Jump to content

προτασεις για Ph-meter και Tds-meter


fisakis

Recommended Posts

παιδια, γνωριζει κανεις να μου προτεινει ηλεκτρονικα PH-meter και TDS-meter καθως και υγρα για καλιμπραρισμα απο e-bay?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και περιμένω από μέρα σε μέρα αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/THE-BEST-TDS-METER-F...id=p3286.c0.m14

Μόλις έρθει θα σου πω. Κόστος 18 λίρες με τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

σπεις ευχαριστω! φαινεται καλο αλλα δεν το εχεις δοκιμασει ετσι? κανεις αλλος που να εχει δοκιμασει ομως?

Link to comment
Share on other sites

TDS υπαρχει και εδω με 15 ευρω (αν θυμαμαι καλα). Ακομα κι' αν κανω λαθος η τιμη δεν ξεπερναει τα 20 ευρω. Σπυροοοοοοοο ολα μονος μου θα τα κανω ......... βοηθααααααααα!!!! :)

Πεχαμετρο εγω πηρα το American pintpoint αλλα οχι απο το ακουαριστικ γιατι το εχει 102 ευρω ενω το βρηκα 83 και μεταφορικα δεν πληρωνεις πανω απο 75 ευρω. :thumbup:Σπυροοοοοοοο ξαναβοηθααααααα!!!!! :D

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα αυτα:

TDS meter

PH meter

fish feeder

lux meter

δεν ξερω αν εκανα καλα. θα δειξει. αν καποιος την εχει πατησει με καποιο απο αυτα ας μου πει να ξερω!

οι αποριες μου ειναι οι εξης.

1) το ΡΗ μετρο αφου ειναι μονιμο θελει καθε τοσο καλιμπρα?

2) το TDS μετρο θελει καλιμπρα? πρεπει να προσεχω κατι στη χρηση του?

3) το Lux μετρο θελει καλιμπρα? επισης ο αισθητηρας ειναι αδιαβροχος?(δεν νομιζω)

4) αν βουτηξω το PH μετρο σε ξυδι, θα φυγουν τα τυχον αλατα? θα παθει καμια ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Θανάση, για τα προϊόντα που παρήγγειλες δεν ξέρω να σου πω, γιατί δεν τα έχω δουλέψει.

Πάντως, ο συγκεκριμένος seller είναι πολύ αξιόπιστος (έχω ψωνίσει 2-3 φορές και έμεινα ευχαριστημένος).

Link to comment
Share on other sites

Θανάση, για τα προϊόντα που παρήγγειλες δεν ξέρω να σου πω, γιατί δεν τα έχω δουλέψει.

Πάντως, ο συγκεκριμένος seller είναι πολύ αξιόπιστος (έχω ψωνίσει 2-3 φορές και έμεινα ευχαριστημένος).

νατοοοοςςςςςς!!! πολυχρονος!!!

ο σελερ ειναι προταση απο σπυρο!! εγγυηση!

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Το λουξομετρο και την ταιστρα δεν τα ξερω. (ταιστρα μονο eheim μονη)

Τα αλλα ειναι δοκιμασμενα.

Το ηλεκτροδιο του πεχαμετρου αν το βουτηξεις ολο μεσα στο νερο, υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να το κλαις.

Εκτος αν του βάλεις σιλικόνη στην εξοδο του καλωδιου και γυρω γυρω στο καλυμμα.

Το ξεπλενεις και το καθαριζεις με νερο ΑΟ ή απονισμενο.

Τα υγρά καλιμπραρίσματος μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλές φορες, φτανει να ξεπλενεις το ηλεκτροδιο σε νερο Α/Ο ή απιον και να το στεγνωνεις καλα με χαρτι πριν το βουτήξεις απο το ενα υγρο στο αλλο .

Πηρες ομως αυτο με τις μπαταριες, ενω με 3.5 δολλαρια επιπλεον θα επαιρνες αυτο με το τροφοδοτικο.

Σε περίπτωση που μείνει απο μπαταρίες, μπορεις να το λειτουργήσεις με ρεύμα, συνδέοντας έναν φορτιστή απο κινητό ΝΟΚΙΑ (το παλιο με το λίγο μεγαλύτερο βύσμα) στην υποδοχη που έχει για παροχή ρεύματος (κάτω απο την "τρυπούλα" του καλιμπραρίσματος).

Αν αρχισει να δειχνει τρελλες τιμες (ιδιως πανω απο 14 που ειναι και το τερμα του) το πρωτο που τσεκαρεις ειναι οι μπαταριες.

Εν τω μεταξυ βγηκε το νεο μοντελο πεχαμετρου που μοιαζει με αυτο το pH-controller με καμια 40 εβρω κομπλε αλλα εξαντληθηκε και δεν υπαρχει προς το παρον σε στοκ.

Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια.

Το tds meter και αυτο μετα απο καθε χρηση ξεπλυμα με νερο ΑΟ ή απιον και στεγνωμα.

Για καλιμπαρισμα αν το ξεπλενεις οπως σου ειπα δεν θα χρειαστει μαλλον ποτε :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα αυτα:

TDS meter

PH meter

fish feeder

lux meter

δεν ξερω αν εκανα καλα. θα δειξει. αν καποιος την εχει πατησει με καποιο απο αυτα ας μου πει να ξερω!

οι αποριες μου ειναι οι εξης.

1) το ΡΗ μετρο αφου ειναι μονιμο θελει καθε τοσο καλιμπρα?

2) το TDS μετρο θελει καλιμπρα? πρεπει να προσεχω κατι στη χρηση του?

3) το Lux μετρο θελει καλιμπρα? επισης ο αισθητηρας ειναι αδιαβροχος?(δεν νομιζω)

4) αν βουτηξω το PH μετρο σε ξυδι, θα φυγουν τα τυχον αλατα? θα παθει καμια ζημια?

Την ιδια ταιστρα πηρα το καλοκαιρι και ειναι Αρκετα καλη για τα λεφτα της. Θα μεινεις ικανοποιημενος νομιζω!!! :) Εμενα μου ηρθε απο Σανγκαι και το κοστος μαζι με τα μεταφορικα ηταν στα 22 Ευρω.....Καλοριζικα

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτροδιο του πεχαμετρου αν το βουτηξεις ολο μεσα στο νερο, υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να το κλαις.

Εκτος αν του βάλεις σιλικόνη στην εξοδο του καλωδιου και γυρω γυρω στο καλυμμα.

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι λες αλλα οταν ερθει θα το δω!!

Τα υγρά καλιμπραρίσματος μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλές φορες, φτανει να ξεπλενεις το ηλεκτροδιο σε νερο Α/Ο ή απιον και να το στεγνωνεις καλα με χαρτι πριν το βουτήξεις απο το ενα υγρο στο αλλο .

αν στεγνωσει το ηλεκτροδιο δεν υπαρχει κινδυνος να χαλασει?

Το tds meter και αυτο μετα απο καθε χρηση ξεπλυμα με νερο ΑΟ ή απιον και στεγνωμα.

Για καλιμπαρισμα αν το ξεπλενεις οπως σου ειπα δεν θα χρειαστει μαλλον ποτε :)

ουτε στην αρχη? δηλαδη μολις το αγορασω ειναι ατοιμο για χρηση?

Link to comment
Share on other sites

4) αν βουτηξω το PH μετρο σε ξυδι, θα φυγουν τα τυχον αλατα? θα παθει καμια ζημια?

αν γνωριζει κανεις ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι λες αλλα οταν ερθει θα το δω!!

αν στεγνωσει το ηλεκτροδιο δεν υπαρχει κινδυνος να χαλασει?

ουτε στην αρχη? δηλαδη μολις το αγορασω ειναι ατοιμο για χρηση?

Λεω να προσεχεις να μην παρει νερο μεσα η κεφαλη.

Ναι θα χαλασει. Δεν ειπα να το στεγνωσεις και να το αφησεις στεγνο αλλα να το καθαρισεις με απιονιμσενο να το στεγνωσεις να φυγει η υγρασια και μετα να το βουτηξεις στο αλλο υγρο (κατα την διαδικασια καλιμπαρισματος ολα αυτα).

Εμενα ηταν ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε περίπτωση που μείνει απο μπαταρίες, μπορεις να το λειτουργήσεις με ρεύμα, συνδέοντας έναν φορτιστή απο κινητό ΝΟΚΙΑ (το παλιο με το λίγο μεγαλύτερο βύσμα) στην υποδοχη που έχει για παροχή ρεύματος (κάτω απο την "τρυπούλα" του καλιμπραρίσματος).

Αν αρχισει να δειχνει τρελλες τιμες (ιδιως πανω απο 14 που ειναι και το τερμα του) το πρωτο που τσεκαρεις ειναι οι μπαταριες.

εχω δυο παρατηρησεις.

1 καποιες φορες δειχνει κατι τρελα νουμερα. δεν εχω μπαταριες, αλλα μετασχηματιστη. το τρελο ειναι οτι αν το απενεργοποιησω για λιγες ημερες και το ανοιξω ξανα δειχνει κανονικα(ετσι λεω). πως το εξηγεις αυτο?

2 υπαρχει σφαλμα σε σχεση με τα υγρα τεστ της τετρα που εχω. η αποκλιση ειναι περιπου 1 μοναδα. αυτο απο την αρχη. τι να εμπιστευτω?

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο παρατηρησεις.

1 καποιες φορες δειχνει κατι τρελα νουμερα. δεν εχω μπαταριες, αλλα μετασχηματιστη. το τρελο ειναι οτι αν το απενεργοποιησω για λιγες ημερες και το ανοιξω ξανα δειχνει κανονικα(ετσι λεω). πως το εξηγεις αυτο?

2 υπαρχει σφαλμα σε σχεση με τα υγρα τεστ της τετρα που εχω. η αποκλιση ειναι περιπου 1 μοναδα. αυτο απο την αρχη. τι να εμπιστευτω?

εαν με βαση τα υγρα καλιμπραρισματος ειναι σωστο το πεχαμετρο , τοτε να το εμπιστευτης .

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και περιμένω από μέρα σε μέρα αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/THE-BEST-TDS-METER-F...id=p3286.c0.m14

Μόλις έρθει θα σου πω. Κόστος 18 λίρες με τα μεταφορικά.

Tον ιδιο πουλανε εδω με 65!!! :thumbup:

http://www.watertech.gr/eshop/product_info.../products_id/45

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Tον ιδιο πουλανε εδω με 65!!! :thumbup:

http://www.watertech.gr/eshop/product_info.../products_id/45

:excl::excl:

Φιλε μου το ιδιο ειχα πει και εγω πριν απο λιγο καιρο και μου κανανε πεσιμο για Δυσφιμιση ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...