Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου


123petros

Recommended Posts

η αμμος εινα 35 κιλα,και εγω μπολικη την βλεπω.και να σκεφτητε οτι θελανε να μου δωσουνε αλλα 15 κιλα γιατι λεει πρεπει να εχει 5-6 ποντους για να πιασουνε καποια φυτα(τονισα οτι ειναι ευκολα φυτα).

υπαρχει προβλημα οταν αρκετη η αμμο?

Link to comment
Share on other sites

το παραπανω ποστ σου σε σχεση με το απο κατω δεν κολαει.στο πανω λες οτι θεωρεις οτι τα ξυλα δεν βγαζουν συστατικα παρα μονο χρωμα.στο απο κατω ποστ λες οτι με λιγο ξεπλυμα δεν χανουν τα συστατικα τους.

δεν ειναι μοδα με το κιτρινο νερο.ουτε θα υπαρξη μοδα με μπλε η κοκκινο νερο.ειναι το χρωμα που ζουνε οι δισκοι στο φυσικο τους περιβαλλον.καμια φορα το θεμα δεν ειναι τι θελουμε αλλα τι πρεπει.και εγω θα ηθελα να ειχα σε ενα ενυδρειο καρχαρια αλλα δεν γινετε.

μια χαρα πας φιλε.κρηψε λιγο τον εξοπλισμο να μην φενετε.πχ τον θερμοστατη βαλε μπροστα του τπτ φυτακια.αλλα θα τα δεις και μονος σου στην πορεια τι θελει και τι οχι.αλλα μην μασας ρωτα.για την αμμο οπως λεει και ο discus fan ποσο εβαλες η μας ξεγελαει η κακη φωτο???keep walking

Στο πρωτο ποστ αυτο που εννοω οτι τα συστατικα τους ειναι τοσα λιγα σε αναλογια με το νερο που ουσιαστικα εκτος απο την κιτρινιλα δεν αλλαζουν κατι αλλο στην συσταση του.(Εκτος και αν το τιγκαρεις μονο ξυλα και τιποτα αλλο, εκει ισως αλλαξει κατι λιγο στη συσταση του νερου)

Στο δευτερο απλα συνεχιζω αυτο που ελεγα και στο 1ο ποστ, Οτι με λιγο ξεπλυμα δεν χανουν αυτα τα λιγα συστατικα τους που περιεχουν και κατεμενα δεν αλλαζουν τη συσταση του νερου ετσι και αλλιως.

Τελος το κιτρινο νερο το χρειαζεται ο αγριος δισκος και αυτο οχι ολα τα ειδη. Για τους εκτροφης δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος ουτε εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε τετοια νερα. Οποτε παλι ανωφελο ειναι εκτος απο την δικια μας φιλοδοξια να τους βαλουμε και καλα σε νερα απο που προερχονται.

Τα νερα οπου ζουν οι δισκοι δεν τα φτιαχνουν μονο το χρωμα(κιτρινο,μαυρο,κρυσταλλινο) το φτιαχνουν και το ph,οι σκληροτητες και πολλα αλλα. Οταν αγοραζεις ενα δισκο εκτροφης που εχει μεγαλωσει σε νερα με ph 7.00 κρυσταλλινα και μοναδικη τροφη μοσχαροκαρδια ειναι χαζο μετα να προσπαθεις να τους "αγριεψεις". :wub:

Υ.Γ. Οπως ειδες Nidal και ηρθα στον Bleher και ακουσα και κυριως κρατησα πολλα απο αυτα! Τα οποια μερικα τα υποστηριζα και πριν αποτι ερθει αυτος οπως φαινεται και απο τα ποστ μου.(Δεν ειναι μπηχτη αυτο μην παρεξηγηθω) :P

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειχα πει ειχα καποτε δισκους.μια ερωτηση μου ηταν για τα ξυλα.σου δειχνω την απαντηση που ελαβα απο καποιον χρηστη.μετα το διαβασμα της αλλαξα γνωμη για τα ξυλα.ελπιζω το ιδιο και εσυ

Αν το ενυδρείο το στολίσουμε προσεγμένα με ρίζες τότε δείχνει πάρα πολύ ωραίο και καθόλου μονότονο. Η διχρωμία του καφέ και του άσπρου σε συνδυασμό με το καφέ νερό και ελαφρύ φωτισμό οι δίσκοι δείχνουν πολύ πιο όμορφο χρωματισμό.

Επίσης πρέπει να συμβιβαστής στην ιδέα του καφέ νερού έχει τερααααααααστια προτερήματα. Και μάλιστα η καφετίλα που βγάζουν οι ρίζες δεν αρκεί πρέπει να προσθέσεις και τύρφη να γίνει ακόμη πιο καφέ και να εμπλουτιστεί το νερό με χουμικό οξύ.

Οι δίσκοι έχουν προσαρμόσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα με βάση το χουμικό οξύ όπου στης περιοχές που ζουν υπάρχει άφθονο. Παρατηρήθηκε πολλές φορές σε ενυδρεία με λιγοστό ή καθόλου χουμικό οξύ οι δίσκοι να εμφανίζουν συνέχεια ασθένειες με αποτέλεσμα να θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια ενώ στην ουσία δεν είναι και τόσο όσο συνήθως πρεσβεύεται.

Θα αναφέρω μερικές ιδιότητες του χουμικού όξη και κατ’ επέκταση του καφέ νερού.

- Αντιφλεγμονώδες δράση

- Αντιμυκητιακή δράση

- Αντιβακτηριδιακή δράση

- Δρα αρνητικά στους ιούς

- Δρα θετικά στον μεταβολισμό των δίσκων

- Το χουμικό οξύ αλλάζει την δομή σε βλαβερά ένζυμα

- Δρα θετικά στην βιολογία του νερού

- Με ειδικές πρωτεΐνες που δημιουργεί ο δίσκος και σε συνδυασμό με το χουμικό οξύ δημιουργείτε ένα προστατευτικό φιλμ στους βλεννώδης αδένες με αποτέλεσμα να τους προστατεύει από εξωτερικούς παθογόνους οργανισμούς.

- Γενικά δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού σε βαθμό που ενδεχόμενα παράσιτα που έχει το ψάρι να μην εκδηλώνονται. Είναι γνωστό ότι η άγριοι δίσκοι έχουν σχεδόν όλοι παράσιτα και παρόλο αυτά ζουν και βασιλεύουν στην φύση.

- Το χουμικό οξύ λόγο της οξύτητας που έχει και σε συνδυασμό με το χαμηλό Ph δρα αρνητικά σε διάφορα έξω- παράσιτα.

- Συντομεύει την θεραπεία από δερματικές παθήσεις που προήρθαν από τραυματισμούς κτλ.

- Σε γενικές γραμμές δημιουργεί άριστες προϋποθέσεις για την σωστή και απροβλημάτιστη συντήρηση των δίσκων.

Δεν αντιλεγω ο προς την χρησιμοτητα του χουμικου οξυ αλλα για να ισχυει αυτο θα πρεπει να αλλαζεις αρκετα συχνα τις ριζες με καινουργιες Απο ενα σημειο και μετα σταματανε να βγαζουν "συστατικα". Το ποτε θα σταματησουν εξαρταται απο πολλους παραγοντες και δεν μπορει κανενας να του καθορισει. Αναφερω μονο πως η αναλογια ξυλων και λιτρων νερου οπως και κυριως η συχνοτητα αλλαγων νερου επηρεαζουν κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το ποτε θα σταματησουν αυτα τα συστατικα να ειναι σε τετοια συγκεντρωση που να ειναι ευεργετικα για τα ψαρακια μας.

Τελος ομως ξαναλεω. Ενας δισκος που εχει γεννηθει και μεγαλωσει σε νερα απο το νερο ειναι κρυσταλινο με ph 7.00+ και τροφη που καμια σχεση εχει με αυτη που θα ετρωγε στην φυση δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον υποβαλουμε σε τετοια δοκιμασια.

Link to comment
Share on other sites

η αμμος εινα 35 κιλα,και εγω μπολικη την βλεπω.και να σκεφτητε οτι θελανε να μου δωσουνε αλλα 15 κιλα γιατι λεει πρεπει να εχει 5-6 ποντους για να πιασουνε καποια φυτα(τονισα οτι ειναι ευκολα φυτα).

υπαρχει προβλημα οταν αρκετη η αμμο?

Ποσους ποντους ειναι τωρα? Επισης τι φυτα σκοπευεις να βαλεις.

Παντως 5-6 ποντοι χρειαζονται αν θες να βαλεις αρκετα φυτα.

Εγω εχω φυτα που ηταν ηδη ανεπτυγμενα απο αλλο ενυδρειο(αυτο εχει σημασια προσεξε το)

και σε 2-3 ποντους αμμο. Αλλα σε αρκετα σημεια πετανε ριζες εξω. Διοτι δεν τους φτανει η αμμος που υπαρχει και εχουν γεμισει σιγουρα ολο το υποστρωμα.Αν δεν σε ενοχλει αισθητικα αστο ετσι αλλιως βαλε λιγη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

123petros εγω σε 400λιτρο εβαλα 35 κιλα.-

Link to comment
Share on other sites

τελικα μερικα μαγαζια το μονο που τους νοιαζει ειναι να σου παρουν 30-40 ευρο παραπανω στην επισκεψη σου χωρις να σκεφτονται οτι θα χασουν εκατονταδες ευρο(να μην πω χιλιαδες και φανω υπερβολικος απο μερικους)αφου δεν θα ξαναπας.δεν με πειραζει ομως γιατι αυτη η αμμο θα χρειαστει οταν φτιαξω το μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

λευκη ψιλη αμμο σε συσκευασια των 5 κιλων.μαρκα δεν θυμαμαι.απο γνωστο ψαραδικο την πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσινη-αραγωνητι-γαλαζιακη....Τι ακριβως...Μιας και με ενδιαφερει να αγορασω αμμο μιας και στην χαλκιδα δεν εχει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...