Jump to content

Tetraodon Abei


olimpiakakias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε παρη πολυ ομορφο το ψαρακι σου!!!! η αληθεια ειναι ομως παρολο που μαρεσουν τα ατιμα δεν τα καταλαβαινω και πολυ.... :)

χαχα

δηλαδη? :D

Link to comment
Share on other sites

Τι ρολο βαραει....

πχ. πιρανχα = θυρευτες

αφρικανικα ψαρια = τελειες συμπεριφορες

τετρα = κοινονικα ψαρια

κτλ κτλ

αυτο δεν καταλαβαινω τι κανει??? δεν το χω ψαξει και πολυ βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

σκεψου το ετσι.. ειναι σαν να εχεις ενα σκυλο κατω απτο νερο , πολυ εξυπνα και ειναι θυρευτες , τα παραπανω τουλαχιστον. μονο κοινονικα δεν ειναι ομως

Link to comment
Share on other sites

φαινεται ομορφος αν κ δεν ειναι κ πολυ καλες οι φωτο.

να το χαιρεσαι!

παντα μου αρεσαν τα παφερακια αλλα ποτε δεν ειχα κ δεν ξερω σχεδον τιποτα γιαυτα!

ομορφο κ το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια , θελατε φωτο και δεν κανετε Comment :angry2:

Όπως τα περισσότερα παφεράκια, έτσι και αυτό έχει μια παράξενη ομορφιά. Άλλοι τα βλέπουν άσχημα και άλλοι πολύ συμπαθητικά.

Οι φωτογραφίες σου όμως δεν βοηθούν για σχόλια :)

Για να είναι τόσο ντροπαλό μάλλον δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Αν και δεν έχω ασχοληθεί με τα ψαράκια αυτά, μήπως του λείπουν οι κρυψώνες; Βλέπω ότι έχεις αρκετά φυτά. Εγώ όμως θα έβαζα και κάποια με ποιο φουντωτό και μικρό φύλλωμα για καλύτερη κρυψώνα. Λέω εγώ ο άσχετος τώρα :D:thumbup:

Α! και κάτι άλλο, τι το ταΐζεις; Από όσα ξέρω, τα σαλλιγγάρια δεν πρέπει να λείπουν από το διαιτολόγιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περισσότερα παφεράκια, έτσι και αυτό έχει μια παράξενη ομορφιά. Άλλοι τα βλέπουν άσχημα και άλλοι πολύ συμπαθητικά.

Οι φωτογραφίες σου όμως δεν βοηθούν για σχόλια :D

Για να είναι τόσο ντροπαλό μάλλον δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Αν και δεν έχω ασχοληθεί με τα ψαράκια αυτά, μήπως του λείπουν οι κρυψώνες; Βλέπω ότι έχεις αρκετά φυτά. Εγώ όμως θα έβαζα και κάποια με ποιο φουντωτό και μικρό φύλλωμα για καλύτερη κρυψώνα. Λέω εγώ ο άσχετος τώρα :thumbup::angry2:

Α! και κάτι άλλο, τι το ταΐζεις; Από όσα ξέρω, τα σαλλιγγάρια δεν πρέπει να λείπουν από το διαιτολόγιο τους.

το κ0λ0 κινητο φταει , θα δοκιμασω αλλη φορα και θα ποσταρω , σαλιγκαρια εκτρεφω εγω (τι εκτρεφω δλδ , στο φυτεμενο ολο γεννες ειναι , απο μονα τους) ταιζω 1 φορα την εβδομαδα σαλιγκαρι

κρυωνες εχει , τωρα ξεθαρεψε παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ρολο βαραει....

πχ. πιρανχα = θυρευτες

αφρικανικα ψαρια = τελειες συμπεριφορες

τετρα = κοινονικα ψαρια

κτλ κτλ

αυτο δεν καταλαβαινω τι κανει??? δεν το χω ψαξει και πολυ βεβαια...

Ειναι απλο.

Κοιτα πχ ενα παφερακι (νανο)

Link to comment
Share on other sites

το κ0λ0 κινητο φταει , θα δοκιμασω αλλη φορα και θα ποσταρω , σαλιγκαρια εκτρεφω εγω (τι εκτρεφω δλδ , στο φυτεμενο ολο γεννες ειναι , απο μονα τους) ταιζω 1 φορα την εβδομαδα σαλιγκαρι

κρυωνες εχει , τωρα ξεθαρεψε παραπανω :)

Φιλε εκ της γερμανιας θα χρησημοποιησω αυτο που γραφεις για να επιτεθω στο Σπυρου. :thumbup::D

Σπυρο ποσταρες και το αντιστοιχο βιντεακι... εισαι υπερ ή ενανιον αυτου???

(Εχουμε παρελθον....... στο θεμα με των σαλιγκαριων) :angry2::rasp::rasp::thumbup::thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκ της γερμανιας θα χρησημοποιησω αυτο που γραφεις για να επιτεθω στο Σπυρου. :thumbup::)

Σπυρο ποσταρες και το αντιστοιχο βιντεακι... εισαι υπερ ή ενανιον αυτου???

(Εχουμε παρελθον....... στο θεμα με των σαλιγκαριων) :angry2::rasp::rasp::thumbup::thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Δεν εχεις καταλαβει μαλλον το σκεπτικο μου.

Δεν θελω να εκμεταλευομαι τα σαλιγγαρια προς οφελος μου και για την ευκολια μου, για να "φτιαχνω" δλδ τις σκληροτητες του νερου του νερου και να μη παιδευτω λιγο με την οσμωση ή την τυρφη ή για να κανω οικονομια.

Αφου ειναι ομως υποχρεωτικα μερος της διατροφης του ψαριου, και αν θελω να εχω το ψαρι στο ενυδρειο μου θα πρεπει να το ταιζω σαλιγγαρια.

Αν δεν θελω κατι τετοιο δεν το παιρνω καθολου το ψαρι.

Αν το παρω ομως και το ταιζω ζωντανα, ο αλλος εχει παλι το δικαιωμα να μη βρισκει σωστο και ομορφο αυτο που κανω.

Ας μην ειμαστε υποκριτες, και εγω σαρκοφαγος ειμαι και καποια ζωντανα πληρωνουν με τη ζωη τους τη διατροφη μου

Αλλα οχι "αιμα" για πλακα.

ΥΓ ας μην συνεχισουμε στο θεμα του φιλου ομως, γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλαβει μαλλον το σκεπτικο μου.

Δεν θελω να εκμεταλευομαι τα σαλιγγαρια προς οφελος μου και για την ευκολια μου, για να "φτιαχνω" δλδ τις σκληροτητες του νερου του νερου και να μη παιδευτω λιγο με την οσμωση ή την τυρφη ή για να κανω οικονομια.

Αφου ειναι ομως υποχρεωτικα μερος της διατροφης του ψαριου, και αν θελω να εχω το ψαρι στο ενυδρειο μου θα πρεπει να το ταιζω σαλιγγαρια.

Αν δεν θελω κατι τετοιο δεν το παιρνω καθολου το ψαρι.

Αν το παρω ομως και το ταιζω ζωντανα, ο αλλος εχει παλι το δικαιωμα να μη βρισκει σωστο και ομορφο αυτο που κανω.

Ας μην ειμαστε υποκριτες, και εγω σαρκοφαγος ειμαι και καποια ζωντανα πληρωνουν με τη ζωη τους τη διατροφη μου

Αλλα οχι "αιμα" για πλακα.

ΥΓ ας μην συνεχισουμε στο θεμα του φιλου ομως, γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα :)

Και θα συμφωνησω σε όλα μαζι σου....

Κυριως για το τελευταιο... ΌΧΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!

Για πες μας τώρα.... ειναι τα λιτρα οκ για να βάλει και κανενα συγκατοικο??

Μπορει να βάλει συγκάτοικο??

Link to comment
Share on other sites

Και θα συμφωνησω σε όλα μαζι σου....

Κυριως για το τελευταιο... ΌΧΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!

Για πες μας τώρα.... ειναι τα λιτρα οκ για να βάλει και κανενα συγκατοικο??

Μπορει να βάλει συγκάτοικο??

tetraodon abei ειχε ενας συγγενεις στην αγγλια , το εχιε σε πανω κατω 100 λιτρα , και εβαλε μεσα αλλα 15 νεον , την ημερα δεν τα ετρωγε , αλλα καθε βραδυ ειχε απωλειες . με λιγα λογια , εκτος αμα μιλαμε για πολλα λιτρα , αργα η γρηγορα οτι βρει :)

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ξεβαψε λιγο ή μου φαινεται?

πιο σκουρο φαινοταν στις πρωτες φωτο :)

αλλαζει χρωμα αναλογα με την κατασταση π βρισκετε , μπορει να αλλαξει και χρωμα των ματιων του με την θεληση του , αλλα το κανονικο του χρωμα ειναι ετσι οπως το βλεπεις στις φωτο που εβαλα πριν λιγο , ειναι πιο σκουρο αμα ειναι στρεσσαρισμενο το συγκεκριμενο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον αναγνωστη θελει, πολλες φωτο με το ψαρι εχει εδω http://images.google.gr/images?hl=el&s...sa=N&tab=wi

και ενα βιντεακι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

post-2923-1252005391_thumb.jpg post-2923-1252005402_thumb.jpg

αυτες ηταν οι καλυτερες που μπορεσα με κινητο , δε βγαινουν καθαρες :)

Πανεμορφα να τα χαίρεσαι :D:thumbup::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεινει μονο με την απορια.... :angry2::rasp:

Λπν μιλαμε για ενα θηρευτη σωστα??? Ποσο μεγαλώνει??? ζει μόνο του?? με αλλα ψάρια??

Παντως ειναι πολυ ομορφο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει τα 12 cm τελικό μέγεθος και ανήκει στην οικογένεια monotretus στο λεγόμενο target group με τους πιο δεινούς θηρευτές όσον αφορά τα puffes γλυκού νερου.Στο ενυδρείο δεν ζει τίποτα μα τίποτα μαζί του.Μπορει να σκοτώσει και πολλαπλάσιου μεγέθους ψάρια…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...