Jump to content

Γεννητούρια Apistogramma Cacatuoides


Recommended Posts

Απόψε πρόσεξα στο βάθος της φωλιάς της -εδώ και καιρό- κατακίτρινης θηλυκιάς Cacatoo κάτι μαύρα σημάδια... Με προσεκτική παρατήρηση διαπίστωσα πως πρόκειται για νεογνά, μερικά από τα οποία κάνουν περιστασιακά κάποιες κινήσεις! :thumbup:

post-844-1148329864_thumb.jpg

Μέχρι εδώ καλά (ελπίζω)! Τώρα τι κάνω; Να ρίχνω αρτέμια στο ενυδρείο; Πόσο κοντά τους; Να προσέξω κάτι άλλο;

Είχα σκοπό να βάλω άμεσα και 2 Otocinclus affinis για να αντιμετωπίσω την άλγη που παίρνει ανεξέλενκτες διαστάσεις. Μήπως κινδυνέψουν τα μικρά όμως;

Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο συμβάν, οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε πολύ! :o

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πέτρο!

Η πρόοδος σου μέσα σε τόσο χρόνο είναι εκπληκτική!!!!Υποκλείνωμαι.... :thumbup::o:thumbdown:

Δέν θα σε συμβούλευα να βάλεις από τώρα τους οτόκυκλους.

Ετοίμασε αρτέμια αλλά έχε και τροφή σε σκόνη έτοιμη.

Τα μικρά κολυμπάνε καθόλου ή είναι στον βυθό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη! :thumbup:

Για να πω την αλήθεια όμως, δεν ξέρω κατά πόσο οι "χειρισμοί" μου βοήθησαν σε αυτό, ειδικά μετά από τις πρόσφατες απώλειες που είχα...

Αρτέμια έχω έτοιμη, απλά δεν ξέρω πότε και πως θα τους τη δώσω! Όταν βάζω στο ενυδρείο, κολυμπά παντού και την κυνηγούν όλα τα ψάρια. Σε σκόνη τι να πάρω;;;

Τα μικρά είναι στο βυθό, αλλά είδα 1-2 να κάνουν περιστασιακά μερικές σχετικά μεγάλες κινήσεις. Είναι φυσικό να είναι ακίνητα, ή μήπως όχι; BTW, προς το παρόν μοιάζουν να αποτελούνται από ένα μεγάλο κεφάλι με ουρίτσα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη! :o

Για να πω την αλήθεια όμως, δεν ξέρω κατά πόσο  οι "χειρισμοί" μου βοήθησαν σε αυτό, ειδικά μετά από τις πρόσφατες απώλειες που είχα...

Προφανώς και δέν έφταιγες εσύ για την απώλεια και αυτό επιβεβαιώνεται με το ότι τα ψάρια σου γέννησαν τόσο σύντομα! :thumbdown:

Αρτέμια έχω έτοιμη, απλά δεν ξέρω πότε και πως θα τους τη δώσω! Όταν βάζω στο ενυδρείο, κολυμπά παντού και την κυνηγούν όλα τα ψάρια. Σε σκόνη τι να πάρω;;;

Ακόμα δέν είναι σε στάδιο που χρειάζονται αρτέμια άρχισε να βάζεις από την στιγμή που θα δείς ότι τελειώνει ο λεκιθικός τους σάκος.Τροφή σε σκόνη καλό θα είναι να διαλέξεις αυτή με το μεγαλύτερο ποσοστό πρωτείνης και το ίδιο φυσικά ισχύει άν πάρεις υγρή.

Τα μικρά είναι στο βυθό, αλλά είδα 1-2 να κάνουν περιστασιακά μερικές σχετικά μεγάλες κινήσεις. Είναι φυσικό να είναι ακίνητα, ή μήπως όχι; BTW, προς το παρόν μοιάζουν να αποτελούνται από ένα μεγάλο κεφάλι με ουρίτσα...

Έτσι και είναι.. :thumbup: Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.Μόλις τα δείς και κολυμπούν θα πρέπει να προσέξεις και ίσος αργότερα να τα μεταφέρεις σε ξεχωριστό ενυδρείο!

23238[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί είδα τη θηλυκιά να κάνει νευρικές κινήσεις μπροστά στη φωλιά.. Παρατήρησα καλύτερα κι είδα 20-30 μικρά στην άμμο γύρω της να κολυμπούν λίγο και να ξανακάθονται κάτω! :thumbup: Η μάνα κέρβερος, έχει στριμώξει τους πάντες σε μια γωνιά και τα προσέχει ως κόρη οφθαλμού! Όταν κανένα απομακρύνεται λίγο, το βάζει στο στόμα και το "φτύνει" μέσα στο κοπάδι! Καθόμουν και τα χάζευα καμιά ώρα το πρωί!

Δημήτρη, δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο λεκιθικός τους σάκος! :o Μια και δεν είχα τροφή σε σκόνη το πρωί, έβαλα λίγη αρτέμια κοντά τους και το απόγευμα θα ψωνίσω και σκόνη..

Επισυνάπτω βίντεο από το κινητό να τα δείτε! Το έχω μετατρέψει σε DivX. Προς το τέλος μάλιστα φαίνεται να βάζει ένα στο στόμα και να το "επαναφέρει" στο κοπάδι!

CacatooFry.zip

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Φίλε petran!

Εύχομαι να τα καταφέρεις με το τάισμα και να πάνε όλα καλά.

Δυστυχώς το βίντεο δεν μου ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το απόγευμα κι αγόρασα τροφή σε σκόνη... Για νεογνά στο κατάστημα μου σύστησαν μια που έγραφε "Spiroulina" και στην ετικέτα αναφερόταν σε νεογνά. Ελπίζω να είναι κατάλληλη, ε;

Ανακάτεψα λίγη με νερό από το ενυδρείο και με σύριγγα (χωρίς βελόνα βέβαια) την έριξα προς το μέρος τους, αλλά απλώθηκε αμέσως σε όλο το ενυδρείο! Δεν ξέρω εάν και πόσο έφαγαν - έτσι να κάνω, ή υπάρχει καταλληλότερος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης, έχω την εντύπωση πως το είδος αυτό δεν είναι φυτοφάγο.

Νομίζω λοιπόν, ότι η τροφή που τους δίνεις δεν είναι η κατάλληλη.

Ας απαντήσουν όμως οι ειδικοί.

Μπορείς να υποβάλεις ερώτηση στην κατηγορία κιχλίδες Αμερικής.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είχα πει ότι είναι; 20-30;

Καμιά 35αριά μέτρησα μόνο σε αυτή τη φωτογραφία!!! :o

post-844-1148410868_thumb.jpg

Να κι ένα κοντινό πλάνο! Ευτυχώς προνόησα να έχω τη φωλιά κοντά στο μπροστινό τζάμι και μπορώ να τα βλέπω από πολύ κοντά! :thumbup: Γι αυτό και υπάρχουν πολλές ακόμα φωτό και video, εάν βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον!

post-844-1148410936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!

Ο αρσενικός είναι μαζί. Αν ναι ασχολείται με τα μωρά?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης, έχω την εντύπωση πως το είδος αυτό δεν είναι φυτοφάγο.

Νομίζω λοιπόν, ότι η τροφή που τους δίνεις δεν είναι η κατάλληλη.

Ας απαντήσουν όμως οι ειδικοί.

Μπορείς να υποβάλεις ερώτηση στην κατηγορία κιχλίδες Αμερικής.

23352[/snapback]

:thumbup: Ωχ, λες να έκανα γκάφα; Τροφή σε σκόνη για κιχλίδες τους ζήτησα... :o

Είναι Tropical Microvit Spirulina και στα συστατικά αναφέρονται: Ψάρια και υποπροϊόντα ψαριών, σιτηρά, εκχυλίσματα φυτικών προϊόντων, μαλάκια και μαλακόστρακα, ζύμες, υποπροϊόντα φυτικής προελεύσεως, φύκια (spirulina platensis min 6%). Μετά αναφέρει προστιθέμενες βιταμίνες.

Να το σταματήσω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!

Ο αρσενικός είναι μαζί. Αν ναι ασχολείται με τα μωρά?

23356[/snapback]

Ο αρσενικός, αν και δεν τον καταδιώκει, δεν πολυασχολείται! :thumbup: Μπορεί να πλησιάζει που και που, αλλά δε δίνει σημασία στα μικρά... :o
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο συγχαρητήρια, και σου εύχομαι να κρατήσεις όσα περισσότερα μικρά γίνεται! :thumbup:

Πολύ ωραίες οι φωτό και το βίντεο.

Βλέπω πως έχεις ψιλή άμμο(κάτι που φαντάζομαι εκτιμούν αφάνταστα οι νανοκιχλίδες), για πες μου από φυτά πως τα πας; Έχεις αρκετά και αν ναι δεν υπάρχει πρόβλημα με το υπόστρωμα;

Όπως είχαμε ‘μιλήσει’ και στο άλλο ποστ, σκέφτομαι να κάνω τις νανοκιχλίδες μου πρωταγωνιστές στο ενυδρείο, και σίγουρα η αντικατάσταση του υποστρώματος με άμμο θα είναι το πρώτο μεγάλο βήμα, εάν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα φυτά.

Κράτα μας ενήμερους για κάθε εξέλιξη :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη! :thumbup: Και στα.. δικά σου! :thumbdown:

Από φυτά έχω βάλει anubia nana, java fern και java moss - εύκολα φυτά που δένονται σε ξύλα και πέτρες κι όχι στο υπόστρωμα δηλαδή! Στη συνάντηση όμως, τα παιδιά μου έδωσαν πολλά κλαδέματα και από άλλα φυτά, τα οποία όμως δεν πρόλαβα να βάλω και "περιμένουν" σε νερό! Κι αυτό γιατί δε θέλησα να "ενοχλήσω" τη μαμά με τα νεογέννητα πριν μεγαλώσουν λίγο. Μόνο λίγο κερατόφυλο έβαλα (να επιπλέει), αλλά δε μου φαίνεται να τα πηγαίνει καλά...

Φοβάμαι πως το άγχος μου για τα μικρά θα προκαλέσει προβλήματα! Και δε μιλώ για την άλγη που έχει θεριέψει, αλλά για την τροφή που μένει στην άμμο! Επειδή σκορπίζει αμέσως ρίχνω αρκετή για να φτάσει και σε αυτά, οπότε μένει στον πάτο αρκετή. Ξέρω ότι δεν είναι καλό αυτό, και δεν ξέρω πως να καθαρίσω την άμμο, ειδικά με τα μικροσκοπικά ψαράκια μέσα στο νερό! Ακόμη κι αλλαγή νερού φοβάμαι να κάνω!!! Πάντως πήρα σωληνάκι για να ρίχνω το φαγητό κοντά τους...

BTW, τα παιδιά μου είπαν ότι η τροφή Spirulina είναι κατάλληλη (ευτυχώς)... :o

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το βλέπω να πάει φυτεμένο με άμμο… :thumbup:

Θα κάνω και μια ερώτηση εδώ στους πιο έμπειρους για να βεβαιωθώ πριν κάνω οτιδήποτε.

Με τα μικρά πρόσεχε.

Εγώ νομίζω πως τα έχασα μετά την αλλαγή νερού.

Είχα γεμίσει και εγώ άλγη, και η αλλαγή "επιβαλλόταν".

Το μετάνιωσα όμως.

Καλύτερα τράβα το όσο μπορείς πριν κάνεις την οποιαδήποτε αλλαγή, και όπως καλά κάνεις, όσο το δυνατόν λιγότερες επεμβάσεις στο νερό.

Δεν νομίζω να προκαλέσει τόσο μεγάλη ζημιά μια καθυστέρηση στη συντήρηση, αντιθέτως ίσως έχει καταστροφικές συνέπειες για τα μικρά.

Τώρα για το περίσσευμα τροφής(απ’ ότι αναφέρεις στα συστατικά, υπάρχουν και ζωικά οπότε μάλλον κάνει και για τα απιστο) τι να σου πω, δεν έχεις και γατόψαρα για να βοηθήσουν λιγάκι στην καθαριότητα…

Αν μπορείς με πολύ προσοχή να τραβήξεις λιγάκι καλώς, αν όχι εγώ τουλάχιστον θα το άφηνα έτσι.

Είναι κρίμα να βλέπεις τα μικρά να εξαφανίζονται..

Όπως και να χει, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, και να καταφέρεις να τα κρατήσεις όλα! :o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου είπαν ότι μπορώ να τα φυτέψω στην άμμο, γι αυτό και μου τα έδωσαν!

:o Το καλό είναι ότι τα μιρκά μένουν διαρκώς στη μια πλευρά του ενυδρείου, οπότε εάν κάνω αλλαγή θα προσπαθήσω από την άλλη πλευρά και πολύ πολύ αργά...

Το κακό είναι ότι σταδιακά "ανοίγει" και το χρώμα τους, οπότε δυσκολεύομαι πλέον πολύ περισσότερο να τα διακρίνω στην άσπρη άμμο, σε σημείο μάλιστα που έχω την αίσθηση ότι λιγόστεψαν, χωρίς όμως να μπορώ να τα μετρήσω! :thumbup:

Να ανεβάσω και μερικά στιγμιότυπα ακόμα όμως:

post-844-1148581638_thumb.jpg post-844-1148581652_thumb.jpg post-844-1148581673_thumb.jpg post-844-1148581708_thumb.jpg post-844-1148581723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα μωρακια. Ο λεκιθικος σακος, απ τις φωτο που βλεπω, εχει τελειωσει και πλεον πρεπει να τα ταϊζεις 3 φορες την ημερα ατρεμια, η τροφη σε σκονη δεν ξερω αν κανει γι αυτη την ηλικια. Τωρα για το καθαρισμα θα σου ελεγα να βαλεις ενα τουλι στην εξοδο του λαστιχου ετσι ωστε οτι βαζευτει θα μπορεσεις να το δεις χωρις να φοβασαι πως θα πεταξεις κανενα μωρο.

Κανε καθε μερα μετρησεις για να εισαι σιγουρος πως ολα πανε οκ.

Και εγω αμμο εχω στο ενυδρειο και το εχω φυτεμενο, εχω βαλει και υποστρωμα απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Η συσκευασία της σκόνης αναφέρει "fry", αλλά τους βάζω και αρτέμια. Το κακό είναι πως ειδικά αυτή σκορπίζεται στο ενυδρείο και "γίνεται ανάρπαστη". Αυτά δεν κολυμπούν μαρκυά, οπότε δεν ξέρω πόσο τρώνε, εάν τρώνε!

Μετρήσεις έκανα μόλις, και παρά τις 7 ημέρες χωρίς αλλαγή νερού και τα πολλά υπολείμματα τροφής, αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδενικά, ενώ τα νιτρικά είναι ~10mg. Και το PH σταθερά στο 7.5.

Link to comment
Share on other sites

...

Το κακό είναι ότι σταδιακά "ανοίγει" και το χρώμα τους, οπότε δυσκολεύομαι πλέον πολύ περισσότερο να τα διακρίνω στην άσπρη άμμο, σε σημείο μάλιστα που έχω την αίσθηση ότι λιγόστεψαν, χωρίς όμως να μπορώ να τα μετρήσω!  :o

...

Δυστυχώς δεν ήταν ιδέα μου! :thumbdown: Δεν πρέπει να έχουν μείνει πάνω από 20, εφόσον δύσκολα μετράω πλέον καμιά 15αριά γύρω από τη μαμα. Σιγά σιγά λιγοστεύουν! :thumbup: Σε κάποιο άρθρο στο internet διάβασα πως στα apistogramma, αν και γεννιούνται καμιά 100στή αυγά, ελάχιστα μικρά επιβιώνουν! Αληθεύει κάτι τέτοιο; Τουλάχιστον να είμαι προετοιμασμένος, γιατί το γεγονός με στενοχώρησε.

Με προσεκτική παρατήρηση της άμμου, η οποία έχει "λερωθεί" αρκετά και δεν ξέρω πως να καθαρίσω, παρατήρησα τρία νεογνά να μένουν εντελώς ακίνητα στην ίδια θέση εδώ και ώρες. Δε νομίζω να είναι ζωντανά. Αν είναι έτσι, τα μικρά δεν τα τρώνε άλλα ψάρια, αλλά πεθαίνουν για κάποιο λόγο! :lmao:

post-844-1148735828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σαν τα ζωοτοκα που ειναι πολυ ποιο ανθεκτικα απ οτι τα οωτοκα. Κριμα αλλα δυστυχως ετσι ειναι.

Για την αμμο σου ειπα πως να την καθαρισεις

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το τούλι στο λάστιχο; Αυτό θα το κάνω σήμερα που θα αλλάξω νερό για να μη ρουφήξω και ψαράκια, αλλά με το λάστιχο δεν καθαρίζω και την άμμο - δεν το πλησιάζω γιατί τη ρουφάει και αυτή.

Σήμερα πάντως δε βλέπω περισσότερα από 5-6 μικρά... :thumbup::o:thumbdown:

Υποθέτοντας ότι έχει να κάνει και με την καθαριότητα του βυθού, ανατάραξα την άμμο με την απόχη και μάζεψα όσες βρομιές μπόρεσα πολύ προσεκτικά μην πιάσω και κανένα μικρό. Ελπίζω να ζήσουν έστω αυτά, αλλά με το ρυθμό που χάνονται δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο τι γίνεται; έχουμε καμιά εξέλιξη;

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική, δυστυχώς...

Δεν πρέπει να έχουν μείνει πάνω από 5 μικρά! :thumbup::o:thumbdown: Δεν ξέρω τι κάνω λάθος ή τι φταίει... Αγόρασα και tetramin baby powder food, μήπως τυχόν φταίει η διατροφή και τους δίνω εναλλάξ με spirulina και αρτέμια όποτε "βγαίνει". Τι να πω, έχω απογοητευτεί. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...