Jump to content

Tetraodon Abei


olimpiakakias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ψάρι σου κατα πασα περίπτωση είναι ενα Monotrete Turgidus(παλαιά ονομασία Tetraodon Turgidus).

Υπάρχει και μια μικρή περίπτωση να είναι το Monotrere cochinchinensis αλλα για 100% σιγουριά θέλω μια καθαρή φωτογραφία. :thumbup:

Απέχει πολύ απο αυτό που σου είπε το μαγαζί για δήθεν θηλυκό Abei και καλό είναι να του το πεις....

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P

Σε ευχαριστω Ταν αλλα μολις τωρα γυρισα και βρηκα το αμπει ψοφιο και το αλλο ψοφιο αλλα φουσκωμενο την ιδια ωρα , πολυ στεναχωρηθηκα , δεν καταλαβαινω χθες ηταν και τα δυο πολυ ενεργητικα , σημερα το πρωι τα ειδα λιγοτερο ευκινητα , και το νερο λιγο θολο μα δεν με ανυσηχησε .

Link to comment
Share on other sites

ανακαλυψα τι εφταιγε , μια ριζα !!!! αγοραζμενη απο ενυδριακο μαγαζι και μου βγαζει ΒΛΕΝΝΑ?!!!!!!!!!!!! θα παω στο κολομαγαζο και θα τους τα @!$!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ανακαλυψα τι εφταιγε , μια ριζα !!!! αγοραζμενη απο ενυδριακο μαγαζι και μου βγαζει ΒΛΕΝΝΑ?!!!!!!!!!!!! θα παω στο κολομαγαζο και θα τους τα @!$!!!!!!!!!!!
Μη το κανεις ακομα αν δεν εισαι σιγουρος.

Πρωτη φορα ακουω για θανατο απο μυκητα ριζας.

Εμεενα το εφαγαν μια χαρα τα αλγοφαγα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε π@#$@#$ μου!!!

Κριμα.... και ηταν πανεμορφο ψαρακι.....

Κριμα.....

Και τωρα τι σκεφτεσαι να κανεις??

Link to comment
Share on other sites

τι θα κανω ? εδω και κατι ωρες αδειαζω το ενυδρειο , βρωμαει ολο το σπιτι , εσωσα οτι φυτα αφου τους εβγαλα τις γλιτσες στο αλλο φυτεμενο , το γεμισα και το εξωτερικο φιλτρο δεν λεει να τραβησει νερο .

αυτο π σκεφτομε να κανω ειναι να ξεχεσω τον πετσοπα , να το ξαναστρωσω και μαλλον θα βαλω κανα multie , δεν ξερω

υ.γ μπορει καποιος να βοηθησει με το φιλτρο ? παταω το σιφονι και ΔΕΝ το τραβαει

Link to comment
Share on other sites

....υ.γ μπορει καποιος να βοηθησει με το φιλτρο ? παταω το σιφονι και ΔΕΝ το τραβαει

Υποθετω εννοεις δεν τραβει νερο απο το ενυδρειο ενω πατας την τρομπα για auto priming.

Για eheim μιλας μαλλον ....

α) Μπορει να εχουν βουλωσει και οι σωλήνες απο γλυτσα?

β) εχε το spraybar εξω απο το νερο οταν πατας την τρομπα να κατεβασει νερο μεσα στο φιλτρο.

γ) βγαλε και την ταπα στο τελος του spraybar αν χρειαζεται για λιγο οσο πατας να τραβηξει νερο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα , οσο για τους σωλινες αμα εχουν γλιτσα τι να κανω :thumbup:

Εχω δει εδω, μαλλον θα υπαρχει και εκει μια βουρτα που εχει ενα ακρι σιρμα.

Σκεψου το βουτσακι τις τουαλετας, αλλα στο μεγεθος του σωληνα σου ε συρμα για να το σπρωσνεις και να το γυρνα...

Ελπιζω να καταλαβες. :P

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα , σας ευχαριστω μα ειλικρινα , ειχα γεματη μερα και με το που γυρισα , αδειαζα-γεμιζα ενυδρεια , που να ξεβουλωνω σωληνες τωρα

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παιρνει με τιποτα μπρος, δοκιμασε να γεμισεις τον καδο χειροκινητα ή απο το σωληνα της εισαγωγης με χωνι ή ανοιξε το φιλτρο και γεμισε το με νερο απο το ενυδρειο (οχι τιγκα αφησε λιγο κενο πανω για να μη ξεχυλησει)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το δουλεψα τελικα , συνδεσα μια eheim αντλια στο σωληνα και με το ζoρi πηρε νερο :thumbup:

υ.γ

τι quote ειναι αυτο του φαν?

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...