Jump to content

Recommended Posts

Η ΕΛΛΑΔΑ ξεχνάει τα παιδιά της...μήπως πρέπει να αποδοκιμάσουμε κάθε μορφή βίας... http://www.adiakritos.gr/?p=10789

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΠΡΑΒΟ σε οποιονδήποτε κανει ευεργεσίες και ντροπη στο κρατος που καταντησε την ΕΛ.ΑΣ ετσι......να εχει γρήγορη ΑΝΑΡΡΩΣΗ η κοπέλα και ας σταματήσει η τρομοκρατία εδώ φτανει το αιμα πια η επανασταση δεν γινετε με βια ουτε με τα οπλα ουτε με αιμα αλλα με ιδεες και αγωνες για την ιδεα και τα ιδανικα της δημοκρατιας :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ σε οποιονδήποτε κανει ευεργεσίες και ντροπη στο κρατος που καταντησε την ΕΛ.ΑΣ ετσι......να εχει γρήγορη ΑΝΑΡΡΩΣΗ η κοπέλα και ας σταματήσει η τρομοκρατία εδώ φτανει το αιμα πια η επανασταση δεν γινετε με βια ουτε με τα οπλα ουτε με αιμα αλλα με ιδεες και αγωνες για την ιδεα και τα ιδανικα της δημοκρατιας :hysterical:

H "σημαία" της δημοκρατίας ευθύνεται για την σημερινή κατάντια. Να κάνω μία απλή ερώτηση? Ποιο δημοκρατικό πολίτευμα λειτούργησε σωστά και ευνόησε τους απλούς πολίτες? Ιστορικά μιλάω... όχι μόνο για το τώρα! Νομίζω πως έχουμε υπερεκτιμήσει την έννοια της δημοκρατίας και αυτό είναι που μας πάει από το κακό στο χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

H "σημαία" της δημοκρατίας ευθύνεται για την σημερινή κατάντια. Να κάνω μία απλή ερώτηση? Ποιο δημοκρατικό πολίτευμα λειτούργησε σωστά και ευνόησε τους απλούς πολίτες? Ιστορικά μιλάω... όχι μόνο για το τώρα! Νομίζω πως έχουμε υπερεκτιμήσει την έννοια της δημοκρατίας και αυτό είναι που μας πάει από το κακό στο χειρότερο!

Aκου φιλε μου,επειδη βλεπω οτι δεν αποδιδεις ουτε το ελάχιστο σχόλιο για το θεμα της άτυχης κοπέλας και την αποτροπή τέτοιον πράξεων δολοφονικών και επειδη δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης παρακαλω να κλειδωθει εδω το θεμα που ανοιξα μιας και ειναι κριμα και αδικο να χαλαει κατα αυτων τον τροπο.φιλικα Κωνσταντινος

Link to comment
Share on other sites

Aκου φιλε μου,επειδη βλεπω οτι δεν αποδιδεις ουτε το ελάχιστο σχόλιο για το θεμα της άτυχης κοπέλας και την αποτροπή τέτοιον πράξεων δολοφονικών και επειδη δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης παρακαλω να κλειδωθει εδω το θεμα που ανοιξα μιας και ειναι κριμα και αδικο να χαλαει κατα αυτων τον τροπο.φιλικα Κωνσταντινος

Το ότι δεν έχεις διάθεση για αντιπαράθεση σημαίνει πως δεν είσαι έτοιμος για διάλογο ή δεν θες να ακούσεις κάτι διαφορετικό από αυτό που έχεις στο μυαλό σου.

Επειδή δεν συνηθίζω να κοιτάζω τα πράγματα επιφανειακά και να φλυαρολογώ περί δημοκρατίας, ήθους κλπ κλπ, έκανα ένα σχόλιο που ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ είναι μία από τις ρίζες του κακού! Το να κλειδωθεί το θέμα έχοντας πει εσύ την άποψη σου και χωρίς να θες, όχι να ακούσεις, αλλά να γραφτεί η άποψη του άλλου, μόνο "δημοκρατικό" δεν είναι (σύμφωνα πάντα με τα παραπάνω λεγόμενά σου).

Η προηγούμενή μου απάντηση δεν ήταν προσωπική απάντηση ή επίθεση προς εσένα, αλλά πιάστηκα από τα λεγόμενά σου για να εκφράσω την δική μου άποψη. Οπότε ούτε υποχρεωμένος είσαι να μπεις στη διαδικασία της απάντησης, ούτε να αντιπαρατεθείς με κάποιον.

Κι επειδή θες να ακούσεις την άποψή μου για την κοπέλα θα την πω, αλλά πάλι δεν θα σταθώ στο περιστατικό, αλλά θα πιάσω το θέμα λίγο περισσότερο σε βάθος.

Το τι είναι η αστυνομία (στην πράξη και όχι στα χαρτιά) όλοι λίγο πολύ το ξέρουμε. Άλλοι έχουμε προσωπικά βιώματα κατάχρησης εξουσίας άλλοι έχουμε ακούσει ιστορίες. Το σώμα της ΕΛ.ΑΣ. μόνο σεβαστό δεν πρέπει να είναι στα μάτια του πολίτη, καθότι δεν προστατεύει τα δικαιώματα του πολίτη, αλλά τις καταχρήσεις των κυβερνώντων προσώπων. Αυτό σηκώνει μεγάλη ανάλυση, αλλά δεν θα το κάνω τώρα.

Πάμε στο ζητούμενο... Τι κάνει έναν απλό πολίτη να θέλει να καταταγεί σε ένα σώμα σαν αυτό της αστυνομίας, που όπως προανέφερα, δεν ασκεί κοινωνικό έργο αλλά είναι οι σωματοφύλακες της "δημοκρατίας" και των κυβερνώντων προσώπων της? Τι κάνει μία κοπέλα να επιλέξει να γίνει ένα γρανάζι αυτής της φασιστικής μηχανής?

Τα χρήματα? Αν ήταν πολλά να το δικαιολογούσα, αλλά και πάλι θα είχα να πω πολλά καλούδια γι'αυτή την επιλογή. Αλλά τα χρήματα είναι λίγα/ Στην γενιά των 700 ευρώ ανήκουν και αυτοί.

Το κύρος στην κοινωνία? Εξήγησα πιο πάνω το κύρος τους.

Εγώ θα απέδιδα την επιλογή στην ανοησία και την ηλιθιότητα που προέρχονται από την έλλειψη μόρφωσης. Γιατί δεν νομίζω πως ένας έξυπνος πολίτης θα επέλεγε να προστατέψει τον παρόν σύστημα και τους διοικούντες του.

Αυτό σημαίνει προς πρέπει να βγούμε στους δρόμους και να αρχίσουμε να πυροβολούμε τους αστυνομικούς? Φυσικά και όχι. Δεν θα πέσουμε στο επίπεδό τους σαν εξυπνότεροι που είμαστε. Υπάρχουν βέβαια και ηλίθιοι που το κάνουν. Κάθε δράση έχει και την αντίδρασή του. Και η αντίδραση προέρχεται από όμοιούς της ανόητους που αντί να φοράνε στολή και να κυκλοφορούν με όπλα και να πυροβολούν τον κόσμο, κρύβονται πίσω από την ταμπέλα της τρομοκρατίας. Φυσικά και κρίμα για για την κοπέλα, αλλά κρίμα για την επιλογή της. Και ως γνωστών, ο καθένας είναι υπόλογος των επιλογών και των πράξεών του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,σέβομαι απόλυτα την άποψη σου αλλά διαφωνώ καθετως και σου παραθέτω τα εξής

1)η αστυνομία είμαι αναγκαίο κακό στην κοινωνία που ζούμε διότι προστατεύει κάποια ανώτερα αγαθά(θεωρητικά) που ΕΣΥ και εγώ δεν μπορούμε μόνοι μας

2)αυτό δεν ισχύει στην πράξη γιατί είναι πολιτικοποιημενη λειτουργεια αλλά την πολιτική ηγεσία την εκλεγεί ο λαός...άρα πολύ απλά εμείς οι πολίτες φταιμε για ότι συμβαίνει.τα αποτελέσματα των εκλογών κάθε άλλο παρά αποχή έδειχναν...

Και απλά να σου πω ότι πιο σωστό είναι να εκτιμάς κάποιον που παλεύει κάθε μέρα να σε προστατέψει(μειωνοτητα της αστυνομίας)μήπως και κάποτε πάψει να είναι μειωνοτητα παρά να είσαι κατα και αυτών γιατί θα βαρεθουνε να προστατεύουν πολίτες και να μην το εκτιμά κανείς και θα αφομειωθουν από την μάζα,και μετά έρχεται το χάος....

Ξέρω ότι και να συμφωνείς με αυτά που σου λέω δεν θα το παραδεχτεις όπως όλοι μας γιατί πολύ δύσκολα αλλάζει κάποιος τις απόψεις του σε τέτοια θέματα απλά διάβασε το και σκέψου το ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απλά πρέπει να καταλάβουμε και εμείς και οι αστυνομικοί είναι ότι αστυνομία πρέπει να είναι στο πλάι μας και όχι απέναντι μας από την στιγμή που αυτοαποκαλειται κάποιος έννομος πολίτης.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,σέβομαι απόλυτα την άποψη σου αλλά διαφωνώ καθετως και σου παραθέτω τα εξής

1)η αστυνομία είμαι αναγκαίο κακό στην κοινωνία που ζούμε διότι προστατεύει κάποια ανώτερα αγαθά(θεωρητικά) που ΕΣΥ και εγώ δεν μπορούμε μόνοι μας

Μόνος σου λες ότι είπα κι εγώ πιο πάνω αλλά παρ'όλα αυτά διαφωνείς... :hysterical:

Αναφέρεις τις λέξεις "κακό" και "θεωρητικά". Επειδή το κακό πρέπει να το πολεμάμε και καλό είναι να αφήσουμε τις θεωρίες και να αρχίσουμε τις πράξεις, ξαναλέω πως το σώμα της αστυνομίας ΔΕΝ προστατεύει τον πολίτη και τα δικαιώματά του σε κανένα γνωστό (τουλάχιστον σε μένα) "πολιτισμένο" κράτος του κόσμου. Πάντα η αστυνομία προστάτευε τους λίγους και "εκλεκτούς". Αυτό δεν τους κάνει αναγκαίους, αλλά εχθρούς των κοινωνιών.

2)αυτό δεν ισχύει στην πράξη γιατί είναι πολιτικοποιημενη λειτουργεια αλλά την πολιτική ηγεσία την εκλεγεί ο λαός...άρα πολύ απλά εμείς οι πολίτες φταιμε για ότι συμβαίνει.τα αποτελέσματα των εκλογών κάθε άλλο παρά αποχή έδειχναν...

Πάλι δεν διαφωνούμε... Ένα τσούρμο (μεγάλο κι όλας) ανόητων συμμετέχει στην διαδικασία μαζικής αποβλάκωσης που μας έχουν επιβάλλει. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να το δεχτώ ως αναγκαίο κακό και γιατί θα πρέπει να δικαιολογήσω την ηλιθιότητα του να καταταγεί κάποιος στο σώμα της αστυνομίας.

Και απλά να σου πω ότι πιο σωστό είναι να εκτιμάς κάποιον που παλεύει κάθε μέρα να σε προστατέψει(μειωνοτητα της αστυνομίας)μήπως και κάποτε πάψει να είναι μειωνοτητα παρά να είσαι κατα και αυτών γιατί θα βαρεθουνε να προστατεύουν πολίτες και να μην το εκτιμά κανείς και θα αφομειωθουν από την μάζα,και μετά έρχεται το χάος....

Το χάος έχει ήδη έρθει. Όσο πιο σύντομα το καταλάβουμε και ανοίξουμε τα μάτια μας, τόσο καλύτερο για όλους μας. Αν κάποιος κάνει "κάτι" και στο τέλος το βαρεθεί, σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα ούτως ή άλλως θα γινότανε. Αν δεχτώ το ότι εγώ (κι ο κάθε "εγώ") τους κάνουμε να βαριούνται, τότε απλά επιταχύνουμε την διαδικασία. Δεν ξέρω αν αυτή η επιτάχυνση είναι σωστή ή όχι, αλλά είμαι σίγουρος πως δεν αλλάζω τα δεδομένα.

Ξέρω ότι και να συμφωνείς με αυτά που σου λέω δεν θα το παραδεχτεις όπως όλοι μας γιατί πολύ δύσκολα αλλάζει κάποιος τις απόψεις του σε τέτοια θέματα απλά διάβασε το και σκέψου το ......

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Πως μπορείς να το ξέρεις αυτό? Δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις πως κρίνω και πως σκέφτομαι όταν συνομιλώ, οπότε μη είσαι σίγουρος :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

""Το τι είναι η αστυνομία (στην πράξη και όχι στα χαρτιά) όλοι λίγο πολύ το ξέρουμε. Άλλοι έχουμε προσωπικά βιώματα κατάχρησης εξουσίας άλλοι έχουμε ακούσει ιστορίες. Το σώμα της ΕΛ.ΑΣ. μόνο σεβαστό δεν πρέπει να είναι στα μάτια του πολίτη, καθότι δεν προστατεύει τα δικαιώματα του πολίτη, αλλά τις καταχρήσεις των κυβερνώντων προσώπων. Αυτό σηκώνει μεγάλη ανάλυση, αλλά δεν θα το κάνω τώρα"".

.............ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ άνθρωπος και με παιδεία αλλά επέτρεψε μου να σου πω αυτά που δεν θέλεις ίσως να ΜΑΘΕΙΣ,η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ υπάρχει απο αρχαιοτάτων χρόνων και ο λόγος ύπαρξης της είναι λόγο της ΑΝΑΓΚΗΣ του πολίτη να νιώθει ΑΣΦΑΛΗΣ να υπάρχει .αν κάποιοι με την ιδεολογία και την ΠΟΛΙΤΙΚΗ δύναμη την έφεραν σε αυτό το σημείο δεν ΦΤΑΙΕΙ η ΣΟΦΙΑ και η κάθε ΣΟΦΙΑ.ΑΣΕ της αναλύσεις και ΚΑΤΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΕΝΟΠΛΗ ΒΙΑ- ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ γιατι ΦΤΑΝΕΙ δυστυχώς η ώρα όπου θα ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ να διασφαλιστεί η προσωπική μας ασφάλεια και δεν θα την έχουμε καθόλου..τα κατάλοιπα του παρελθόντος χούντες και λοιπά έχουν περάσει προ πολλού πριν ΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ μερικοί απο εμάς ποσο μάλλον τα παιδια των 700 ευρω που στελεχώνουν το σωμα της ΕΛ.ΑΣ και παλεύουν άνισα με ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ και ιδεολόγους μιας αλλης γενιας...άλλωστε η γενιά του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ,ΔΑΜΑΝΑΚΗ,ΛΑΛΙΩΤΗΣ,ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ και τόσοι άλλοι.... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απέδιδα την επιλογή στην ανοησία και την ηλιθιότητα που προέρχονται από την έλλειψη μόρφωσης. Γιατί δεν νομίζω πως ένας έξυπνος πολίτης θα επέλεγε να προστατέψει τον παρόν σύστημα και τους διοικούντες του.

Φίλε stormtrooper θέλω να σε διαβεβαιώσω οτι στην αστυνομία υπάρχουν παιδιά και πολύ έξυπνα και με παιδεία που στα μάτια τους αυτή η δουλειά είναι απλά μια θέση στο δημόσιο. Σέβομαι την αποψή σου, αν εξαιρέσεις τους χαρακτηρισμούς, και θέλω να σε ρωτήσω αν κάτι συμβεί σε σένα, την περιουσία σου ή κάποιον δικό σου (χτυπάω ξύλο δυνατά) που θα απευθυνθείς..

Αποψή μου είναι οτι οι άνθρωποι δεν μπορούν να κατηγοριοποιούνται, ούτε σύμφωνα με το θρήσκευμα, ούτε με την εθνικότητα, ούτε με το επάγγελμα..

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξη του 1999 ήταν αν δεν κάνω λάθος όταν αστυνομικός έβγαλε το περίστροφο και μου το κόλλησε στο μάγουλο. Δεν ήμουν ούτε σε πορεία, ούτε έκανα κάτι ύποπτο. Περπατούσα στην περιοχή της Ν.Χαλκηδόνας (φορώντας βέβαια σκισμένο τζιν κι έχοντας μακρυά μαλλιά) όπου ένα κωλόπαιδο μπατσάκι, ήθελε να κάνει την πλάκα του και μου την έπεσε. Ο παλιότερος (δεν ξέρω αν ήταν και βαθμοφόρος) που ήταν μαζί του, παρακολουθούσε και γελούσε.

Το 2002 με σταματήσανε για έλεγχο σε μπλόκο. Αρχικά επρόκειτο για τυπικό έλεγχο, αλλά στην πορεία έκριναν πως πρέπει να γδύσουν εμένα και το αμάξι. Τους είπα πως δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι να με χαιρέτησαν με το πηλήκιό τους και να μου είπαν "παρακαλώ" (όπως ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κάνουν). Το βράδυ το έβγαλα στο τμήμα!

2003 σε πορεία του Πολυτεχνείου. Χουλιγκάνια σπάγανε κάτι αμάξια. Δίπλα από την πορεία όπου την παρακολουθούσαν αστυνομικοί. Βγήκα από την πορεία και πήγα στους αστυνομικούς και τους ρώτησα γιατί δεν προστατεύουν την περιουσία των ανθρώπων? Η απάντησή τους ήταν "Μήπως θες να μαμήσουμε εσένα?". Να σημειώσω πως αυτός που μου απάντησε είχε χαραγμένο το σύμβολο της Χ.Α. στη φόρμα του.

Το 2004 είχα πάει σε αστυνομικό τμήμα να πως ότι μου παραβιάσανε το αμάξι και μου κλέψανε κάποια πράγματα. Η απάντηση ήταν "Και τι θες τώρα?".

Τον περασμένο Δεκέμβριο, συνέλαβαν γνωστό μου που έπινε καφέ στο κέντρο της Αθήνας. Ήταν οι μέρες του πανικού για το κέντρο της Αθήνας. Ο γνωστός απλά έπινα καφέ. Βγήκε από την φυλακή μόλις τον περασμένο Ιούλιο (αν δεν κάνω λάθος) με βεβαρυμένο ποινικό μητρώο και φυσικά εκκρεμώντας ακόμα δικαστήρια κλπ κλπ.

Ένα κάρο παραδείγματα που βαριέμαι ακόμα και να τα σκεφτώ!

Να πω πόσες φορές μου την "έπεσαν" στους δρόμους για ρολόι, κινητά, μπουφάν, λεφτά κλπ κλπ κλπ??? Να αναφέρω και το πόσες φορές η αστυνομία ήταν εκεί??? Ποια η χρησιμότητά της? Τον νόμο στα χέρια μου πήρα και έσωσα την περιουσία μου!

Τα παραπάνω, που είναι τίποτα σε σχέση με το συμβαίνει καθημερινά, δεν είναι χούντα?

ΑΣΕ της αναλύσεις και ΚΑΤΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΕΝΟΠΛΗ ΒΙΑ- ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ γιατι ΦΤΑΝΕΙ δυστυχώς η ώρα όπου θα ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ να διασφαλιστεί η προσωπική μας ασφάλεια και δεν θα την έχουμε καθόλου..

Δεν το κατάλαβα αυτό? Τι θα πει "ΑΣΕ της αναλύσεις και ΚΑΤΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΕΝΟΠΛΗ ΒΙΑ- ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ". Νομίζω πως έχω το δικαίωμα να εκφράσω την άποψη μου από την όποια σκοπιά το βλέπω εγώ. Μήπως να μου στείλεις και με ΠΜ το επόμενο ποστ μου??? Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην έχουμε διαμάχες.

Φίλε stormtrooper θέλω να σε διαβεβαιώσω οτι στην αστυνομία υπάρχουν παιδιά και πολύ έξυπνα και με παιδεία που στα μάτια τους αυτή η δουλειά είναι απλά μια θέση στο δημόσιο. Σέβομαι την αποψή σου, αν εξαιρέσεις τους χαρακτηρισμούς, και θέλω να σε ρωτήσω αν κάτι συμβεί σε σένα, την περιουσία σου ή κάποιον δικό σου (χτυπάω ξύλο δυνατά) που θα απευθυνθείς..

Αποψή μου είναι οτι οι άνθρωποι δεν μπορούν να κατηγοριοποιούνται, ούτε σύμφωνα με το θρήσκευμα, ούτε με την εθνικότητα, ούτε με το επάγγελμα..

Έξυπνα παιδιά και με παιδεία που ζητάνε μία θέση στο δημόσιο και κατατάσσονται στην αστυνομία??? Τότε πως είναι έξυπνα και πως έχουν παιδεία?

Πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο τα πράγματα και να βρούμε τις πραγματικές έννοιες των λέξεων αλλά ΚΥΡΙΩΣ των ιδανικών. Δεν κατηγοριοποίησα πουθενά. Δεν είπα πως η Σοφία και η κάθε Σοφία είναι σαν τα παραδείγματα που έφερα πιο πάνω. Είπα πως ο καθένας είναι υπόλογος των πράξεων και των επιλογών του και αυτές καθορίζονται από την παιδεία και το πνευματικό τους επίπεδο. Ξαναδιάβασε το μεγάλο ποστ που έκανα πιο άνω... Νομίζω πως σου ξέφυγε το νόημα των λεγόμενών μου

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ μου εμενα δεν με πείραξε ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ πως και εσενα σου διμιουργει προβληματα η αστυνομια???????? σταματαω εδω και ΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ την μικρη ΣΟΦΙΑ ΨΥΧΟΓΙΟΥ μιας και ασχολείτο και αυτη με το χομπυ μας για αυτο εδωσα και βημα απο εδω για ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ και οχι για αντιπαραθεση.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ μου εμενα δεν με πείραξε ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ πως και εσενα σου διμιουργει προβληματα η αστυνομια???????? σταματαω εδω και ΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ την μικρη ΣΟΦΙΑ ΨΥΧΟΓΙΟΥ μιας και ασχολείτο και αυτη με το χομπυ μας για αυτο εδωσα και βημα απο εδω για ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ και οχι για αντιπαραθεση.

Όταν κάθεσαι και "πολεμάς" από τον καναπέ, δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα. Το ότι δεν είχες ποτέ πρόβλημα με την αστυνομία, σημαίνει ότι είσαι αυτό που θέλουν οι διοικούντες να είσαι. Αν ισχύει όντως αυτό, τότε μην διαμαρτύρεσαι για την κατάσταση της Σοφίας, καθότι κι εσύ ευθύνεσαι γι'αυτό!

Φαμφαρολογίες και λόγια του καναπέ ποτέ δεν άλλαξαν την ζωή κανενός. Είναι υποκριτικό να διαμαρτυρόμαστε για τις καταστάσεις, αλλά να μην κάνουμε τίποτα γι'αυτό. Όλες οι μεγάλες αλλαγές προήλθαν από επαναστάσεις! Δεν το λέω εγώ... Η ιστορία διδάσκει, αλλά δυστυχώς πολλοί λίγοι γνωρίζουν την πραγματική ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

Έξυπνα παιδιά και με παιδεία που ζητάνε μία θέση στο δημόσιο και κατατάσσονται στην αστυνομία??? Τότε πως είναι έξυπνα και πως έχουν παιδεία?

Δεν κατηγοριοποίησα πουθενά.

Εδώ το έκανες.. Θεωρείς εξ ορισμού οτι όποιος ζητάει θέση στο δημόσιο και κατατάσσεται στην αστυνομία, δεν είναι έξυπνος και δεν έχει παιδεία.

Συμφωνώ μαζί σου οτι η αστυνομία νοσεί όπως η Ελληνική κοινωνία γενικότερα αλλά δεν μπορείς να γενικεύεις και να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το έκανες.. Θεωρείς εξ ορισμού οτι όποιος ζητάει θέση στο δημόσιο και κατατάσσεται στην αστυνομία, δεν είναι έξυπνος και δεν έχει παιδεία.

Φυσικά και θα κρίνω τους ανθρώπους από τις πράξεις τους και τις επιλογές τους. Κάθε πράξη και κάθε επιλογή κρύβει από πίσω τις κάποιες σκέψεις. Ο άνθρωπος που σκέφτηκε και επέλεξε να καταταχθεί στο σώμα της αστυνομίας δεν μπορεί να είναι έξυπνος και με παιδεία. Ξαναλέω... Τα ιδανικά και η πραγματική έννοια των λέξεων πρέπει να αποκτήσουν και πάλι την πραγματική τους έννοια.

Δεν την χαρακτήρισα ούτε παλιοχαρακτήρα, ούτε κακό άνθρωπο. Έκρινα την συγκεκριμένη επιλογή της και για μένα το μόνο λογικό συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα κρίνω τους ανθρώπους από τις πράξεις τους και τις επιλογές τους. Κάθε πράξη και κάθε επιλογή κρύβει από πίσω τις κάποιες σκέψεις. Ο άνθρωπος που σκέφτηκε και επέλεξε να καταταχθεί στο σώμα της αστυνομίας δεν μπορεί να είναι έξυπνος και με παιδεία. Ξαναλέω... Τα ιδανικά και η πραγματική έννοια των λέξεων πρέπει να αποκτήσουν και πάλι την πραγματική τους έννοια.

Δεν την χαρακτήρισα ούτε παλιοχαρακτήρα, ούτε κακό άνθρωπο. Έκρινα την συγκεκριμένη επιλογή της και για μένα το μόνο λογικό συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω!

Ωραία.. τώρα αυτόν που συγκρούεται με την αστυνομία και σπάει το μαγαζί μου και το αμάξι μου πως τον κρίνεις;

έξυπνο; με παιδεία; επαναστάτη; Εγώ δεν είμαι αστυνομικός, αλλά πληρώνω το κόστος της "επανάστασης".

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. τώρα αυτόν που συγκρούεται με την αστυνομία και σπάει το μαγαζί μου και το αμάξι μου πως τον κρίνεις;

έξυπνο; με παιδεία; επαναστάτη; Εγώ δεν είμαι αστυνομικός, αλλά πληρώνω το κόστος της "επανάστασης".

Πιο πάνω ανέφερα την άποψή μου και σε αυτό το θέμα. Απλά για μένα δεν διαφοροποιούνται. Η μόνη διαφορά είναι πως ο ένας φοράει στολή και είναι νόμιμος ενώ ο άλλος φοράει κουκούλα και είναι παράνομος!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα κρίνω τους ανθρώπους από τις πράξεις τους και τις επιλογές τους. Κάθε πράξη και κάθε επιλογή κρύβει από πίσω τις κάποιες σκέψεις. Ο άνθρωπος που σκέφτηκε και επέλεξε να καταταχθεί στο σώμα της αστυνομίας δεν μπορεί να είναι έξυπνος και με παιδεία. Ξαναλέω... Τα ιδανικά και η πραγματική έννοια των λέξεων πρέπει να αποκτήσουν και πάλι την πραγματική τους έννοια.

Δεν την χαρακτήρισα ούτε παλιοχαρακτήρα, ούτε κακό άνθρωπο. Έκρινα την συγκεκριμένη επιλογή της και για μένα το μόνο λογικό συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω!

ΕΣΥ φιλε μου επειδή επιμένεις ποια ειναι η παιδεία σου?την ξέρεις την κοπέλα και λες ότι δεν εχει παιδεία επειδή εργαζετε στην αστυνομία?????που ζεις και τι νομίζεις οτι κάνεις έχοντας τέτοια κρίση????λυπαμε που υπάρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ νεα παιδιά όπως εσυ με τέτοιες (επετρεψε μου)ιδέες...λυπαμε :hysterical: η επανασταση για μια ΚΟΙΝΩΝΙΑ ισονομίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ταξική ισότητα δεν γίνετε ετσι...πίστεψε με

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω ανέφερα την άποψή μου και σε αυτό το θέμα. Απλά για μένα δεν διαφοροποιούνται. Η μόνη διαφορά είναι πως ο ένας φοράει στολή και είναι νόμιμος ενώ ο άλλος φοράει κουκούλα και είναι παράνομος!

Δεν συμφωνώ μαζί σου σε πολλά πράγματα, αλλά έχεις επιχειρήματα και αυτό το σέβομαι. Θα σου πω και την δική μου άποψη. Η αστυνομία έχει τα ίδια συμπτώματα που έχει κάθε θεσμός της Ελληνικής κοινωνίας. Την αλλαγή δεν θα την φέρει ούτε η βία, ούτε η αστυνομοκρατία. Θα την φέρουμε όλοι εμείς δρώντας ατομικά. Σταμάτα να βάζεις βίσμα για τον στρατό, βίσμα για να βρείς δουλειά, για να σβήσεις την κλήση που έφαγες, σταμάτα να οδηγείς σαν κάφρος, σταμάτα να κακομεταχειρίζεσαι τα ζώα, να χτίζεις μέσα στο δάσος κλπ κλπ. Είναι υποκρισία να τα βάζεις με το σύστημα το οποίο στην ουσία είναι μια μεγένθυνση του ίδιου σου του εαυτού.

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ φιλε μου επειδή επιμένεις ποια ειναι η παιδεία σου?την ξέρεις την κοπέλα και λες ότι δεν εχει παιδεία επειδή εργαζετε στην αστυνομία?????που ζεις και τι νομίζεις οτι κάνεις έχοντας τέτοια κρίση????λυπαμε που υπάρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ νεα παιδιά όπως εσυ με τέτοιες (επετρεψε μου)ιδέες...λυπαμε :ooh2: η επανασταση για μια ΚΟΙΝΩΝΙΑ ισονομίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ταξική ισότητα δεν γίνετε ετσι...πίστεψε με

Η παιδεία μου είναι η Χ μικρή ή μεγάλη παιδεία, όπως όλων μας. Δεν την ξέρω την κοπέλα και για'αυτό εξ αρχής δεν πήρα τέτοια θέση που να είναι υπέρ ή κατά της. Στην πορεία εξέφρασες την δυσαρέσκειά σου που δεν πήρα θέση και απλά το έκανα, βάση του δικού μου σκεπτικού.

Δεν νομίζω πως κάνω κάτι έχοντας τέτοια κρίση. Απλά αυτός είναι ο τρόπος σκέψης μου. Το αν τελικά κάνω κάτι ή όχι για όσα με ενοχλούν γύρω μου, είναι προσωπικό θέμα και δεν χωράει εδώ μέσα.

Εγώ λυπάμαι που δεν μπορούμε να δούμε τίποτα άλλο από αυτό που μας πλασάρουν και η κριτική μας σκέψη περιορίζεται σε επιφανειακά γεγονότα που διαδραματίζονται στα στενά σύνορα της Ελλάδας, που απλά έτυχε να γεννηθούμε. Η αλήθεια τις περισσότερες φορές δεν φαίνεται και θέλει σκέψη για να έρθει στην επιφάνεια.

Θα ήθελα να ακούσω την δική σου άποψη για τον τρόπο που μπορεί να επέλθει η ισονομία. Το να λέμε "αυτό είναι λάθος" δεν λέει κάτι. Καλό είναι να λέμε και πιο είναι το σωστό ή, τέλος πάντων, τι θεωρούμε εμείς σωστό!

Πάντως αν δεν έχεις "κόντρα" με το σύστημα (όπως ανέφερες πιο πάνω), σημαίνει πως είσαι ικανοποιημένος με τα πράγματα ως έχουν τώρα και δεν αντιδράς πουθενά. Δεν σε κατακρίνω γι'αυτό... Αλλά τουλάχιστον μη διαμαρτύρεσαι για τα τρέχοντα γεγονότα... Ή αν θες να διαμαρτύρεσαι κάνε κάτι ουσιαστικό. Δεν σου λέω τι να κάνεις... Είναι δικό σου θέμα. Απλή συμβουλή/γνώμη μου είναι πως ο καναπές δεν αποφέρει καρπούς και πως όταν ψάχνουμε να βρούμε λύση σε κάποιο πρόβλημα καλό είναι να βρίσκουμε τη ρίζα και όχι να ξεσκονίζουμε απλά την επιφάνεια. Αν δεν κλείσεις το παράθυρο, η σκόνη θα ξαναμπεί :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία έχει τα ίδια συμπτώματα που έχει κάθε θεσμός της Ελληνικής κοινωνίας. Την αλλαγή δεν θα την φέρει ούτε η βία, ούτε η αστυνομοκρατία. Θα την φέρουμε όλοι εμείς δρώντας ατομικά. Σταμάτα να βάζεις βίσμα για τον στρατό, βίσμα για να βρείς δουλειά, για να σβήσεις την κλήση που έφαγες, σταμάτα να οδηγείς σαν κάφρος, σταμάτα να κακομεταχειρίζεσαι τα ζώα, να χτίζεις μέσα στο δάσος κλπ κλπ. Είναι υποκρισία να τα βάζεις με το σύστημα το οποίο στην ουσία είναι μια μεγένθυνση του ίδιου σου του εαυτού.

:hysterical:

Δεν είπα τίποτα διαφορετικό. Απλά έκανα μία μεγαλύτερη ανάλυση επί του θέματος. Απ'όσο καταλαβαίνω τα "χαλάμε" στην ανάλυση, αλλά καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Aκου φιλε μου,επειδη βλεπω οτι δεν αποδιδεις ουτε το ελάχιστο σχόλιο για το θεμα της άτυχης κοπέλας και την αποτροπή τέτοιον πράξεων δολοφονικών και επειδη δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης παρακαλω να κλειδωθει εδω το θεμα που ανοιξα μιας και ειναι κριμα και αδικο να χαλαει κατα αυτων τον τροπο.φιλικα Κωνσταντινος

Mod note:Το θέμα δεν θα κλειδωθεί μόνο και μόνο επειδή είστε μεγάλα παιδιά και πιστεύω οτι μπορείτε ο καθένας να εκφέρει την γνώμη του χωρίς προσωπικούς όμως χαρακτηρισμούς.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ φιλε μου επειδή επιμένεις ποια ειναι η παιδεία σου?την ξέρεις την κοπέλα και λες ότι δεν εχει παιδεία επειδή εργαζετε στην αστυνομία?????που ζεις και τι νομίζεις οτι κάνεις έχοντας τέτοια κρίση????λυπαμε που υπάρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ νεα παιδιά όπως εσυ με τέτοιες (επετρεψε μου)ιδέες...λυπαμε :hysterical: η επανασταση για μια ΚΟΙΝΩΝΙΑ ισονομίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ταξική ισότητα δεν γίνετε ετσι...πίστεψε με

Ευτυχώς πλέον υπάρχουν πολλοί σκεπτόμενοι νέοι άνθρωποι και όσο πάμε γινόμαστε περισσότεροι...

Όταν φτάσουμε να έχουμε ΜΟΝΟ σκεπτόμενους πολίτες σε αυτή τη χώρα με παιδεία και συνείδηση τότε και μόνο τότε θα γίνει κάτι σωστό...όσο υπάρχουν ακόμα άτομα που κατατάσσονται στα "σώματα ασφαλείας" συνειδητά , άτομα που πιστεύουν πως ανήκουν σε κάποια ανώτερη φυλή από τον Πακιστανό ή τον Αλβανό συνάνθρωπό τους τότε δεν υπάρχει καμιά ελπίδα για κανέναν μας.

Αυτά είχα να πώ χωρίς να θέλω να έρθω σε καμία αντιπαράθεση με κανέναν καθώς δεν έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά έχετε δίκιο :ooh2: υ.γ ισως να εχετε δικιο και να μην χρειαζετε να δινουμε συμπαρασταση σε ενα νεο κοριτσι θυμα του συστηματος που ξεκινισε απο ενα χωριο της αρτας και ηρθε στο μπουρ.... που λεγετε αθηνα για να την "γαζωσουν" καποιοι που στο ονομα της επανάστασης αναζητούν αιμα......συγνωμη παντως.....συγνωμη..δεν ειχε προφανως παιδια και ονειρο ας μην ητανε μια δουλεια μονημη...ας καθοτανε στο χωριο της......ετσι δεν θα κινδυνευε να πεθανει να μεινει παραλυτη και ακομα δεν ξερω και εγω......μπραβο σε ολους οσους χτυπανε πισωπλατα......... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...