Jump to content

ΓΕΝΑ MOLLY


crisos

Recommended Posts

ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ! ;)

ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ!

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΩ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ 1 ΖΕΥΓΑΡΙ MOLLY!

H ΘΗΛΥΚΕΙΑ ΕΓΓΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ! ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 10-12 ΜΙΚΡΑ MOLLY ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΑΠΟΧΗ (ΤΕΛΙΚΑ 9) ΚΑΙ 2 ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΘΩς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΙΑΣΩ! ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ!

ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΕΝΝΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ 9 ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ!

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ:

1) Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΓΕΝΝΑ??? (ΟΙ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΔΕΙΑ).

2) ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΙΣΤΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ? Η ΘΑ ΤΑ ΦΑΕΙ? (Η ΓΕΝΝΙΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΣΙΤΑ.

3) ΘΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ? ΠΟΣΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1 η γέννα έχει ολοκληρωθεί και ο αρσενικός σου ετοιμάζει την επόμενη γέννα .

2 η μαμά τρώει τα μικρά .

3 σε ένα μήνα θα δεις τα αποτελέσματα του αρσενικού .

Να σου ζήσουν 9δυμα ! .

Πάντα τέτοια ;):thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι φουσκωμενη η κοιλια της τοτε εχει ολοκηρωθη η γεννα αλλα μερικες φορες μπορει να τυχη να ξαναγεννησει μεσα σε 48 ωρες.

ο Αρσενικός τη κυνηγάει για να ξασαζευγαρωσει

Μην την βαλεις στη γεννηστρα με τα μωρα γιατι λογω χωρου θα σου τα φαει αν ηταν σε καποιο ενυδρειο μονη μαζι τους να ξερεις πως ηταν πολυ μικρες οι πιθανοτητες να στα φαει, μου εχει τυχει να ειναι μονη της σε 180λτ και να γεννησει και να μη πηραξει κανενα.

ΘΑ τα ταίσεις με παρα πολυ καλα τριμενη τροφη, μπορεις να παρεις και ετοιμη απο πετ σοπ που για μενα ειναι και το ποιο σωστο και να τους δινεις λιγη ποσοτητα 3 φορες την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω πως γεννανε καθε 4-5 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 2Η ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΣΕ ΗΣΥΧΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ!

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ???? :thumbup: ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ 45 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΕΝΗΤΟΥΡΙΑ? :thumbup:

ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΜΕ, ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΟΤΟΚΑ Η ΟΧΙ??

ΕΧΩ GLOW LIGHT, ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ, ΡΟΔΟΣΤΟΜΑ ΚΑΙ 2 ΚΛΟΟΥΝ.

ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΕ ΘΗΛΥΚΟ??

ΠΟΤΕ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ?? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ.

ΨΑΧΝΩ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΞΗΣΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ!!!!!!!!! ;)

ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΠΟΛΥ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όλα τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις είναι ωοτόκα και είναι δύσκολα να ζευγαρώσουν γιατί θέλουν κατάλληλες συνθήκες. Οι ροδοστομοι μπορεί να σου ζευγαρώσουν, δύσκολα βέβαια, οι κλόουν όχι

Τώρα για να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο πάρε χωρίς να έχεις κάποια αφορμή απλώς κάντο γιατί το γουστάρεις και μόνο και επειδη τα ψαράκια σου θα είναι ακόμη ποιο ευτυχισμένα

Link to comment
Share on other sites

TA ΜΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο.Κ.

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ GIN, ( ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ GIN!!!) ;) ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΑ, ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ 8 ΚΑΙ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΩΝ 50 LT ΑΥΞΕΝΕΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ FORUM.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 5 μόλλυ, 2 μικρά μαύρα θυληκά, ένα ενήλικο θυληκό μαύρο με ασπράδια πουά, ένα κίτρινο θυλικό μεσαίου μεγέθους απο χομπίστα και αγόρασα και το τέταρτο πρόσφατα που είναι αρσενικό κίτρινο με την ελπίδα να ζευγαρώσει με΄την μεγάλη μαύρη αλλά δεν δείχνει και πολύ ενδιαφέρον... γιατί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες τον εχεις; Δεν ειναι αρρωστος ουτε εχει ανορεξια;

Μηπως ειναι μικρο σε ηλικια γιατι πολλες φορες συμβαινει στα μολλυ λογω του οτι ειναι μωρουλια να μην θελουν ακομη να ζευγαρωσουν :thumbup: .

Παντως μπορει να μην το εχεις δει και να ζευγαρωνει αλλα να ξερεις πως δεν ειναι σιγουρο πως θα σου ζευγαρωσει με την μαυρη μπορει να παει στην ανοιχτοχρωμη, μου εχει τυχει πολλες φορες να ζευγαρωνει με καποια αλλη απ αυτη που θελω.Η αλλη λυση φυσικα ειναι να τα βαλεις μονα τους σε ενα ενυδρειο για να ζευγαρωσουν. Δυστυχως και εγω εχω ενα ζευγαρι μαυρα και ο αρσενικος λογω του οτι ειναι τρελαρης και μωρουλι δεν εχει ενδιαφερον για ζευγαρωμα παρα μονο για μασες και εξερευνηση, αλλα σε κανα μηνα πιστευω πως θα αρχισει να τις φλερταρει ;)

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

'Οχι όχι, μια χαρά είναι!! Κολυμπάει, τρώει και τον έχω περίπου ένα μήνα.

Ούτε στην ανοιχτόχρωμη πλησιάζει καθόλου... στην μεγάλη μαύρη που και που τον έχω δει να την κυνηγάει λίγο και να παίζει με το μόριο του αλλά δεν το κάνει συχνά... Μήπως να αγοράσω μια μεγάλη κίτρινη του ίδιου είδους;

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που τον βλέπεις και κάνει αυτή τη κίνηση σημαίνει πως είναι ενεργός και ζευγαρώνει και απ ότι μου λες μάλλον έχει διαλέξει ταίρι αλλά μην σε απασχολεί και με την dalmatian να ζευγαρώσει κουκλιά θα βγάλει ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που τον βλέπεις και κάνει αυτή τη κίνηση σημαίνει πως είναι ενεργός και ζευγαρώνει και απ ότι μου λες μάλλον έχει διαλέξει ταίρι αλλά μην σε απασχολεί και με την dalmatian να ζευγαρώσει κουκλιά θα βγάλει  ;)

19275[/snapback]

Λες ε;;; Ελπίζω γιατί δεν έχω πολλά μόλλυ. Εσύ έχεις μόλλυ μπαλούν μόνο;

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

ναι balloon εχω ;) μπορεις να δεις τη φωτο που ειναι στο προφιλ μου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΧΘΕΣ!

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΕΤΣΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΕΒΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ 8.

ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (ΜΕΤΑ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΑ)ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 9 ΜΙΚΡΑ! ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΝΕΤΑΙ.

ΧΘΕΣ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΛΥΘΗΚΕ. ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ....

ΑΛΛΑ 5 ΜΙΚΡΑ ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ!

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ 30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΕΡΕΣ!

ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 14 ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ? ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου για τα 14διμα :):D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Φίλε crisos

Για ψάξε καλύτερα σε σημεία που μπορούν να μπουν εύκολα τα μωρά, αλλά δεν μπορούν να βγούν. Όπως γλαστράκια φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αντε καλη αρχη ευχομαι

Θα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ τις αλλαγες νερου που θα κανεις να εχουν την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου σου και να ειναι ποιο μικρες απο οτι ηταν μεχρι τωρα. Τα μωρα μολλυ ειναι παρα πολυ ευαισθητα στις αλλαγες θερμοκρασιας και στην συνθεση του νερου περισοτερο απ οποιαδηποτε αλλα

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα μέχρι κα σήμερα με τα μικρά! :)

Η ερώτηση είναι τώρα, πότε μπορώ να τα ελευθερώσω μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο? (Τα έχω βγάλει από την γεννήστρα και τα έχω ακόμα ελέυθερα στο μικρό ενυδρείο των 45 λίτρων παρέα με 4 γατόψαρα και δύο πλακόστομα).

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αφησεις εκει μεχρι να γινουν τουλαχιστον 2 εκ. για να μην γινουν μεζεδακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το λές ρε GIN αλλά πώς το κάνουν??? :thumbup: Τα εκατοστά δεν λένε κάτι αν σκεφτεί κανείς ότι 5 από τα 14 έχουν ψαράκια έχουν ξεπεράσει τα 2 εκατοστά αλλά δεν νομίζω ακόμα να ρισκάρω να τα ρίξω στο νερό παρέα με τα υπόλοιπα ψάρια! :thumbup:

Τόσος κόπος να πάει χαμένος? :D Ας περιμένουμε ακόμα λίγες εβδομάδες! :) Η επόμενη ερώτηση είναι:

Αν σε 5-10 ημέρες το αποφασίσω. Τα ρίχνω όλα μαζί ή ένα - ένα βλέποντας την αντίδραση των υπολοίπων ψαριών? :hysterical:

Μήπως αν βάλω ενα είναι εύκολη λεία? :lol:

Αν μπουν όλα μήπως τα χάσω όλα μαζί? :thumbdown::hysterical:

Περιμένω τις απαντήσεις σας από την πείρα σας!

Ευχαριστώ πολύ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αφηνω στο ενυδρειο- καραντινα για 3-4 μηνες τουλαχιστον γιατι ετσι ειμαι σιγουρη πως δεν θα γινουν μεζες. Αφου δεν εχεις προβλημα αστα εκει μεχρι να μεγαλωσουν. Εγω ολα μαζι τα βαζω και δεν εχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

gin θελω τα φωτα σου.πηρα ενα ζευγαρι molly (αρσενικο,θυλικο).αλλα δεν ξερω τις απετησεις τους.και προπαντον δεν ξερω το βασικο ....... ποτε ειναι σε ενδιαφερουσα.η προσπαθεια μου με τα gappy να ζευγαρωσουν πατωσε. ελπιζω να ζησω αυτην την εμπειρια με τα molly μου

Link to comment
Share on other sites

Πηρες τα κανονικα ή balloon;

Ρωτησες αν τα ειχε με αλατι;

Θα πρεπει να τους δινεις τροφη με σπιρουλινα εκτος απ την τροφη που ειναι για τροπικα και 2 φορες τη βδομαδα θα τους δινεις την τροφη μουλιασμενη με βιταμινες κυριως τωρα που θες να γινει αναπαραγωγη.

Ξεχασα να σε ρωτησω ποιο ειδος πηρες;

Την θηλυκια θα την καταλαβεις πως είναι εγκυος εκτος απο το παχος της κοιλιας της, ειναι ακριβως οπως και με τα γκαπυ, και στο πισω μερος της θα δεις να μαυριζει, ειναι επειδη θα εχουν αρχισουν να αναπτυσονται τα μωρα και φαινονται τα ματια τους, και προς το τελος θα δεις θα κανει διαστολη, σε αυτο το σημειο να υπολογιζεις πως ειναι θεμα ημερας για να μην πω ωρων. Μην την βαλεις σε γεννηστρα γιατι θα την στρεσαρεις καλο θα ειναι αν εχεις καποιο μικρο ενυδρειακι να την βαλεις εκει και να την αφησεις να γεννησει.

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο τα εχεις και με τι συγκατοικους;

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

gin ειναι τα κανονικα και οχι τα balloun.η τροφη με σπιρουλινα τι ειναι?την τροφη πος την φτιαχνω υπαρχουν βιταμινες χυμα?το ενυδρειο μου ειναι 120L με 2 σκαλαρια 1 χηρα,1μονομαχο,2 congo tetra, 1colisa lalia,1gappy θυλικο (το αρσενικο συχορεθικε),1 πλατιστομο,1 τιγρακι,το ζευγος molly.....πως τα βλεπεις εχω πιθανοτιτες να δω αναπαραγογη?

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοικοι του ενυδρειου σου δεν ειναι συμβατοι και καλο θα ηταν να κανεις επιλογη του τι θες να εχεις μεσα.

Την τροφη σπιρουλινα θα την παρεις απ το πετ σοπ ειναι σε φυλλαρακια και σε ταμπλετες που ειναι για πλεκο. Βιταμινες υπαρχουν της ΣΕΡΑ που ειναι καλες.

Λοιπον θα βαζεις την τροφη που ειναι να δωσεις, για ολα τα ψαρακια, σε ενα πιατακι ή καπακι απο τροφη που θα εχεις μονο γι αυτη τη δουλεια και θα ριχνεις πανω της 4-5 σταγονες και θα της αφηνεις μερικα λεπτα για να τραβηξει η τροφη τις βιταμινες και μετα ταϊζεις.

Τωρα για το αν θα δεις μωρα ειναι αρκετα δυσκολο με τα ψαρια που εχεις μεσα. Ελπιζω να την πετύχεις την ωρα που θα γενναει για να τα μαζεψεις, αν δεν εχεις ενυδρειο για να την βαλεις μεσα

Να σε ρωτησω τι χρωμα ειναι τα μολλυ σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...