UV συνεχιζω να επιμενω πως δεν ειναι απαραιτητη αλλα γιαυτο ας πουνε και αλλοι.

Για το βρασιμο θεωρω χαζο να μπει ενα κομματι ξυλο ετσι στο ενυδρειο χωρις μια ελαφρα αποστειρωση

Στα μεγαλα ξυλα εγω τα ξεπλενω με καυτο νερο

Αυτο δεν σημαινει οτι σταματανε μετα να βγαζουν την κιτρινιλα που λες ασε που θεωρω οτι απο θεμα συστατικων στο νερο δεν προσφερουν κατι παραπανω εκτος απο χρωμα

Τι ειναι λοιπον αυτο που σκουραινει το νερο???

Τανινες, συστατικα αρκετα οφελιμα στα ψαρια οπως δισκοι!

Στη φυση τα ξυλα δεν βραστηκανε ποτε. Γιατι να τα βρασουμε εμεις λοιπον?Για να καταστρεψουμε τις φυσικες τανινες???

Το Σαββατοκυριακο θα ειναι μια καλη ευκαιρια να ερθεις στο σεμιναριο ετσι ωστε ο Heiko να σου λυσει τις οποιες αποριες...............

Link to comment
Share on other sites

παρουσιαζω αυτο το ενυδρειο περισσοτερο για την βελτιωση του και οχι για επιδειξη

rio 240λιτρα

φιλτρο eheim 2128 με τα δικα του υλικα

αεραντλια eheim 3702

εσωτερικο φιλτρο(του ενυδρειου) με σφουγγαρια

θερμοκρασια 29 βαθμους

φωτισμος 1 λαμπα sera tropic sun 38w

1 λαμπα sera plant 38w

φωτοπεριοδος 10 ωρες

τεστ sera

kh 0.3

ph 6.5

NO2 0

NO3 10

post-8330-1240335261_thumb.jpgpost-8330-1240335287_thumb.jpgpost-8330-1240335307_thumb.jpg

Φιλε μου το ενυδρειο σου θελει αρκετη δουλεια. Το ιδανικο ειναι να προσπαθουμε να προσομοιωσουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε.

Η αμμος και τα ξυλα ειναι must!!!

Απο εκει και περα γεμισε και το εσωτερικο σου φιλτρο με κεραμικα βιολογικα υλικα για να αυξησεις τη βιολογικη φιλτρανση.

Ψαξε και στα ενυδρεια μελων να δεις μερικα καλα στημενα ενυδρεια δισκων και θα καταλαβεις τι εννοω!!!

Και μιας και εισαι στην Αττικη, κανε μια βολτα το ΣΚ απο το σεμιναριο και δεν θα χασεις!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι λοιπον αυτο που σκουραινει το νερο???

Τανινες, συστατικα αρκετα οφελιμα στα ψαρια οπως δισκοι!

Στη φυση τα ξυλα δεν βραστηκανε ποτε. Γιατι να τα βρασουμε εμεις λοιπον?Για να καταστρεψουμε τις φυσικες τανινες???

Το Σαββατοκυριακο θα ειναι μια καλη ευκαιρια να ερθεις στο σεμιναριο ετσι ωστε ο Heiko να σου λυσει τις οποιες αποριες...............

Τανινες ειναι ε?και εγω ειπα ριτινη.Sorry φιλε δικο μου λαθος.Καλο ειναι να επισκευτεις το ΣΚ το σεμιναριο και καλο θα ειναι αφου εχεις δισκους να πας μια απο το μαγαζι του Nidal μου ειναι ο Νο 1 στην Ελλαδα τουλαχιστον ειδικος σε δισκους.

Να ενα

με το ενυδρειο του και οριστε και η παρουσιαση του ενυδρειου του.

Nidal για την UV δεν ειπες τπτ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εμενα μου αρεσει η λευκη αμμος και απο οτι λετε θα ειναι καλυτερα για τους δισκους πως ομως θα μπορεσω να βγαλω το χαλικι απο μεσα?καμια ιδεα?

οσο για ριζες και φυτα θα μπουνε και αλλα.

τι υλικο συστηνετε για το εσωτερικο φιλτρο?

το μαγαζι του nidal που βρισκεται?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις νερο απο το ενυδρειο σου ενα μια μεγαλη λεκανη.κοιτα να ειναι καθαρη.εγω θα σου ελεγα να αγορασεις μια καινουργια.βαζεις νερο απο το ενυδρειο σου στην λεκανη.του βαζεις μεσα και κανεις την διαδικασια.

το μαγαζι του nidal ειναι Αιγαλεω 23 & Μεθωνης 61, Πειραιας.στο εσωτερικο μπορεις να εχεις τα σφουγγαρια.στο εξωτερικο βιολογικο υλικο.βεβαια τι σου λεω εγω αφου θα πας στον nidal θα στα πει ολα εκεινος.αυτα που θα σου πει αυτο ειναι και το σωστο.

Α/Ο αν δεν εχεις να παρεις :unsure:

Link to comment
Share on other sites

με βαλατε στην μπριζα να αλλαξω τον βυθο του ενυδρειου μου.ετσι λοιπον πηγα και αγορασα λευκη αμμο και 2-3 ριζες ακομα,εβαλα και μαυρο φοντο.εχτες το βραδυ εκανα τις αλλαγες μου και στα δικα μου ματια ειναι αλλο ενυδρειο.σιγουρα θελει καποια πραγματακια ακομα αλλα πιστευω οτι εκανα μια προοδο.φωτο θα ανεβασω πιο μετα γιατι γεμιζω τις μπαταριες τις μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δίσκους πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η UV

Όσο αφορά το βράσιμο των ξύλων είναι πολλά άτομα (παλιά ήμουν και εγώ ένας άπιστος Θωμάς) που δεν τους αρέσει το καφέ χρώμα που βγάζουν. Οπότε τις βράζουν με αποτέλεσμα να χάνουν κάποιες ουσίες (ρητίνη) επάνω τους που καλό θα είναι να υπάρχουν σε ένα δυσκοενυδρειο.

Καλο θα ηταν αν μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο, γιατι οπως και εγω σου εγραψα (σε αλλο θεμα) τα θεωρω πεταμενα λεφτα.-

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν θυμαμαι την κουβεντα που ειχαμε κανει με τον nidal.ξερεις τα λεει και λιγο επιστημονικα.αλλα του εχω πει να απαντησει σχετικα με την UV και μου ειπε οτι θα το κανει μολις βρει λιγο ελευθερο χρονο

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι εκανα καποια προοδο εσεις τι λετε?θελει καποια πραγματακια ακομα τα οποια θα γινουν με τον καιρο.τα τζαμια ειναι λιγο λερομενα μετα τις αλλαγες αλλα δεν ηθελα να στρεσαρω και αλλο τα ψαρια γι'αυτο το αφησα λιγο.

τα ψαρια στις αλλαγες ηταν σε καινουρια λεκανη με νερο του ενυδρειου οξυγονοτη και θερμοστατη οπως προτεινε ο νικος

οταν βαλω και τα αλλα που θελω θα ανεβασω και αλλες φωτο.

μεχρι τοτε περιμενω σχολια και ιδεες.

επεισης περιμενω προτασεις για αλλα ψαρια που να ταιριαζουν με τους δισκους

post-8330-1240647523_thumb.jpgpost-8330-1240647557_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - 123petros
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου και οι Δισκοι!!! Πως εκανες αλλαγη υποστρωματος? Τα εβαλες σε αλλο ενυδρειο και μετα? Θα ηθελα και εγω να βαλω αμμο αλλα σκεφτομαι τη μανουρα και το αποφευγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι λοιπον αυτο που σκουραινει το νερο???

Τανινες, συστατικα αρκετα οφελιμα στα ψαρια οπως δισκοι!

Στη φυση τα ξυλα δεν βραστηκανε ποτε. Γιατι να τα βρασουμε εμεις λοιπον?Για να καταστρεψουμε τις φυσικες τανινες???

Το Σαββατοκυριακο θα ειναι μια καλη ευκαιρια να ερθεις στο σεμιναριο ετσι ωστε ο Heiko να σου λυσει τις οποιες αποριες...............

Νιδαλ δεν ειπα να το λιωσει το ξυλο.

Ενα ελαφρο μπανακι με πολυ ζεστο νερο να κανει. Δεν καταστρεφονται ολα αυτα που ειπες με αυτο που λεω και ουτε σταματα το ξυλο να βγαζει τα "συστατικα" του.

(Μιλησα για ενα απλο ξεπλυμα με καυτο νερο οχι να το βαλει μεσα σε κατσαρολα και να το βρασει ωστε να βγαλει οτι εχει) Επισης καλη η φυση αλλα εκει δεν εχει μπει ανθρωπινο χερακι!

Και το ξυλο που θα παρω εγω μεχρι να ερθει στα χερια μου θα εχει περασει απο χιλιες δυο καταστασεις απο αποθηκες και κουτες μεσα στην σκονη μεχρι και πιθανον διαφορα χημικα που μπορει να ειναι στιβαγμενα μαζι με τα ξυλα. Θελω να πω οτι δεν ξερουμε σε τι "κατασταση" βρισκετε το ξυλο οταν φθανει στα χερια μας οποτε ενα ελαφρο ξεπλυμα με καυτο νερο ελαχιστοποιει τετοιους κινδυνους.

Τελος επειδη μου αρεσει να ειμαι και πνευμα αντιλογιας εγω εχω δυο ενυδρεια με δισκους το ενα με "κιτρινο" νερο και το αλλο κρυσταλλο. Ωραια η "μοδα" με το κιτρινο νερο αλλα μπορει καποιος να μην το θελει και να εχει ξυλα ομως μεσα οποτε τοτε οχι απλα τα ξεβγαζει με καυτο αλλα τα βραζει 2 και 3 φορες.

Υ.Γ. Στο σεμιναριο εχω παει και θα ερθω και φετος thanks θα σε δω εκει! :wub:

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα ''τα ψαρια στις αλλαγες ηταν σε καινουρια λεκανη με νερο του ενυδρειου οξυγονοτη και θερμοστατη οπως προτεινε ο νικος''μετα πηρα ενα καινουριο μικρο φαρασι και αρχιζα να βγαζω το χαλικι μετα εβαλα την αμμο τοποθετησα τα ξυλα περιμενα να ξεθολοσει λιγο το νερο και εβαλα παλι τα ψαρια μεσα.το νερο δεν το εβγαλα απο το ενυδρειο και ετσι δεν χρειαζοταν παλι στρωσιμο.ειναι λιγο μπελας η ολη φαση αλλα πιστευω πως αξιζει ο κοπος.

τα ξυλα τα ξεπλυνα στην μπανιερα με καυτο νερο ισα ισα να φυγει η σκονη και ισως καποια μικροβια.

Έγινε επεξεργασία - 123petros
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν μου ειπατε εκανα καποια προοδο η' τσαμπα χαιρομαι.

Καλησπέρα και απο εμένα όχι δεν χαίρεσαι τσάμπα είσαι σε πολύ καλό δρόμο, μία παρατήρησ μόνο βάλε τα ξύλα στις γωνίες και προσπάθησε να δημιουργήσεις σκιές και κρυψώνες δηλαδή να αναπαραστήσεις την άκρη του ποταμού που κρέμοντα κλαδιά και ρίζες και άσε στο κέντρο χώρο για να μπορούν να βοσκήσουν τα δισκάκια σου και να έχουν χώρο για βόλτες... Κατα τα άλλα πάς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα όχι δεν χαίρεσαι τσάμπα είσαι σε πολύ καλό δρόμο, μία παρατήρησ μόνο βάλε τα ξύλα στις γωνίες και προσπάθησε να δημιουργήσεις σκιές και κρυψώνες δηλαδή να αναπαραστήσεις την άκρη του ποταμού που κρέμοντα κλαδιά και ρίζες και άσε στο κέντρο χώρο για να μπορούν να βοσκήσουν τα δισκάκια σου και να έχουν χώρο για βόλτες... Κατα τα άλλα πάς καλά.

Ηδη αρχιζουν και φαινονται οι επιπτωσεις του σεμιναριου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα κι απο μενα!Η αλλαγη ηταν ριζικη και πιστευω να σου αρεσει οσο και τους κατοικους του διοτι φαινονται καλα να παιρνανε!Ευχομαι καλη συνεχεια! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα κιλα αμμο εβαλες; Νομιζω οτι την βλεπω .................μπολικη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H UV συνεχιζω να επιμενω πως δεν ειναι απαραιτητη αλλα γιαυτο ας πουνε και αλλοι.

Για το βρασιμο θεωρω χαζο να μπει ενα κομματι ξυλο ετσι στο ενυδρειο χωρις μια ελαφρα αποστειρωση

Στα μεγαλα ξυλα εγω τα ξεπλενω με καυτο νερο

Αυτο δεν σημαινει οτι σταματανε μετα να βγαζουν την κιτρινιλα που λες ασε που θεωρω οτι απο θεμα συστατικων στο νερο δεν προσφερουν κατι παραπανω εκτος απο χρωμα

το παραπανω ποστ σου σε σχεση με το απο κατω δεν κολαει.στο πανω λες οτι θεωρεις οτι τα ξυλα δεν βγαζουν συστατικα παρα μονο χρωμα.στο απο κατω ποστ λες οτι με λιγο ξεπλυμα δεν χανουν τα συστατικα τους.

Νιδαλ δεν ειπα να το λιωσει το ξυλο.

Ενα ελαφρο μπανακι με πολυ ζεστο νερο να κανει. Δεν καταστρεφονται ολα αυτα που ειπες με αυτο που λεω και ουτε σταματα το ξυλο να βγαζει τα "συστατικα" του.

(Μιλησα για ενα απλο ξεπλυμα με καυτο νερο οχι να το βαλει μεσα σε κατσαρολα και να το βρασει ωστε να βγαλει οτι εχει) Επισης καλη η φυση αλλα εκει δεν εχει μπει ανθρωπινο χερακι!

Και το ξυλο που θα παρω εγω μεχρι να ερθει στα χερια μου θα εχει περασει απο χιλιες δυο καταστασεις απο αποθηκες και κουτες μεσα στην σκονη μεχρι και πιθανον διαφορα χημικα που μπορει να ειναι στιβαγμενα μαζι με τα ξυλα. Θελω να πω οτι δεν ξερουμε σε τι "κατασταση" βρισκετε το ξυλο οταν φθανει στα χερια μας οποτε ενα ελαφρο ξεπλυμα με καυτο νερο ελαχιστοποιει τετοιους κινδυνους.

Τελος επειδη μου αρεσει να ειμαι και πνευμα αντιλογιας εγω εχω δυο ενυδρεια με δισκους το ενα με "κιτρινο" νερο και το αλλο κρυσταλλο. Ωραια η "μοδα" με το κιτρινο νερο αλλα μπορει καποιος να μην το θελει και να εχει ξυλα ομως μεσα οποτε τοτε οχι απλα τα ξεβγαζει με καυτο αλλα τα βραζει 2 και 3 φορες.

Υ.Γ. Στο σεμιναριο εχω παει και θα ερθω και φετος thanks θα σε δω εκει! :wub:

δεν ειναι μοδα με το κιτρινο νερο.ουτε θα υπαρξη μοδα με μπλε η κοκκινο νερο.ειναι το χρωμα που ζουνε οι δισκοι στο φυσικο τους περιβαλλον.καμια φορα το θεμα δεν ειναι τι θελουμε αλλα τι πρεπει.και εγω θα ηθελα να ειχα σε ενα ενυδρειο καρχαρια αλλα δεν γινετε.

τελικα δεν μου ειπατε εκανα καποια προοδο η' τσαμπα χαιρομαι.

μια χαρα πας φιλε.κρηψε λιγο τον εξοπλισμο να μην φενετε.πχ τον θερμοστατη βαλε μπροστα του τπτ φυτακια.αλλα θα τα δεις και μονος σου στην πορεια τι θελει και τι οχι.αλλα μην μασας ρωτα.για την αμμο οπως λεει και ο discus fan ποσο εβαλες η μας ξεγελαει η κακη φωτο???keep walking

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειχα πει ειχα καποτε δισκους.μια ερωτηση μου ηταν για τα ξυλα.σου δειχνω την απαντηση που ελαβα απο καποιον χρηστη.μετα το διαβασμα της αλλαξα γνωμη για τα ξυλα.ελπιζω το ιδιο και εσυ

Αν το ενυδρείο το στολίσουμε προσεγμένα με ρίζες τότε δείχνει πάρα πολύ ωραίο και καθόλου μονότονο. Η διχρωμία του καφέ και του άσπρου σε συνδυασμό με το καφέ νερό και ελαφρύ φωτισμό οι δίσκοι δείχνουν πολύ πιο όμορφο χρωματισμό.

Επίσης πρέπει να συμβιβαστής στην ιδέα του καφέ νερού έχει τερααααααααστια προτερήματα. Και μάλιστα η καφετίλα που βγάζουν οι ρίζες δεν αρκεί πρέπει να προσθέσεις και τύρφη να γίνει ακόμη πιο καφέ και να εμπλουτιστεί το νερό με χουμικό οξύ.

Οι δίσκοι έχουν προσαρμόσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα με βάση το χουμικό οξύ όπου στης περιοχές που ζουν υπάρχει άφθονο. Παρατηρήθηκε πολλές φορές σε ενυδρεία με λιγοστό ή καθόλου χουμικό οξύ οι δίσκοι να εμφανίζουν συνέχεια ασθένειες με αποτέλεσμα να θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια ενώ στην ουσία δεν είναι και τόσο όσο συνήθως πρεσβεύεται.

Θα αναφέρω μερικές ιδιότητες του χουμικού όξη και κατ’ επέκταση του καφέ νερού.

- Αντιφλεγμονώδες δράση

- Αντιμυκητιακή δράση

- Αντιβακτηριδιακή δράση

- Δρα αρνητικά στους ιούς

- Δρα θετικά στον μεταβολισμό των δίσκων

- Το χουμικό οξύ αλλάζει την δομή σε βλαβερά ένζυμα

- Δρα θετικά στην βιολογία του νερού

- Με ειδικές πρωτεΐνες που δημιουργεί ο δίσκος και σε συνδυασμό με το χουμικό οξύ δημιουργείτε ένα προστατευτικό φιλμ στους βλεννώδης αδένες με αποτέλεσμα να τους προστατεύει από εξωτερικούς παθογόνους οργανισμούς.

- Γενικά δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού σε βαθμό που ενδεχόμενα παράσιτα που έχει το ψάρι να μην εκδηλώνονται. Είναι γνωστό ότι η άγριοι δίσκοι έχουν σχεδόν όλοι παράσιτα και παρόλο αυτά ζουν και βασιλεύουν στην φύση.

- Το χουμικό οξύ λόγο της οξύτητας που έχει και σε συνδυασμό με το χαμηλό Ph δρα αρνητικά σε διάφορα έξω- παράσιτα.

- Συντομεύει την θεραπεία από δερματικές παθήσεις που προήρθαν από τραυματισμούς κτλ.

- Σε γενικές γραμμές δημιουργεί άριστες προϋποθέσεις για την σωστή και απροβλημάτιστη συντήρηση των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...