Jump to content

Raccoon ButterFly fish


Recommended Posts

Εντάξει ωραίο ψαράκι... μου το φέρανε δώρο χωρίς να ρωτήσουν και έχω σοβαρά προβλήματα... Δεν τρώει φαγητό ξήρη τροφή.. πάει και τρώει μια Bubble ανεμώνη ευτυχώς την προστατεύει ο Maroon Clown και μου έχει ξεσκίσει ενα μικρό ανεπτυγμένο live rock (στη φώτο φένεται)....μονο αυτά τρώει.. φυσικά τώρα έχω διαβάσει τι παίζει με το ψαράκι και αρχίζω να απογοητεύομε

Τι πρέπει να κάνω τώρα?

Να αγοράσω τροφή ΜΟΝΟ γιαυτο το ψάρι??

Μεε τα 3 κιλά Live Rock άμα αναπτυχθεί κάτι επάνω με τον καιρό θα παει στο στομάχι του??

Μήπως θα πρέπει να το βγάλω.. Σοβαρό πρόβλημα..

-----

Επίσης με την Bubble ανεμώνη έχω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό...

συνεχώς μετακινείτε!!!

post-630-1144050500_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Το είδος Chaetodon lunula αν και είναι φιλικό με τα άλλα ψάρια θα το δείς συχνά να τσιμπάει διάφορα κοράλια. Αρα δεν θα το διακιδύνευα να μείνει μέσα στο reef μου.

Στα προφίλ του Aquazone μπορείς να διαβάσεις για το είδος Chaetodon Lunula

Για την ανεμώνη μην σε ανυσηχεί. Ετσι κάνουν σχεδόν όλες όσπου να βρούν ένα σημείο στο ενυδρείο σου που να μπορούν να μείνουν και να μην τις ενοχλεί η ροή και να έχει το ιδανικό για αυτές φως.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Εχω διαβάσει ήδη απλά... Λέει ότι

" Στο ενυδρείο στην αρχη θα φανε ζωντανες τροφες μεχρι να εκπαιδευτουν να δεχονται και αλλες τροφες οπως κατεψυγμενη ή ξηρα."

Το θέμα είναι ΤΙ τροφή ζωντανη να διαλέξω μέσα έχω

Dumsel

yellow tang

maroon clown

kai ton Raccoon

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανές Αρτέμιες ή Δάφνιες.

Επίσης καλό θα ήταν να δοκίμαζες να τον ταίσεις και με αυγά αχινού αν μπορέσεις να μαζέψεις τώρα που ζεσταίνει ο καιρός.

Δοκίμασες γαρίδα, μύδι, καλαμάρι?(όχι ζωντανό)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κουφάθηκα Τώρα..!

Μα είναι δυνατόν?

Χυμα να ρίξω μέσα καλαμάρι ?

αντε και τα ρίχνω αυτά , ύστερα τα φίλτρα δεν θα γίνουν χωματερή...

και αντε και τα κλείνω πες τα φίλτρα όσο τρώει... αυτο θα γίνετε συνέχεια...??

Αν ειναι Ετσι.. ΚΑΝΩ TRADE TO ΨΑΡΑΚΙ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ολόκληρο το καλαμάρι. Καθαρισμένο να είναι μόνο το άσπρο και κομμένο σε μικρά κομμάτια. Ρίχνεις ένα μικρό κομμάτι να δείς αν θα το φάει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ προβληματισμένος.... το λυπάμαι πολυ το ψαράκι γιατι ειμαι ενα 3 μηνο πες στο θαλλασινο.. <ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΣ> ειναι κρίμα... πηρα τηλ και στο μαγαζι μου ειπαν οτι ξεκινάς πράγματι με Αρτέμιες Δάφνιες κλπ.. συνεχιζεις μετα με καλαμάρια κλπ.. όσπου φτάνεις στην ξηρά τροφή...

Δυστυχώς όμως δεν νομίζω να το κρατήσω .. και σοβαρά τώρα κάνω TRADE με όποιον ενδιαφέρετε...

Εκτος αν υπάρχει κάποιος που ειναι ήδη κάτοχος ένος τέτοιου ψαριού και σίγουρα μπορεί να μου δώσει ποιο σωστές οδηγιες και κατευθύνσεις...

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε GC9N

Μία καλή προσπάθεια για να εξοικειωθεί το Raccoon ButterFly με τη λήψη εξωτερικών τροφών, όπως προαναφέρθηκε, είναι ο αχινός και το καλαμαράκι.

Τον αχινό μπορείς να τον κόψεις στα δύο και να τον αφήσεις στο υπόστρωμα ή σε κάποιο σημείο του βράχου. Από το καλαμαράκι μπορείς να διαλέξεις στην αρχή μόνο τα αυγά του. Δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα ώστε να λερώνεις το ενυδρείο σου.

Αν παρ' όλα αυτά δεν δώσει σημασία στις τροφές αυτές υπάρχει, ένα "τρικ" που μπορείς να δοκιμάσεις και στο περιγράφω πιο κάτω:

Παίρνεις διάφορα είδη τροφής όπως για παράδειγμα αυγά καλαμαριού αλλά και κατεψυγμένες τροφές όπως αρτέμια, mysis κ.α. Τα βάζεις σε ένα μπλεντεράκι πχ μουλινέξ, και τα αλέθεις μέχρι να γίνουν ζουμί. Βράζεις σε μικρή ποσότητα νερού ζελατίνα μαγειρικής και το προσθέτεις στο ζουμί μέχρι να γίνει σαν σιρόπι. Με το σιρόπι αυτό αλείφεις ένα μικρό βραχάκι σαν να το βερνικώνεις. Μετά το αφήνεις στη συντήρηση του ψυγείου να πήξει. Τέλος το τοποθετείς σε κάποιο σημείο του βράχου του ενυδρείου σου. Η πεταλούδα θα αρχίσει να τσιμπολογάει το βραχάκι. Αν παρατηρήσεις ότι δέχεται αυτού του είδους την τροφή, τότε σταδιακά θα αλέθεις όλο και λιγότερο την τροφή, ώστε αυτή να αποτελείται όλο και με μεγαλύτερα κομματάκια. Στο τέλος, αν όλα πάνε καλά, θα προσαρμοστεί να τρώει απ' ευθείας φρέσκια ή κατεψυγμένη τροφή.

Πρέπει να σου επισημάνω επίσης ότι γενικά οι πεταλούδες στο φυσικό τους περιβάλλον τρέφονται κυρίως και ορισμένες αποκλειστικά από πολύποδες κοραλλιών και είναι ψάρια με μεγάλες διατροφικές ανάγκες.

Αν το ενυδρείο σου είναι ή προορίζεται να γίνει reef, τότε το είδος αυτό είναι ακατάλληλο για το σύστημά σου.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι αυτά τα είδη ψαριών είναι πολύ ευαίσθητα στις αυξημένες τιμές νιτρικών και ορισμένα απαιτούν μηδενικές τιμές. Κάτι που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα αν αποφασίσεις να το κρατήσεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το κείμενο....

ηθελα να σε ρωτησω το εξής ... υπαρχει στο ενυδρειό αυτη την στιγμή ζωντανος βραχος 3 κιλά .. σε περιπτωση που αρχίσει να "Ανθιζει" θα τον κατεστρεψει τελειως ετσι?

χθες έδωσα γαρίδα κομματακι ΟΛΑ τα άλα ψάρια την καταβρόχθησαν αυτος αμετοχος...

εδωσα επίσης Αρτέμια Τίποτα..!! Σημερα θα δοκιμασω Flakes και καλαμάρι.!! αρχίζω να χάνω την υπομονή μου

εδω ειναι ενα μικρό videaki που εγραψα για να θυμάμαι το ενυδρείο!!! μεχρι να το κααταστρέψει η πεταλούδα! ;)

http://www.megaupload.com/?d=IZ7P9Y3N

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το κείμενο....

ηθελα να σε ρωτησω το εξής ... υπαρχει στο ενυδρειό αυτη την στιγμή ζωντανος βραχος 3 κιλά .. σε περιπτωση που αρχίσει να "Ανθιζει" θα τον κατεστρεψει τελειως ετσι?

χθες έδωσα γαρίδα κομματακι ΟΛΑ τα άλα ψάρια την καταβρόχθησαν αυτος αμετοχος...

εδωσα επίσης Αρτέμια Τίποτα..!! Σημερα θα δοκιμασω Flakes και καλαμάρι.!! αρχίζω να χάνω την υπομονή μου

εδω ειναι ενα μικρό videaki που εγραψα για να θυμάμαι το ενυδρείο!!! μεχρι να το κααταστρέψει η πεταλούδα! ;)

http://www.megaupload.com/?d=IZ7P9Y3N

17267[/snapback]

Όσο ο βράχος αναπτύσει μικρούς οργανισμούς το ψάρι θα τσιμπάει συνέχεια. Μη φανταστείς όμως ότι ο βράχος μπορεί να του εξασφαίσει επάρκεια τροφής.

Ο βράχος σου δεν πρόκειται να νεκρωθεί εντελώς έστω και αν είχες δέκα πεταλούδες. Μόλις φύγει η πεταλούδα θα αρχίσει να αναπτύσεται κανονικά.

Οι πρασπάθειες που κάνεις για να το ταίσεις είναι μάλλον άσκοπες, γιατί το ψάρι δεν έχει μάθει να τρώει από αιωρούμενη τροφή. Θα πρέπει λοιπόν να εκπαιδευτεί. Λύσεις είναι αυτές που σου έχω ήδη περιγράψει.

Τσεκάρισε τα νιτρικά σου. Δεν ανέφερες τιμές.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ... ΝΙΚΟ εκανα αυτο που μου ειπες χτες με την ζελατινη τίποτα..

θα το κάνω βεβαια και σημερα...

Εντομεταξυ επειδη εχω παρακολουθησει την πεταλουδα ειδα οτι το πρωι συνηθως.. τσιμπολογαει οποτε εριξα το πρωι ενα μικρο κομματακι απο καλαμαρι... μεχρι να φυγω για την δουλεια το κοιταγα... το μονο που έκανε ήταν να παει απο πανω να το κοιταξει περιεργα και να σηκωθει να φύγει LOL

Ειδομεν

Μεχρι στιγμής

ksira trofh,

garida katharismenh,

kalamari,artemia,

PAtenta me zelatinh - braxo

PS Τα άλλα ψάρια κάνουν καθε μέρα ΠΑΡΤΥ..!!!

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Την έχεις δει να τσιμπάει το βράχο καθόλου? Αν δεν τσμπάει τίποτα δεν υπάρχει περίπτωση να φάει. Αν τα νιτρικά σου είναι ανεβασμένα δεν θα φάει ποτέ μέχρι που θα πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάει απο τον βράχο τα νιτρικά ειναι μια χαρά.. εκανα και μια αλλαγή νερού χθες με αντιστροφη οσμοση απο ενα φίλο ολα καλα..

Οταν τελειωσε η τροφή στον βράχο δοκίμασα να ριξω φιλαράκι Flakes όπως μου ειπε και το μαγαζι που μου το πηραν ότι το ταιζαν.. πολύ δειλά χθες τον είδα να τσιμπάει ενα μικρο κομματακι αυτο... και τελος! θα δουμε τωρα ελπίζω να ειναι προβλημα προσαρμογής

Διαβασα ότι τα RACCOON "ενδιαφέροντε" για aptaisia ανεμόνες αληθεύει...Μπορω να αγορασω τετοιες ανεμόνες για να φαεί ή μηπως δεν με συμφερει ...

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω raccoon αλλα δεν ειναι καθολου reef safe εαν εχεις πολυποδες θα αρχισει να στους χτυπαει για μενα δωστο πισω στο μαγαζι που το πηρες, θα σου κανει ζημια αργα ή γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω raccoon αλλα δεν ειναι καθολου reef safe εαν εχεις πολυποδες θα αρχισει να στους χτυπαει για μενα δωστο πισω στο μαγαζι που το πηρες, θα σου κανει ζημια αργα ή γρηγορα

17652[/snapback]

Κοιτα δεν εχω και γενικά δεν με ενδιαφέρει το REEF τουλάχιστον προς το παρόν... το θέμα ειναι να φάει

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν εχω και γενικά δεν με ενδιαφέρει το REEF τουλάχιστον προς το παρόν... το θέμα ειναι να φάει

17658[/snapback]

χμμμμ αφου τσιμπησε εστω και ενα flake νομιζω εισαι σε καλο δρομο.... υπαρχουν αρκετα flakes οποτε ισως βρεις κατι που να του αρεσει ακομα περισσοτερο αλλα το θεμα ειναι οτι εκανε την κινηση...καταλαβε οτι αυτο που πεφτει απο τον ουρανο ;) ειναι φαγητο..... μακαρι ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ αφου τσιμπησε εστω και ενα flake νομιζω εισαι σε καλο δρομο.... υπαρχουν αρκετα flakes οποτε ισως βρεις κατι που να του αρεσει ακομα περισσοτερο αλλα το θεμα ειναι οτι εκανε την κινηση...καταλαβε οτι αυτο που πεφτει απο τον ουρανο ;) ειναι φαγητο..... μακαρι ολα να πανε καλα...

17667[/snapback]

Ξεχασα να συμπληρώσω πως την νυχτα εχει την πιο περιεργη συμπεριφορα που εχω ποτε δει σε Ψάρι....Ενω όλα τα ψάρια κρύβονται , αυτη παει περα δωθε ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ νομίζω τουλαχιστον 3:20 το πρωι που γύρισα απο εξοδο την ειδα..

Και το πρωι τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου.

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα...

Χθες το απογευμα εκανα με μαγειρική Ζελατινη και ζομο απο τροφές την πατεντα για να φαει η πεταλουδα... και πραγματι τσιμπισε :thumbup: λιγο ;)

αλλα Τσιμπισε..!! :thumbup: Διαβασα κάπου ότι καποιος που είχε πεταλουδα raccoon εκανε το εξης τα αφησε νυστικά 3 μερες και την 3η εκανε ενα mix gril απο τροφες και εφαγε και η πεταλουδα τωρα βεβαια το σκεφτομαι να το κανω αυτο... αλλα προς το παρον θα συνεχισω με το κολπο της ζελατινης..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω φρέσκα νέα.....

Εχθες γένησε ενα σαλιγκάρι καμια 20ρια μικρά ... και επειδη η πεταλούδα απο τότε που μπήκε μου εχει φάει μια ανεμόνη και ενα κοράλι.. πηγε να φαει και αυτα τώρα.. μην τα πολυλογώ βγήκε απο το ενυδρείο!!!!!!!!! Με τσάντισε πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!! την εβαλα σε ενα hospital aquarium μεχρι να δώ τι θα γίνει

Και οποιος θέλει ας ερθει να τον πάρει... για την Λαμπάδα του ;)

αλλα και παλι προβλημα θα υπάρχει θα την φάει και αυτη:thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Σήμερα εγινε η κηδεία του :) Βεβαια μολις κατάλαβα τι παίζει πηρα καινούργια bubble ανεμώνη για τον κλοουν μου και ότι αλλο μου είχε καταστρέψει ..... απο τα 8 σύνολο ψάρια ειναι το πρώτο ψάρι που χάνω σαν αρχάριος στο θαλλασινό και αυτο το έχασα εν γνώση μου, αν το είχα στο main tank σίγουρα θα ζούσε απλά δεν εχω χρόνο να ικανοποιώ τη δική του όρεξη.... Anyway... To θέμα butterfly έκλεισε..

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ RACCOON BUTERFLY

Καλο Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...