Jump to content

γεννησαμε γκαπακια


JIMAGAS

Recommended Posts

παιδια ετοιμαστε πανες,παραμανες,και μπιμπερο :wub:

γεννησε η μια απο τις 3 γκαπινες, βεβαια εχω δει μονο 2 γκαπακια, αλλα μαλον γεναει με δοσεις γιατι ειναι ακομα φουσκομενει, ενα παραξενο που σηνεβει ειναι οτι βρεθηκε μεσα στο φυλτρο πλατης που εχω, η σταθμη του νερου ηταν 2 ποντους πιο χαμηλα απο το τελιομα του, πως γινετε? πιδηξε? ενα μηνα που τα εχω δεν εχει ξαναμπει!!!!! τελος παντον τελος καλα ολα καλα, μια ερωτηση τωρα, πηρα αρτεμια απο το πετ-σοπ και αλατι για αρτεμια, τα εβαλα μεσα σε ενα μπολ με μια αεροπετρα, οπος μου ειπε ο πετσοπας, σημερα εκλεισε 24ωρες, και αυτα ειναι οπως τα εβαλα! εγω τωρα τι περιμενω να δω? θα γινει κατι? η τα ριχνω μεσα και οτι γινει?????

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες! :wub:

Ταΐζεις τα μωρά τριμένα φυλλαράκια και αν θες να ταΐζεις αρτέμια ψάξε στη μηχανή αναζήτησης του φόρουμ καθώς έχουν γραφτεί ήδη πολλά για την καλλιέργειά της.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια, και στα δικα σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμιες ταΐζουμε συνήθως στα ωοτόκα στα ζωοτόκα δεν χρειάζεται, όχι ότι κάνει κακό προς θεού, αλλά τα ζωοτόκα είναι ποιο εύκολα στο μεγάλωμα σε σχέση με τα ωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απορια σχετικα με το φαει! ασχετα αν ειναι αρτεμια η φιλαρακια για γκαπυ, οταν ριξω θα πανε μικρα μεγαλα να φανε? και αν εκει που τρωνε τα μεγαλα δουν τα μικρα πλαη τους και τα φανε και αυτα! τι κανουμε? γιατι ειναι ελευθερα μεσα στο ενυδρειο.... ε? τι κανουμε????

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μόνο γκάπυ και αρκετά φυτά, ρίχνε τριμένη τροφή (εγώ την έκανα σκόνη) μέσα στα φυτά για τα πολύ μικρά που θα κρύβονται και όταν μεγαλώνουν λίγο δεν θα τα πειράζουν τα μεγάλα (έτσι κι αλλιώς τα γκάπυ με τον καιρό μαθαίνουν να μην τρώνε τα μικρά τους)

Link to comment
Share on other sites

παρε μια τροφη που ειναι για μικρα ζωοτοκα π.χ εγω ταΐζω με Sera mikropan.

Ριχνε την τρωφη απο λιγο παντου και ολο και κατι θα φανε και τα μικρα ασχετος αν την κυνηγούν τα μεγαλα τη τρωφη.

Ετσι και αλλιως δεν τρωνε πολυ τα μικρα αλλα πρεπει να ταιζεις 4-5 φορες την ημερα απο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται τοσες πολλες φορες τροφη με 3 φορες το πολυ εισαι οκ.

ριχνε τριμμενη και κανονικη για τα μεγαλα και ολα θα ειναι ευχαριστημενα

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα καλα, και μαλον ετσι θα καταλιξω γιατι εχω μπλεξει με αρτεμια, και ειναι πολυ μπελας,

οχι τιποτε αλλο αλλα εχω παρει 100 γραμαρια και να δω τι θα την κανω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...