Jump to content

ΓΕΝΑ MOLLY


crisos

Recommended Posts

τα molly μου ειναι περτικαλια με λιγο μαυρο στα πτεριγια.για τα ψαρακια τα υπολοιπα λες να τα χωρισω?παντος απο τα χρηστουγεννα που τα εχω δεν εχει υπαρξει καποιο προβλημα. μονο με το gappy εχω προβλημα ( εξαφανιζετε ή τρογετε).για την τροφη αυτο που μου ειπες εινει απαρετιτο και εαν ναι γιατι? ειμαι λιγο ασχετος και θελω να μαθω.τα molly καθε ποτε γεννανε?ευχαριστω για τον χρονο σου :):D

και κατι ακομα ο πληθησμος των ψαριων πιστευεις οτι ειναι αρκετος για το ενυδρειο που εχω?

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια σου ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου και μη συμβατα μεταξυ τους. Καλο θα ηταν οπως σου ειπα να αποφασισεις τι θες να κρατησεις. Τα γκαπυ κυριως τα αρσενικα να ξερεις πως στα σκοτωνει ο μονομαχος. Το τιγρακι πρεπει να κρατείται σε ομαδα και οχι 1 και τσιμπαει ουριτσες. Το γκουραμακι με το μονομαχο πως τα παει;

Η σπιρουλινα εινα απαραιτητη γιατι ειναι η βασικη τους διατροφη. Σιγουρα σου εχουν γεννησει αλλα λογω των υπολοιπων ψαριων εχουν γινει μεζεδακια. Γεννανε καθε 4-5 βδομαδες

Οτι θες ρωτα μην δυσταζεις

Link to comment
Share on other sites

Το γκουραμακι με το μονομαχο δεν εχουν κανενα προβλημα τα πανε μια χαρα μετεξι τους.τα molly τα εχω σχεδον μια εβδομαδα δεν πιστευω να γενησε.παντος τα αλλα ψαρακια τα λυπαμε να τα δοσω γιατι τα εχω απο μικρα και τωρα εχουν μεγαλωσει λιγο και δεν μου παει καρδι να τα αφισω.θα εχουνε προβλημα λες αεν τα αφησω ολα μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αααααααα νομιζα πως τα μολλυ τα ειχες απ τα Χριστουγεννα....

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τα σκαλαρια σου. Τωρα τι να σου πω απ τη στιγμη που δεν θες να τα δωσεις μηπως να σκεφτοσουν ενα ποιο μεγαλο ενυδρειο :)

Το προβλημα σου ειπα ποιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ διάβασα την υπόθεση σου και μοιάζεις τραγικά με το δικό μου ξεκίνημα !!!

Πρόσεξε της συμβουλές της φίλης μας και θα πας καλά!

Εγώ για να καταλάβεις πήρα ένα 14lt ενυδρείο για αρχή και ήθελα να χωράει 10 ψάρια! Τώρα καταλαβαίνω την τρέλα μου! Είχα ένα τιγράκι, ένα γκουράμι, έναν μονομάχο, εργάτες και κάτι αθώα θύματα που περάσανε κατά καιρούς μέχρι να μάθω τι θα πει συμβατότητα ειδών και απαιτήσεις σε χώρο. Τώρα έχω το γκουράμι μόνο του σε ένα ενυδρείο, έχω ένα άλλο για τις αναπαραγωγές και τα μικρά, του γονείς τους έχω σε άλλο ενυδρείο (όλα 14lt) και πήρα και ένα μεγάλο 90lt για να το έχω ως κοινωνικό. Κατάλαβες τι δυνατότητες υπάρχουν αλλά και τι δυσκολίες στο να διαχειριστείς όλα αυτά. Τα ζωοτόκα γεννάνε συχνά σε καλές συνθήκες και πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις τα μικρά (εγώ έχω 50 τώρα, μονό σε 2 γέννες και περιμένω πάλι αρχές του μήνα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και καλώς ήρθα… και Καλώς σας βρήκα... :rasp:

Έχω ουσιαστικά αμιγή εκτροφή Molly σε ένα ενυδρείο… με διαστάσεις 60Χ30Χ35…

Ξεκίνησα με ένα δυο ζευγάρια μαύρα Molly μετά έβαλα και γκρίζα αλλά και κίτρινα…

Αποτέλεσμα όλων αυτών μετά από 6 χρόνια να έχουν διαμορφωθεί «περιέργειες» γενιές π.χ γκρίζα Molly με ραχιαίο κίτρινου (στο μέγεθος) και διάφορα αλλά… :rasp:

Δεν παρεμβαίνω στις γέννες με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή στο ενυδρείο να είναι πάνω από 60-70 ψάρια… :ballistic:

Επίσης στο ίδιο ενυδρείο έχω και 3 ξιφοφορους :lmao:

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφία :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...Έχω ουσιαστικά αμιγή εκτροφή Molly σε ένα ενυδρείο… με διαστάσεις 60Χ30Χ35…

...Δεν παρεμβαίνω στις γέννες με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή στο ενυδρείο να είναι πάνω από 60-70 ψάρια… Επίσης στο ίδιο ενυδρείο έχω και 3 ξιφοφορους...

32316[/snapback]

;) ...60Χ30Χ35 = με το ζόρι 50 λίτρα καθαρά νερό...

......... :thumbup: ......... B)

Μην περιμένεις να σου πούμε μπράβο, έτσι? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...