Jump to content

Do it Yourself LIVE ROCK!!!


GC9N

Recommended Posts

Διαβασα οτι μπορούμε να δημιουργήσουμε μόνοι μας LIVE ROCK με τσιμέντο και αραγονίτη...... κανοντας σχέδια δικής μας φαντασίας και επίσης διαβασα ότι ήδη κάποιοι χρησιμοποιούν αυτη την μέθοδο Χρόνια τώρα... :)

Σχετικό Κείμενο....

Σχετικό Κείμενο.... ME EIKONES 1

Σχετικό Κείμενο.... ME EIKONES 2

ΣΕ 100 μέρες : growarock.jpg:D

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Πού ενδιαφέρον αλλά το τσιμέντο αρκεί να είναι αυτό

που βρίσκουμε στην Ελλάδα μας ή θα πρέπει να είναι

κάποιο κατάλληλο το οποίο να μην επιρεάζει τις χημικές

παραμέτρους του νερού μας?

Δεν ξερώ απλά ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μέσα στα κείμενα γράφει για Portland cement powder Portland σημαίνει πορτλάνδιος ασβεστόλιθος μέσα στο λεξικό... πρεπει να ειναι το κλασσικο τσιμεντακι το γκρι... Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μέσα στα κείμενα γράφει για Portland cement powder  Portland σημαίνει πορτλάνδιος ασβεστόλιθος μέσα στο λεξικό... πρεπει να ειναι το κλασσικο τσιμεντακι το γκρι... Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά βεβαια

22290[/snapback]

Μάλλον μιλάνε για τσιμέντο θαλάσσης, πρέπει να υπάρχει τέτοιο πράγμα!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μάλλον μιλάνε για τσιμέντο θαλάσσης, πρέπει να υπάρχει τέτοιο πράγμα!

:)

Υπάρχει υδραυλικό τσιμέντο αλλα Το τσιμέντο τύπου portland που ψάχνεις είναι το απλο μαύρο τσιμέντο που μπορείς να βρεις σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

To τσιμεντο τυπου Portalnd ειναι το απλο τσιμεντο σε σκονη που πουλανε ολες οι μαντρες με οικοδομικα υλικα! 100% :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια για να φτιαξεις πραγματικο ζωντανο βραχο θα πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα να τον ριξεις για μεγαλο χρονικο διαστημα στην θαλασσα... μονο ετσι θα ειναι τεχνητος Live rock...αλλιως θα ειναι τεχνητος rock :):excl:

Και αν μιλαμε για Live rock για reef και οχι για Μεσογειακα ενυδρεια τοτε χρειαζεται και μια αναλογη θαλασσα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση και εγω.Αν φτιαξουμε ενα rock οπως αναφερεται παραπανω και το τοποθετησουμε σε ενα ενυδρειο reef που λειτουργει αρκετο καιρο και με ικανοποιητικες ποσοτητες live rock δεν θα γινει και ο δικος μας live σε κανα εξαμηνο τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

To τσιμεντο τυπου Portalnd ειναι το απλο τσιμεντο σε σκονη που πουλανε ολες οι μαντρες με οικοδομικα υλικα! 100% :)

100%

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υδραυλικό τσιμέντο αλλα Το τσιμέντο τύπου portland που ψάχνεις είναι το απλο μαύρο τσιμέντο που μπορείς να βρεις σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

To τσιμεντο τυπου Portalnd ειναι το απλο τσιμεντο σε σκονη που πουλανε ολες οι μαντρες με οικοδομικα υλικα! 100% :excl:

Πόσο σίγουροι είστε?

Γιατι τότε που το κοίταζα κάπου είχα διαβάσει σχετικά με κάποια στοιχεία ιχνοστοιχεία

που είχε - δεν είχε το κοινό τσιμέντο.

έχω αρκετον αραγωνήτη για να κάνω τις δοκιμές μου που ήθελα τότε :)

εν καιρό λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουροι είστε?

Γιατι τότε που το κοίταζα κάπου είχα διαβάσει σχετικά με κάποια στοιχεία ιχνοστοιχεία

που είχε - δεν είχε το κοινό τσιμέντο.

έχω αρκετον αραγωνήτη για να κάνω τις δοκιμές μου που ήθελα τότε :)

εν καιρό λοιπόν!

Πια ακριβός είναι η ερώτηση?

Παντός σίγουρα το τσιμέντο τύπου portland είναι αυτό το απλό μαύρο τσιμέντο που πουλάνε σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση και εγω.Αν φτιαξουμε ενα rock οπως αναφερεται παραπανω και το τοποθετησουμε σε ενα ενυδρειο reef που λειτουργει αρκετο καιρο και με ικανοποιητικες ποσοτητες live rock δεν θα γινει και ο δικος μας live σε κανα εξαμηνο τι λετε ??

Θα γίνει αυτό, που αναφέρεις, αρκεί να βρεθεί και να δεχθεί κάποιος να φιλοξενήσει το συγκεκριμένο τεχνητό βράχο.

Το βάρος του είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο φυσικό και η βιολογική του απόδοση μικρότερη. Συνεπώς θα χρειαστείς μεγαλύτερη ποσότητα και σε βάρος και σε όγκο, για να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το φυσικό.

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να τον ποντίσεις στη θάλασσα, σε κάποια καθαρή περιοχή, για έξι μήνες περίπου, και ας αποκτήσει Μεσογειακή πανίδα και χλωρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουροι είστε?

Λογο επαγγελματος εχω μεταφερει παρα πολλες χιλιαδες τοννους Portland, Klinker κτλ, απο την μια μερια του κοσμου στην αλλη.. Που μου επιτρεπουν να ειμαι 1000% σιγουρος γιαυτο που γραφω.. :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια για να φτιαξεις πραγματικο ζωντανο βραχο θα πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα να τον ριξεις για μεγαλο χρονικο διαστημα στην θαλασσα... μονο ετσι θα ειναι τεχνητος Live rock...αλλιως θα ειναι τεχνητος rock :):excl:

Και αν μιλαμε για Live rock για reef και οχι για Μεσογειακα ενυδρεια τοτε χρειαζεται και μια αναλογη θαλασσα :wub:

Να προσθεσω στα παραπανω λογια του Μανου πως χρειαζετε κατα την δικη μου γνωμη περιπου στο χρονο για να πουμε πως αρχιζει και μοιαζει με ζωντανο βραχο σε αρκετα σημεια τουλαχιστον στο ματι, ενω θα πρεπει να μπει σε σημειο σε ενυδρειο που νε δεχεται καλη ροη και φωτισμο, κατι που προσωπικα δεν ξερω εαν υπαρχει χομπιστας που θα χαλασει την προσοψη του ενυδρειου του για αυτο το λογο. Ετσι και αλλιως νεκρος ζωντανος βραχος υπαρχει ποια σε χαμηλη τιμη, ποιος ο λογος να φτιαξεις? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...