Jump to content

Αναγνώριση RAM


Recommended Posts

Καλησπέρα από Χανιά!

Τρομερά ψάρια τα RAMIREZI αλλά δυστυχώς δύσκολα κάποιος μπορεί να ξεχωρίσει τα ασενικά από τα θηλυκά, ειδικά αν είναι αρχάριος!

Τι λέτε για αυτά τα δύο?

Ευχαριστώ!!!

post-711-1147882739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω κατα 90% ειναι αρσενικα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα ramirezi μέχρι εγκυμονήσει το θηλυκό είναι αρκετά δύσκολο να τα ξεχωρίσεις. Για να είναι κόκκινη η κοιλιας δηλαδή στο θηλυκό πρέπει να είναι έγκυος ή να υπάρχει αρσενικό στο οποίο η θηλυκιά θέλει να επιδείξει τα χρώματα της για να ζευγαρώσουν.

Όμως στα δικά σου δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Απλά στο ένα (επάνω) τα χρώματα είναι πιο ξεθωριασμένα γιατί το κυρίαρχο στο ενυδρείο σου ειναι το άλλο (κάτω).

Μπορείς να δείς στο The Krib πως τα ξεχωρίζεις αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.

Εμένα πιο πολύ μου μοιάζουν για 2 θηλυκά παρά για αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέχασα να αναφέρω ότι το (επάνω) με τα πιο ξεθωριασμένα χρώματα κυνηγάει το άλλο! Όχι συνέχεια βέβαια κ γενικά είναι πιο δραστήριο απο το άλλο!

Οπότε φίλε JDP πρέπει να ψάξω για αρσενικό? Θα υπάρξει πρόβλημα με ένα αρσενικό και 2 θηλυκά?

Όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

Με εναν αρσενικο και 2 θηλυκα (αν ειναι θηλυκα , εγω να φανταστεις εχω 3 και δε μπορω να βγαλω ακρη ακομα τι ειναι το καθενα ) θα εισαι RESPECT ειναι ο καλητερος συνδυασμος . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας άλλος που να μπορεί να διακρίνει αν πρόκειται για αρσενικά ή θηλυκά?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησο με τον geo!μου φαινονται για αρσενικα! σε αρκετα σαιτ που εχο διαβασει για τα ραμιρεζι το πτερυγιο του θυληκου ειναι ισιο σε σχεσει με του αρσενικου!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Πιο πολύ για θηλυκά μου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και μπερδεύτηκα λίγο!

Λέω να αγοράσω ένα αρσενικό να βάλω μέσα και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Αγόρασα τελικά ένα αρσενικό (υποτίθεται) κ το έβαλα μέσα!

Από την ώρα που μπήκε μέσα το κηνυγάνε συνέχεια κ με κάθε ευκαιρία του ρίχνουν κ καμιά ψιλή!

Υπάρχει περίπτωση θηλυκά να κηνυγάνε αρσενικά?

Διάβασα ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να ξεχωρίσουν τα θηλυκά από τα αρσενικά είναι τα μπλέ spots που έχουν οι θηλυκιές πάνω ή γύρω από τη μαύρη κηλίδα στο πλάι!

Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας μέσα στο ενυδρείο νέα ψάρια αλλάζει η ισσοροπία που έχει δημιουργηθεί. Δηλαδή η ιεραρχική σειρά που έχει γίνει πρέπει πλέον με την προσθήκη και άλλων ψαριών του ίδιου είδους να επαναπροσδιοριτεί. Ετσι είναι πολύ λογικό να υπάρχουν καβγαδάκια.

Σχετικά με το μπλέ στην μαύρη κυλίδα είναι ένα δείγμα αλλά όχι κανόνας.

Στα Ram όπως σου είπα και πιο επάνω δύσκολα μπορείς να τα ξεχωρήσεις αν δεν έχουν φτάσει σε στάδιο γονιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

JDP ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά φοβάμαι μήπως τελικά έχω 3 του ίδιου φύλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγόρασε 5 ψάρια από το ίδιο tank και τοποθέτησέ τα στο ενυδρείο σου, έτσι θα έχεις τουλάχιστων ένα ζευγάρι το οποίο θα καταλάβεις γιατί εκτός των άλλων(χρώμα, μέγεθος, αναπαραγωγική θυλή) θα κινούνται μαζί και θα υπερασπίζονται την περιοχή τους. Καλό είναι να αποφεύγονται "μακτύφτερα" όπως αυτά της Φοτογραφίας γιατί προέρχονται από αιμομιξία και έχουν μικρότερο μέσο όρο ζωής, επίσης η αναπαραγωγή τους θα αποφέρει γόννο με πολλά γενετικά λάθη και μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...