Jump to content

Tanga Nyika


Emp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αν και είμαι πιο πολύ του διαβάσματος και όχι του posting ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα τελευταία και είμαι σίγουρος το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι.

Το εγχείρημα μου είναι να στήσω ένα ενυδρείο με ψάρια από Tanganyika.

Κάνοντας λοιπόν το καθιερωμένο ψάξιμο πριν καταλήξω σε ποια έιδη θα φιλοξενίσω παρατήρησα πως οι επιλογές μου είναι ελάχιστες.

Λίγα στοιχεία για το ενυδρείο. Θα είναι 200 λιτρα και θα μπουνε 1 είδος πετρόψαρα και ένα είδος κοχυλόψαρα.

Απο τα κοχυλόψαρα κατάφερα να βρώ `Lamprologus` ocellatus (Gold)

Aν και έψαχνα παντού για τα `Lamprologus` stappersii , παρ'όλα αυτά η επιλογή των ocellatus νομίζω πως είναι καλή.

Στο είδος τον κοχυλόψαρων το μόνο που κατάφερα να βρώ είναι κάποια είδη julies τα οποία δεν με ενθουσιάζουνε. ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο παρατήρησα πως έχω πολλές επιλογές αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ.

ΠΧ. Featherfins δεν βρήκα πουθενά και από ότι πληροφορήθηκα είναι δύσκολο να βρώ και αν βρώ ποτέ είναι σε απρόσιτες τιμές.

Καταλήξαμε λοιπόν (μαζί με τον φίλο μου τον Moutralewn, που τον ευχαριστώ για την βοήθειά του) πως αυτό που θέλω ανοίκει στην κατηγορία των Lamprologines και το μόνο που ίσως μπορώ να βρώ αλλά και να ταιριάζει στο setup μου είναι ίσως το Neolamprologus buescheri

Σε αυτό το post σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ρίξω κανένα κατηγορώ στα μαγαζιά αφού σαφώς κοιτάνε το κέρδος τους ώστε να είναι υγειές και έτσι κερδίζουμε κι εμείς έχωντας περισσότερα μαγαζιά στον χώρο.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι η γενική άποψη των αφρικανόφιλων πάνω σε αυτό το θέμα και αν έχουν προβεί σε κάποιες λύσεις ωστε να βρούν αυτό που ζητάνε. Κι επίσης στην δική μου περίπτωση να μου προτείνουν κάτι. Κάποιο είδος, η κάτι που είδαν κάπου, η ακόμα και με γνωστούς breeders που ίσως ενδιαφέρονται να πουλήσουν.

Sorry για το μέγεθος του post. Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις και δεν σου κρύβω οτι έχει προβληματίσει κι εμένα. Τα καταστήματα δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι είναι επιχειρήσεις με έξοδα και σκοπό το κέρδος και έτσι δεν πρόκειται να φέρουν προϊόντα που δεν έχουν ζήτηση και πιθανόν να τους μείνουν απούλητα.

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι ομαδικές παραγγελίες μέσω του AZ ωστε τα καταστήματα να ξέρουν ότι τα ψάρια που θα φέρουν θα πωληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γνωριζω ενα μαγαζι στην Θεσσαλονικη που μπορεις να παραγκηλεις σχεδον οτι θελεις (τουλαχιστον εγω αυτα που ζητησα και δεν τα ειχε κανενα αλλο μαγαζι ειπε οτι μπορει να μου τα φερει) και το μονο προβλημα ειναι η ποσοτητα δλδ μην παραγκηλεις πχ 2 ψαρια...

Και στην αθηνα ομως γνωριζω πολλα μαγαζια που φερνουν παρα πολλα ειδη κιχλιδων.... ψαξε λιγο και θα τα βρεις ολα στα ποδια σου...

:hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γνωριζω ενα μαγαζι στην Θεσσαλονικη που μπορεις να παραγκηλεις σχεδον οτι θελεις (τουλαχιστον εγω αυτα που ζητησα και δεν τα ειχε κανενα αλλο μαγαζι ειπε οτι μπορει να μου τα φερει) και το μονο προβλημα ειναι η ποσοτητα δλδ μην παραγκηλεις πχ 2 ψαρια...

Και στην αθηνα ομως γνωριζω πολλα μαγαζια που φερνουν παρα πολλα ειδη κιχλιδων.... ψαξε λιγο και θα τα βρεις ολα στα ποδια σου...

:hysterical::ooh2::bowdown:

Φίλε μου για να ανοίγω αυτό το θέμα πάει να πει πως έχω κάνει κάποιο ψαξιμο.

Τουλάχιστον στα μαγαζιά από Πελοπόννησο μέχρι Λάρισα τις τελευταίες 30 μέρες η κατάσταση είναι έτσι όπως αναφέρω.

Κατά καιρούς βέβαια έχω δεί σε διάφορα μαγαζιά κάποια πιο δυσεύρετα είδη αλλά αυτό συμβαίνει 1 στο 6μηνο ίσως. Περιττό να πω πως άλλα ήδη όπως featherfins δεν έχω δει προσωπικά ποτέ.

Αν παρ'όλα αυτά υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορείς να παραγγείλεις (κι όχι 80 ψαράκια όπως μου είπε κάποιος από Αθήνα) μοιράσου το μαζί μας, ίσως να βοηθήσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να ανοίγω αυτό το θέμα πάει να πει πως έχω κάνει κάποιο ψαξιμο.

Τουλάχιστον στα μαγαζιά από Πελοπόννησο μέχρι Λάρισα τις τελευταίες 30 μέρες η κατάσταση είναι έτσι όπως αναφέρω.

Κατά καιρούς βέβαια έχω δεί σε διάφορα μαγαζιά κάποια πιο δυσεύρετα είδη αλλά αυτό συμβαίνει 1 στο 6μηνο ίσως. Περιττό να πω πως άλλα ήδη όπως featherfins δεν έχω δει προσωπικά ποτέ.

Αν παρ'όλα αυτά υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορείς να παραγγείλεις (κι όχι 80 ψαράκια όπως μου είπε κάποιος από Αθήνα) μοιράσου το μαζί μας, ίσως να βοηθήσεις

Χωρις να κανω διαφημηση... μιας και δεν ειμαι απο Αθηνα... ξερω οτι ο Υδατινος κοσμος, το μαγαζι Ζωοφιλια, το waterinn ολα αυτα εχουν ωραια ψαρια απο αφρικη και κυριως την Ταγκανικα που ειναι και πιο σπανια.....

εχεις παει σε αυτα τα μαγαζια και δεν βρηκες ψαρια!?

(ξανα λεω δεν ειμαι απο Αθηνα, δεν κανω σε κανενα διαφημηση... λεω απλα τι ξερω)....

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κανω διαφημηση... μιας και δεν ειμαι απο Αθηνα... ξερω οτι ο Υδατινος κοσμος, το μαγαζι Ζωοφιλια, το waterinn ολα αυτα εχουν ωραια ψαρια απο αφρικη και κυριως την Ταγκανικα που ειναι και πιο σπανια.....

εχεις παει σε αυτα τα μαγαζια και δεν βρηκες ψαρια!?

(ξανα λεω δεν ειμαι απο Αθηνα, δεν κανω σε κανενα διαφημηση... λεω απλα τι ξερω)....

Ναι. Είναι να πρώτα μαγαζιά που κοιτάει κάποιος που ασχολείται με το χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτησες αν μπορεις να παραγκηλεις καποιο ψαρι και σου ειπαν οχι!? :hysterical:

Ναι η 'όχι ' ή 'δεν φέρνουμε'

Τέλος πάντων , δεν ξέρω γιατι το συζητάμε αυτο καν.

Όπως είπε κι ο φίλος ο Karydas το θέμα αυτο υπάρχει.

Αν υπάρχει κάποιο σχέδιο μαζικής παραγγελιάς θα ήθελα να συμμετάσχω, αν κι από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα και πιθανόν και Θεσσαλονίκη η κατάσταση να είναι πιο καλή.Από Αθήνα που ξέρω υπάρχουν ψαράκια σε σχετική ποικιλία.Αν ψάξεις όμως σε καταστήματα που εγώ τουλάχιστον θεωρώ οτι οι άνθρωποι είναι σοβαροί και ασχολούνται θα βρείς και κάτι διαφορετικό.Εγώ για παράδειγμα πρίν 5 μέρες είδα C.furcifer και μεγάλη ποικιλία απο aulonacara ( malawi) και άλλα Πάντως θέλει ψάξιμο.Απο εκεί και πέρα αν κάποιος διατηρεί με κάποιο κατάατημα στενή συνεργασία δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην παραγγείλει κάτι συγκεκριμένο αν θέλει.

Πάντως πιστεύω οτι μακροπρόθεσμα με την περαιτέρω ανάπτυξη του αφρικάνικου ενυδρείου και τις όλο αυξανόμενες απαιτήσεις των χομπυστών για νέα ψάρια η κατάσταση στην αγορά θα γίνει καλύτερη.Απο εμας εξαρτάται .

:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα και πιθανόν και Θεσσαλονίκη η κατάσταση να είναι πιο καλή.Από Αθήνα που ξέρω υπάρχουν ψαράκια σε σχετική ποικιλία.Αν ψάξεις όμως σε καταστήματα που εγώ τουλάχιστον θεωρώ οτι οι άνθρωποι είναι σοβαροί και ασχολούνται θα βρείς και κάτι διαφορετικό.Εγώ για παράδειγμα πρίν 5 μέρες είδα C.furcifer και μεγάλη ποικιλία απο aulonacara ( malawi) και άλλα Πάντως θέλει ψάξιμο.Απο εκεί και πέρα αν κάποιος διατηρεί με κάποιο κατάατημα στενή συνεργασία δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην παραγγείλει κάτι συγκεκριμένο αν θέλει.

Πάντως πιστεύω οτι μακροπρόθεσμα με την περαιτέρω ανάπτυξη του αφρικάνικου ενυδρείου και τις όλο αυξανόμενες απαιτήσεις των χομπυστών για νέα ψάρια η κατάσταση στην αγορά θα γίνει καλύτερη.Απο εμας εξαρτάται .

:hysterical:

Καταλαβαίνω τι λές Σωκράτη. Το θέμα είναι πως τώρα είμαστε στην φάση "Αν κάποια στιγμή βρω κάτι καλό, θα το πάρω και θα στήσω το ενυδρείο μου" πράγμα που όπως καταλαβαίνουμε δεν είναι σωστό.

Το σωστό θα ήταν : " Θέλω να βάλω αυτό το ψαράκι, θα στήσω το ενυδρείο και μετά θα ψάξω να το βρώ για να το πάρω"

Βέβαια ίσως να ζητάω πολλά αλλά όπως είπες κι εσύ στο χέρι μας πιστεύω πως είναι όλα. Με συνεργασία μεταξύ μας και οργάνωση μπορούμε να κάνουμε πολλά.

Με χαροποιεί που ήδη είδα ανταπόκριση από άτομα του forum. Αν βρώ κάτι θα ειδοποιήσω εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Ζωοφιλια-παγκρατι.

Φερνουν πολλα.Σημερα βρηκα neolamprologus caudopunctatus :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Ζωοφιλια-παγκρατι.

Φερνουν πολλα.Σημερα βρηκα neolamprologus caudopunctatus :bowdown:

Ναι αυτο το μαγαζί το έχω στο νου μου να πάω απο εκεί να κοιτάξω γιατι χθές που πήρα είχαν μονο brevis marlieri multies brichardi leptosoma.

Θα πάω απο εκεί να δώ σήμερα.

:hysterical: Variabilichromis moori :ooh2: όμως χλωμό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...