Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Στην πρωτη ευκαιρια γινεται καθαρισμος των κυκλοφορητων.Τωρα για τα νιτρικα μετραω 10 αλλα συντομα θα μπει και chaeto στο sump. :lmao: To στοκαρισμα θα συνεχιστει. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα στην παρεα.Επιτελους αγορασα την ψηφιακη φωτογραφικη και ειπα να την δοκιμασω.Παραθετω φωτο απο το ενυδρειο μου.Η μηχανη ειναι η canon ixus 200is.

post-13456-1272389651_thumb.jpg

post-13456-1272389670_thumb.jpg

post-13456-1272389692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο ειναι brain?Γιατι ειναι ετσι? :D

Shymphyllia sp ειναι.Η φωτογραφια δεν ειναι καλα εστιασμενη.Παραθετω μια καλυτερη και μια απο την Trachyphyllia.Kαι οι δυο ειναι τραβηγμενες με digital micro.

post-13456-1272554095_thumb.jpg

post-13456-1272554116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ όμορφα και φαίνονται σε πολύ καλή κατάσταση :D , φτού τους !,

να τα χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ όμορφα και φαίνονται σε πολύ καλή κατάσταση :D , φτού τους !,

να τα χαίρεσαι

salTasos ευχαριστω για τις ευχες.Με την ευκαιρια να σας παραθεσω και τις χθεσινες μετρησεις οι οποιες ειναι

  • NO3 2,5
  • MG 1230
  • KH 8,2
  • PO4 0
  • SG 1026
  • NO2 0
  • NH3/NH4 0
  • Ca 420
  • PH 8.2

και να επισυναψω και μερικες ακομα φωτογραφιες.

Με την σειρα των φωτο φαινονται τα ακολουθα κοραλλια (Sun coral,Favia sp,Eyphyllia sp και το κρεββατι του κλοουν μια Alveopora.

post-13456-1272566415_thumb.jpg

post-13456-1272566445_thumb.jpg

post-13456-1272566474_thumb.jpg

post-13456-1272566492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιος

τα εχεις σε πολυ καλη κατασταση τα κοραλια σου!

κ οι τιμες σου ειναι πολυ καλες επισης

συνεχισε ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

Symphyllia sp,Sun coral.Μυριστικαν φαγητο.Σε λιγες μερες θα γινει αναβαθμιση εξοπλισμου για ακομα καλυτερες συνθηκες.Λιγο υπομονη.

post-13456-1272653892_thumb.jpg

post-13456-1272653947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου για το καλο σου γουστο....Αντε να αρχισω κι εγω να ξεκιναω το Lido σιγα σιγα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο σημερα το aquascaping αλλαξε.Ο λογος ειναι οτι καποια κομματια βραχου επρεπε να ανεβουν απο το sump στο ενυδρειο για να ανοιξει και ο χωρος του sump.Προστεθηκε και zeovit reactor της korallen-zucht και θα ακολουθηθει το συστημα της εταιριας.Και καποιες φωτογραφιες με το καινουργιο aquascaping και φυσικα θα σας κραταω ενημερους για την πορεια του συστηματος μου.

post-13456-1273086489_thumb.jpg

post-13456-1273086531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ακομα.

post-13456-1273086665_thumb.jpg

post-13456-1273086686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφος ο naso :D

Aυτο το γρασιδοειδης κατω αριστερα και πανω στους κυκλοφορητες τι ειναι? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το γρασιδοειδης κατω αριστερα και πανω στους κυκλοφορητες τι ειναι? <_<

Αλγη ειναι αλλα αυτη εχει καθαριστει, με την ευκαιρια της ανακαταταξης του βραχου.Με την ευκαιρια να ρωτησω και κατι που παρατηρω εδω και καμια ωρα περιπου με τους δυο κλοουν.Ο ενας ειναι μεγαλυτερος απο τον αλλον στο μεγεθος.Τους βλεπω μαζι διπλα-διπλα στην alveopora στον βραχο και μια τσιμπανε στον βραχο σαν να θελουν να το καθαρισουν,μια ειναι μαζι και ακουμπανε με τις κοιλιες στον βραχο.Αυτο γινεται συνεχεια σε ενα συγκεκριμενο σημειο.Λογικα ειναι και ζευγαρι δηλαδη αρσενικο και θηλυκο.Ξερεις κανενας τιποτα τι παιζει?Καταφερα να βγαλω και δυο φωτογραφιες.

post-13456-1273260129_thumb.jpg

post-13456-1273260155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλγη ειναι αλλα αυτη εχει καθαριστει, με την ευκαιρια της ανακαταταξης του βραχου.Με την ευκαιρια να ρωτησω και κατι που παρατηρω εδω και καμια ωρα περιπου με τους δυο κλοουν.Ο ενας ειναι μεγαλυτερος απο τον αλλον στο μεγεθος.Τους βλεπω μαζι διπλα-διπλα στην alveopora στον βραχο και μια τσιμπανε στον βραχο σαν να θελουν να το καθαρισουν,μια ειναι μαζι και ακουμπανε με τις κοιλιες στον βραχο.Αυτο γινεται συνεχεια σε ενα συγκεκριμενο σημειο.Λογικα ειναι και ζευγαρι δηλαδη αρσενικο και θηλυκο.Ξερεις κανενας τιποτα τι παιζει?Καταφερα να βγαλω και δυο φωτογραφιες.

μαλλων ειναι η "ανοιξη" καλη επιτυχία :) και να ρωτήσω αντιφωσφορο βαζεις???uv χρησιμοποιείς???με την άλγη που ΦΑΙΝΕΤΑΙ τι κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

μαλλων ειναι η "ανοιξη" καλη επιτυχία :) και να ρωτήσω αντιφωσφορο βαζεις???uv χρησιμοποιείς???με την άλγη που ΦΑΙΝΕΤΑΙ τι κάνεις??

Αντιφωσφορο εβαζα μεχρι την προηγουμενη τριτη.Εχτες εκανα τις εβδομαδιεες μου μετρησεις και po4 μετρησα 0,0.Την uv την εχω κοψει πολλυ καιρο τωρα.Η αλγη ηταν πιο πολλυ και την καθαριζα οπου χρειαζοταν.Απο την περασμενη τριτη εφαρμοζω zeovit system.Οποτε οπως καταλαβαινεις τα παραπανω μου ειναι αχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι να αγορασω ενα wave maker,για να προσφερω ακομα πιο καλες συνθηκες για τα ζωντανα μου.Μετα απο ψαξιμο εχω καταληξει να αγoρασω το red sea wave master pro.Aπο ενα ψαξιμο που εριξα με επεισε για αυτα που μπορει να προσφερει,αλλα εδω στην ελλαδα δεν το βρηκα σε καποιο μαγαζι.Μπορει να με βοηθεισει καποιος να μου πει αν το φερνουν στην ελλαδα και απο πιο μαγαζι?Ας ειναι και καποιο e-shop δεν με πειραζει.Αν δεν κανω τιποτα με αυτο τι αλλο μου προτεινετε να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι να αγορασω ενα wave maker,για να προσφερω ακομα πιο καλες συνθηκες για τα ζωντανα μου.Μετα απο ψαξιμο εχω καταληξει να αγoρασω το red sea wave master pro.Aπο ενα ψαξιμο που εριξα με επεισε για αυτα που μπορει να προσφερει,αλλα εδω στην ελλαδα δεν το βρηκα σε καποιο μαγαζι.Μπορει να με βοηθεισει καποιος να μου πει αν το φερνουν στην ελλαδα και απο πιο μαγαζι?Ας ειναι και καποιο e-shop δεν με πειραζει.Αν δεν κανω τιποτα με αυτο τι αλλο μου προτεινετε να αγορασω?

Vortech?

Link to comment
Share on other sites

Vortech?

Η vortech ειναι μια καλη ιδεα αλλα προς το παρον δεν την εχω δει σε κανεναν μαγαζι..

Link to comment
Share on other sites

Aμα αγορασω το multicontroler της tunze,μπορω να το δουλεψω με τις korallia που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...