Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Super!!!! αντε σιγα σιγα ολοι μας να ανταλλαζουμε φραγγακια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

update.Το απογευμα ειχα την ορεξη και εβγαλα μερικες φωτογραφιες το ενυδρειο.Υπαρχουν και καποια sps απο την τελευταια εισαγωγη της aqua reef farm.Το zeovit δουλευει μια χαρα και απο μετρησεις NO3 <2 και po4 0.Τα κοραλλια αρχιζουν και ανοιγουν τα χρωματα τους και εχω και πολυ καλη αναπτυξη.Ας αφησω λοιπον την φλυαρια και ας προσθεσω καποιες φωτο.

post-13456-1302806607_thumb.jpg

post-13456-1302806622_thumb.jpg

post-13456-1302806640_thumb.jpg

post-13456-1302806661_thumb.jpg

post-13456-1302806683_thumb.jpg

post-13456-1302806714_thumb.jpg

post-13456-1302806729_thumb.jpg

post-13456-1302806742_thumb.jpg

post-13456-1302806809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μπραβο μαικ,πολυ ομορφο!απο ζεο τι χρησιμοποιεις?κ σε ποσο αλκ παιζεις?

Ευχαριστω για τα καλα λογια.Σχεδον ολη την σειρα της korallen.Αlkalinity 6.2-6.4.

Link to comment
Share on other sites

Tον zeovit τον εχεις ακομα?

Γιατι να μην τον εχω; :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην τον εχω; :)

Aκομα περιμενω. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κανω ενα update;Προστεθηκε μια ακομα vortech mp10 και σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση και στον φωτισμο.Σκεφτομαι να βαλω φωτιστικο led.Απο μετρησεις μηδενισαν και τα νιτρικα. :thumbup:

post-13456-1307045681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με καποιες φωτογραφιες.IMG_0674-1.jpgIMG_0673-1.jpgIMG_0672-1.jpgIMG_0671-1.jpgIMG_0669-1.jpgIMG_0668-1.jpgIMG_0667-1.jpgIMG_0666-1.jpgIMG_0664-1.jpgIMG_0663-1.jpgIMG_0662-1.jpgIMG_0675-1.jpgIMG_0661-1.jpgIMG_0675.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καιρο εχω να γραψω κατι η να κανω καποιο update.

Απο την εβδομαδα που ερχεται θα γινουν καποιες αλλαγες.Απο τον αραγωνιτη που εχω τωρα μεσα,ειναι γυρω στους 8 ποντους.Θα βγαλω μια ποσοτητα και θα αφησω ενα στρωμα 3 ποντων.Υπαρχει και η σκεψη να μην αφησω καθολου αραγωνιτη,αλλα δεν νομιζω να κανω κατι τετοιο.

Αλλαγη θα γινει και στο aquascape του βραχου,βγαζοντας καποια κιλα και θα στηθει με διαταξη 2 η 3 νησιων και υψος θα δοθει μεχρι 30 ποντους το πολυ,για να δωσω χωρο στα sps να εχουν αναπτυξη προς τα πανω.

Οσο για τον φωτισμο θα αλλαχτει και αυτος και θα μπει φωτιστικο με led.Αυτο που δεν ξερω ειναι τα watt και το ειδος του φωτιστικου(αριθμος των πανελ).

Επισης στην σκεψη ειναι καποια στιγμη (λιγες εβδομαδες) να αγοραστει και καποια δοσομετρικη αντλια για σταθερη δοσολογια στα προσθετα του zeovit,αλλα και για μαγνησιο και ασβεστιο.θα αγοραστουν και 2 φωτομετρα(πιθανον της HANNA) για πιο ακριβεις μετρησεις στα NO3 ΚΑΙ PO4.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω 2 φωτογραφιες με το στησιμο του βραχου και περιμενω γνωμες.Το υψος στα νησακια ειναι 25 ποντους.

Αυριο θα αφαιρεθει ο αραγωνιτης,αναγκαστικα γιατι βγηκε πολυ μπιχλα και θα φτιαχτει καθαρο νερο στο ενυδρειο με αλατι.

Οταν θα ειναι ετοιμο στην αλατοτητα (να ναι καλα οι 2 mp10) θα μπει ο καθαρισμενος αραγωνιτης και ο βραχος.post-13456-1310069950_thumb.jpg

post-13456-1310069968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις και Sps για το φοβο των Ιουδαιων,θα σου ελεγα να προσθεσεις λιγο βραχο,ωστε να ανεβεις λιγο σε υψος.

Επισης με εχει φαει η περιεργεια.Στην κλουβα μπροστα στο ενυδρειο τι εχεις; :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις και Sps για το φοβο των Ιουδαιων,θα σου ελεγα να προσθεσεις λιγο βραχο,ωστε να ανεβεις λιγο σε υψος.

Επισης με εχει φαει η περιεργεια.Στην κλουβα μπροστα στο ενυδρειο τι εχεις; :P

Το υψος το σκεφτομαι και εγω.Γυρω στους 5 ακομα ποντους.

Ο φωτισμος θα αλλαχθει και εχει παραγγελθει φωτιστικο led της Pacific Sun,το Metis crp 2x100w.

Η κλουβα εχει 1 απο τα 19 καναρινια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το υψος το σκεφτομαι και εγω.Γυρω στους 5 ακομα ποντους.

Ο φωτισμος θα αλλαχθει και εχει παραγγελθει φωτιστικο led της Pacific Sun,το Metis crp 2x100w.

Η κλουβα εχει 1 απο τα 19 καναρινια.

:hysterical:

Ετσιιιιι!!!!

Εκει μεινε γιατι 20 ειναι πολλα :P:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ετσιιιιι!!!!

Εκει μεινε γιατι 20 ειναι πολλα :hysterical::hysterical::hysterical:

To σκεφτομαι να τα κανω 20.

Αν ομως το παρω μετα θα με φιλοξενησεις;

:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To σκεφτομαι να τα κανω 20.

Αν ομως το παρω μετα θα με φιλοξενησεις;

:P:thumbup:

Ποτε φορτωνουμε; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε φορτωνουμε; :P

Μπα αστο το μετανιωσα,δεν το παιρνω.

20 καναρινια υπερβολη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,σημερα επλυνα τον αραγωνιτη και απο αυριο θα αρχισω να γεμιζω το ενυδρειο με νερο απο Α/Ο,για να προσθεσω και το αλατι.

Μετα θα προσθεσω τον αραγωνιτη και τον βραχο.

Αν θυμηθω και βγαλω καμια φωτογραφια,αυριο θα ανεβασω για να δειτε και εσεις το οπτικο αποτελεσμα.

Να πειτε και γνωμες για το aquascape οταν θα ειναι ετοιμο.

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...