Jump to content

reef,reef,reef


Yautja

Recommended Posts

Κατά το τελευταίο διάστημα μονοπωλεί τις σκέψεις μου η δημιουργία ενός reef ενυδρείου...

Αυτές της μέρες τελείωσα με την κατασκευή ενός ενυδρείου 150 λίτρων....

Και ξεκινάνε οι ερωτήσεις..

1)Θα ήταν καλύτερα η παραγγελιά από Ευρώπη των εξαρτημάτων?(πλην του φίλτρου eheim 2213 που έχω είδη)

2)Σχετικά με τον φωτισμό μιας και το υψος είναι 45cm τι να διαλέξω T5 η PC?

3)Πια μάρκα αλατιού να διαλεξω?πχ red sea καλή είναι?

4)Κάποιο καλό skimmer για αυτά τα λίτρα?

Αυτά για αρχή.... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1)Θα ήταν καλύτερα η παραγγελιά από Ευρώπη των εξαρτημάτων?

Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τον οικονομικό παράγοντα. Στο θαλασσινό ενυδρείο σε διάφορα μαγαζιά από Ευρώπη που στέλνουν μέσο internet Ελλάδα θα βρεις αρκετά καλές τιμές.

2)Σχετικά με τον φωτισμό μιας και το υψος είναι 45cm τι να διαλέξω T5 η PC?

Κατά την προσωπική μου άποψη θα σου προτείνω την λύση των power compact.

3)Πια μάρκα αλατιού να διαλεξω?πχ red sea καλή είναι?

Προσωπικά χρησιμοποιώ αλάτι της redsea και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Υπάρχουν αρκετές αξιόλογες μάρκες όπως τις Tropic marine που θεωρείται από πολλούς Θαλασσινούς μια από τις καλύτερες..

4)Κάποιο καλό skimmer για αυτά τα λίτρα?

Για τα λίτρα σου το prizm της redsea θα είναι ικανοποιητικό και με αρκετά χαμηλό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, kostas!

Όσον αφορά το φωτισμό, η επιλογή σου εξαρτάται από τι θέλεις να κρατήσεις στο reef σου. Πάντως, IMHO(: In-My-Humble-Opinion!), αφού δεν ανέφερες την προοπτική για Metal Halide, θα ήταν προτιμότερο σε κάθε περίπτωση να κατευθυνθείς προς Τ5! Πολύ καλύτερη απόδοση, άσχετα με την ονομαστική ισχύ οι Τ5 λαμπτήρες παράγουν περισσότερο και καλύτερο φως, τόσο από βιολογικής απόψεως όσο και από αισθητικής! Στα συν, να προστεθεί ότι παράγουν πολύ χαμηλή θερμότητα και ότι το κόστος τους είναι απόλυτα λογικό! Υπάρχουν set-up με απαιτητικά sps και lps, τα οποία έχουν μόνο Τ5 φωτισμό, ενώ πολύ δύσκολα θα συναντήσεις κάτι αντίστοιχο με αποκλειστικό φωτισμό από PCs!(Δεν έχεις παρά να ρίξεις καμιά σε κάποιο thread του ReefCentral)...Όσο για το αισθητικό αποτέλεσμα, οι Τ5 προσφέρουν αυτό το...crispy-white χρωματισμό, που λένε και οι συνάδελφοι-amerikanakia, τον οποίο δεν τον πετυχαίνεις με τίποτα ούτε με VHOs ούτε με PCs! Γενικά, δεν είναι καθόλου τυχαίο, που οι Τ5 αποτελούν μια πολύ σοβαρή τάση στο φωτισμό των reef ενυδρείων τον τελευταίο καιρό...

ΤΑΝ, δεν συμφωνείς?

Να σημειωθεί ότι αν οι ευσεβείς σου πόθοι λένε...sps(!), μάλλον θα ήταν προτιμότερο να οδηγηθείς προς ΜΗ, σε συνδυασμό με ακτινικές Τ5. Τα κοράλια αυτά έχουν κατά πλειοψηφία υψηλές απαιτήσεις όσον αφορά τη συνολική ισχύ, με την οποία φωτίζονται! :)

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

θα ήταν προτιμότερο σε κάθε περίπτωση να κατευθυνθείς προς Τ5! Πολύ καλύτερη απόδοση, άσχετα με την ονομαστική ισχύ οι Τ5 λαμπτήρες παράγουν περισσότερο και καλύτερο φως, τόσο από βιολογικής απόψεως όσο και από αισθητικής! Στα συν, να προστεθεί ότι παράγουν πολύ χαμηλή θερμότητα και ότι το κόστος τους είναι απόλυτα λογικό! Υπάρχουν set-up με απαιτητικά sps και lps, τα οποία έχουν μόνο Τ5 φωτισμό, ενώ πολύ δύσκολα θα συναντήσεις κάτι αντίστοιχο με αποκλειστικό φωτισμό από PCs!(Δεν έχεις παρά να ρίξεις καμιά σε κάποιο thread του ReefCentral)...Όσο για το αισθητικό αποτέλεσμα, οι Τ5 προσφέρουν αυτό το...crispy-white χρωματισμό, που λένε και οι συνάδελφοι-amerikanakia, τον οποίο δεν τον πετυχαίνεις με τίποτα ούτε με VHOs ούτε με PCs! Γενικά, δεν είναι καθόλου τυχαίο, που οι Τ5 αποτελούν μια πολύ σοβαρή τάση στο φωτισμό των reef ενυδρείων τον τελευταίο καιρό...

Παιδια γεια σας και απο εμενα!! Τα κεφαλια μεσα τωρα, και ξεκιναμε δουλεια...του χρονου να ειμαστε καλα να ξαναπαμε διακοπες!!

Λοιπον Πανο, μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος, σε σχεση με τις Τ5 ή τις PC, γιατι ουσιαστικα ειναι ο ιδιος τυπος φωτισμου, σε αποδοση και watt, απλα αλλαζει ο τροπος που ειναι κατασκευασμενη η καθε λαμπα και αποτελει κατα καποιο τροπο, ξεχωριστο στανταρ, σε Ευρωπη και Αμερικη, κατι σαν τις διαφορετικες μπριζες που εχουμε αλλα και το μετρικο συστημα.

Και οι 2 τυποι φωτισμου εχουν το καλο τις χαμηλης σχετικα θερμοκρασιας σε σχεση με ΜΗ, αλλα μην νομιζεις πως εχουν και την τοσο μεγαλη διαφορα. Επισης για το θεμα κοστους παλι δεν ειναι και τοσο καλυτερο σε σχεση με ΜΗ, γιατι απλα ολα ειναι θεμα αποδοσης και υπολογισμου, με βαση τα τελικα watt. Π.χ. Μπορει στα 400watt μιας ΜΗ μπορει να εχουμε ενα κοστος περιπου 250ευρω τελικο, αλλα εαν πας σε 400watt PC η Τ5 θα δεις πως θα βγεις και παραπανω!! Στο reefcentral μπορεις να δεις επεισης τρομερα ενυδρεια και με τους 2 τυπους φωτισμου αλλα η απολυτη λυση παντου ειναι οι MH. Και για τελος η θερμοκρασια χρωματος σε καθε περιπτωση ειναι αυτη που κανει την διαφορα σε σχεση με το χρωμα, εαν θα φαινετε tint-yellow, white, crisp-white, bluish κτλ κτλ κτλ... Απο 6.000κελβιν μεχρι και 20.000 κελβιν ή αλλιως 6κ-10κ-14κ-20κ κτλ κτλ.

Η μονη διαφορα τους ουσιαστικα εχει να κανει με το σχημα τους και πως σε βολευει, εξου και εαν εχεις ενα ποιο μαζεμενο ενυδρειο οι PC ειναι ποιο βολικες. Ενω και οι 2 εχουν τον ιδιο χρονο ζωης, περιπου 18 μηνες και απλα διαλεγεις οτι σε βολευει. Καθαρα προσωπικη επιλογη. Ισως να ειναι ενα 10% μαλιστα ποιο ισχυρες οι PC αλλα μιλαμε ποια για το τιποτα ποια. Και οι δυο τυποι φωτισμου, ειναι σαφως ανωτεροι απο τις VHO και NO.

Πιστευω να μπορεσα να σου παρουσιασω καποια πραγματα σαφη, χωρις να σε μπερδεψω περαιτερω. Εχω παιξει με PC, T5 και ΜΗ και μπορω να σου πω πως και οι 3 τυποι μου αρεσαν και απλα ξερω ποια τι θα διαλεξω αναλογα με το ενυδρειο που θελω να στησω.

Αυτο το αρθρο θα σε διαφωτισει ισως παιρετερω. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125 :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.. :)

Στο reefcentral μπορεις να δεις επεισης τρομερα ενυδρεια και με τους 2 τυπους φωτισμου αλλα η απολυτη λυση παντου ειναι οι MH

Μπορώ να κάνω συνδυασμό και των 2?μια T5 10000k και μια pc.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Τι θέμα είναι το τι κοράλλια θα βάλεις στο μέλλον.

Το θετικό πάντως που σου ξανατονιζω είναι ότι δεν έχεις μεγάλο υψος και έτσι και οι δυο επιλογές(Τ5-PC) θα σε καλύψουν... :)

Link to comment
Share on other sites

3)Πια μάρκα αλατιού να διαλεξω?πχ red sea καλή είναι?

652[/snapback]

Σχετικά με το αλάτι, αν θα χρησιμοποιήται νερό από τη βρύση χωρίς το reverse osmosis, η καλύτερη μάρκα είναι η red sea.

Εαν όμως κάνετε reverse osmosis τότε καλύτερα να διαλέξετε κάποια άλλη μάρκα π.χ. reef crystal.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αλάτι, αν θα χρησιμοποιήται νερό από τη βρύση χωρίς το reverse osmosis, η καλύτερη μάρκα είναι η red sea.

Εαν όμως κάνετε reverse osmosis τότε καλύτερα να διαλέξετε κάποια άλλη μάρκα π.χ. reef crystal.

871[/snapback]

Ομολογώ ότι κάτι δεν καταλαβαίνω...Σε ένα reef, είναι πάντοτε προτιμότερη, αν όχι υποχρεωτική, η χρήση RO ή ακόμη καλύτερα RO/DI. Το νερό βρύσης καλό είναι να αποφεύγεται για συστήματα reef και η αγορά μιας αξιοπρεπούς μονάδας RO (RO/DI) αποτελεί μια επένδυση...Τι σημαίνει ότι το τάδε αλάτι είναι καλό συνδυαζόμενο με νερό βρύσης, ενώ το δείνα με RO? :rolleyes:

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και θα ήθελα η κυρία RAIN να μας εξηγήσει τι ακριβώς εννοεί... :)

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

[Το αλάτι Red Sea θεωρήται κατάλληλο για το νερό από τη βρύση επειδή στη χημική του ανάλυση δεν έχει τόσο πολύ Ca και Mg όσο σε αλάτια άλλων εταιριών.

Μετά από reserve osmosis το νερο με αλάτι Red Sea θα χρειαστεί βελτίωση στο Ca.

Για παράδειγμα, εαν πέρνουμε νερό από τη βρύση και βάζουμε αλάτι Red Sea το Ca θα είναι από 420-450 ppm, ανάλογα την παρτίδα του αλατιού και το πόσο Ca περιέχει το νερό της βρύσης της κάθε περιοχής.

Αν χρησιμοποιούμε νερό με R.O. το αλάτι Red Sea θα δώσει αποτέλεσμα Ca 350, ΚΗ7, Μg 1200. Με την περιεκτικότητα του νερού σε αλάτι S=30,6 specific gravity=1,023, density=1,020, t=25C.

Αν S=35 (εφόσων υπάρχουν συγκεκριμένα κοράλλια) τότε το Ca θα είναι 400.

Εαν χρησιμοποιούμε άλλο αλάτι (π.x. Reef Crystals) μετα το R.O, τα αποτελέσματα θα είναι Ca 420, KH8, Mg 1300.

Η ανάλυση του αλατιου Red Sea δεν περιέχει τόσο πολύ Ca επειδή συμπληρώνεται από το Ca του νερού της βρύσης.

Και λίγη ιστορία… το εργοστάσιο της Red Sea άρχισε την παραγωγή του αλατιού το 1991, όταν το κόστος της διαδικασίας του Ρ.Ο. ήταν πολύ ακριβό στο σπίτι, και οι περισσότεροι κάτοχοι ενυδρείων παίρνανε νερό από τη βρύση στο οποίο ήδη υπάρχει Ca (περίπου 100 ppm).

Για αυτό εαν παίρνουμε 33,3 γρ. αλάτι Red Sea + 1 λτ. Νερό βρύσης το Ca βγαίνει 350+100= 450 ppm

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Αλλά, όπως και να'χει, τη σήμερον ημέραν είναι άξιο να μιλάμε για νερό βρύσης στο reef? Η απορία μου δεν είχε να κάνει με το πιο αλάτι είναι καλύτερο για reef, αλλά με την αναφορά περί νερού βρύσης και RO...(και η απορία μου λύθηκε :) )

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθηνα μετα απο μετρησεις που εχω κανει, το νερο εχει γυρω στα 45-50ppm Ca και 7Kh. Τιμες που δεν αλλαζουν ιδιαιτερα ολο το χρονο. Οποτε σαν μια λυση για να ανεβασουμε καποιες τιμες μπορει να ειναι και αυτη. Αλλα αυτο δεν αποτελει πανακεια. Γιατι το λεω αυτο τωρα, λοιπον. Σε ενα Reef που μπορει να μας απασχολησουν αυτες οι τιμες, ειναι οτι χειροτερο να βαζουμε νερο απο την βρυση. Πολλα τα κακα που καποιες φορες οταν τα βλεπεις, προβληματιζεσε εντονα για το τι πινεις στην τελικη!

Σε ενα Reef λοιπον περα απο αυτη την παραμετρο του βρυσατου ή RO/DI νερου, παμε και στις αλλες. Των τιμων του νερου μας. Οντως οι τιμες ετσι "πουσαρονται" λιγο, αλλα σε ενα ενυδρειο με ενα μεσαιο στοκ κοραλιων αναλογικα παντα, αυτες οι τιμες πεφτουν μερα με την μερα. Και ειδικα η Alkalinity. Μετα ερχεται το Ca και μετα το Mg. Οποτε ποιος ο λογος να χρησιμοποιησεις τετοιο νερο για το ενυδρειο σου, αφου σε λιγες ημερες θα πρεπει παλι να διωρθωσεις τις τιμες του νερου σου?

Βεβαια η αποροια ειχε να κανει ποιο συγκεκριμενα, με το ποιο αλατι κανει σε R/O και ποιο σε βρυσατο. Και εκει ομως εχω καποιες ενστασεις. Η αναλυση που εκανε η Rain ειναι πολυ καλη και εχει ενα καλο σκεπτικο. Αλλα ομως πως θα σου φαινοταν εαν αντι για Redsea (που προσωπικα δεν μου αρεσει και τοσο...) χρησιμοποιουσες τις Tropic Marine? Δηλαδη παμε παλι σε παρομοιες τιμες με την Red Sea αλλα στο ποιο ενισχυμενο τους, μαλιστα αρκετα ποιο ενυσχιμενες τιμες.

Για να αναφερω και την μαυρη αληθεια, καποιες τιμες που ειναι ποιο ακριβειας να μετρησεις δεν πανε αθροιστικα ακριβως. Δηλαδη αφου χρησημοποιω Αλατι Τροπικ Μαριν, που θεωρητικα εχει σε R/O νερο 8 Kh δεν θα παει με νερο βρυσης σε 15 (δηλαδη 8 το αλτι + 7 το νερο). Μαλλον στο 12 επαιξα. Αυτο δεν ξερω γιατι ακριβως δεν γινεται, αλλα τα διαφορα τεστ που εχω χρησιμοποιηση αυτο μου λενε. Περιεργο οντως. Και μια αλλη αποδειξη ειναι το Redsea που οντως με νερο βρυσης και εμενα μου εβγαζε Kh 7-8. Δεν γινεται χωρις νερο βρυσης να εχει 1 ή 2! Μαλλον καποια στιγμη στο μελλον θα το κατανοησουμε...

Rain πολυ ομορφη συζητηση, παντα τετοια και καλως ηλθες!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παιδιά....

Παράγγειλα τελικά 2 Τ5 για το reefaki μου... :)

Μετά από τα γραφόμενα κατάλαβα ότι πρέπει να ξεχάσω το νερό βρύσης αυτό αγόρασα και μια ro της jbl.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.. :)

Εδώ και 5 μέρες το ενυδρείοo μου μυρίζει Θάλασσα.

Το αλάτι το έσπασα με την βοήθεια 2 500αριδων κυκλοφοριτων.Απο εχτές το νερό είναι πεντακάθαρο μιας και πριν έβλεπα μια ασπρίλα στα τζάμια. Σκέφτομαι σήμερα να βάλω αραγωνιτη θα είμαι οκ?

Να αγοράσω και live rock η αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. :rolleyes:

Εδώ και 5 μέρες το ενυδρείοo μου μυρίζει Θάλασσα.

Το αλάτι το έσπασα με την βοήθεια 2 500αριδων κυκλοφοριτων.Απο εχτές το νερό είναι πεντακάθαρο μιας και πριν έβλεπα μια ασπρίλα στα τζάμια. Σκέφτομαι σήμερα να βάλω αραγωνιτη θα είμαι οκ?

Να αγοράσω και live rock η αργότερα?

1467[/snapback]

:):D

Καλη αρχη! Μακαρι να μπορεσω να μυρισω και εγω θαλασσα συντομα!!!

Να βαλεις αραγωνιτη αλλα καλο ειναι το live rock να μη παταει πανω στον αραγωνιτη σου...οποτε αν δεν βαλεις τον βραχο τωρα και δεν τον βαλεις σε βασουλα ωστε να ειναι πιο ψηλα, οταν τον προσθεσεις θα πρεπει να σπρωξεις τον αραγωνιτη στην ακρη, να βαλεις το βραχο απ' ευθειας στο τζαμι και μετα να ξαναβαλεις την αμμο στη θεση της...

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΡΟΣΟΧΗ! Αρχαριος θαλασσινου σε φαση υπερβολικου διαβασματος...διορθωστε οτι πρεπει :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ενυδρείο από αρχές Νοεμβρίου τρέχει κανονικά με κάποια ζωντανά όπως star polyps,Lysmata debelious,turbo snail.Από ψάρια την παρασκευή έβαλα ένα μικρό yellow tang αρκετά ντροπαλό που όμως ευτυχώς τρώει κανονικά.

Φυσικά μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες πάνω στο άθλημα γι΄αυτό ετοιμαστείτε.. :busted_cop:

Υ.Γ

Για όσους το σκέφτονται να ασχοληθούν με την αλμύρα ένα έχω να πω.

Παιδιά ξεκινήστε είναι μαγίααααααααα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι το καλύτερο για το ενυδρείο σου. :busted_cop:

Δεν θα πρέπει να αμελείς τις απαραίτητες μετρήσεις του ενυδρείου έτσι ώστε να μην υπάρχουν απρόοπτα στην πορεία..

Για κάθε απορία σου είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα μαζί με τις απορίες σου (ευπρόσδεκτες) ανέβασε και καμμιά φωτογραφία για να δούμε το ενυδρείο. Άντε σιγά σιγά και σκληρά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...