Jump to content

Νεο ενυδρειο...


Sta8hs000

Recommended Posts

Να συμφωνήσω με τον Dias ,καβούκια απο σαλιγκάρια ή απο κοχύλια βάζουμε σε είδη που ζούν σε αυτά και γεννάνε εκεί http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14 , εάν πάς για tropheus moori δεν χρειάζεται.

Σωκράτης :bowdown:

αααα οκ!!! ευχαριστω πολυ...δεν το ξερα αυτο.. :bowdown::bowdown:

αρα τα αφηνουμε τα σαλιγκαρακια... :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αααα οκ!!! ευχαριστω πολυ...δεν το ξερα αυτο.. :bowdown::bowdown:

αρα τα αφηνουμε τα σαλιγκαρακια... :bowdown::hysterical:

Οταν ετοιμάσεις με το καλό το μεγάλο ταγκανίκα ,μετά κάποια στιγμή αμα βρείς κανένα ενυδρείο 60-70 λτ.τότε θα φτιάξουμε εδώ μαζί όλοι παρέα ενα με N. multifasciatus με κοχύλια.Θα δείς ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.

Σωκράτης :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Οταν ετοιμάσεις με το καλό το μεγάλο ταγκανίκα ,μετά κάποια στιγμή αμα βρείς κανένα ενυδρείο 60-70 λτ.τότε θα φτιάξουμε εδώ μαζί όλοι παρέα ενα με N. multifasciatus με κοχύλια.Θα δείς ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.

Σωκράτης :hysterical:

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τον Dias ,καβούκια απο σαλιγκάρια ή απο κοχύλια βάζουμε σε είδη που ζούν σε αυτά και γεννάνε εκεί http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14 , εάν πάς για tropheus moori δεν χρειάζεται.

Σωκράτης :bowdown:

Nα ρωτησω, βαζοντας τα σε καποια γωνια μαζι με τις πετρες, δεν θα εμοιαζε πιο πολυ βιοτοπικο?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν είναι όλος ο βυθός της λίμνης διάσπαρτος με κελύφη αλλά πιθανότατα εκεί όπου συχνάζουν οι αντίστοιχες φυλές. Υπό αυτή την έννοια, ούτε περισσότερο βιοτοπικό θα μοιάζει ούτε λιγότερο, κατά τη γνώμη μου. Απλά είναι θέμα αν σου αρέσει.

Ούτως ή άλλως, τα σαλιγκάρια που βάζουμε εμείς δεν έχουν καμία σχέση με εκείνα που βρίσκονται στο βυθό της λίμνης άρα η προσομοίωση που κάνουμε είναι πάντα σχετική (το ίδιο ισχύει και με τις πέτρες).

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω, βαζοντας τα σε καποια γωνια μαζι με τις πετρες, δεν θα εμοιαζε πιο πολυ βιοτοπικο?

Αγαπητέ Panos 1990 ενδιαφέρουσα η ερώτηση σου.Να πώ λοιπόν οτι η λίμνη δεν έχει παντού κοχύλια σε όλο το βυθό και εκεί που έχει ζούν τα ανάλογα ψάρια τα shell dwellers .Τώρα εάν ο φίλος μας θέλει σε μια γωνιά να βάλει λίγα κοχυλάκια εμένα δεν θα με χαλούσε ,θα έλεγα οτι είναι και θέμα γούστου.Σίγουρο όμως είναι οτι εφόσον πάμε για tropheus moori δεν μπορούμε να στρώσουμε όλο το ενυδρείο με κοχύλια γιατί είναι εκτός βιοτόπoυ των moori.

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά Σωκράτης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν είναι όλος ο βυθός της λίμνης διάσπαρτος με κελύφη αλλά πιθανότατα εκεί όπου συχνάζουν οι αντίστοιχες φυλές. Υπό αυτή την έννοια, ούτε περισσότερο βιοτοπικό θα μοιάζει ούτε λιγότερο, κατά τη γνώμη μου. Απλά είναι θέμα αν σου αρέσει.

Ούτως ή άλλως, τα σαλιγκάρια που βάζουμε εμείς δεν έχουν καμία σχέση με εκείνα που βρίσκονται στο βυθό της λίμνης άρα η προσομοίωση που κάνουμε είναι πάντα σχετική (το ίδιο ισχύει και με τις πέτρες).

Ανδρέας

Με πρόλαβε ο Ανδρέας :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοιτα εχω ολα τα πραγματα που χρειαζομαι..

αμμο, πετρες, φυτο, ριζα...κτλ..

εχω αδιασει το ενυδρειο μου το καθαρισα και περιμενω να συγκεντρωσω και αλλα χρηματα για να ξεκινησω...

οπως ειπαμε..δεν βιαζομαστε...να κανουμε σωστη δουλεια!!αυτο μετραει :thumbup::thumbup:

ps ψαχνω μηπως βρω και καβουκια σαλιγκαριων π ειδα σε πολλα ενυδρεια :thumbup::bowdown:

αυτααα...οτι αλλο κανω σας ενυμερωνω... :bowdown:

Δε βαζεις και μια φωτογραφια της ριζας να δουμε περι τινος προκειται..................;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...