Jump to content

ηρθε η ωρα για αφρικη!!!!!


focuss

Recommended Posts

μολις γυρισα απο to pet εδωσα προκταβολη και πραγγειλα το elite EF-1500-CO 455 λιτρα φοβερο ενυδρειο!!!!δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο κριμα!το ενυδρειο θα μπει στην κρεβατοκαμαρα μου απιστευτη φαση!παιδια πραγματικα δεν αντεξα αλλο βλεποντας τοσο μεγαλα ενυδρεια στα φορουμ ειναι πειρασμος μεγαλος!δεν ειχα αλλο χωρο αλλιως θα πηγαιναμε για ακομη μεγαλυτερο!το ενυδρειο θα φιλοξενησει 4 frontoses και 2 αυλονακαρα ολα μικρα με πολλες πετρες ξυλα και ανουμπιες το νερο του δικτου ειναι ιδανικο για τετιου ειδους ψαρια!ανυπομονω να ερθει να ανεβασω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Kαι απο εμενα καλοριζικο και να το χαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το συναίσθημα όταν ξεκινάς ένα ενυδρείο. Ειδικά όταν γυρνάς με τα ψάρια σπίτι για να τα βάλεις μέσα.

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο to pet εδωσα προκταβολη και πραγγειλα το elite EF-1500-CO 455 λιτρα φοβερο ενυδρειο!!!!δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο κριμα!το ενυδρειο θα μπει στην κρεβατοκαμαρα μου απιστευτη φαση!παιδια πραγματικα δεν αντεξα αλλο βλεποντας τοσο μεγαλα ενυδρεια στα φορουμ ειναι πειρασμος μεγαλος!δεν ειχα αλλο χωρο αλλιως θα πηγαιναμε για ακομη μεγαλυτερο!το ενυδρειο θα φιλοξενησει 4 frontoses και 2 αυλονακαρα ολα μικρα με πολλες πετρες ξυλα και ανουμπιες το νερο του δικτου ειναι ιδανικο για τετιου ειδους ψαρια!ανυπομονω να ερθει να ανεβασω φωτο!

Καλη αρχη φιλε μου...

Εχω μονο 2 ενστασεις..

Η πρωτη ειναι ο αριθμος των ψαριων που προτεινεις...Δεν θα ελεγα το 2 καλο αριθμο για Aulonacara...

Δευτερη ειναι τα ξυλα...Και ιδιαιτερα τα πολλα ξυλα...Απαγορευονται σε ενυδρια αφρικης γιατι μαλακωνουν το νερο,πραγμα που δεν το θελουμε καθολου... :ooh2:

Καλη συνεχεια!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου...

Εχω μονο 2 ενστασεις..

Η πρωτη ειναι ο αριθμος των ψαριων που προτεινεις...Δεν θα ελεγα το 2 καλο αριθμο για Aulonacara...

Δευτερη ειναι τα ξυλα...Και ιδιαιτερα τα πολλα ξυλα...Απαγορευονται σε ενυδρια αφρικης γιατι μαλακωνουν το νερο,πραγμα που δεν το θελουμε καθολου... :ooh2:

Καλη συνεχεια!! :hysterical:

Tο οτι ειναι ψαρια απο διαφορετικες λιμνες δεν ειναι κι αυτο κατι Κωστα;;;;

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους νασται καλα!!μολις ερθει ανεβαζω φωτο!παιδια μια ερωτηση.50 κιλα αμμο για αφρικανικες κηχλιδες ειναι ενταξει?η μηπως θελει περισσοτερο?

Έγινε επεξεργασία - focuss
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο κι απο μενα φιλε μου............. :hysterical:

Αποφασισε μονο με ποια λιμνη θα ασχοληθεις,μιας και εχουν και οι δυο πανεμορφα ψαρια,και για οτι βοηθεια χρειαστεις,εδω ειμαστε. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο κι απο μενα φιλε μου............. :hysterical:

Αποφασισε μονο με ποια λιμνη θα ασχοληθεις,μιας και εχουν και οι δυο πανεμορφα ψαρια,και για οτι βοηθεια χρειαστεις,εδω ειμαστε. :ooh2:

Καλώς τον ,γινόμαστε επικίνδυνα πολλοί και αυτό είνα το καλύτερο.Αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος Dias είναι το κρίσιμο του πράγματος.Να σε παρακαλέσω να διαβάσεις τα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα στο αφρικάνικο θεματικό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 θεματικό για να σχηματίσεις εικόνα και οτι θέλεις ευχαρίστως και με χαρά.

Και μην ξεχνάς οτι ΑΦΡΙΚΗ σημαίνει δύναμη

Καλές επιτυχίες :bowdown::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα φίλε μου :ooh2:

50 κιλά λογικά μια χαρά είναι,πες μας πάντως το μήκος και το πλάτος του ενυδρείου σου.

¨Επειτα,όπως ανάφερε ο Στράτος και Σωκράτης,θα πρέπει να διαλέξεις λίμνη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους νασται καλα!!μολις ερθει ανεβαζω φωτο!παιδια μια ερωτηση.50 κιλα αμμο για αφρικανικες κηχλιδες ειναι ενταξει?η μηπως θελει περισσοτερο?

υπολόγισε ένα μέσο ειδικό βάρος για την άμμο περίπου 1,85. δηλαδή 1,85 τόνοι το κυβικό μέτρο...

υπολόγισε πόσα κυβικά είναι ο "χώρος" στον οποίο θες να βάλεις την άμμο (εσωτερικό μήκος ενυδρείο Χ εσωτερικό πλάτος-βάθος ενυδρείου Χ το ύψος στο οποίο θες να φτάσεις την άμμο) και με το ειδικό βάρος μπορείς να υπολογίσεις πάνω κάτω τα κιλά που θα χρειαστείς. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη.....!!

Προσεχε τις επιλογες σου και μην βιαζεσαι.Δεν συνδιαζουμε τις 2 λιμνες...

Επιπλεον δε βαζουμε ξυλα.Δες και ΕΔΩ.

Σου ξαναλεω μην βιαστεις στην επιλογη ψαριων.

Καλη συνεχεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα επελεγα μονο το χαρεμι με φροντοζες.... αφου σου αρεσουν...

Και αν χωρανε... οι εμπειροι αφικανοι θα μας πουν... ενα ζευγαρι καλβους!!! :hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε δικιο για ολα αυτα που λετε!το θεμα ειναι οτι αυτα τα δυο ειδη με εχουν ξετρελανει ειναι πολυ ησυχα και ειρηνικα ψαρια σε σχεση με ολα τα αλλα ειδη της αφρικης!αρχικα σιγουρα θα μπουνε φροντοζες στο ενυδρειο τωρα για τα αυλονακαρα με εχετε βαλει σε σκεψεις!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να προσθέσω κι εγώ να βάλεις tropheus ώστε να δεις ένα πραγματικά δραστήριο αφρικάνικο ενυδρείο !

Πάντως σε ένα πράγμα σίγουρα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. ΥΠΟΜΟΝΗ ! Μην βιαστείς να επιλέξεις ψάρια. Να έρθει πρώτα το ενυδρείο και τότε ας το συζητήσουμε ήρεμα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να προσθέσω κι εγώ να βάλεις tropheus ώστε να δεις ένα πραγματικά δραστήριο αφρικάνικο ενυδρείο !

Πάντως σε ένα πράγμα σίγουρα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. ΥΠΟΜΟΝΗ ! Μην βιαστείς να επιλέξεις ψάρια. Να έρθει πρώτα το ενυδρείο και τότε ας το συζητήσουμε ήρεμα.

πραγματικα πολυ ομορφα ψαρια δεν το συζηταμε!επελεξα φροντοσα επειδη θα μπει το ενυδρειο στην κρεβατοκαμαρα και θελω να χαλαρωνω τα αυλονακαρα τα θελω γιατη εχουν αρκετο ηπιο χαρακτηρα και να δωσω λιγο χρωμα στο ενυδρειο!αυτη την φορα ειναι σιγουρο οτι δεν θα βιαστω γιατη πραγματικα με το πρωτο ενυδρειο εχω κανει ερκετα λαθη!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΛΙΜΝΕΣ

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον ,γινόμαστε επικίνδυνα πολλοί και αυτό είνα το καλύτερο.Αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος Dias είναι το κρίσιμο του πράγματος.Να σε παρακαλέσω να διαβάσεις τα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα στο αφρικάνικο θεματικό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 θεματικό για να σχηματίσεις εικόνα και οτι θέλεις ευχαρίστως και με χαρά.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...