Jump to content

Low Ph 500 Lt


viciouscircle

Recommended Posts

Δεν πρόκειται να βάλω μελαμίνη στο ενυδρείο που φτιάχνω με τόση αγάπη, είναι εντελώς ψόφιο υλικό, :lmao: τίγκα στις φορμαλδεύδες και αν μπει νερό κάτω από τη φλίδα έχει φουσκώσει και άντε γειά, φυσικά όλες οι βάσεις των εταιριών από αυτό το υλικό είναι αλλά εγώ πιστεύω στο μασίφ ξύλο, στη χειρότερη κόντρα πλακέ...

Λέω ή για κόντρα πλακέ ή για σουηδικό θα δω ανάλογα με την τσέπη μου... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βάλω μελαμίνη στο ενυδρείο που φτιάχνω με τόση αγάπη, είναι εντελώς ψόφιο υλικό, :lmao: τίγκα στις φορμαλδεύδες και αν μπει νερό κάτω από τη φλίδα έχει φουσκώσει και άντε γειά, φυσικά όλες οι βάσεις των εταιριών από αυτό το υλικό είναι αλλά εγώ πιστεύω στο μασίφ ξύλο, στη χειρότερη κόντρα πλακέ...

Λέω ή για κόντρα πλακέ ή για σουηδικό θα δω ανάλογα με την τσέπη μου... :P

Δυο διαφορετικα ειδη και τιμες.

προτιμησε αν μπορεις το 1ο .

Εγω εβαλα μελαμινη και την εντυσα με ταπετσαρια λογω σαλονατου και παντοφλας. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βάλω μελαμίνη στο ενυδρείο που φτιάχνω με τόση αγάπη, είναι εντελώς ψόφιο υλικό, :lmao: τίγκα στις φορμαλδεύδες και αν μπει νερό κάτω από τη φλίδα έχει φουσκώσει και άντε γειά, φυσικά όλες οι βάσεις των εταιριών από αυτό το υλικό είναι αλλά εγώ πιστεύω στο μασίφ ξύλο, στη χειρότερη κόντρα πλακέ...

Λέω ή για κόντρα πλακέ ή για σουηδικό θα δω ανάλογα με την τσέπη μου... :P

πιστευω το μασιφ ειναι καλυτερο γιωργο?Μηνιο το περασες(την βαση)?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αυτά τα ποδαράκια:

P1133110.jpgP1133111.jpgP1133112.jpgP1133113.jpgP1133114.jpgP1133115.jpgP1133116.jpg

Χρειάστηκαν πλαστική καθώς ήταν λίγο φαρδύτερα αλλά τα κατάφερα μαζί με τη βοήθεια μιας βαριοπούλας... :rolleyes:

όποιος ενδιαφέρεται Αθηνάς 31 το μαγαζί 2,5 ευρώ το ένα + 0,5 ευρώ η βιδούλα.

Να δούμε τώρα τι θα πουν και τα πλακάκια με πίεση 100+ κιλών σε 3-4 τετραγωνικά εκατοστά...

Link to comment
Share on other sites

Η βίδα δεν μου αρέσει είναι πολύ μικρή και με μικρή επιφάνεια έδρασης.

Αυτό το πλαστικό δεν θα αντέξει για πολύ.

Ψάξε λίγο για βαρέως τύπου βίδα που να έχει πριν το σπείρωμα πεπλατυσμένες επιφάνεις για να μπαίνει κλειδί (γερμανικό - γαλλικό) ώστε να μπορεί να περιστραφεί και να ρυθμίσει, επίσης να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια έδρασης στο κάτω μέρος ενισχυμένη με μέταλο και καουτσούκ αντί για πλαστικό.

Αυτές που λέω σηκώνουν 1 τόνο οι 4.

Μόνο το βάρος της βάσης δεν θα σε αφήνει να περιστρέφεις την βίδα με το χέρι.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα και με τα λουστραρίσματα των ξύλων! :hysterical:

Για να δω τι λένε τα παιδιά, ω, ο αγαπητός κύριος Σωτήρης! :rolleyes:

...με έχει πιάσει η ανυπομονησία να δω το νεράκι να κυλάει οπότε θα χρειαστεί προσπάθεια για να κρατηθώ και να μην το γεμίσω έτσι... :D

Θα ρίξω ένα μάτι αύριο στο τέλος της Ερμού που έχω τσεκάρει ένα κατάστημα με τέτοιο υλικό.

Τι γνώμη έχεις για την πλαστική τάπα?

Υπάρχει περίπτωση να κάτσει το πλαστικό με τον καιρό? (το χωνευτό εννοώ)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχεις για την πλαστική τάπα?

Υπάρχει περίπτωση να κάτσει το πλαστικό με τον καιρό? (το χωνευτό εννοώ)

Να κάτσει λίγο δύσκολο, όμως για το εσωτερικό σπείρωμα δεν ξέρω τι αντοχές μπορεί να έχει...

Τα πόδια που ανέβασα φωτό προέρχονται από Rack για αποθήκευση Servers, UPS, κλπ ύψους 2,20μ και όπως είπα παραπάνω σηκώνουν μέχρι 1 τόνο τα 4.

Το θέμα είναι ότι βιδώνουν σε μεταλικό σπείρωμα και μετά σφίγκει και το παξιμάδι κόντρα ώστε να μην μπορεί να περιστραφεί το πόδι με τίποτα. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάτσει το πλαστικό δεν νομίζω να φθαρούν οι βόλτες ή να αρχίσει να ξεβιδώνει μόνο του, τουλάχιστον αυτό που δείχνεις στη φώτο διαθέτει παξιμάδι οπότε υπάρχει και αυτή η ασφάλεια, θα προσπαθήσω να το βρω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις οπως λεει κ ο φιλος πιο πανω βασεις με μεταλλικο σπειρωμα.

η γυαλα ολη μαζι κομπλε θα ειναι αρκετα κιλα κ τα πλαστικα σπειρωματα δεν θα αντεξουν με το καιρο.

το πλαστικο σπειρωμα με το καιρο θα ''καει'' κ μπορει να σπασει...

επισης θα ειναι τοσο βαρια η κατασκευη που με το χερι δεν θα μπορεις να κανεις ρυθμιση του υψους σε σχεση με αυτες που ρυθμιζονται με ενα κλειδακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σκέφτομαι τον κόπο για να βάλω-βγάλω, το τρέξιμο για να βρω και πιθανόν να κολλήσω με ηλεκτροκόλληση και μαζί τα πεταμένα λεφτά και διστάζω...

Λογικά δεν θα ρυθμίσω μια φορά στην αρχή για αλφάδιασμα και τέλος? Στην τελική αν κατά το γέμισμα κάτσει λίγο κάποιο και αλλάξει το αλφάδιασμα, το αδειάζω, ρυθμίζω και ξαναγεμίζω, έτσι κι αλλιώς δοκιμαστικό γέμισμα επιβάλλεται, κήπο έχουμε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι να κανεις ηλεκτροκολληση?

με μπουζονια περνανε μεσα απο τις τρυπες που εχεις ηδη κανει και τελος.

μετα το μονο που μενει ειναι να κανεις τη τελικη ρυθμιση για να ειναι αλφαδιασμενο.

εμενα προσωπικα δεν μου γεμιζουν το ματι πλαστικα σπειρωματα...η αποφαση δικη σου.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι να κανεις ηλεκτροκολληση?

με μπουζονια περνανε μεσα απο τις τρυπες που εχεις ηδη κανει και τελος.

μετα το μονο που μενει ειναι να κανεις τη τελικη ρυθμιση για να ειναι αλφαδιασμενο.

εμενα προσωπικα δεν μου γεμιζουν το ματι πλαστικα σπειρωματα...η αποφαση δικη σου.

:rolleyes:

Φίλε Μάρκο δες πάλι εδώ, το σπείρωμα είναι κουμπωτό στο στράτζο, για να έχω μεταλλική βόλτα πρέπει να κολλήσω με ηλεκτροκόλληση ένα κομμάτι μέταλλο και να ταπώσω τη στράτζα, να το τρυπήσω, να κολλήσω πάλι με ηλεκτροκόλληση ένα παξιμάδι και να του βιδώσω το ποδαράκι... αυτό για εμένα είναι απαγορευτικό εκτός αν υπάρχει κάτι έτοιμο μεταλλικό σαν την πλαστική τάπα που χρησιμοποίησα και πάλι δεν το βλέπω...

Αν το καλοσκεφτείς το σπείρωμα του μετάλλου αν το κάνω έτσι θα είναι όσο το παξιμάδι ενώ τώρα μπορεί να είναι πλαστικό αλλά έχει βάθος σπειρώματος 4 εκατοστά, δύσκολο με 130 κιλά να χαλάσουν αυτές οι βόλτες, τι να πω το σκέφτομαι αλλά θέλω να δω στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

η μονη μου ενσταση ειναι στο σπειρωμα.

κατα τ αλλα σαν βασεις φαινονται καλες,ελπιζω το στρατζο να παταει καλα στην τελευταια πατουρα που εχουν οι βασεις που αγορασες.

επισης καλο θα ηταν οταν θα αλφαδιαζεις να ειναι τελειως βιδωμενες οι βιδες κ στο αλφαδιασμα κ να παιξεις μονο με λιγο σφιξε-λασκα.

Link to comment
Share on other sites

η μονη μου ενσταση ειναι στο σπειρωμα.

κατα τ αλλα σαν βασεις φαινονται καλες,ελπιζω το στρατζο να παταει καλα στην τελευταια πατουρα που εχουν οι βασεις που αγορασες. Έφαγε κάτι γερές με τη βαριοπούλα, ένα σώμα έγινε... :D

επισης καλο θα ηταν οταν θα αλφαδιαζεις να ειναι τελειως βιδωμενες οι βιδες κ στο αλφαδιασμα κ να παιξεις μονο με λιγο σφιξε-λασκα.

όπως το λες το σκέφτομαι, :blink: τα έχω τερματίσει ώστε να έχουν τη μέγιστη σταθερότητα και αν κάποιο θέλει κατέβασμα το φέρνω, θα πάω να πάρω και τα άλλα με το παξιμάδι οπότε και τα λασκαρισμένα πιστεύω θα είναι αρκετά σταθερά.

Καλά το έχουμε ξεκοκαλίσει το θέμα και σκέφτομαι 2 πράγματα, ένα πόσο θα γελάνε όλοι αυτοί που έχουν βάλει απλές πλαστικές τάπες και αλφάδιασαν με σφήνες :hysterical: και δεύτερο... αν ψειρίζουμε το θέμα για τα ποδαράκια φαντάζεστε τι θα ακολουθήσει?... :rolleyes:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως! :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η προσέγγιση της τελειότητας απαιτεί κάποιες θυσίες ...

Αυτό που ξεχωρίζει το καλό από τον σωρό είναι η λεπτομέρεια...

και άλλα πολλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αντε πολυ το αργεις!!!! αντε να βλεπουμε την συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...