Jump to content

Juwel Rio 240


johnvolno1

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να πάρω το ενυδρείο juwel rio 240.

240 λίτρα είναι αρκτετα για τον χώρο μου οπότε ειμαι μια χαρα με αυτό.

Θα θελα να μου πειτε την γνώμη σας ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο..... ή αν υπερτερη κάπου κτλ.

Ευχαριστώ πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αξιοπιστο και ευκολο ενυδρειο για αρχη.

Η τιμη του (που γνωριζω στην Αθηνα τουλαχιστον) το κανουν απο τις πιο συμφερουσες αγορες.

Απο "πειραγμα" σηκωνει πολλα, αναλογα τι ψαρια θα βαλεις, ποσα ψαρια θα βαλεις, αν θα εχεις φυτα δυσκολα ή οχι κλπ

Καποιες πρωτες αναβαθμισεις που κανουν καποιοι σε ολα τα ενυδρεια συνηθως ειναι:

- βοηθεια με εξτρα εξωτερικο φιλτρο,

- αλλαγη θερμαντηρα με πιο αξιοπιστο ή εγκατασταση temperature controller για ασφαλεια και απολυτο ελεγχο ψυξης-θερμανσης,

- εγκατασταση ανεμηστηρων στο καπακι για το καλοκαιρι

- αν παραμεινει μονο με το εσωτερικο του φιλτρο καλο ειναι να αναβαθμιστει με καλα κεραμικα υλικα στη θεση του του πρασινου σφουγγαριου αλλα και του μαυρου σφουγγαριου (που ειναι ενεργος ανθρακας και ετσι κι αλλιως πρεπει να βγει μετα απο μια εβδομαδα και να πεταχτει),

- οπως πρεπει και να υπαρχει μια εξτρα αντλια στο σπιτι σαν ανταλλακτικο γιατι παντα ολα χαλανε το σαββατοκυριακο που ολα ειναι κλειστα :rolleyes:

- Ανακλαστηρες στις λαμπες αν πας για λιγο πιο δυσκολα φυτα. (για πολυ δυσκολα φυτα παμε σε πιο extreme λυσεις με εξτρα φωτιστικο ή αλλαγη τελειως φωτιστικου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου.....

κάτι ακόμα .....

μπορώ να αλλάξω την μία λάμπα με νυκτός? για moonlight εννοω.....

επίσης αυτό έχει εσωτερικό φίλτρο.

Σκέφτομαι να το βγάλω για μεγαλύτερο όγκο νερού αλλά και για καλύτερα αποτελέσματα με ένα εξωτερικό.

Καλύτερα? ή μηπως να τα έχω και τα δύο??

απλά σκέφτομαι το εξωτερικό χωράει περισσότερα υλικά και επίσης θα με βολευει στις αλλαγες νερου.

Τι λες φίλε μου???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται για το moonlight που λες.

Ακομα κι αν εβρισκες λαμπα που κανει για Moonlight στο μεγεθος της juwel και την εβαζες πανω, οι λαμπες αναβουν και οι δυο μαζι και οχι ξεχωριστα, οποτε δεν θα εβλεπες την moonlight .

Για moonlight, δες κατασκευες που εχουν γραφτει στην κατηγορια diy κατασκευες.

Απο χωρητικοτητα φιλτρων ειναι αναλογα ποιο εξ φιλτρο θα επιλεξεις.

Δεν ειναι και μικρη η χωρητικοτητα ομως του εσωτερικου του φιλτρου και ειναι απο τα πιο λειτοτουργικα εσωτερικα φιλτρα που υπαρχουν.

Με μια αναβαθμιση υλικων ισως και αντλιας (ειναι μονο 600λ/ω) και με λογικη ιχθυοφορτωση θα μπορουσε να κανει και μονο του τη δουλεια..

Εχεις τρεις επιλογες ολες λογικες.

1. Να αφησεις μονο το εσωτερικο με τις προυποθεσεις που ειπα.

2. Να βαλεις για βοηθεια ενα μικρο εξωτερικο ακομα.

3. Να ξηλωσεις το εσωτερικο (αρκει να ξερεις γιατι ειναι καπως δυσκολο) χωρις να κανεις ζημια και να παρεις ενα μεγαλο εξωτερικο.

4. Να ξηλωσεις το εσωτερικο και να βαλεις δυο μεσαια εξωτερικα (για ασφαλεια)

Σημειωση : οταν λεω μεγαλο και μικρο εξωτερικο φιλτρο εννοω τη χωρητικοτητα τους.

Για τα 240 λιτρα εγω (που ειμαι filter freak) θα ηθελα 3-5 λιτρα καθαρα για βιολογικα κεραμικα υλικα (πχ substrat pro siporax κλπ) συν 1-2 λιτρα για μηχανικο φιλτραρισμα (σφουγγαρια ή/και μηχανικο μακαρονι πχ eheim ehfimech κλπ).

- Για την επιλογη 2 λοιπον, ενα φιλτρο για βοηθεια πχ ενα eheim 2213 με ενα σφουγγαρι χοντροτρυπο κατω και φουλ (2,5 λιτρα περιπου) siporax μεχρι πανω, και λιγο sera filterwool πανω για τα ψιλα.

Συνολικη ονομαστικη ροη : 600 λ/ω (απο juwel) + 440 λ/ω (απο το 2213) = 1140 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 750-850 λ/ω).

- Για την επιλογη 3, ενα eheim 2217 με 1 λιτρο κατω κατω μηχανικο μακαρονι ehfimech, μετα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα 4 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro ή siporax κλπ, και μετα λιγο sera filterwool

Συνολικη ονομαστικη ροη : 1000 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 700-800 λ/ω).

- Για την επιλογη 4, Δυο eheim 2215 με με 1 λιτρο κατω κατω μηχανικο μακαρονι ehfimech, μετα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα 3 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro ή siporax κλπ, και μετα λιγο sera filterwool.

Συνολικη ονομαστικη ροη : 620 λ/ω (απο 2215) + 620 λ/ω (απο το 2215) = 1240 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 800-900- λ/ω).

Εγω θα εκανα τη 4 επιλογη.

ΥΓ Φυσικα απο φιλτρα μπορεις να επλεξεις παρομοιων προδιαγραφων με του παραδειγματος, και απο αλλες εταιρειες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D τι άλλο να πω??

ποιο αναλυτικά δεν γινοταν. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Μάλλον θα κάνω και γω το 4 ώστε να ειναι πιο ευκολα στο καθάρισμα, μια το ένα μια το αλλο,

να μπορω να κάνω ευκολα τις αλλαγες νερού και σε περιπτωση που πάθει κάτι το ένα, να μην τρεχω να βρω αλλο σαν χαζός......

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D τι άλλο να πω??

ποιο αναλυτικά δεν γινοταν. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Μάλλον θα κάνω και γω το 4 ώστε να ειναι πιο ευκολα στο καθάρισμα, μια το ένα μια το αλλο,

να μπορω να κάνω ευκολα τις αλλαγες νερού και σε περιπτωση που πάθει κάτι το ένα, να μην τρεχω να βρω αλλο σαν χαζός......

και πάλι ευχαριστώ

1. Βαλτα να λειτουργουν και ξεχασε τα.

Αν πεσει η ροη τους μεχρι τα 2/3 δεν πειραζεις τιποτα, ειναι και αναμενομενο. Αν δεις και βουλωσουν και εχει λιγοτερη απο τη μιση ροη, τοτε ανοιγεις φιλτρο.

Αν ειναι σωστα στημενα τα υλικα δεν προκειται να βουλωσει ευκολα.

2. Δεν καταλαβαινω??? γιατι συνδυαζεις τα φιλτρα με την ευκολη αλλαγη? Τι περιμενεις να γινει? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται για το moonlight που λες.

Ακομα κι αν εβρισκες λαμπα που κανει για Moonlight στο μεγεθος της juwel και την εβαζες πανω, οι λαμπες αναβουν και οι δυο μαζι και οχι ξεχωριστα, οποτε δεν θα εβλεπες την moonlight .

Για moonlight, δες κατασκευες που εχουν γραφτει στην κατηγορια diy κατασκευες.

Απο χωρητικοτητα φιλτρων ειναι αναλογα ποιο εξ φιλτρο θα επιλεξεις.

Δεν ειναι και μικρη η χωρητικοτητα ομως του εσωτερικου του φιλτρου και ειναι απο τα πιο λειτοτουργικα εσωτερικα φιλτρα που υπαρχουν.

Με μια αναβαθμιση υλικων ισως και αντλιας (ειναι μονο 600λ/ω) και με λογικη ιχθυοφορτωση θα μπορουσε να κανει και μονο του τη δουλεια..

Εχεις τρεις επιλογες ολες λογικες.

1. Να αφησεις μονο το εσωτερικο με τις προυποθεσεις που ειπα.

2. Να βαλεις για βοηθεια ενα μικρο εξωτερικο ακομα.

3. Να ξηλωσεις το εσωτερικο (αρκει να ξερεις γιατι ειναι καπως δυσκολο) χωρις να κανεις ζημια και να παρεις ενα μεγαλο εξωτερικο.

4. Να ξηλωσεις το εσωτερικο και να βαλεις δυο μεσαια εξωτερικα (για ασφαλεια)

Σημειωση : οταν λεω μεγαλο και μικρο εξωτερικο φιλτρο εννοω τη χωρητικοτητα τους.

Για τα 240 λιτρα εγω (που ειμαι filter freak) θα ηθελα 3-5 λιτρα καθαρα για βιολογικα κεραμικα υλικα (πχ substrat pro siporax κλπ) συν 1-2 λιτρα για μηχανικο φιλτραρισμα (σφουγγαρια ή/και μηχανικο μακαρονι πχ eheim ehfimech κλπ).

- Για την επιλογη 2 λοιπον, ενα φιλτρο για βοηθεια πχ ενα eheim 2213 με ενα σφουγγαρι χοντροτρυπο κατω και φουλ (2,5 λιτρα περιπου) siporax μεχρι πανω, και λιγο sera filterwool πανω για τα ψιλα.

Συνολικη ονομαστικη ροη : 600 λ/ω (απο juwel) + 440 λ/ω (απο το 2213) = 1140 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 750-850 λ/ω).

- Για την επιλογη 3, ενα eheim 2217 με 1 λιτρο κατω κατω μηχανικο μακαρονι ehfimech, μετα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα 4 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro ή siporax κλπ, και μετα λιγο sera filterwool

Συνολικη ονομαστικη ροη : 1000 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 700-800 λ/ω).

- Για την επιλογη 4, Δυο eheim 2215 με με 1 λιτρο κατω κατω μηχανικο μακαρονι ehfimech, μετα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα 3 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro ή siporax κλπ, και μετα λιγο sera filterwool.

Συνολικη ονομαστικη ροη : 620 λ/ω (απο 2215) + 620 λ/ω (απο το 2215) = 1240 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 800-900- λ/ω).

Εγω θα εκανα τη 4 επιλογη.

ΥΓ Φυσικα απο φιλτρα μπορεις να επλεξεις παρομοιων προδιαγραφων με του παραδειγματος, και απο αλλες εταιρειες.

Φιλε εισουν πολλη κατατοπιστηκος ( θα με βοηθησει και μενα η απαντηση σου ) :rolleyes: . Ευχαριστω :D:hysterical::blink:

Link to comment
Share on other sites

1. Βαλτα να λειτουργουν και ξεχασε τα.

Αν πεσει η ροη τους μεχρι τα 2/3 δεν πειραζεις τιποτα, ειναι και αναμενομενο. Αν δεις και βουλωσουν και εχει λιγοτερη απο τη μιση ροη, τοτε ανοιγεις φιλτρο.

Αν ειναι σωστα στημενα τα υλικα δεν προκειται να βουλωσει ευκολα.

2. Δεν καταλαβαινω??? γιατι συνδυαζεις τα φιλτρα με την ευκολη αλλαγη? Τι περιμενεις να γινει? :rolleyes:

φαντάζομαι......τους σωλήνες που φευγουν από το φίλτρο για το ενυδρείο να τους έχω με βανάκι. οπότε στις αλλαγές νερού, βγάζω την έξοδο απο το ενυδρείο και την βάζω σε ενα κουβά. και οταν θα συμπληρώνω, θα βγάζω την είσοδο απο το ενυδρείο και θα την βάζω στο κουβά.....

λάθος το φαντάζομαι?????

Ενώ τώρα, πρέπει να ανοιγω το ενυδρείο από πάνω, να βάζω σωλήνες, να ρουφάω, μετά να κρατάω τον κουβά ψηλά ώστε να τρέχει το νερο μέσα στο ενυδρείο και αστα καλύτερα.......

Σαφώς και υπάρχει καλύτερη μέθοδος απο αυτή αλλά εγώ αυτή κάνω και με αυτή συγκ΄ρινω, γι αυτό λέω συνέχεια θα κάνω και πιο ευκολα τις αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

- Για την επιλογη 4, Δυο eheim 2215 με με 1 λιτρο κατω κατω μηχανικο μακαρονι ehfimech, μετα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα 3 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro ή siporax κλπ, και μετα λιγο sera filterwool.

Συνολικη ονομαστικη ροη : 620 λ/ω (απο 2215) + 620 λ/ω (απο το 2215) = 1240 λ/ω (πραγματικη υπολογιζω 800-900- λ/ω).

Εγω θα εκανα τη 4 επιλογη.

-------------------------------------------------------------------------------------

φίλε μου αν βάλω δηλαδή δυο 2213 θα έχω πρόβλημα???

τα λίτρα που γράφει ειναι υπεραρκετα.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να πάρω το ενυδρείο juwel rio 240.

Να σου πάνε όλα καλά. :rolleyes: Το μικρότερο μήπως σκέφτεσε να το πουλήσεις; Ρωτάω για να μ΄έχεις στα υπ' όψιν σου... :D

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα ενα 2217 με βανακια και την αλλη βδομαδα παω για αλλο ενα .....

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα ενα 2217 με βανακια και την αλλη βδομαδα παω για αλλο ενα .....

Πόσο;;;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο;;;

ηταν πιασοκολε η τιμη σε σχεση με το petcumulus το αλλο θα το παραγγειλω απο Σαλονικα μαζι με το σιποραξ ....143,15 το πηρα ( 20 ευρο δηλαδη ποιο ακριβα απο το cumulus ) ....

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν βάλω δηλαδή δυο 2213 θα έχω πρόβλημα???

τα λίτρα που γράφει ειναι υπεραρκετα.....

Σε χωρητικοτητα ειναι μια χαρα, οι αντλιες τους ειναι λιγο μικρες 440 +440 = 880 λ/ω ονομαστικη ροη.

Θα πεσει γυρω στα 600.

Ειναι χαμηλη για 240 λιτρα ενυδρειο.

Αναλογα ομως και το ειδος του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι......τους σωλήνες που φευγουν από το φίλτρο για το ενυδρείο να τους έχω με βανάκι. οπότε στις αλλαγές νερού, βγάζω την έξοδο απο το ενυδρείο και την βάζω σε ενα κουβά. και οταν θα συμπληρώνω, θα βγάζω την είσοδο απο το ενυδρείο και θα την βάζω στο κουβά.....

λάθος το φαντάζομαι?????

Καλα το φανταζεσαι, αλλα ισως συναντησεις προβλημα με τη βιολογια του φιλτρου.

Με τον τροπο που λες θα μπαινει το νερο της αλλαγης απευθειας στο φιλτρο πριν διαλυθει και μιξαριστει με του ενυδρειου οπως οταν γινεται η συνηθισμενη διαδικασια αλλαγης.

Ακομα κι αν ειναι καλα αποχλωριωμενο το νερο της αλλαγης και ακριβως ρυθμισμενη η θερμοκρασια του, ιδια με το νερου του ενυδρειου, μπορει να χανεις ποσοτητα βιολογιας.

Και μια φορα να παει κατι λαθος μπορει να χασεις πολυ περισσοτερη.

Εγω δεν θα το ρισκαρα.

Επισης μια "λεπτομερεια" ειναι οτι ο κουβας θα ειναι 10-15 λιτρα, δεν φτανει για αλλαγη σε 240 λιτρα ενυδρειο.

Θελεις 80 λιτρα δοχειο για να κανεις την αλλαγη ετσι. (πχ βαρελι για ελιες)

Αλλιως θα πρεπει να περιμενεις καθε φορα στο 10 λιτρο κουβα να ζεσταινεται το νερο να μενει με το αντιχλωριο λιγη ωρα, μετα να το εισαγεις, και να το κανεις αυτο 8 φορες συνολικα για μια 30% αλλαγη νερου.

Ζησε Μαη μου....

Σκεψου το τελειως αντιθετα. Να γινεται ολη η δουλεια στην εξοδο του φιλτρου και οχι στην εισοδο.

1. Αποσυνδεεις τη εξοδο του φιλτρου. (εχεις βαλει τα διπλα βανακια της eheim στο σωληνα που παει στο spraybar)

2. Συνδεεις στο σωληνα εξοδου το φιλτρου, ενα λαστιχο (με βανακι) για να στελνεις νερο στην αποχετευση και αδειαζεις το νερο.

3. Κλεινεις το βανακι απο το φιλτρο.

4. Συνδεεις στο βανακι του σωληνα που παει στο spraybar, αλλο σωληνα (με βανακι) που φερνει νερο απο το βαρελι με το προετοιμασμενο νερο της αλλαγης και το οποιο το σπρωχνει μια eheim compact 1000αρα αντλια.

5. Εισαγεις το φρεσκο νερο στο ενυδρειο μεσω spraybar.

6. Κλεινεις τα βανακια.

7. Συνδεεις την εξοδο του φιλτρο με to σωληνα που καταληγει στο spraybar και συνεχιζεται η φιλτρασνη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να σου πάνε όλα καλά. :rolleyes: Το μικρότερο μήπως σκέφτεσε να το πουλήσεις; Ρωτάω για να μ΄έχεις στα υπ' όψιν σου... :hysterical:

ευχαριστώ πολύ...... :D

και οταν αποφασίσω να το δώσω το αλλο θα σου πω......

Link to comment
Share on other sites

Καλα το φανταζεσαι, αλλα ισως συναντησεις προβλημα με τη βιολογια του φιλτρου.

Με τον τροπο που λες θα μπαινει το νερο της αλλαγης απευθειας στο φιλτρο πριν διαλυθει και μιξαριστει με του ενυδρειου οπως οταν γινεται η συνηθισμενη διαδικασια αλλαγης.

Ακομα κι αν ειναι καλα αποχλωριωμενο το νερο της αλλαγης και ακριβως ρυθμισμενη η θερμοκρασια του, ιδια με το νερου του ενυδρειου, μπορει να χανεις ποσοτητα βιολογιας.

Και μια φορα να παει κατι λαθος μπορει να χασεις πολυ περισσοτερη.

Εγω δεν θα το ρισκαρα.

Επισης μια "λεπτομερεια" ειναι οτι ο κουβας θα ειναι 10-15 λιτρα, δεν φτανει για αλλαγη σε 240 λιτρα ενυδρειο.

Θελεις 80 λιτρα δοχειο για να κανεις την αλλαγη ετσι. (πχ βαρελι για ελιες)

Αλλιως θα πρεπει να περιμενεις καθε φορα στο 10 λιτρο κουβα να ζεσταινεται το νερο να μενει με το αντιχλωριο λιγη ωρα, μετα να το εισαγεις, και να το κανεις αυτο 8 φορες συνολικα για μια 30% αλλαγη νερου.

Ζησε Μαη μου....

Σκεψου το τελειως αντιθετα. Να γινεται ολη η δουλεια στην εξοδο του φιλτρου και οχι στην εισοδο.

1. Αποσυνδεεις τη εξοδο του φιλτρου. (εχεις βαλει τα διπλα βανακια της eheim στο σωληνα που παει στο spraybar)

2. Συνδεεις στο σωληνα εξοδου το φιλτρου, ενα λαστιχο (με βανακι) για να στελνεις νερο στην αποχετευση και αδειαζεις το νερο.

3. Κλεινεις το βανακι απο το φιλτρο.

4. Συνδεεις στο βανακι του σωληνα που παει στο spraybar, αλλο σωληνα (με βανακι) που φερνει νερο απο το βαρελι με το προετοιμασμενο νερο της αλλαγης και το οποιο το σπρωχνει μια eheim compact 1000αρα αντλια.

5. Εισαγεις το φρεσκο νερο στο ενυδρειο μεσω spraybar.

6. Κλεινεις τα βανακια.

7. Συνδεεις την εξοδο του φιλτρο με to σωληνα που καταληγει στο spraybar και συνεχιζεται η φιλτρασνη.

:rolleyes::D μάλλον κατάλαβα......

και μάλλον έτσι θα κάνω...... δεν είχα σκεφτεί αυτό για την εισαγωγή νερού κατ ευθειαν στην βιολογία....και δεν το ρισκαρω!!!

Πως θα βάλω τις εισαγωγές/εξαγωγές στο ενυδρείο??? με ενα φίλτρο ξέρω. εισοδο στην μια γωνία και έξοδο στην άλλη γωνια. Το ίδιο γίνετε και με δύο??

σκέφτηκα να βάλω τις εισαγωγές νερού στις δύο γωνίες και στο κένρο της πλάτης να βάλω τα δύο spraybar στην σειρά.

Επίσης τα βανάκια και τα spraybar ειναι εξτρα εξοπλισμος??? (μάλλον ναι, αλλά ρωτάω για σιγουρια)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βάλω τις εισαγωγές/εξαγωγές στο ενυδρείο??? με ενα φίλτρο ξέρω. εισοδο στην μια γωνία και έξοδο στην άλλη γωνια. Το ίδιο γίνετε και με δύο??

σκέφτηκα να βάλω τις εισαγωγές νερού στις δύο γωνίες και στο κένρο της πλάτης να βάλω τα δύο spraybar στην σειρά.

Επίσης τα βανάκια και τα spraybar ειναι εξτρα εξοπλισμος??? (μάλλον ναι, αλλά ρωτάω για σιγουρια)

Το ενα φιλτρο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη, καθρεπτης ολα, για να εχεις παντου κυκλοφορια.

Οι σωληνες και τα τα spraybar ειναι στανταρ στα eheim.

Τα βανακια αναλογα την "εκδοση" που πουλαει καθε καταστημα.

πχ σε αυτο το ηλεκτρονικο petshop εχει και τις δυο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1257

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1950

Χωρις υλικα.

Επελεξε πχ καποιο απο αυτα

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1385

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1832

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1389

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1485

Και φυσικα ενα μειλ στο καταστημα ή τηλεφωνο για σιγουρη πληροφορηση και διαθεσιμοτητα.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=contact

Μια ευκολη λυση για αρχαριους στη φιλτρανση ειναι και η σειρα ecco pro που ειναι κομπλε.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=se...p;keywords=ecco

Προσοχη στο λεβιε μονο. Ευγενικα.

Link to comment
Share on other sites

@delta66

τα μονα που δεν εχει μεσα η κλασικη σειρα 2217 ειναι το βιολογικο υλικο , ολα τα αλλα ( σφουγγαρια και

Πολυεστερικό υλικό φιλτραρίσματος ) τα εχει μεσα . και καλυτερα να το παρει καποιος με τα βανακια γιατι εχουν μου φαινεται 11 το ενα http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1337

Link to comment
Share on other sites

Το ενα φιλτρο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη, καθρεπτης ολα, για να εχεις παντου κυκλοφορια.

Οι σωληνες και τα τα spraybar ειναι στανταρ στα eheim.

Τα βανακια αναλογα την "εκδοση" που πουλαει καθε καταστημα.

πχ σε αυτο το ηλεκτρονικο petshop εχει και τις δυο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1257

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1950

Χωρις υλικα.

Επελεξε πχ καποιο απο αυτα

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1385

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1832

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1389

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1485

Και φυσικα ενα μειλ στο καταστημα ή τηλεφωνο για σιγουρη πληροφορηση και διαθεσιμοτητα.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=contact

Μια ευκολη λυση για αρχαριους στη φιλτρανση ειναι και η σειρα ecco pro που ειναι κομπλε.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=se...p;keywords=ecco

Προσοχη στο λεβιε μονο. Ευγενικα.

από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω πάρει αρκετά πράγματα. είναι αρκετά φθηνότερο από ότι αλλού.

Επίσης αυτά που μου λές να πάρω, τα έχω σχεδόν όλα. οπότε είμαι σε καλό δρόμο.

Βοήθησε με λίγο για να καταλάβω.

εννοείς να βάλω και στο μπροστινό τζάμι ???!!!???

σκέφτομαι να βάλω τις εισαγωγες νερού στις δύο πίσω γωνίες. σωστά έτσι?

τώρα που να βάλω τα spraybar? να τα βάλω στα πλαινά? αλλά λέω να τα βάλω χιαστή. Δηλαδή η εισαγωγή δεξια και η έξοδος αριστερά και το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαινα τζαμια τα spraybar αντικρυστα.

και σε καθε γωνια τις εισαγωγες.

καθε λεπτο που διαβαζω κατι εδω μεσα ολο και κατι μαθαινω και διορθωνομαι ... τα spraybar τα ειχα και βαραγανε στο γαμο του Καραγκιοζη ...

Thanks :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαινα τζαμια τα spraybar αντικρυστα.

και σε καθε γωνια τις εισαγωγες.

:rolleyes::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν ειναι στανταρ για ολα τα ενδυρεια.

Αν ειχες πχ δισκους θα προτεινα αγορα κι αλλων spraybar για να κανει το κυκλου του ενυδρειου το sparybar και να πεφτει το νερο μαλακά απο παντου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

delta66 πήρα το ενυδρείο,

σε κανα 2 ώρες θα εχω και τα 2 εξ.φιλτρα 2215.

Οπως καταλαβες επέλεξα και γω την επιλογη 4 απο αυτές που μου είπες....

Επίσης έχω πάρει ακριβώς τα υλικά που είπες να βάλω. :bowdown:

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι ότι είναι ανάγκη να αλλάξω λάμπες?

έχει μπροστά την juwel high lite day 54w/1047mm και πίσω juwel nature 54w/1047mm.

Δεν μου αρέσει και πολύ ο φωτισμός....δηλαδή αυτό το ασπρο της μπροστινής με χαλάει λίγο.....

Αλλά δεν θέλω να τις πειράξω αν δεν υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...