Jump to content

ΑΡΧΗ ΝΕΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ


Recommended Posts

Από αύριο αρχίζω το γέμισμα του ενυδρείου με R/O.

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω μετά το γέμισμα του ενυδρείου? Δηλαδή με ποιά σειρά θα βάλω τα παρακάτω

και πώς να βάλω τα υλικά στα φίλτρα μου 1χ tetra εχ 1200 1x ehaim 2324 thermo και skimmer mce600 που έχει χώρο για υλικα φιλτραρίσματος

400 λίτρα

Για αρχή 10 κιλά νεκρός βράχος εάν καταφέρω τελικά να βρώ + 10 κιλά ζωντανός

Υπόστρωμα 20 κιλά νεκρός αραγωνίτης + 20 κιλά ζωντανός

Αλάτι πήρα 20 κιλα seachem επλίζω να επέλεξα σωστά

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου για τι ενυδρείο πας reef η fish only ??

Αν πας για reef κατά την προσωπική μου γνώμη δεν κάνουν τα φίλτρα σου και γενικά το στήσιμο σου , θες εξ αρχής ζωντανό βράχο και πιο πολλή από τα 10 η 20 κιλά( εγώ στο 200αρη μου έχω 30) μια και βιολογία κρατάει ο βράχος και όχι τα φίλτρα τα οποία ουσιαστικά δεν χρειάζονται .

Γιατί πήρες φίλτρα και δεν έφτιαχνες sump? είναι απαραίτητο για ένα επιτυχημένο reef .

Τα φίλτρα σου είναι ανεπαρκή για τα λίτρα σου το 2324 είναι μέχρι 250 λίτρα ενώ το τετρα είναι από 200 έως 500 αλλά δεν θα το έβαζα για πάνω από 250.το σκιμμερ σου είναι κορυφαίο πολύ καλή αγορά..

Εγώ αν είχα το συγκεκριμένο ενυδρείο και πήγαινα για reef θα το έστηνα ως εξής.

2324 ως χημικό (Για το λόγο ότι έχει το θερμοστάτη μέσα αλλιώς θα έβαζα το τετρα )

Πολλή βράχο ζωντανό τουλάχιστον 40 κιλά ώστε να κρατήσει βιολογία μόνο του το ενυδρείο που είναι και το πιο σωστό

Το tetra δεν θα το έβαζα δεν χρειάζεται .

Σκιμμερ είναι οκ

Όσο για να το ξεκινήσω θα γέμιζα με ρ/ο μετά αλάτι και μετά από 2-3 μέρες και με τους κυκλοφοριτες ανοιχτούς θα άρχιζα να έβαζα αραγονιτι και μετά βράχο

Μετά θα το άφηνα λίγο καιρό για να δω πως πάει από τιμές και μετά ένα ψαράκι κάθε φορά μέχρι να φτάσω το στοκ που θέλω .

Τώρα αν πας για fish only απλά δεν κάνουν τα φίλτρα σου για τα λίτρα σου οπότε η αλλάζεις το ένα από τα δύο με πιο δυνατό η βάζεις και τα δύο και τα γεμίζεις με substrat pro και βάζεις άλλο ένα ως χημικό

Για ότι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Kazanasb καλη αρχη στον κοσμο του θαλασσινου !! Ελπιζω να εισαι προετοιμασμενος για πολυ διαβασμα αφου πραγματικα ειναι απαραιτητο.

Μεχρι να μας απαντησεις στην ερωτηση του reefdaddy θα σου πω τι εκανα εγω...Οταν γεμισα το ενυδρειο με το νερο απο RO και πριν βαλω οτιδηποτε μεσα εριξα εκει το αλατι μου ωστε να διαλυθει...φυσικα αυτη ειναι η τελευταια φορα που θα το κανεις αυτο καθως για τις αλλαγες νερου επιβαλετε το αλατι να ειναι εντελως διαλυμενο στο νερο πριν μπει στο ενυδρειο σου... Ετσι λοιπον θα βαλεις ολους τους κυκλοφορητες σου να λειτουργουν και θα ριξεις το αλατι..θα περιμενεις να διαλυθει εντελως μερικες μερες και μετα συνεχιζουμε ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα φιλτρα τα ειχα δεν τα αγορασα τωρα οποτε ειναι κριμα να πανε χαμενα

εαν τα κανω και τα δυο βιολογικα και ανθρακα και αντιφωσφορο τα βαλω στο skimmer ειναι οκ?

αρχικα θα ειναι fish only με αυτον το βραχο που προαναφερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θές διαβασματάκι ή εγώ δεν κατάλαβα τι θες να πείς.

Τι εννοείς "τα βάλω στο Skimmer" ;;;;

Στο σκίμερ δεν μπορείς να βάλεις κάτι.

Είναι μια συσκυή η οποία δεν κάνει τίποτα άλλο απο το να αφρίζει το νερό και στις φυσαλίδες να παγιδεύει οργανικά κατάλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση του Βαγγέλη (SW1IXC)είναι σωστή πρέπει να πάρεις ένα άλλο φίλτρο να το κάνεις χημικό πχ serafill 900

Link to comment
Share on other sites

το deltek mce 600 εχει καποιο χωρο για υλικα φιλτρου στην εξοδο του!!

Link to comment
Share on other sites

το deltek mce 600 εχει καποιο χωρο για υλικα φιλτρου στην εξοδο του!!

18977[/snapback]

Μπορεις να βαλεις ανθρακα φανταζομαι σε περιπτωση που βαλεις οζον. Φανταζομαι για καποιο τετοιο λογο θα ειναι εκει ετσι. Μηπως γνωριζεις ποσα λιτρα χωρο ακριβως εχει διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

2 λιτρα περιπου

post-238-1145008815_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

2 λιτρα περιπου

19006[/snapback]

Μια χαρα για να βαλεις το Phospate remover σου και τον ανθρακα. Ισως ετσι μαλιστα να μην εχεις αναγκη και το εξωτερικο φιλτρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα. ;)

Το skimmer που επέλεξες είναι πολύ καλό και θα σε καλύψει σωστά για τα λίτρα σου. :thumbup: Η τάση που επικρατεί από όλο και περισσότερους χομπιστες παγκοσμίως είναι όπως σωστά είπε και ο Κωστής η απομάκρυνση κάθε extra βιολογικού υλικού από το σύστημα μας έτσι ώστε να αφήσουμε το ζωντανό βράχο μας αλλά και το skimmer μας να αποδώσει στο μέγιστο. Έτσι μακροπρόθεσμα δεν θα έχουμε και τον μεγάλο πονοκέφαλο τον νιτρικών που σταδιακά θα μαζεύονται στο σύστημα μας..

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αλάτι seachem reefsalt το χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι πάρα πολλή ευχαριστημένος τουλάχιστον ισάξιο αν όχι καλύτερο κατά τι γνώμη μου από το tropic marin αλλά και πιο ακριβό

Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ εριξα το αλατι και σημερα το πρωι ητανε σχεδον διαλυμενο.

μετα απο ποσες ωρες μπορω να αρχισω να βαζω τον αραγωνιτη?

Φιλτρα και αντλιες θα ειναι κλειστα κατα την εισαγωγη του αραγωνιτη?

Στο νερο απο r/o πρεπει να βαλω αντιχλωριο?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ εριξα το αλατι και σημερα το πρωι ητανε σχεδον διαλυμενο.

μετα απο ποσες ωρες μπορω να αρχισω να βαζω τον αραγωνιτη?

Φιλτρα και αντλιες θα ειναι κλειστα κατα την εισαγωγη του αραγωνιτη?

Στο νερο απο r/o πρεπει να βαλω αντιχλωριο?

19716[/snapback]

Αστο δυο μερες να σπασει ολο το αλατι εντελως...δεν βλεπω λογο να βιαζεσαι...

Καλυτερα να ειναι κλειστα για να σε βολευει περισσοτερο στην τοποθετηση...μετα ασε να κατσει η "σκονη" οσο γινεται και μετα ανοιξε τα παλι.

Το νερο απο R/O ειναι τελειο....μην βαλεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλατοτητα εχει παει στο 1026 ειναι οκ η πρεπει να την κατεβασω και αν πρεπει πως με προσθηκη νερου?

η μετρηση ειναι με ρεφακτομετρο

Link to comment
Share on other sites

Η αλατοτητα εχει παει στο 1026 ειναι οκ η πρεπει να την κατεβασω και αν πρεπει πως με προσθηκη νερου?

η μετρηση ειναι με ρεφακτομετρο

19763[/snapback]

Είσαι πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις μπορείς, μικρή ποσότητα με κάλτσα άμα βάλεις μεγάλη ποσότητα θα εμποδίζει την ροη του νερού και θα σου κάνει υπερχείλιση από το δοχείο συλλογής .

Ίσως να μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα με το media box που παίρνει (δεν το έχω δοκιμάσει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...