Jump to content

Νεο ενυδρειο...


Sta8hs000

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για την απαντηση! :wub:

αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις το λογο???? :thumbup::thumbup::hysterical:

Ειναι ενας ωραίος μεζές για τους Αφρικάνους :P

Να το πούμε και αλλιώς όταν φτιάχνουμε SHRIMP mix ( τροφή για τα αφρικάνικα ) βάζουμε και γαρίδες φαίνεται και απο το ονομα :thumbup:

Σωκράτης :ninja:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενας ωραίος μεζές για τους Αφρικάνους :wub:

Να το πούμε και αλλιώς όταν φτιάχνουμε SHRIMP mix ( τροφή για τα αφρικάνικα ) βάζουμε και γαρίδες φαίνεται και απο το ονομα :ninja:

Σωκράτης :P

:thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Δν το ξερα...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τον Dias όσον αφορά την μη εύκολη αποφυγή των καυγάδων μεταξύ τους εξάλλου είναι αφρικάνοι.Είναι ψάρια με προσωπικότητα.

Στράτο προτέινεις κανένα άλλο συνδυασμο για τον φίλο μας;

Σωκράτης :wub:

Σ'αυτα τα λιτρα και εγω tropheus θα προτιμουσα.Οσο για τους καυγαδες,ειναι αναποφευκτοι,για να απαλλαγει η ομαδα απο τα ασθενεστερα ατομα............

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οπως σας ειπα σημερα πηγα για αγορες...

πηρα φελιζολ (το γαλαζιο :ninja: ) 3mm

και χαλαζιακη αμμο...

ο φιλος VENOM μου ειπε να παρω εκρο αραγωνιτη...

1. το μαγαζι δν ειχε (του ειχε τελειωση το μπεζ - λευκο ειχε μονο μαυρο)

2. κοστιζαν τα 7κιλα 35 - 40 ευρω :thumbup::thumbup: (δυστυχος δεν εχω τωρα τοσα γιατι μου εχει φυγει ενα χιλιαρικο μεσα στον μηνα :thumbup::hysterical::hysterical: )

τελος παντων πηρα 21 κιλα χαλαζιακη αμμο...

τι λετε??? ειναι καλη???

τελος μαζεψα ακομα μερικες χαλικοπετρες οπως ειχα πει και χθες... και μενει να παω εξωρμηση για ασβεστολιθους...

αυτα.. :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτα τα λιτρα και εγω tropheus θα προτιμουσα.Οσο για τους καυγαδες,ειναι αναποφευκτοι,για να απαλλαγει η ομαδα απο τα ασθενεστερα ατομα............

πανω σε αυτο π ειπε ο φιλος Στρατος

ρωτησα στο μαγαζι.. και μ ειπαν οτι τα tropheus κοστιζουν περιπου 30 ευρω το ενα...

πραγμα που σημενει οτι αν παρω 10 οπως μου ειπατε θα χρειαστω 300 ευρω.. :ninja::thumbup::thumbup:

ΠΟΛΛΑ λεφτα ρε παιδια... :thumbup::hysterical::wub::P

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

σημερα αγορασα ενα φυτο.. (για διακοσμητικους κυριως λογους, με τοση πετρα π θα εχω ας σπαει την μονοτονια ενα φυτακι :ninja::thumbup: )

λπν το φυτο ειναι πολυ κοινο (το εχω δει σε πολλα ενυδρεια) και λεγετε Vallisneria gigantea

νομιζω ειναι ευκολο... δεν χρειζετε CO2 και εξτρα λαμπες???σωστα???

ps σημερα θα βγω για ασβεστολιθους :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

σημερα αγορασα ενα φυτο.. (για διακοσμητικους κυριως λογους, με τοση πετρα π θα εχω ας σπαει την μονοτονια ενα φυτακι :ninja::thumbup: )

λπν το φυτο ειναι πολυ κοινο (το εχω δει σε πολλα ενυδρεια) και λεγετε Vallisneria gigantea

νομιζω ειναι ευκολο... δεν χρειζετε CO2 και εξτρα λαμπες???σωστα???

ps σημερα θα βγω για ασβεστολιθους :wub::P

Η Vallisneria gigantea είναι πανεύκολο φυτάκι και το πιο πιθανό είναι να μην χρειαστεί ποτέ τίποτα εκτός από κλάδεμα. Υπάρχει βέβαια πάντα η πιθανότητα να χρειαστεί να βάλεις ταμπλέτες βυθού στις ρίζες τους, αλλά δεν νομίζω αν χρειαστεί. Απλά παρακολουθείς το φυτό και το χρώμα του και από κει και πέρα το συζητάμε!

Πρόσεξε οι πέτρες να μην έχουν κοφτερές ακμές!

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος θα ήταν καλά να ήταν αραγωνίτης που βοηθά στη διάτηρηση όσο έιναι δυνατόν τις απαιτούμενες σκληρότητες.Δεν πείραζει αφού πήρες αυτή ,να έχεις υπόψιν σου οτι είναι λίγα 21 κιλά γιά τήν επιφάνεια που θα καλύψεις Εγώ με επιφάνεια 150 χ 0,50 χρησιμοποιήσα 50 κιλά άμμο αραγωνίτη ,εσύ έχεις την ίδια επιφάνεια και κάτι παραπάνω ,μην ξεχνάμε οτι οι αφρικάνοι λατρεύουν να σκάβουνε.Είνα καλά να είναι αρκετή οχι όμως υπερβολική ποσότητα.

Η βαλισνέρια μπαίνει στους αφρικάνους ,εύκολο φυτό και του πάει.Και κάτι άλλο έτσι για να φρεσκάρουμε τις γνώσεις μας : Μπουκάλα CO2 δεν μπαίνει στα αφρικάνικα γιατί καταρχήν όπως ξέρουμε είναι ενυδρεία γενικώς φτωχά σε φυτά ( κάποιοι δεν βάζουν καθόλου) αλλά και τα φυτά που βάζουμε είναι εύκολα ( βαλισνέρια , ανούμπια ) ,aλλά για σκέψου να βάλει κάποιος μπουκάλα που το CO2 ρίχνει το Kh και το ph πράγμα που δεν είναι σωστό στους αφρικάνους που θέλουν αλκαλικό περιβάλλον αυξημένο gh και kh;.Μπουκάλες χρησιμοποιύμε σε φυτεμένα και ειδικά με απαιτήσεις.

Οσον αφορά για τις ταμπλέτες που αναφέρει ο φίλος stormtrooper ,πράγματι υπάρχουν φίλοι αφρικάνοι που τις χρησιμοποιούν.

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Η Vallisneria gigantea είναι πανεύκολο φυτάκι και το πιο πιθανό είναι να μην χρειαστεί ποτέ τίποτα εκτός από κλάδεμα. Υπάρχει βέβαια πάντα η πιθανότητα να χρειαστεί να βάλεις ταμπλέτες βυθού στις ρίζες τους, αλλά δεν νομίζω αν χρειαστεί. Απλά παρακολουθείς το φυτό και το χρώμα του και από κει και πέρα το συζητάμε!

Πρόσεξε οι πέτρες να μην έχουν κοφτερές ακμές!

Ευχαριστω πολυ!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος θα ήταν καλά να ήταν αραγωνίτης που βοηθά στη διάτηρηση όσο έιναι δυνατόν τις απαιτούμενες σκληρότητες.Δεν πείραζει αφού πήρες αυτή ,να έχεις υπόψιν σου οτι είναι λίγα 21 κιλά γιά τήν επιφάνεια που θα καλύψεις Εγώ με επιφάνεια 150 χ 0,50 χρησιμοποιήσα 50 κιλά άμμο αραγωνίτη ,εσύ έχεις την ίδια επιφάνεια και κάτι παραπάνω ,μην ξεχνάμε οτι οι αφρικάνοι λατρεύουν να σκάβουνε.Είνα καλά να είναι αρκετή οχι όμως υπερβολική ποσότητα.

Η βαλισνέρια μπαίνει στους αφρικάνους ,εύκολο φυτό και του πάει.Και κάτι άλλο έτσι για να φρεσκάρουμε τις γνώσεις μας : Μπουκάλα CO2 δεν μπαίνει στα αφρικάνικα γιατί καταρχήν όπως ξέρουμε είναι ενυδρεία γενικώς φτωχά σε φυτά ( κάποιοι δεν βάζουν καθόλου) αλλά και τα φυτά που βάζουμε είναι εύκολα ( βαλισνέρια , ανούμπια ) ,aλλά για σκέψου να βάλει κάποιος μπουκάλα που το CO2 ρίχνει το Kh και το ph πράγμα που δεν είναι σωστό στους αφρικάνους που θέλουν αλκαλικό περιβάλλον αυξημένο gh και kh;.Μπουκάλες χρησιμοποιύμε σε φυτεμένα και ειδικά με απαιτήσεις.

Οσον αφορά για τις ταμπλέτες που αναφέρει ο φίλος stormtrooper ,πράγματι υπάρχουν φίλοι αφρικάνοι που τις χρησιμοποιούν.

Φιλικά Σωκράτης :wub:

ευχαρισω πολυ για τις απαντησεις..αυριο θα παω να παρω αλλα 21 κιλα τουλαχιστον... και βλεπουμε.. :P

χθες οπως ειχα πει μαζεψα κιαλλες πετρες και ασβεστολιθους που χρειαζοντε...

αυτα.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...λπν σημερα πηρα μια ριζα και αλλα 21 κιλα αμμο...

οποτε εχουμε και λεμε...

42 κιλα αμμο (χαλαζιακη)

1 ριζα

1 φυτο (βαλισνέρια)

και πολλες πετρες... :wub::P:ninja:

πιστευω απο εξοπλησμο ειμαι ετοιμος...σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανεις ΜΗ βιαστεις να βαλεις ψαρια, σιγα-σιγα εδω μαζι θα κανουμε οτι κανουμε.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανεις ΜΗ βιαστεις να βαλεις ψαρια, σιγα-σιγα εδω μαζι θα κανουμε οτι κανουμε.. :wub:

Μην ανησυχεις...οτι κανω σας ενυμερωνω...οσο για ψαρια εχουμε ακομα... :P:ninja::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια φαση εισαι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια φαση εισαι τωρα?

κοιτα εχω ολα τα πραγματα που χρειαζομαι..

αμμο, πετρες, φυτο, ριζα...κτλ..

εχω αδιασει το ενυδρειο μου το καθαρισα και περιμενω να συγκεντρωσω και αλλα χρηματα για να ξεκινησω...

οπως ειπαμε..δεν βιαζομαστε...να κανουμε σωστη δουλεια!!αυτο μετραει :wub::P

ps ψαχνω μηπως βρω και καβουκια σαλιγκαριων π ειδα σε πολλα ενυδρεια :ninja::thumbup:

αυτααα...οτι αλλο κανω σας ενυμερωνω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ps ψαχνω μηπως βρω και καβουκια σαλιγκαριων π ειδα σε πολλα ενυδρεια :wub::ninja:

αυτααα...οτι αλλο κανω σας ενυμερωνω... :P

Εισαι απο την Θεσσαλονικη,πας στο Καπανι αγοραζεις σαλιγκαρια,τα μαγειρευεται,τρωτε το εσωτερικο

του σαλιγκαριου και το εξωτερικο το βαζεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απο την Θεσσαλονικη,πας στο Καπανι αγοραζεις σαλιγκαρια,τα μαγειρευεται,τρωτε το εσωτερικο

του σαλιγκαριου και το εξωτερικο το βαζεις στο ενυδρειο.

σωστος.. :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

ps Δεν τρωω σαλιγκαρια... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω ολα τα πραγματα που χρειαζομαι..

αμμο, πετρες, φυτο, ριζα...κτλ..

εχω αδιασει το ενυδρειο μου το καθαρισα και περιμενω να συγκεντρωσω και αλλα χρηματα για να ξεκινησω...

οπως ειπαμε..δεν βιαζομαστε...να κανουμε σωστη δουλεια!!αυτο μετραει :bowdown::bowdown:

ps ψαχνω μηπως βρω και καβουκια σαλιγκαριων π ειδα σε πολλα ενυδρεια :bowdown::hysterical:

αυτααα...οτι αλλο κανω σας ενυμερωνω... :bowdown:

Συγνωμη αλλα τα καβουκια απο σαλιγκαρια τι τα θελεις;Θα βαλεις καποια ψαρια που τους ειναι απαραιτητα;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τα καβουκια απο σαλιγκαρια τι τα θελεις;Θα βαλεις καποια ψαρια που τους ειναι απαραιτητα;

Να συμφωνήσω με τον Dias ,καβούκια απο σαλιγκάρια ή απο κοχύλια βάζουμε σε είδη που ζούν σε αυτά και γεννάνε εκεί http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14 , εάν πάς για tropheus moori δεν χρειάζεται.

Σωκράτης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...