Jump to content

Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)???


panosb

Recommended Posts

Χαιρετίζω όλο το board!

Σχεδιάζω το ξεκίνημα ενός reef σε "κυβικό" ενυδρείο διαστάσεων 70x60x60(cm), το οποίο δίδει καθαρό όγκο νερού γύρω στα 230lt(++sump:40lt). Το εν λόγω ενυδρείο το "βασανίζω" εδώ και ένα χρόνο έχοντας αφιερώσει ατελείωτες ώρες μελέτης, διαβάσματος και ανάγνωσης αναρίθμητων threads σε διάφορα forums(-->fora, για να είμαστε ακριβείς! :D ) και εξακολουθώ να μαθαίνω...Για να μην μακρυγορώ, δεν θα υπεισέλθω σε τεχνικές λεπτομέρειες της υλοποίησής μου σε αυτό το thread, μιας και υπόσχομαι να κάνω ολοκληρωμένη παρουσίαση, όταν με το καλό ξεκινήσω(αρκετά σύντομα ευελπιστώ!). Αυτό που θα ήθελα να μάθω, είναι η γνώμη σας για τον "πρωταγωνιστή", τον οποίο ονειρεύομαι για τον κύβο μου! Πρόκειται για το μεσαίου μεγέθους αγγελόψαρο του γένους Holacanthus Apolemicthys Trimaculatus(ή flag-fin angelfish) (βλ. συνημμένο αρχείο). Έχοντας διαβάσει ότι πρόκειται για ένα επιθυμητό reef-safe ψαράκι, ποια είναι η αποψή σας σχετικά με τις διαστάσεις του ενυδρείου? Να σημειωθεί ότι σκοπεύω να κρατήσω αρκετά soft-corals και πιθανότατα κάποια SPS.

Υ.Γ. Αν η επιλογή μου είναι οριακή, βάλτε τα δυνατά σας να συνομωτήσετε υπέρ μου! Το γουστάρω απίστευτα αυτό το αγγελόψαρο! :rolleyes::)

post-86-1124405819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στο board φίλε pano... :rolleyes:

To Flagfin angel είναι πραγματικά ένα από τα πιο όμορφα angel fish.To άσκημο με το συγκεκριμένο είδος είναι ότι παρουσιάζει μεγάλα ποσοστά θνησιμότητας στα ενυδρεία και είναι μια μεγάλη πρόκληση ακόμα και για πολύ έμπειρους με το θαλασσινό ενυδρείο βασικός λόγος είναι ότι στις περισσότερες φορές αρνητε πεισματικά να φάει μέχρι που επέρχεται ο θάνατος ακόμα και τις πιο καλές κατεψυγμένες τροφες.Προσφατα έγινα μάρτυρας με την απώλεια σε έναν φιλο.Υπαρχουν όμως και κάποιες εξαιρέσεις που το ψάρι δέχεται κατευθείαν να φάει ακόμα και pellets..

Σε γενικές γραμμές απαρετιτα για την διατροφή του είναι τα σφουγγάρια που στην φύση αποτελεί την κύρια διατροφή του.Επισης θα πρέπει να συμπληρώσεις με spirulina καθώς χρειάζεται και ένα μέρος φυτική διατροφη,θα δεχτεί ακόμα και κατεψυγμένα μυδια,γαριδες ιδιαίτερα τις mysid shrimp.

Τώρα για το θέμα αν είναι reef safe.Πραγματικα σε μεγάλα ενυδρεία άνω τον 600 λίτρων έχει παρατηρηθεί ότι δεν χτυπάει τα κοράλλια αλλά σε μικρότερα ενυδρεία είναι αρκετά επίφοβο να συμβει..Στην θέση σου θα δοκίμαζα με soft coral και κρίνοντας θα προχορουσα.Το λέω αυτό γιατί στο θαλασσινό ενυδρείο κρύβεται μια πληθώρα εκπλήξεων και αντιφάσεων λόγω χάρη στο δικό μου reef έχω μέσα puffers που κατά την βιβλιογραφία δεν νοούνται για reef safe ψάρια και όμως δεν έχουν χτυπήσει τίποτα εδώ και μήνες...

Για τον συνδυασμό κοραλλιών τώρα είναι καλό να μην συνδυάζουμε τα sps lps corals(σκληρά) με τα soft corals λόγω του ότι τα τελευταία κάνουν χημικό πόλεμο με τελικούς χαμένους τα σκληρά...

Τώρα για το ενυδρείο σου οι διαστάσεις περιορίζουν αρκετά στην επιλογή ψαριών και την πληθώρα τους..Στην θέση σου θα έστρωνα το ενυδρείο και μετά θα ξεκίναγα με κάποιο clown(occelaris π.χ)και αργότερα θα έβαζα το Flagfin angel...

Καλή αρχή εύχομαι κάθε επιτυχία και εδώ είμαστε για την συνέχεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΤΑΝ!

Σίγουρα το αγγελόψαρο προορίζεται να εισαχθεί μετά από ένα εξάμηνο ομαλής λειτουργίας του reef και είναι αυτονόητο ότι θα ξεκινήσω με ένα ή δύο Amphiprion Ocellaris-αν και μου αρέσουν ιδιαίτερα οι Maroon clowns :D -!Όσο για τις επιλογές μου σχετικά με τα ψάρια, πράγματι γνωρίζω ότι δεν έχω κανένα περιθώριο για υπερβολές!Γι'αυτό έκανα λόγο για "πρωταγωνιστή" του reef μου...Στα πλάνα μου,εκτός ενός ζευγαριού clowns, είναι ένα Pseudochromis fridmani, ένα Lawnmower blenny(Saliaras fasciatus), ένα Yellow watchman goby(Cryptocentrus cinctus), ίσως ένα ή δύο Neon gobies, όπως βλέπεις ψιλά ψαράκια, τα οποία δεν πρόκειται να επιβαρύνουν ιδιαίτερα το βιολογικό φορτίο. ( :rolleyes: Ποια η άποψή σου για ένα μικρόσωμο hepatus acanthurus-regal tang??? :D )

Εναλλακτικά, αντί του Trimaculatus, σκέφτομαι είτε κάποιον Centropyge είτε ένα ζευγάρι Serranocirrithus latus->Fathead ή Sunburst Anthias! Να αναφέρω και το αξιολάτρευτο Diacanthus pygoplites ως μία ακόμη εναλλακτική ή θα φάμε ξύλο? :):D

Τώρα, όσον αφορά τα sps, τρελαίνομαι για το Montipora capricornis και ίσως μόνο αυτό να μου αρκούσε, σε συνδυασμό με: Sarcophyton elegans, sinularia sp., pleurogyra sinuosa(bubble coral), Euphyllia ancora(ancor coral).......

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά-εξοπλισμός θα τα συμπεριλάβω στην παρουσίαση της προσπάθειάς μου,σε άλλο thread-είπαμε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα Pano.

Η monti cap ειναι πολυ ομορφη και δεν εχει παραλογες απαιτησεις σε φωτισμο,

αλλα δε θα εβαζα μαζι και σινουλαριες. Αυτο που λενε για το χημικο πολεμο αναφερεται κυριως στις συνουλαριες.

Τα σαρκοφυτα θα ειναι μια χαρα. Θα μπορουσες να βαλεις και καμια xenia με προσοχη να μην εξαπλωθει παντου

συν τα LPS.

Απο ψαρια εγω θα εβαζα 2-3 θυληκα anthias(για να δεις και το φαινομενο της μεταμορφωσης που ειναι αξιοσημειωτο),

το fridmani, to lawnmower,

και ενα flame angel(ισως και ενα δευτερο dwarf angel).

Σε κυβο τα dwarf angels ταιριαζουν περισοτερο ΙΜΟ απ'οτι τα μεγαλα angels.

Τα regal tang μεγαλωνουν πολυ και θελουν παρα πολυ χωρο για κολυμπι.

Για τον pygoplytes καθοτι αμαρτωλος :D δεν μπορω να εκφρασω γνωμη.

Αντε ριξε και τα τεχνικα :):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά.Είναι δύσκολο angel,δεν θα φάει εύκολα,θέλει μεγάλο ενυδρείο και δεν θεωρείται reef safe.Αν επιμείνεις να το πάρεις να το βάλεις με τα άλλα ψάρια συγχρόνως γιατί αλλοιώς θα υπάρξουν ανταγωνισμοί και καβγάδες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω για κάποιον συνένοχο, ο οποίος θα μου απομακρύνει τους προβληματισμούς και τις τύψεις, παροτρύνοντάς με να ρισκάρω το Apolemicthys trimaculatus!!! :D:rolleyes::)

Να ομολογήσω πάντως, ότι έχω δει, σε photo-galleries διαφόρων boards του εξωτερικού, ουκ ολίγα reef ενυδρεία σε σχήμα κύβου(στα λίτρα μου και λιγότερα), τα οποία να περιλαμβάνουν κάποιο tang...Ειδικά αυτό το Zebrasoma flavescens...

Τι θα λέγατε για ένα μικρόσωμο Zebrasoma xanthurum, που μ'αρέσει και πολύ περισσότερο από το flavescens? :D

Πιστεύετε ότι η παρουσία ενός tang σε reef ενυδρείο είναι απαραίτητη, από την άποψη ότι συμβάλλει στην ισορροπία διαφόρων μορφών άλγης- δεδομένων όλων των μέτρων εναντίον της ανάπτυξής της, όπως χρήση RO νερού, τακτικές αλλαγές νερού, προσεκτικό τάισμα και ίσως η χρήση κάποιου απορροφητικού μέσου(ROWAphos...μόνο!)?????

Όσο για το trimaculatus, δύσκολα θα με ικανοποιήσει κάποιος άλλος αντικαταστάτης... ( Η Ε L P ! )

Αυτόν τον Paracentropyge, τον γνωρίζει κανείς??? Απίστευτα όμορφο, σπάνιο και πανάκριβο-να υποθέσω...post-86-1124625314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω για κάποιον συνένοχο, ο οποίος θα μου απομακρύνει τους προβληματισμούς και τις τύψεις, παροτρύνοντάς με να ρισκάρω το Apolemicthys trimaculatus!!!

Πολλές φορές στο θαλασσινό ενυδρείο υπάρχουν εξερεσεις.

Για να σου ανεβάσω λίγο το ηθικό δες εδώ έναν ευτυχή κάτοχο ενός Apolemicthys trimaculatus!!! :)

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...threadid=637610

Τι θα λέγατε για ένα μικρόσωμο Zebrasoma xanthurum, που μ'αρέσει και πολύ περισσότερο από το flavescens?

Είναι ένα από τα πιο επιθετικά tang και πολλές φορές περιλαμβάνεται σε aggressive tank setup..Πραγματικά είναι πολύ όμορφο αλλά μπορεί να σου γίνει πονοκέφαλος..

Θα ήταν καλύτερα αν θέλεις να βάλεις κάποιο tang να δοκιμάσεις με το flavescens.

Τα tang είναι ένας καλός σύμμαχος καταπολέμησης κάποιων μορφών αλγείς αλλά όχι όλων. :D

Την δουλειά τους σε ένα reef ενυδρείο μπορούν να την κάνουν και αρκετά ασπόνδυλα όπως οι αχινοί με καλύτερα αποτελέσματα..

Το Paracentropyge venusta(venusta angelfish) είναι ένα πολύ ομορφο dwarf angel με τελικό μέγεθος τα 12cm.Ιδανικό για το ενυδρείο σου αλλά πέρα από το ότι έρχεται πολύ σπάνια στην Ελλάδα σε βαθμό δυσκολίας είναι και αυτό αρκετά δύσκολο στο να δεχτεί τροφή..

Από διατροφικής άποψης στην δίαιτα του περιλαμβάνονται οι brine shrimp,mysis shrimp,Διαφορές μακροαλγες και οι ζωντανοί σπάγκοι..

Αν θες όπως και δίποτε κάποιο angel προσωπικά θα σου πρωτηνα το υπέροχο centropyge bicolor(bicolor angelfish)Με μεγεθος τα 15cm max και αρκετά εύκολο στην διατροφή του το θεωρώ ιδανικό… :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που λες, φίλτατε ΤΑΝ, το Apolemichtys trimaculatus το έχω ξεχωρίσει χρόνια τώρα ως ένα από τα ομορφότερα τροπικά ψάρια! Αλλά, το συγκεκριμένο thread, που παραθέτεις ήταν αυτό, το οποίο πρόσφατα διάβασα και που με παρέσυρε σε όνειρα( :rolleyes: ) και μια μανία να αποκτήσω αυτό το ψάρι, στο (άμεσα) μελλοντικό μου reef!

Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει δυνατότητα να παραγγείλω κάποια στιγμή το P.venusta και να φτάσει στα χέρια μου σε μια λογική τιμή και μια υγιή κατάσταση! Λατρεύω τα ασυνήθιστα είδη... :) Γι'αυτό, εξάλλου, στο reef μου θα έχω οπωσδήποτε ένα Amblygobious rainfordi και ένα Pseudochelilinus hexataenia(six-line wrasse)...Να μην πω και ποιο είδος clown-fish θα επιθυμούσα...(Amphiprion latezonatus...post-86-1124716163_thumb.jpg post-86-1124716215_thumb.jpg)

Το bicolor, αλήθεια, δεν είναι ένα από τα αντιπροσωπευτικά "κακά" δείγματα centropyge όσον αφορά την προσαρμογή και τη διατροφή τους???(Ή μήπως το μπερδέυω με το Holacanthus tricolor?) Το bicolor όμορφο είναι...Μπορεί να συνυπάρξει με άλλο centropyge άραγε?Π.χ. ένα bispinosus ή ένα argi?

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Amphiprion latezonatus είναι πολύ όμορφο clown.Προσφατα το έχω συναντήσει και στην Ελληνική αγορά. Σε σχέση με το Amphiprion occelarus είναι η νύχτα με την μέρα σχετικά με την συμπεριφορά(αρκετά πιο επιθετικό το latezonatus).

Για το Pseudocheilinus Hexataenia που το θεωρό κόσμημα στο Θαλασσινό ενυδρείο και ένα από τα πιο ενδιαφέροντα WRASSE μπορείς να διαβάσεις και εδώ…

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14

Το bicolor με το tricolor δεν έχουν καμιά σχεση.Το πρώτο κατατάσσεται στα dwarf angel με αρκετά κοινωνική συμπεριφορά ενώ το δεύτερο στα μεγαλόσωμα angel.

Το bicolor μπορεί άνετα να συνυπάρξει με αλλά ήπια dwarf angel αλλά σε περιορίζει η κατασκευή του ενυδρείου σου(Δεν έχει μήκος)και δεν θα στο πρότεινα…

Link to comment
Share on other sites

Σαν να με μπέρδεψες λιγάκι... :)

Στην ακριβώς προηγούμενη απάντησή σου μου έλεγες ότι :

Αν θες όπως και δίποτε κάποιο angel προσωπικά θα σου πρωτηνα το υπέροχο centropyge bicolor(bicolor angelfish)Με μεγεθος τα 15cm max και αρκετά εύκολο στην διατροφή του το θεωρώ ιδανικό… thumbup.gif

Τελικά, τι να κάνω? Αν και δεν έχω στήσει ακόμη το reef μου, θα ήθελα να είμαι 100% αποφασισμένος όσον αφορά στα είδη που θα κατοικήσουν το σύστημα!!!

Αλήθεια, πού πέτυχες το latezonatus και σε τι τιμή? (στείλε, αν θέλεις, πμ...)

Α, αυτό το centropyge υπάρχει περίπτωση να το δούμε ποτέ εδώ? Άλλο κόλλημα...!

Centropyge multifasciata...... : post-86-1124834236_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα…

Σορυ εάν σε μπέρδεψα δεν εννοώ κάτι διαφορετικό από πριν. Θεωρώ το bicolor ιδανική επιλογή μέσα από τα dwarf angel.Στο ενυδρείο σου δεν θα έβαζα δεύτερο angel λόγω του ιδιόμορφου της κατασκευης.. Ότι μπορεί να συνυπάρξει με άλλα μικρόσωμα angel μπορεί άνετα….

Για τον clown σου έχω στείλει p.m....

To Centropyge multifasciata δεν το έχω δει να έχει έρθει στην Ελληνική αγορά..

Παρόλα αυτά 1-2 μαγαζιά με έχουν διαβεβεωσει ότι από Σεπτέμβρη που ξαναρχίζουν εισαγωγές μπορούμε να δώσουμε τα ονόματα με τα ψάρια που θέλουμε και αν υπάρχουν στο stocκlist δεν υπάρχει πρόβλημα να μας τα φέρουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Το bicolor, αλήθεια, δεν είναι ένα από τα αντιπροσωπευτικά "κακά" δείγματα centropyge όσον αφορά την προσαρμογή και τη διατροφή τους???(Ή μήπως το μπερδέυω με το Holacanthus tricolor?)  Το bicolor όμορφο είναι...Μπορεί να συνυπάρξει με άλλο centropyge άραγε?Π.χ. ένα bispinosus ή ένα argi?

648[/snapback]

Αφου σου εξηγησε ο Θανασης την διαφορα του tricolor με το bicolor, θα προσθεσω πως μαλλον προς τους 10 με 12 ποντους φτανει στην αιχμαλωσια. Το συγκεκριμενο ψαρι το ειχα για ενα διαστημα 4 περιπου μηνων μεχρι που το εδωσα. Εκπληκτικο ζωντανο, δεν κανει ευκολα καυγαδες, αν και ειναι και λιγο φωβιτσιαρικο οποτε θελει αρκετα σωστα στημενο ενυδρειο και προσεχτικη επιλογη συγκατοικων. Αλλιως λογο στρες δεν θα φαει και μοιραια θα το χασεις. Σε εμενα εφαγε μετα απο 3 με 4 ημερες αρτεμια και σε ενα μηνα, ετρωγε τα παντα. Μαζι εδωσα και ενα bispinosus το οποιο ειχα για πανω απο εναμιση χρονο. Συνυπηρχαν μια χαρα.

Κανενα προβλημα, με εξαιρεση μια συγκεκριμενη ακροπορα που την βρηκαν ιδιαιτερα νοστιμη και την τσιμπαγαν σιγα σιγα, και ετσι αναγκαστικα να τα δωσω. Σε αλλα κοραλια οπως ephylia, montipora, brain κτλ ή ακομα και σε μια αλλη ακροπορα δεν ειχα καποιο προβλημα. :rolleyes:

Πανεμορφα ζωντανα. Η πρωτη μου επιλογη για species tank με dwarf angelfishes!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ψαρι το ειχα για ενα διαστημα 4 περιπου μηνων μεχρι που το εδωσα
Μαζι εδωσα και ενα bispinosus το οποιο ειχα για πανω απο εναμιση χρονο

Ειλικρινά, γιατί τα δώσατε?

Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή, έχοντας εγκαταλείψει το όνειρο του Apolemicthys trimaculatus για το επόμενο, μεγαλύτερο reef στο μέλλον ( :D ), bicolor και bispinosus είναι σε εξέχουσα θέση. Αν και δεν κρύβω πως θα ήθελα λίγο περισσότερο "κίτρινο"... :D Το C.flavissimus είναι εύκολο ψαράκι? Και καμιά άποψη-εμπειρία σχετικά με το C.resplendens?(<- φοβερό και νομίζω αρκετά μικρόσωμο-?-)

{ :rolleyes: Είναι σαφής η εμμμονή μου με τους centropyges!!! :):D }

Για τα υπόλοιπα ζωντανά (ψάρια) έχω καταλήξει και θα ήθελα πρόταση σειράς ένταξης στο reef. Είναι τα εξής:

* 1 ζεύγος clown (μάλλον για Amphirpion ocellaris πηγαίνω)

* 1 Pseudochromis fridmani

* 1 Pseudocheillinus hexataenia (!)

* 1 Amblygobious rainfordi

* 1 Lawnmower blenny

* Τα 2 υπό συζήτηση dwarf angels!

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, γιατί τα δώσατε?

Κανενα προβλημα, με εξαιρεση μια συγκεκριμενη ακροπορα που την βρηκαν ιδιαιτερα νοστιμη και την τσιμπαγαν σιγα σιγα, και ετσι αναγκαστικα να τα δωσω.

Για το resplendens θα προτεινα να δουλεψεις το ενυδρειο για καναδυο

χρονια πριν βαλεις $900 ψαρι.

Επισης το να θελουμε ενα ψαρι απεχει πολυ

απο το να μπορουμε να το βρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Theo, ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι το C.resplendens είναι τόσο σπάνιο και ως εκ τούτου τόσο "τσιμπημένο" στην τιμούλα του... :)

Εσύ, το C.multifasciata -βλ. photo σε παραπάνω post- το έχεις συναντήσει? Εδώ ή και έξω...Έχεις υπόψη σου τις απαιτήσεις του?

Link to comment
Share on other sites

Κ'εγω επαθα πλακα μολις ειδα την τιμη :D:D

To multifasciata το εχω δει για πουλημα εδω

αλλα δεν εχω ιδεα ουτε απο τιμη ουτε απο απαιτησεις.

Δεν νομιζω ομως οτι ειναι υπερβολικα σπανιο η ευαισθητο.

Τα ψαρια ειναι σιγουρα θεμα γουστου αλλα

ΙΜΟ ολα τα dwarf angels :) ειναι πανεμορφα και εχουν τρομερο χαρακτηρα.

Μακαρι να ηταν και safe με SPS :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Theo, όπως βλέπεις και από παραπάνω post μου, σκοπεύω από sps να βάλω Montipora capricornis, μία Turbinaria reniformis και άντε 1-2 acropora ή stylophora(+Sarcophyton elegans, plerogyra, euphillia)...Λες τα dwarf να κάνουν πάρτυ? Δεν φαντάζομαι... :D:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Με την Montipora δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα,

αλλα με την ακροπορα και τη στυλοφορα ειναι πολυ πιθανο.

Το αν θα σου βγουν safe η οχι ειναι πολλες φορες κορωνα-γραμματα,

και εξαρτατε απο το χαρακτηρα του συγκεκριμενου ψαριου.

Αν οντως σκοπευεις να βαλεις ακροπορες θα προτεινα

να βαλεις πρωτα τις ακροπορες και μετα τα angels.

Και παλι ομως τιποτα δεν ειναι εγγυηση.

Καλυτερα να διαλεξεις ενα απο τα δυο. Η ακροπορες η angels.

Για αρκετους μηνες ειναι ενα queen angel και ενα flame angel

σε ενυδρειο γεματο ακροπορες.

Το queen πειραζε κανα κοραλι πολυ περιστασιακα αλλα δεν δημιουργησε προβλημα.

Επισης εριχνε πολυ ξυλο στο flame οποτε ουτε το flame πειραζε τιποτα.

Με το που εκανα το λαθος και εβγαλα το queen,

το flame εκανε παρτυ με τις ακροπορες :rolleyes::D και αναγκαστικα να το βγαλω.

Τα flame ειναι απο τα πιο ομορφα αλλα και τα χειρωτερα με SPS.

Για να ξαναναψω τη φωτια :rolleyes: ο pygoplytes :D:D μου δεν πειραζει τιποτα :) (αλλα ειναι ακομα μικρος).

Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναναψω τη φωτια biggrin.gif ο pygoplytes wub.gif wub.gif μου δεν πειραζει τιποτα wootwoot.gif (αλλα ειναι ακομα μικρος).

...Να εκληφθεί ως η πρότασή σου για το reef μου??? :rolleyes::D:D

Θα μας στήσουν στον τοίχο... :D:rolleyes::)

Αφού είναι μικρός ακόμη, μη βαράτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο στενοκ.... στο 125λιτ. μου και εχω ηδη παραγγειλει μεγαλυτερο,

ομως το regal angel δεν φαινεται να εχει κανενα προβλημα(Το yellow tang ειναι σιγουρα καταπιεσμενο.).

Εχω το indo-pacific variety που ειναι πολυ πιο ιδιοτροπο απο το red sea

και ειναι ακρως υγειες. Το red sea variety ειναι πιο πολυχρωμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το indo-pacific variety που ειναι πολυ πιο ιδιοτροπο απο το red sea

και ειναι ακρως υγειες

Και πάντα έτσι να σου είναι! :rolleyes:

Τι έγινε, δυο μας έχουμε μείνει στο thread αυτό? Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω το thread με το στήσιμο και τα τεχνικά....Λίγη υπομονή ακόμη! :)

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα έτσι να σου είναι! :rolleyes:

Τι έγινε, δυο μας έχουμε μείνει στο thread αυτό? Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω το thread με το στήσιμο και τα τεχνικά....Λίγη υπομονή ακόμη! :)

764[/snapback]

Μην σας νοιαζει...το ματι του Βουδα ειναι παντα αγρυπνο πανω σας!! :rolleyes:

Το ανεφερα και πριν πως τα dwarf angels ειναι απο τις ομολογουμενος αδυναμιες μου, και πιστευω πολλων παιδιων. Μακαρι να μπορουσα να ειχα ενα τριμετρο ενυδρειο να κανω μια ομορφη συλογη ακομα και απο τα μεγαλα. Οποτε λογο χωρου καποια στιγμη θα παιξω στα μικρα αλλα μονο με LPS κοραλια και τιποτα αλλο. :rolleyes:

Οσο για το εαν στην ταπεινη χωρα μας φτασουμε να εχουμε και ποικιλια στα ψαρακια, τετοια που να εχουμε και ακριβη τοπο προορισμου κατι σαν μεταξυ ερυθρας η ειρηνικου, τοτε μαλλον θα ειναι η εποχη που ελληνικη ομαδα θα παρει το champions league. Ελπιδες υπαρχουν, ετσι? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω και στα δύο μου reef από ένα bicolor angel με LPS & SPS πάνω από χρόνο χωρίς προβλήματα.Πολύ όμορφα ψάρια και εύκολα στο τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το εαν στην ταπεινη χωρα μας φτασουμε να εχουμε και ποικιλια στα ψαρακια, τετοια που να εχουμε και ακριβη τοπο προορισμου κατι σαν μεταξυ ερυθρας η ειρηνικου, τοτε μαλλον θα ειναι η εποχη που ελληνικη ομαδα θα παρει το champions league. Ελπιδες υπαρχουν, ετσι?

Και να μην πούμε για κοραλάκια, ποικιλία και τιμές,έτσι??? :)

Το μυστικό, νομίζω ότι είναι η διάδοση του hobby, με όμορφες κατασκευές και συστήματα, καθώς και σωστή ενημέρωση!Όσο το hobby εξαπλώνεται, τόσο θα μπορούμε να ελπίζουμε για την βελτίωση της κατάστασης. Μέσω της αυξημένης (+ποιοτικής!)ζήτησης θα μπορέσουν ,από την άλλη πλευρά, κάποια στιγμή να γίνουν πρωτοποριακές-για τον τόπο-επιχειρηματικές κινήσεις, προσανατολισμένες στο κομμάτι του θαλασσινού νερού και του reef! Ή μήπως κάτι τρέχει και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι? :rolleyes::rolleyes::D

:D Θ έ λ ω να γεμίσει ο τόπος reef... :blink:

Τώρα που το σκέφτομαι, η ελπίδα πρέπει να ανατείλει(:rolleyes: OSFP FC - Champions League '05-'06,εεεε? :D )

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Και να μην πούμε για κοραλάκια, ποικιλία και τιμές,έτσι??? 

Το μυστικό, νομίζω ότι είναι η διάδοση του hobby, με όμορφες κατασκευές και συστήματα, καθώς και σωστή ενημέρωση!Όσο το hobby εξαπλώνεται, τόσο θα μπορούμε να ελπίζουμε για την βελτίωση της κατάστασης. Μέσω της αυξημένης (+ποιοτικής!)ζήτησης θα μπορέσουν ,από την άλλη πλευρά, κάποια στιγμή να γίνουν πρωτοποριακές-για τον τόπο-επιχειρηματικές κινήσεις, προσανατολισμένες στο κομμάτι του θαλασσινού νερού και του reef!

Θ έ λ ω να γεμίσει ο τόπος reef... 

:D:):D:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...