Jump to content

Γέννα Apistogramma cacatuoides


Recommended Posts

Χτες λοιπόν ανακάλυψα πως η μικρή κυρία έγινε και μαμά. :):D

Βασικά μου κίνησε την περιέργεια η αλλαγή θέσης της θηλυκής του ζευγαριού.

Μέχρι τώρα και ενώ τριγυρνούσε πάντα κοντά σε μια εσοχή της μεγάλης ρίζας, τελευταία παρατηρήθηκε να βρίσκεται στην πίσω μεριά του ενυδρείου, και να προστατεύει με περίσσιο ζήλο την γύρω περιοχή.

Την έστησα και εγώ για να δω τι συμβαίνει, και ναι!

Παρατήρησα τρία (προφανώς υπάρχουν περισσότερα) απιστογραμμάκια να κόβουν βόλτες κάτω από το άγρυπνο βλέμμα της μαμάς τους.

Πρώτη μου σκέψη ήταν το τι θα τα ταΐσω μιας και φαντάζομαι είναι πολύ νωρίς για να μπορούν να φάνε την τροφή που δίνω στα υπόλοιπα ψάρια.

Έτσι αγόρασα μια τροφή-πλανγκτον σε υγρή μορφή, και αφού το αραιώσω με νερό σε μια σύριγγα, το αδειάζω κοντά στην περιοχή που βρίσκονται τα μικρά.

Ελπίζω μόνο να έχει αποτελέσματα και να μην πάνε από ασιτία…

Τελικά βλέπω πως είχαν δίκιο τα παιδιά που μου συνέστησαν να βάλω νανοκιχλίδες στο ενυδρείο, όταν έψαχνα για συνδυασμούς ψαριών.

Είναι πραγματικά πολύ όμορφα και ενδιαφέροντα ψαράκια, και τα απιστόγραμμα όπως και τα ραμιρέζι που έχω, κέρδισαν τη συμπάθεια μου.

Το επόμενο ενυδρείο σίγουρα θα είναι στα μέτρα τους, και θα περιέχει κατά κανόνα αυτή την κατηγορία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη ( ή Γιάννη;;; ) συγχαρητήρια! :)

Ομολογώ πως σε.. ζηλεύω λίγο! :thumbup: (με την καλή έννοια βέβαια)

Όπως έχω αναφέρει στο αντίστοιχο θέμα των "αρχαρίων", είχα 1+3 cacatuoides - λέω "είχα" γιατί το 1 θηλυκό απεβίωσε χθες. :lol: Για τουλάχιστον 1 εβδομάδα το ένα από τα θηλυκά βρισκόταν μόνιμα σε έναν αμφορέα και δεν άφηνε κανέναν να πλησιάσει καν. Μόνο τον αρσενικό, κι αυτόν έξω από τον αμφορέα. Είχε πάρει μάλιστα κι ένα κατακίτρινο χρώμα. Ήμουν βέβαιος πως ετοίμαζαν γεννητούρια, αλλά... από προχθές έχει εγκαταλείψει τη φωλιά και απλά κόβει βόλτες με τον αρσενικό χωρίς όμως κανένα μικρό! :D:thumbdown: Το χρώμα της παραμένει κίτρινο πάντως.

Εάν έχεις την καλοσύνη, θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το περιβάλλον των δικών σου, τη συμπεριφορά τους, τη διατροφή τους κλπ. Πιστεύω θα μου χρησιμεύσουν!

BTW, έχω διαβάσει πως τα μικρά τρέφονται με αρτέμια, η οποία αρέσει και στους μεγάλους (αν κι εγώ μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει με τη διαδικασία αποκελυφοποίησης... :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Και Μανώλης και Γιάννης :)

Φίλε μου petran και εγώ δεν το περίμενα..

Αφού σου λέω μέχρι πρότινος βρισκόταν πάντα σε μια εσοχή της μεγάλης ρίζας που έχω.

Ξαφνικά με έβαλε σε υποψίες η απουσία της από εκεί, και η επίβλεψη του νέου της στεκιού.

Για να δω κατευθείαν τα μικρά, πάει να πει πως είχε αρκετές μέρες που είχε γεννήσει χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι.

Το μέρος που βρίσκεται τώρα δεν έχει ούτε σπηλιές ούτε τίποτα το ιδιαίτερο.

Είναι απλά αρκετά φυτεμένο, και τα μικρά βόσκουν κάτω από ένα πλατύφυλλο εχινόδορο.

Από μετρήσεις νερού έχω ΡΗ6,8 , GH 12, KH 9, και τα υπόλοιπα σε φυσιολογικές τιμές.

Από τροφή τους ρίχνω 2 φορές τη μέρα SERA GVG-mix και vipan.

Τελευταία μια φορά τη μέρα τους ποτίζω την τροφή με υγρές πολυβιταμίνες.

Έχω δει ακόμα να τρώνε και από τις παστίλιες που ρίχνω για τα κορυντορας.

Σκουλήκια και δάφνες ρίχνω πολύ σπάνια, 1-2 φορές το μήνα.

Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.

Για την αρτέμια διάβασα και εγώ, αλλά δεν υπάρχουν έτοιμες παρά μόνο οι πολύ μεγάλες, τις οποίες τα μικρά έτσι και αλλιώς δεν μπορούν να φάνε μιας και είναι μικρότερα σε μέγεθος από αυτές.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι, θα δίνω πάντως περιγραφή των εξελίξεων.

*Σήμερα θα κάνω μια αλλαγή νερού, εύχομαι να μην έχει αρνητικές συνέπειες

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τώρα με βάζεις σε υποψίες! :lol: Λές κι η "δική μου" να εγκατέλειψε τη φωλιά για τον ίδιο λόγο και να μην είδα τα μικρά; Αμέσως μετά είχα και την απώλεια και σήμερα έκανα και μια αλλαγή νερού 60%, οπότε μου μπήκε η ιδέα μήπως είχε μικρά και δεν τα 'δα! Μπαα... :thumbdown:

Ώστε σου τρώνε flakes, ε; Τα δικά μου είναι ακατάδεκτα! Τους δίνω TetraMin και Tropical Supervit flakes, τα οποία γίνονται ανάρπαστα από τα cardinal tetra. Εάν αυτά όμως βάλουν flake στο στόμα, το φτύνουν πάλι! Τρώνε bloodworms με όρεξη 2-3 φορές τη βδομάδα και γενικά "μασάνε" άμμο και τη φτύνουν! (Οικονομία στην τροφή μου κάνουν τα γλυκά μου! :)) Όσο για την Αρτέμια, εννοούσα να έχεις δική σου παραγωγή, από αυγά!

Πάντως το ζευγάρι έχει τρελλάνει στο κυνηγητό το 2ο θηλυκό! Φοβάμαι μην το χάσω κι αυτό. Απορώ γιατί! Υποτίθεται ότι το αρσενικό θέλει 2+ θηλυκά... :D

Link to comment
Share on other sites

Λες;

Και εμένα μου φάνηκε παράξενο γιατί όπου έχω διαβάσει λένε ότι γεννάνε σε σπηλιές-εσοχές.

Τι να πεις, ποτέ δεν ξέρεις.

Πιθανόν πάντως να έπαθες τέτοια ζημιά, εγώ για να τα δω, τόσο μικροσκοπικά που είναι, είχα καρφωθεί ένα τέταρτο να παρατηρώ την περιοχή.

Από τροφή ποτέ δεν τους έδωσα κάτι άλλο, οπότε μάλλον από ανάγκη προσαρμόστηκαν(τα σκουλήκια έχω ακούσει πως δεν κάνουν και πολύ καλό).

Αρτέμια αν τελικά επιζήσουν θα πάρω έτοιμη, πώς να την κάνω μόνος μου;

Και εγώ σκεφτόμουν να βάλω ακόμα μια θηλυκιά ακόμα, αλλά αφού είδα τα μικρά δεν πήρα το ρίσκο.

όπως λες υποτίθεται πως ένας αρσενικός χρειάζεται τουλάχιστον 2 θηλυκές αλλά και πάλι βλέπεις πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Πάντως όπως είπα και πιο πάνω, σαν ψαράκια με έχουν ενθουσιάσει(και πριν τη γέννα), και αυτά και τα ραμιρέζι.

Βλέπω να το μετατρέπω το ενυδρείο σε νανοκιχλιδέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα πάλι καλού κακού. Δε φαίνεται τίποτε... Είναι και μικρό το ενυδρείο για να μην τα δω (πιστεύω).

Για αρτέμια, έχει ένα άρθρο εδώ, ενώ υπάρχει και ακόμα πιο εύκολος τρόπος με μια τέτοια συσκευή, την οποία δεν κατάφερα να βρω ακόμα εδώ. Στο Βέλγιο όμως... :D (btw, το επισκεύθηκα για επαγγελματικούς λόγους το Φεβρουάριο του 2001, ΠΟΛΥ ΚΡΥΟΟΟΟΟΟΟ!!!! :lol: ).

Κι εμένα με έχουν ενθουσιάσει πάντως... Δεν το μετάνοιωσα καθόλου που τα πήρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα το πρωί η μαντάμ άφησε τις κρυψώνες και σουλατσάριζε σε όλο το μήκος του ενυδρείου, οπότε υποθέτω πως τα μικρά εξαφανίστηκαν…

Υπάρχει όμως πολύ έντονη "σεξουαλική" κινητικότητα, και από τα απιστογραμμα, αλλά και από τα ραμιρέζι όπου τελικά βλέπω να έχουν δημιουργήσει ένα ζευγάρι(από τα 4 ψάρια που έχω)

Έτσι μάλλον δεν θα αργήσουν να ξαναγεννήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκαν;! Έτσι απλά; Υποψιάζεσαι κάποιο άλλο ψάρι μήπως;

Από ότι έχω διαβάσει δεν είναι από τα ψάρια που τρώνε τα μικρά τους...

Ή μήπως το 6.8 PH είναι υψηλό για νεογνά; (Εγώ έχω ακόμη μεγαλύτερο: 7.5!)

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως δεν υπαρχουν μωρακια; Για δεν καλυτερα

Η μαμα μπορει να βγηκε για να βρει τροφη και να ειναι ο αρσενικος στην φωλια. Και κατι αλλο καλο ειναι τα φωτα του ενυδρειου να μην σβηνουν τελειως αλλα να υπαρχει ενα μικρο φωτακι για να προλαβαινουν οι γονεις να μαζευουν τα μωρα τους γιατι αν σβησουν αποτομα μπορει να μπερδευτουν και να τα περασουν για ξενα και να τα φανε

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δεν παίρνω και όρκο ότι χάθηκαν όλα αλλά….

Χτες όλη μέρα βολτάριζε αμέριμνη και έπαιζε κυνηγητό με τον αρσενικό, δεν κυνηγούσε κανένα άλλο ψάρι από καμιά περιοχή οπότε αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.

Το ότι ήταν λιχουδιές για όλα τα άλλα ψάρια είναι σίγουρο, αν ξέφυγαν λιγάκι από την προσοχή της δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό..

Αν πάλι είναι κάπου κρυμμένα, μακάρι, η αλήθεια είναι ότι για να τα δεις πρέπει να ξέρεις ακριβώς το σημείο που βρίσκονται, και να εστιάσεις το βλέμμα σου κανα 5λεπτο.

Όσο για φωτάκι έχω από πριν ένα ειδικό φεγγαρόφως όπως το έγραφε στην παραγγελία.

Κανονικά το αφήνω αναμμένο μέχρι τις 1 το πρωί, αλλά μόλις είδα τα μικρά το ρύθμισα ώστε να σβήνει το την ώρα που ανάβουν τα άλλα.

Το ΡΗ νομίζω πως είναι πολύ καλό μιας και τα απιστόγραμμα ζούνε και σε πολύ σκληρότερα νερά και με ΡΗ μέχρι 7,5.

Πάντως όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, επικρατεί πολύ ερωτική ατμόσφαιρα οπότε περιμένω σίγουρα νέες γέννες!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νεότερο; Μήπως τελικά τα ξαναείδες;

Η δική μου -τρόπος του λέγειν- μετά από 1 εβδομάδα "αποχής" επέστρεψε στη φωλιά/αμφορέα όπου περνά τις περισσότερες ώρες. Τώρα όμως τον έχω γυρίσει αρκετά για να βλέπω και μέσα! :)

Αυτό με το φεγγαρόφως μου το εξηγείς λίγο; Ή μια παραπομπή στο προϊόν...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, πολύ αμέριμνη τη βλέπω, δεν νομίζω πως έχει μείνει τίποτα….

Το θέμα είναι την επόμενη φορά που θα γεννήσει, να προλάβω να μεταφέρω τα βγά σε άλλο ενυδρείο μήπως καταφέρω και τα κρατήσω.

Που θα πάει, θα τα καταφέρω κάποια στιγμή.

Το φεγγαρόφως είναι μια κατασκευή με μπλε λεντάκια σε ένα κύλινδρο από pvc ή γυαλί, δεν είμαι σίγουρος, και το οποίο είχα αγοράσει από εδώ http://www.aquaristic.net/AQ6559f628dac54b...3200+1142525000

*Item number: 420.000

Πιστεύω πως κάνει δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις(ή απλά αν θες να έχεις για λίγη ώρα το βράδυ έναν ελαφρό φωτισμό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...