Jump to content

Νεο ενυδρειο για Τanganyika


Δίας

Recommended Posts

Πιστευεις οτι αν δεν χρησιμοποιουσες καποια "ασφαλεια" (με φελιζολ ή κολλημα) οταν εστησες το πρωτο σου αφρικανικο, δε θα υπηρχε περιπτωση να αντιμετωπισεις προβλημα λογω απειριας?

Πιστευεις δλδ οτι καποιος που στηνει το πρωτο του αφρικανικο δεν χρειαζεται να νοιαστει για αυτα ή απλα θεωρεις οτι ειναι πολυ τραβηγμενο να συμβει το ανεπανορθωτο?

Πρωειπα.......σε οτι ενυδρειο εχω φτιαξει,παντα εβαζα φελιζολ.

ΑΥΤΗ τη φορα δεν εβαλα.Και οι πετρες οπως ειναι βαλμενες,ΔΕΝ πεφτουν.

ΔΕΝ ειπα σε κανεναν να μην χρησιμοποιησει φελιζολ.

Το ανεπανορθωτο μπορει να συμβει με το παραμικρο και ΔΕΝ κοιταει εμπειρια :(

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To τελικο στησιμο των πετρων ειναι το παρακατω.

Ο αριστερος ογκος των πετρων δεν πειραχτηκε καθολου.Οι αλλαγες εγιναν στις απεναντι πετρες,που χαμηλωσαν

και κανουν καμπυλη προς το κεντρο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

To τελικο στησιμο των πετρων ειναι το παρακατω.

Ο αριστερος ογκος των πετρων δεν πειραχτηκε καθολου.Οι αλλαγες εγιναν στις απεναντι πετρες,που χαμηλωσαν

και κανουν καμπυλη προς το κεντρο του ενυδρειου.

Στρατο χωρις να θελω να γινομαι κουραστικος σε θεμα που αναλυθηκε.....

Νομιζω πως με τα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις και με τετοιο στησμημο (δλδ μεγαλο υψος) υπαρχει μεγαλος

κινδυνος να φυγει καμια πετρα..... :(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Dias πιστεύω οτι είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.

:(:)

Link to comment
Share on other sites

...ΔΕΝ ειπα σε κανεναν να μην χρησιμοποιησει φελιζολ.

Το ανεπανορθωτο μπορει να συμβει με το παραμικρο και ΔΕΝ κοιταει εμπειρια :thumbup:

Εγινε τσεκουρατος και βαφεις με χρωματα τις λεξεις? :)

Δεν ειπες σε κανεναν ρητα τι να κανει, αλλα οι πραξεις σου, αν δεν το εχεις καταλαβεις, ειναι παραδειγμα για τους νεους αφρικαναδες, αν δεν το εχεις καταλαβει :(

Γι'αυτο πρεπει να τα λες πιο αναλυτικα αυτα κοιτωντας και με το ματι του νεου χομπιστα την κατασταση και να "διδασκεις" εμμεσα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι αν δεν χρησιμοποιουσες καποια "ασφαλεια" (με φελιζολ ή κολλημα) οταν εστησες το πρωτο σου αφρικανικο, δε θα υπηρχε περιπτωση να αντιμετωπισεις προβλημα λογω απειριας?

Πιστευεις δλδ οτι καποιος που στηνει το πρωτο του αφρικανικο δεν χρειαζεται να νοιαστει για αυτα ή απλα θεωρεις οτι ειναι πολυ τραβηγμενο να συμβει το ανεπανορθωτο?

Αλλα να σε ρωτησω ρε Σπυρο.....αμα γλιστρησει μια πετρα και πεσει,το φελιζολ που ειναι κολλημενο στον πατο,με 10 ποντους αμμο απο πανω τι θα κανει;Και με ποση δυναμη θα κυλησει η πετρα;

Ο κινδυνος βρισκεται στα υπολοιπα τζαμια και οχι στον πατο.Αρα το σταθερο στησιμο ειναι αυτο που επιβαλλεται,εστω και αν συνεπαγεται κολλημα καποιων πετρων. :(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Dias πιστεύω οτι είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.

:(:)

Αυριο πρωι,ανακατευω το χαρμανι αραγωνιτης-αμμος και προχωρω.

Κυριακη βαφτισια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...Αλλα να σε ρωτησω ρε Σπυρο...
Εμενα ρωτας? Τι ξερω εγω απο νταμαρια? :(:)

Απο σενα μαθαινω και εγω (οχι πως θα ακουμπησω ποτε νερο με πανω απο 7 pH γιατι εμαι και καποια ηληκιας ανθρωπος, μη τρεχουμε στα νοσοκομεια με αλλεργικα σοκ)

Link to comment
Share on other sites

φοβερο θα ειναι το αποτελεσμα..παντως πιστευω οτι το να κολλησεις τις πετρες δεν ειναι πολυ πρακτικο μιας και δεν μπορεις να τις αλλαξεις τις πετρες σε περιπτωση που χρειαστει..εγω πχ πριν λιγεσ μερες ξεστυσα την μια μερια για να βαλω τον θερμοστατη.οπως και πριν λιγες μερες εβαλα μια βαλινσιερα αναμεσα σε πετρες αφου τις εβγαλα πρωτα.τι θα εκανα αν ειχα κολλησει απο την αρχη τις πετρες?γιαυτο και δεν το μετανοιωσα που δεν τις κολλησα..οσο αφορα το φελιζολ και εγω πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο χρησιμο οσο νομιζουμε μιας και η ανωση που εχει το νερο σε συνδυασμο με τους 10 ποντους περιπου αμμο,ειναι δυσκολο να σπασει το τζαμι..

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρωτας? Τι ξερω εγω απο νταμαρια? :(:)

Απο σενα μαθαινω και εγω (οχι πως θα ακουμπησω ποτε νερο με πανω απο 7 pH γιατι εμαι και καποια ηληκιας ανθρωπος, μη τρεχουμε στα νοσοκομεια με αλλεργικα σοκ)

Μη σκιαζεσαι ρε........

Το Ph9 γιατρευει τα παντα....... :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο τελειο το αποτελεσμα..

Περημενω να μπει το νερο ωστε να παρουν και οι πετρες το καλο τους χρωμα....:(

Επεισης οσο αφορα αυτο με το φενιζολ...

Απο την στιγμη που πρωτα βαζουμε τις πετρες και μετα την αμμο ωστε σε περιπτωση που σκαψει καποιο ψαρι να μην υπαρχει περιπτωση να πεσει πετρα κρινω πως πρεπει να τοποθετηθει...

Εστω και ενα πολυ λεπτο στρωμα του ενος 1cm...Για την χειροτερη..

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Στράτο,

έχετε απο την ίδια μερια εισαγωγη και εξαγωγη του νερου??

Πως θα καλυψετε τους σωλήνες??

Τι ψαρακια θα βάλετε??

Link to comment
Share on other sites

To τελικο στησιμο των πετρων ειναι το παρακατω.

Ο αριστερος ογκος των πετρων δεν πειραχτηκε καθολου.Οι αλλαγες εγιναν στις απεναντι πετρες,που χαμηλωσαν

και κανουν καμπυλη προς το κεντρο του ενυδρειου.

Τα σπάει το στησιμο Κ.Στράτο :) ..... π έ θ α ν α με τις γκρι πετρες(δεξια)....μου μοιαζουν για 200% Ταγκανικέζικες....και ολο το στησιμο με τετοιες πετρες θα ηταν ωραιο...."δένει" απιστευτα το χρωμα τους με την πλατη...πολυ ομορφια.....!!!! :(

Καλογέμιστο......

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Στράτο,

έχετε απο την ίδια μερια εισαγωγη και εξαγωγη του νερου??Μαλιστα

Πως θα καλυψετε τους σωλήνες??Θα τους περασω με AZAX να τους κανω αορατους....................

Τι ψαρακια θα βάλετε??Ακομα ψαχνομαι......

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει και με έχουν συμβουλεψει οταν το ενυδρειο ειναι με μεγαλο μήκος να εχουμε την εισοδο απο τη μια και την έξοδο απο την άλλη....

Με τον δικό σας τρόπο.... θα κανει κύκλο το νερο?

Θσ έχει μεγάλη ροή??

Υ.Γ. Η λυση με το αζαξ δεν ειναι αποδεκτη γιατι περιεχει διαφορα χημικα που επηρρεαζουν τα ψαρια.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως ο Σωκράτης ξέρει πολύ καλά, εγώ είμαι θιασώτης της "κατακρήμνισης" στο στήσιμο των πετρών.

Και εξηγούμαι: Μου αρέσει τουλάχιστον η μία πλευρά από πέτρες να φτάνει μέχρι και έξω από την επιφάνεια του νερού κυριολεκτικά, και με τον τρόπο αυτό να φαίνεται ως βράχια που κυριολεκτικά κατρακυλούν προς τα κάτω. Εσένα μάλιστα που απ' ότι πληροφορούμαι θα είναι και ανοικτό θα δείχνει κάτι τέτοιο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ. Σκέψου το λοιπόν. Βέβαια τότε ΙΣΩΣ τελικά χρειαστείς φελιζόλ.

Από την άλλη πλευρά πάντως, ξανασκέψου το αν θα είναι τελικά ανοικτό γιατί τόσο μεγάλη επιφάνεια στο χώρο που το έχεις, θα σου δημιουργήσει πιθανώς κομμάτι υγρασία.

Ερωτήσεις κρίσεως:

1) Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ?

2) ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ?

:(

Πέρα από την πλάκα σοβαρά αν οι πέτρες φτάνουν έξω από την επιφάνεια θα δείχνει πολύ καλύτερο για μένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει και με έχουν συμβουλεψει οταν το ενυδρειο ειναι με μεγαλο μήκος να εχουμε την εισοδο απο τη μια και την έξοδο απο την άλλη....

Με τον δικό σας τρόπο.... θα κανει κύκλο το νερο?τετραγωνο θα κανει :(

Θσ έχει μεγάλη ροή??

Υ.Γ. Η λυση με το αζαξ δεν ειναι αποδεκτη γιατι περιεχει διαφορα χημικα που επηρρεαζουν τα ψαρια.....

Αυτο δεν το ξερω αλλα δεν πολυαπασχολει κιολας.

Το νερο που ειναι να κατεβει θα κατεβει,και το νερο που ειναι να ανεβει θα ανεβει.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως ο Σωκράτης ξέρει πολύ καλά, εγώ είμαι θιασώτης της "κατακρήμνισης" στο στήσιμο των πετρών.

Και εξηγούμαι: Μου αρέσει τουλάχιστον η μία πλευρά από πέτρες να φτάνει μέχρι και έξω από την επιφάνεια του νερού κυριολεκτικά, και με τον τρόπο αυτό να φαίνεται ως βράχια που κυριολεκτικά κατρακυλούν προς τα κάτω. Εσένα μάλιστα που απ' ότι πληροφορούμαι θα είναι και ανοικτό θα δείχνει κάτι τέτοιο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ. Σκέψου το λοιπόν. Βέβαια τότε ΙΣΩΣ τελικά χρειαστείς φελιζόλ.

Από την άλλη πλευρά πάντως, ξανασκέψου το αν θα είναι τελικά ανοικτό γιατί τόσο μεγάλη επιφάνεια στο χώρο που το έχεις, θα σου δημιουργήσει πιθανώς κομμάτι υγρασία.

Ερωτήσεις κρίσεως:

1) Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ?

2) ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ?

:thumbup:

Πέρα από την πλάκα σοβαρά αν οι πέτρες φτάνουν έξω από την επιφάνεια θα δείχνει πολύ καλύτερο για μένα.

:thumbup:

Γεια σου Αντρεα.

Με τον γενικο διευθυντη εχουμε συγκλιση αποψεων........ :)

Τωρα για το ανεκδοτο,συχωρα με αλλα δε μου ερχεται στο μυαλο........ :(

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το ανεκδοτο,συχωρα με αλλα δε μου ερχεται στο μυαλο........ :(

θα σου το πω το μεθεπόμενο Σάββατο στη συνάντηση !

Για τις πέτρες σκέψου το πάντως.

Link to comment
Share on other sites

θα σου το πω το μεθεπόμενο Σάββατο στη συνάντηση !

Για τις πέτρες σκέψου το πάντως.

Το μονο που με κολλαει γι'αυτο που λες με τις πετρες,ειναι ο μεγαλος εκτοπισμος και χασιμο λιτρων νερου.

Link to comment
Share on other sites

θα σου το πω το μεθεπόμενο Σάββατο στη συνάντηση !

Για τις πέτρες σκέψου το πάντως.

Ανδρέα είναι 70 cm ύψος ,για να ανέβουν εκεί πάνω ,θέλουν ευρύτερη βάση απο πέτρες στον πάτο και το βάρος θα αυξηθεί δραματικά.

:(

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και το 3,5

Δεν ζει μικροβιο εκει ουτε για δειγμα :)

Ούτε άνθρωπος :thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...