Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Αλλο το βασιζεται αλλο το θελουμε να το βασιζουμε. O καθενας οπου θελει το βασιζει.

Και τον fiji παραγγελια απο live aquaria. Δεν καταλαβα την ειρωνεια.Εγω δεν εκρινα την ποιοτητα του βραχου σου,ειπα οτι αν τον πηρες απο Ελλαδα ειναι τυπου fiji.

Και επειδη βλεπω οτι στο τελος θα γινει παρεξηγηση,ο καθενας το δικο του συστημα οπου θελει το στηριζει.Ο καθενας εχει το καρπουζι εχει και το μαχαιρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τον fiji παραγγελια απο live aquaria.

Οπα ας ηρεμησουμε λιγο.Ποια ειρωνια?Δεν σε ειρωνευτικα ουτε στο παραμικρο.Απλως με ρωτησες και εγω σου απαντησα απο που προμυθευτικα τον βραχο.Αν παρεξηγησες που ειπα τον fiji δεν ηταν ειρωνικο αδερφε.Ενοουσα τον βραχο fiji.Απλως ετσι συνηθιζω να τον λεω..

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε salamander.Αν μου επιτρεπεις να σε λεω φιλο.Δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα.Να μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω μαζι σου.Το zeofood7 ειναι τροφη και αμινοξεα για τα κοραλλια και τα ωφελιμα βακτηρια που προσθετεις με το zeobac.Nα προσπαθεις να φτιαξεις μια ισσοροπια στο ενυδρειο με τα βακτηρια και να μην τα συντηρεις ,δεν γινετε.Τοτε μιλαμε για μονοκαλλιεργεια.Το συστημα το εχω ψαξει πριν ακομα το βαλω.Περσι τα βασικα 4 ηταν οπως και τωρα.Αυτα ειναι τα εξης ζεολιθος (πετρες),zeobac,zeofood και zeostart2.Παντως στο εξωτερικο δεν ειδα καποιο καμπανακι να χτυπαει.Επισης να προσθεσω οτι οταν ξεκινησα το zeovit το ενυδρειο μου ηδη ετρεχε,δεν ηταν απο την αρχη.

Αν δεν προσεξεις στην αρχη και κατεβασεις τα θρεπτικα αποτομα τοτε θα εχεις επιπτωσεις στα κοραλλια σου.

  • ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

Μου λες ότι το τάισμα των βακτηρίων γίνεται με το zeofood?

Link to comment
Share on other sites

Οπα ας ηρεμησουμε λιγο.Ποια ειρωνια?Δεν σε ειρωνευτικα ουτε στο παραμικρο.Απλως με ρωτησες και εγω σου απαντησα απο που προμυθευτικα τον βραχο.Αν παρεξηγησες που ειπα τον fiji δεν ηταν ειρωνικο αδερφε.Ενοουσα τον βραχο fiji.Απλως ετσι συνηθιζω να τον λεω..

Eτσι που το διατυπωσες φανηκε ειρωνικο.Τελος παντων,αφου διευκρινιστηκε το θεμα οκ.

Μου λες ότι το τάισμα των βακτηρίων γίνεται με το zeofood?

Και με το zeofood.Aυτο που μπορω να κανω εγω ειναι να μειωσω την δοση σε 1 η 2 σταγονες 2 φορες την εβδομαδα.Εσυ που στηριζεις οτι δεν χρειαζεται το zeofood σε αυτην την φαση.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα με νιτρικά ή φωσφορικά- άλγες θα πρέπει να το ελαττώσεις όπως λες(σε αυτή τη φάση).Το zeostart αναλαμβάνει εξολοκλήρου την θρέψη των βακτηρίων.Στην ουσία είναι πηγή άνθρακα(αιθανόλη) όπως ή βότκα, απλά δεν αποτελείτε από μια πηγή αλλά από περισσότερες.Το zeofood δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχει.Τα νιτρικά και τα φωσφορικά σε αντίθετη περίπτωση θα μηδένιζαν πραγματικά(πράγμα που δεν το θες) και δεν θα είχαν τη παραμικρή τροφή τα κοράλια σου.

Γι αυτό και σου λέω ότι στην φάση που είσαι τώρα χωρίς sps θα μπορούσες να μειώσεις την δόση σου ή και να την σταματήσεις και απλά να ταΐζεις περισσότερο.

Επίσης επειδή σε βλέπω λίγο επιθετικό(μπορεί να είναι ιδέα μου) να ξες εδώ είμαστε για να κάνουμε μια αμφίδρομη ανταλλαγή πληροφοριών μαθαίνοντας πότε ο ένας και πότε ο άλλος για τα ενυδρεία. ;)

Καλή συνέχεια λοιπόν :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα με νιτρικά ή φωσφορικά- άλγες θα πρέπει να το ελαττώσεις όπως λες(σε αυτή τη φάση).Το zeostart αναλαμβάνει εξολοκλήρου την θρέψη των βακτηρίων.Στην ουσία είναι πηγή άνθρακα(αιθανόλη) όπως ή βότκα, απλά δεν αποτελείτε από μια πηγή αλλά από περισσότερες.Το zeofood δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχει.Τα νιτρικά και τα φωσφορικά σε αντίθετη περίπτωση θα μηδένιζαν πραγματικά(πράγμα που δεν το θες) και δεν θα είχαν τη παραμικρή τροφή τα κοράλια σου.

Γι αυτό και σου λέω ότι στην φάση που είσαι τώρα χωρίς sps θα μπορούσες να μειώσεις την δόση σου ή και να την σταματήσεις και απλά να ταΐζεις περισσότερο.

Νιτρικα εχω 10 και φωσφορικα 0(δεν ανεβηκαν καθολου απο την αρχη που αρχισα το zeovit).Eπισης το χρωμα στο τεστ των νιτρικων αρχιζει και ταιριαζει προς το 5.Ακομα λιγοτερο προς το ροζ.

Επίσης επειδή σε βλέπω λίγο επιθετικό(μπορεί να είναι ιδέα μου) να ξες εδώ είμαστε για να κάνουμε μια αμφίδρομη ανταλλαγή πληροφοριών μαθαίνοντας πότε ο ένας και πότε ο άλλος για τα ενυδρεία. ;)

Καλή συνέχεια λοιπόν :rasp:

Επιθετικος δεν ειμαι καθολου και στην αποψη της ανταλλαγης πληροφοριων ειμαι συμφωνος.Απλα βλεπω μια κατακραυγη προς το zeovit της korallen,σε σχεση με αλλα αντιστοιχα συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα οπως το neozeo και αλλα αντιστοιχα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Επιθετικος δεν ειμαι καθολου και στην αποψη της ανταλλαγης πληροφοριων ειμαι συμφωνος.Απλα βλεπω μια κατακραυγη προς το zeovit της korallen,σε σχεση με αλλα αντιστοιχα συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα οπως το neozeo και αλλα αντιστοιχα συστηματα.

Ακόμα και κατακραυγή να υπάρχει(Εγώ την κράζω αν και εδώ δεν το κάνω) δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα πλαίσια τις συζήτησης που κάνουμε.Εκτός και αν είσαι αντιπρόσωπος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και κατακραυγή να υπάρχει(Εγώ την κράζω αν και εδώ δεν το κάνω) δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα πλαίσια τις συζήτησης που κάνουμε.Εκτός και αν είσαι αντιπρόσωπος :rasp:

Αντιπροσωπος; ;) Οχι απλα το βλεπω να γερνει προς μια πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλη συνεχεια ;)B)

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια ;)

καλη συνεχεια και σε σενα....

καλοσορισες περνα μια βολτα απο δω να μας συστηθεις! B)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καινούργιες φωτογραφίες από καινούρια κοραλλακια. :P

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιες φωτογραφίες από καινούρια κοραλλακια. :P

post-13456-1295120271_thumb.jpg

post-13456-1295120319_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - maik78
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα κοραλακια. Μπράβο, έτσι να βλέπουμε συχνά update, να μην χορταίνουμε! :P

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω δυο φωτογραφίες από μια acropora.O λόγος είναι η διαφορά στο χρώμα και στην ανάπτυξη.Φυσικά προς το καλύτερο.Φαίνεται και η ακριβής ημερομηνία σε κάθε φωτογραφία.Απολαύστε.

post-13456-1295377379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγάλης ανάλυσης της φωτογραφίας δεν μπορούσα να προσθέσω και τις δυο σε μια δημοσίευση. :P

post-13456-1295377647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καινούργια κοραλακια,καινούργιες φωτογραφίες. :thumbup:

post-13456-1297003002_thumb.jpg

post-13456-1297003021_thumb.jpg

post-13456-1297003043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...